مقالات دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو در تولید محتوا

آیا می‌دانید که تنها ۴۴ درصد از کسب و کارها از اصول سئو در تولید محتوا استفاده می‌کنند؟ اگر تا کنون جز کسانی بوده‌اید که در زمینه سئو سرمایه گذاری نکرده باشید، یک فرصت عالی برای تبدیل محدودیت‌ها به محرکی برای بهتر شدن کسب و کار خود را از دست داده اید. اما هنوز دیر نیست و می‌توانید با رعایت نکات اصول سئو در تولید محتوا پیشرفت چشم‌گیری در این زمینه داشته باشید. در این مقاله فقط به گفتن اصول اکتفا نمی‌کنیم، بلکه به این جمله “ای کسانی که از تاریخ یاد نمی‌گیرید محکوم به تکرار اشتباهات خود هستید” تکیه کرده و اصول سئو را در سال‌های مختلف بررسی می کنیم و در انتها یک نسخه کلی بیان می‌شود.

اصول سئو در تولید محتوا

اصول سئو در تولید محتوا در سال ۲۰۰۱

برخی از اصول سئو در سال ۲۰۰۱ با توجه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو منسوخ شده و در این بین تعدادی دیگر از اصول سئو همچنان یکه‌تاز عرصه تولید محتوا هستند.

۱٫استفاده بیش از حد از کلمه‌ی کلیدی یا keyword Stuffing

اگر در اواخر دهه ۹۰ تا اوایل سال ۲۰۰۰ سایت داشتید، تکرار و استفاده بیش از حد کلمه‌ی کلیدی کمک شایانی در عوض کردن رتبه بندی می‌کرده. شاید عجیب به نظر برسد، اما در آن زمان رتبه‌بندی به کمک تکنیک کلمات کلیدی واقعی بود و هنوز کاربرد داشت.

در آن سال‌ها موتورهای جستجو به کمک انواع تگ‌ها و کلمات کلیدی استفاده شده در متن محتوای سایت‌ها، نتایج را رتبه بندی می‌کردند.

این تکنیک کاملاً منسوخ شده و استفاده از آن منجر به اسپم شناخته شدن سایت شما و جریمه شدن توسط گوگل می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی :نرخ کلیک چیست؟
نرخ کلیک چیست؟

 

 1. تکرار بیش از حد انواع مختلف کلیدواژه

چگالی کلمه کلیدی در محتوا برای گوگل مهم است. اگر در محتوای خود تعداد زیادی کلمات کلیدی مختلف که همه آن‌ها کلمه‌ی کلیدی اصلی را دارا باشند استفاده کنید، امروز به مزاج گوگل خوش نمی‌‌آید اما در آن سال‌ها یکی از اصول سئو در تولید محتوا به شمار می‌رفت. در این تکنیک توجه خاصی به تراکم کلید واژه کلیدی نمی‌شد.

 1. استفاده از کلمه کلیدی در دامنه

در آن سال‌ها استفاده از کلمه کلیدی در دامنه و زیر دامنه تاثیر زیادی بر روی رتبه بندی سایت داشت. مدتی با این اصل سایت‌ها موفق به کسب رتبه اول در گوگل شدند اما چندی بعد گوگل با یک آپدیت بزرگ به نام Exact Match Domain رتبه تمام سایت‌ها را زیر و رو کرد. البته هنوز برخی سایت‌ها هستند که از این اصل استفاده می‌کنند اما پیشنهاد بهتر استفاده از نام برندتان می‌باشد.

اصول سئو در سال ۲۰۰۸

در این سال، مسئله سئو کمی پیشرفته تر شد اما هنوز الگوریتم‌ها کامل ودقیق نبودند.

۱٫جایگاه صحیح کلمات کلیدی در متن

سئو کارها در حال ساخت صفحاتی برای کلماتی که مفهوم یکسانی داشتند، بودند.

 1. تاثیر دامنه در سئو

بحث‌های زیادی پیرامون انتخاب کلمه کلیدی و استفاده در نام دامنه می‌شد و هنوز به عنوان یکی از اصول سئو در تولید محتوا از آن یاد می‌شد.

 1. بهینه سازی محتوا با استفاده بک لینک

در سال ۲۰۰۸ تولید محتوا برای دریافت لینک بسیار ارزشمند بوده و در واقع هنوز هم این تکنیک و دریافت بک لینک از ارزش بالایی برخوردار است.

سئو در تولید محتوا

اصول سئو در سال ۲۰۱۹

بعد از گذشت یک دهه، الگوریتم‌های گوگل به شدت پیشرفت کردند و به این آسانی به یک سایت در صفحه اول نتایج جستجو رتبه نمی‌دهند. با رعایت این اصول سئو در تولید محتوا، بدون شک محتوایی به شدت تاثیرگذار تولید خواهید کرد.

 

 

 1. تولید محتوا مبتنی بر سئو

الگوریتم‌های موتورهای جستجو به خصوص گوگل در حال بروز رسانی هستند و خوب است که میزان کیفیت محتوا را مدنظر قرار دهید. برای کسب رتبه‌ای خوب برای مطالب سایت خوب است که هم الگوریتم‌های گوگل را در نظر بگیرید و هم محتوایی تولید کنید که برای کاربر جذاب باشد.

 1. انطباق کلمه کلیدی با هدف جستجوی کاربر

بر روی عباراتی که کاربر برای جستجو استفاده می‌کند تمرکز کنید. امروزه گوگل نتایج خود را بر اساس جستجوی معنایی(Semantic Search) رتبه بندی می‌کند. اگر قبلا عبارتی در گوگل سرچ می‌زدید یک سری تصاویر از آن مفهموم را نمایش می‌داد اما امروز یک گراف دانش و مشخصات دقیق در یک کادری از مفهومی که جستجو کرده‌اید، نمایش می‌دهد.

پس یکی از اصول سئو در تولید محتوا این است که به جای رتبه گرفتن محض برای چند کلمه کلیدی، تمام زوایای جذاب برای کاربر را هم مدنظر قرار دهید. به عبارت بهتر موضوعات مرتبط با یک کلمه کلیدی را پوشش دهید تا گوگل هم از آن برای استخراج معنی استفاه کند و مقاله را در رتبه‌های بالای صفحه نتایج جستجو به کاربر پیشنهاد دهد.

 1. استفاده از برچسب

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان و استفاده از آن در متن محتوا دو اصل جدانشدنی از اصول سئو هستند.

سئو کارها از کلمات کلیدی در عنوان و محتوا به اشکال مختلف استفاده می‌کنند تا بیشترین تطابق را با عبارت جستجوی کاربر داشته باشد.

 1. استفاده از متن جایگزین برای تصاویر

استفاده از متن جایگزین برای تصاویر سبب می‌شود که ترافیک چشم گیری از نتایج جستجوی تصاویر در گوگل روانه سایت شما شود. در نوشتن متن جایگزین تصاویر محتوا از عباراتی استفاده کنید که گوگل به کمک آن‌ها نتایج مرتبط را مرتب و رتبه‌بندی می‌کند.

 1. نوشتن توضیحات متا

از نوشتن توضیحات متا که بخشی از اطلاعاتی است که برای URL سایت شما در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود، غافل نشوید. نوشتن توضیحات متا یکی از اصول سئو در تولید محتوا است که شانس دریافت کلیک از سوی کاربر را افزایش می‌دهد و این امر در طولانی مدت موجب افزایش رتبه می‌شود.

بایدهای اصول سئو در تولید محتوا

 • استفاده از کلمه کلیدی برای بهینه سازی سایت

کلمه کلیدی نقش مهمی در تولید محتوا دارد. چرا که لینک اصلی بین جستجو و نتایج آن را همین کلمه ایجاد می‌کند. زبان مشترک بین کاربر و محتوای سایت، کلمه کلیدی است.

بنابراین با استفاده از ابزارهای مناسب درصدد یافتن کلمات کلیدی مناسب دربیایید و همچنین در جای مناسب مانند عنوان اصلی، زیر عنوان ها و به تناسب در محتوای خود استفاده کنید. توجه داشته باشید یکی از اصول سئو این است که طول کلمه کلیدی شما از سه کلمه بیشتر باشد.

کاربران سیستم های مدیریت محتوا مخصوصا وردپرس دقت داشته باشند که تولید برچسب های مختلف برای صفحه به معنای افزایش تعداد کلمات کلیدی آن و بیشتر دیده شدن آن نیست.

 • در نظر گرفتن مخاطب

در نظر گرفتن مخاطب

مخاطب خود را بشناسید، مقالات بررسی و نرم افزارهای تحلیل به شما برای داشتن یک تصویر کلی از بازدیدکننده یا مشتری معمول شما می‌دهند.

محتوایی تولید کنید که به مزاج مخاطبتان خوش بیاید و در راستای ارضای نیازهای کاربران باشد. هیچ الزامی وجود ندارد که تمامی پست‌های وب سایت شما درباره خدمات یا محصولات شما باشد، تولید محتوا در حوزه کسب و کارتان جزئی از نیازهای کاربران است

 • انتخاب تیترهای جذاب

یکی از اصول سئو استفاده از تیترهای جذاب می‌باشد، اولین مکانی که چشم کاربر به آن می‌افتد تیترهاست، با استفاده از تیترهای جذاب و قابل فهم و در عین حال دارای کلمات کلیدی یک قدم جلو بیفتید.

 • داشتن ساختار مناسب برای بهینه سازی سایت

هرچقدر که محتوا خوب باشد اما ساختار و قالب مناسب نداشته باشد، از دیده شدن در نتایج جستجو مرحوم خواهد ماند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

 • استفاده از تصاویر مناسب

کاربران تصاویر را دوست دارند، استفاده از تصاویر مناسب و خلاقانه شانس شما را در رتبه اول گوگل بودن  افزایش می‌دهد. استفاده از این اصول سئو تاثیر شگرفی بر نتایج رتبه بندی دارد.

برای مثال استفاده از تصاویر مناسب باعث می‌شود که پست شما قابلیت به اشتراک گذاری داشته و همچنین در شبکه اجتماعی قدرتمند پینترست پین شود. بدین ترتیب شانس خود را برای افزایش ترافیک محک بزنید.

 • انجام درست لینک‌سازی خارجی و داخلی در بهینه سازی سایت

یکی از مهم‌ترین اصول سئو در تولید محتوا لینک سازی است. امری مهم است که سایت شما هم به سایت‌های بیرونی و هم به  صفحات داخلی سایت خودتان ارتباط داشته باشد. اهمیت لینک سازی داخلی در این است که شما کاربر را به سمت صفحات مختلف سایت خود هدایت می کنید و در عین حال لینک سازی خارجی اعتبار سایت شما را اگر به سایت‌های معتبر لینک بدهید، بالا می‌برد.

نبایدهای اصول سئو در تولید محتوا

نبایدهای اصول سئو در تولید محتوا

 • کپی کردن محتوای دیگر سایت‌ها

یعنی وجود سایتی که دارای محتوای ۱۰۰ درصد یکسان با سایت دیگر بوده و فقط در آدرسURL تفاوت وجود داشته باشد. اسپایدرهای موتور جستجو فعالیت‌های گوناگونی را برای بارگذاری اطلاعات وب‌سایت در پایگاه داده‌ها انجام می‌دهند. اگر موتور جستجو تشخیص وجود اطلاعات یکسان در صفحان گوناگون را بدهد. فرایند اسکین کردن و ایندکس شدن وبسایت متوقف می‌شود و احتمال جریمه شدن توسط موتورهای جستجو افزایش می‌یابد.

 • افراط در بهینه سازی

پیش‌تر گفتیم که بهینه سازی جز اصول سئو است اما همانند دیگر کارها افراط در بهینه سازی باعث شناسایی به عنوان اسپم شده و موتورهای جستجو این سیگنال‌ها را پیگیری کرده ور رتبه این وبسایت را کاهش می‌دهند.

 • نداشتن فراداده

خیلی از افراد از اهمیت متا دیتا یا همان فراداده باخبر هستند اما از چگونگی کار با آن‌ها بی‌خبر هستند. فراداده به گونه‌ای از داده‌ها اطلاق می‌گردد که اطلاعاتی را در مورد داده‌های دیگر فراهم می کنند.

یکی از اصول سئو در تولید محتوا این است که استراتژی محتوای شما بایستی بر روی هدف قرار دادن جامعه‌ی هدف و رفتار موتور های جستجو تمرکز کند.

 • کمبود ترافیک موبایلی

سئو موبایل یعنی بهینه سازی وبسایت برای جستجوهای موبایلی، در روزگار امروز بیش از ۵۰ درصد کاربران از دستگاه‌های هوشمند همراه برای جستجو استفاده می‌کنند. گوگل وبسایت‌های دوست‌دار موبایل را شناسایی می‌کند و در جستجوی موبایلی به آن‌ها رتبه بهتری خواهد داد.

 • نداشتن صفحه‌ی خطای کاربرپسند

شاید این مورد جز اصول سئو باشد که از نظر شما اهمیت چندانی ندارد، اما حتی زمانی که یک خطا رخ می‌دهد کاربر توقع دارد که صفحه‌ی خطای با طراحی مناسب و ظاهر خوب را مشاهده کند. متداول ترین صفحه خطا، خطای ۴۰۴ بوده که با طراحی جذاب و هدایت کاربر به صفحات دیگر می‌توان اقدامات مثبت زیادی انجام داد.

توجه به شبکه‌های اجتماعی در سئو یا بهینه سازی سایت

دنیا، دنیای ارتباطات بوده و شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، اینستاگرام و توییتر کاربران زیادی را شامل می‌شوند. بنابراین استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دیده شدن مطالب سایت یکی از اصول سئو هست که نباید از آن غافل شد.

وقتی مطلبی را در بلاگ یا سایت خود نوشتید، حتماً از دکمه‌های اشتراک در شبکه‌های اجتماعی  استفاده کنید تا باعث هدایت کاربران شبکه‌های اجتماعی به سایت شما شود. همچنین می توانید برای کنترل نوع نمایش وب‌سایت در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توییتر اقدام به پیاده‌ سازی متا تگ open graphو twitter card در صفحات بکنید.

بهره بردن از گوگل نیوز

اگر از آن دسته از وبسایت‌هایی هستید که بخشی از محتوای شما خبری است، می‌توانید در سرویس گوگل نیوز ثبت نام کنید تا احتمال دیده شدن خبرهای سایت در این بخش بیشتر شود و بدین ترتیب از مزایای افزایش ترافیک سایت بهره مند شوید.

بهینه سازی سایت از زبان جان مولر گوگل

در دنیای امروز همه روزه سوالات جدیدی از اصول سئو یا بهینه سازی سایت در تولید محتوا برای کاربران پیش می‌آید و در این‌طور مواقع گوگل دوست همیشگی و دانای آن‌هاست. پاسخ‌های جان مولر یکی از متخصصین شرکت گوگل در مورد روش بهینه چینش محتوای صفحات وب برای مبتدیان و حتی متخصصی همیشه جالب بوده است.

آیا محل قراردادن تصویر در رتبه گیری موثر است؟

سوالی که از جان مولر پرسیده شده بود این بود که اگر در صفحات محصول سایت، تصاویر را پایین صفحه بیاوریم و متن‌ها در بالا آورده شود،  آيا بهتر است یا خیر؟

اما سوپرایزی که پاسخ این سوال داشت این بود که خیر. جان مولر گفت: نه تاثیری نخواهد داشت و شخص پرسیده بود چرا و جان مولر پاسخ داده بود من فکر نمی‌کنم جابجایی محتواهای یک صفحه نقش زیادی در رتبه گرفتن آن صفحه داشته باشد.

جمع بندی اصول سئو در تولید محتوا

در ابتدا کلمات کلیدی مناسب را جمع آوری کرده و در داخل یک لیست قرار دهید. در مرحله دوم لیستی از رقبا که در تلاش برای رسیدن به کلمات انتخابی شما هستند را فهرست کنید. در مرحله سوم برای صفحه از طرح بندی استفاده کنید و با یک چارچوب خوب و انتخاب تصاویر مناسب، مقدمه مناسب که مشکل را مطرح کند و در ادامه متن محتوا به ارائه راه حل اصول سئو را رعایت نمایید و در انتها با یک نتیجه گیری خوب محتوا را به پایان برسانید. در در آخر منابع استفاه شده در محتوا را ذکر کنید و یادتان نرود که رعایت علایم نگارشی و اصول ابتدایی نوشتن، به هرچه خوب‌تر دیده شدن محتوای شما کمک می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا