مقالات دیجیتال مارکتینگ

نرخ کلیک چیست؟

CTR یا نرخ کلیک:

نرخ کلیک در سئو  : امروزه از مهم‌ترین آیتم‌هایی که افراد برای پیشرفت و افزایش سود و کسب و کار خود انجام می‌دهند، تبدیل فروشگاه و شرکت خود به دیجیتال مارکتینگ است.

این به معنای این می‌باشد که به صورت اینترنتی به نیازهای افراد به این محصول خاص پاسخ می‌دهند. حال مهم‌ترین چیزی که این فروشگاه‌ها دوست دارند بدانند این است که چه کاری انجام دهند که باعث جذب مخاطبین شود و فروش خود را بالا ببرند.

صاحبان این فروشگاه‌ها با طراحی وب‌سایت‌های فروشگاه خود، همیشه به دنبال این هستند که باعث جلب نظر مخاطبین شوند. ولی این کار در صورتی انجام می‌شود که شما فعالیت‌هایی را انجام دهید که افراد با دیدن آن‌ها مغلوب شده و به سمت برند شما کشیده شوند. 

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

اگر ‌بتوانید در این راه کاربران را متقاعد کنید که به روی وب‌سایت برند شما کلیک کنند، در این صورت نرخ کلیک برای فروشگاه شما بالا رفته و شما نیز به اهداف خود خواهید رسید.

شاید این برای شما اندکی درک و فهمیدنش سخت باشد و به دنبال این باشید که اصلا نرخ کلیک چیست و چه تاثیری می‌تواند در افزایش سود و رسیدن به هدف داشته باشد.

نرخ کلیک چیست؟

ابتدا باید بدانید که نرخ کلیک به نام CTR یا Click Through Rateنیز شناخته شده است و دیگران آن را به این نام نیز قبول دارند. برای اینکه بتوان در جهت عملکرد بهتر وب‌سایت تلاش کرد، در عصر دیجیتال و فناوری‌های روز، روش‌ها بسیار زیادی وجود دارد که برای کنترل و بهبود بخشیدن به این مجموعه کمک خواهد کرد. اما نرخ کلیک در سئو یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

 نرخ کلیک یعنی محاسبه تعداد کلیک‌هایی که مخاطبین به روی وب‌سایت شما انجام می‌دهند. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که کاربران اینترنتی تا چه مقدار جذب محتواهای شما در وب‌سایت شده‌اند و به روی آن کلیک کرده‌اند.

به همین دلیل گفته می‌شود که نرخ کلیک از روش‌های تاثیرگذار در رسیدن به موفقیت است. اما هر چه میزان محتواهای تولید شده  شما جذاب‌تر و پرآب و تاب‌تر باشد، نرخ کلیک در سئو برای شما بالاتر می‌رود، پس همه چیز بستگی به کار و فعالیت و تلاش شما دارد.

 

نرخ کلیک در سئو چگونه محاسبه خواهد شد؟

اما سوالی که اکثرا ذهن افراد را درگیر خود می‌کند، این است که من اصلا چطور می‌توانم تعداد نرخ کلیک را محاسبه کنم؟ آیا این اصلا امکان‌پذیر است؟ بهتر است بدانید که تعداد هر کلیکی که در سایت شما صورت می‌گیرد، در نتایج جست و جو گوگل را باید به تعداد نماش ( impression ) تقسیم کرد تا نرخ کلیک در سئو به دست آید. این فرمولی است که به راحتی می‌توانید پی ببرید که وب‌سایت شما چقدر توسط کاربران مختلف کلیک خورده است.

نرخ کلیک چیست؟

نکته دیگری که اهمیت دارد این است که اغلب در نتایج جست و جو نام برند و وب‌سایت شما را مشاهده می‌کنند ولی به روی آن کلیک نمی‌کنند. اما شما حتما به محاسبه نرخ کلیک در سئو به صورت دستی نیاز ندارید، زیرا به راحتی می‌توانید با استفاده از ابزارهای مهمی که طراحی شده است، مانند گوگل آنالیتیکس یا گوگل سرچ کنسول اطلاعات لازم و مهم خود را به دست آورید. در این صورت قادر هستید تا از تعداد کل کلیک‌ها، تعداد کل نمایش‌ها و نرخ کلیک خود اطلاع کسب کنید و این خیلی جذاب است.آموزش سئو

 

نرخ کلیک در سئو چه نقشی دارد؟

در این بخش شما مدت‌ها زحمت کشیده و یک محتوای عالی را برای برند و شرکت خود طراحی می‌کنید و در نتایج جست و جوی وب‌سایت خود قرار می‌دهید.

ولی مشکلی که پیش می‌آید این است که افراد زیادی ممکن است با دیدن این محتوا به روی سایت شما کلیک نکنند. در این صورت محتوای شما هرگز دیده نشده و نرخ کلیک شما افزایش نمی‌یابد. در این صورت صاحبان نگران شده و دچار ناامیدی می‌شوند، زیرا تنها راه به دست آوردن سرمایه، کلیک در سئو بوده است و اکنون این بی‌فایده بوده است.

سوالی که در اینجا پیش می‌آید، این است که در این صورت چه باید کرد؟ اما نگرانی در این جا جایز نیست. زیرا این کار تنها یک راه دارد و آن‌هم بستگی به خلاقیت و ذهن متفکر شما دارد. دقیقا چه کاری باید انجام بدهید؟ دقیقا باید بنشینید و محتوایی را تولید کنید که آنقدر جذابیت داشته باشد که مخاطب با دیدن آن نتواند به کنجکاوی خود برای کلیک به روی وب‌سایت شما غلبه کند. در این‌جاست که نرخ کلیک در سئو خود را نشان می‌دهد و مشاهده می‌کنید که این کار چقدر تاثیرگذار است.

 

در این صورت میزان افزایش کلیک کاربران به روی سایت شما باعث می‌شود تا در جست و جوگر گوگل رتبه بالاتری را به دست آورید. پس نکته مهم در این قسمت تولید محتوای سئو و بی‌نظیر و خارق‌العاده است.

و زمانی که نرخ کلیک در سئو برای شما بالا برود، این نشان‌دهنده این است که شما محتوای جذابی داشته‌اید و به این ترتیب می‌توانید وب‌سایت خود را بهینه کنید.

افزایش نرخ کلیک در سئو

در نتیجه بهینه‌سازی وب‌سایت، اتباط مستقیمی با تولید محتوای شما دارد. اگر به دنبال این هستید که نرخ کلیک در سئو برای شما بالا برود، پس به روی محتوای خود تمرکز کنید تا بتوانید بهترین را ارائه دهید.

اما راه‌های دیگری نیز برای افزایش نرخ کلیک در سئو وجود دارد که به شرح زیر است.

 • در مرحله اول، باید گفت که این مرحله نیز بستگی به تولید محتوای شگفت‌انگیز شما دارد. اگر بتوانید این محتوا را به درجه بالای دلخواه گوگل برسانید، رتبه بالایی در جست و جوگر گوگل دریافت می‌کنید. حال بهتر است بدانید که روش‌هایی برای رسیدن به رتبه اول و بالای گوگل وجود دارد.
 1. محتوا جامع و کامل و حاوی اطلاعات ارزشمند باشد.
 2. از لحاظ نگارشی و املایی هیچ اشتباهی در آن نباشد.
 3. از تگ‌ها در عنوان تیتر به درستی استفاده شده باشد.
 4. محتوا طولانی باشد ولی فاقد جمله‌های اضافی
 5. استفاده هوشمندانه از کلمات کلیدی
 6. استفاده از تصاویر و المان برای فهم بیشتر کاربر
 7. صفحه و سایت مورد نظر از لحاظ ساختار ایده‌آل باشد.
 • در مرحله دوم، باید به روی محتوای اصلی خود تمرکز کنید تا این محتوا برای مخاطبین جذاب باشد و بتواند آن‌ها را متقاعد کند که برای مطالعه بیشتر به روی سایت شما کلیک کنند. به همین دلیل باید کلمات کلیدی مناسب و عالی را برای خود طراحی کنید.

تبلیغات برای نرخ کلیک در سئو

یکی دیگر از مهم‌ترین روش‌هایی که باعث می‌شود تا نرخ کلیک شما بالا برود، این است که می‌توانید در ازای پرداخت هزینه‌ به گوگل، نرخ کلیک خود را بالا ببرید.

حال این کار به چه صورت انجام می‌شود؟ گوگل در ازای گرفتن هزینه هر یک کلیک از صاحبان وب‌سایت، محتوای آن را در صفحه اول گوگل قرار می‌دهد تا کاربران وقتی محتوای مورد نظر خود را جست و جو می‌کنند، وب‌سایت شما در راس محتواها قرار داده شود.

در واقع شما باید در ازای هر کلیکی که به روی وب‌سایت شما می‌شود، هزینه‌ای را پرداخت کنید. در این صورت هر چقدر میزان کلیک به روی وب‌سایت شما بالاتر برود، در نتیجه ترافیک در سایت ایجاد شده و به نتیجه بهتری خواهید رسید.

پس همانطور که متوجه شدید، افزایش ترافیک در سایت شما باعث بهبود رتبه سایت و در نتیجه بهبود موفقیت شما در سایت می‌شود. به همین دلیل است که به روی سئو برای افزایش نرخ کلیک شما بسیار تاکید شده است و می‌توانید آن را به صورت عالی به کار ببرید. با توجه به تلاش خود می‌توانید به جایگاه بسیار خوبی دست پیدا کنید. بهتر است تمام تجربیات خود را در این راه به کار ببرید.

نرخ کلیک چیست؟

چگونه برای تولید محتوا سئو کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟

معمولا قبل از اینکه به تولید محتوا بپردازید، باید کلمات کلیدی مهم و کاربردی را برای محتوا و متن خود آماده کنید. دلیل به کار بردن کلمات کلیدی این است که کاربر با جست و جو در گوگل، مجذوب آن شود تا نرخ کلیک در سئو برای شما بالا برود. حال باید بدانید که چگونه می‌توان بهترین کلمات کلیدی را برای محتوای خود انتخاب کنید.

 • میزان سختی کلمه و کلماتی کلیدی مورد نظر
 • تناسب کلمات کلیدی مورد نظر با محتوای صفحه و زمینه فعالیت موضوعی سایت
 • توجه به میزان بازخورد مثبت کلمات کلیدی مورد نظر

شاید در رابطه با موضوع سختی کلمات کلیدی زیاد متوجه آن نشده باشید. به همین دلیل باید بدانید که منظور از این سختی، انتخاب بهترین کلمات است که گوکل آن را با سطح اسپم مطرح خواهد کرد.

 

 

در این صورت هر مقدار میزان رقابت بالاتر باشد، سطح اسپم این کلمات نیز بالاتر می‌رود. به این ترتیب، سطح حساسیت گوگل در جست و جوی نتایج در رابطه با این کلمات بالاتر می‌رود و سختی کلمات بالاتر می‌رود. در این صورت وب‌سایت شما می‌تواند رتبه برتر و بالاتری را در گوگل به دست آورد.

به راحتی می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار Keyword difficultly که یکی از بهترین‌های Ahrefs است، می‌توانید سختی کلمات کلیدی خود را مورد بررسی قرار دهید و از آن آگاه شوید.

 

 

در انتخاب کلمات کلیدی خود برای داشتن نتیجه بهتر در نرخ کلیک در سئو می‌توانید کلمات کلیدی رقبای خود را نیز بررسی کنید و از کلماتی استفاده کنید که سطح رقابت کمتری دارند.این باعث خواهد شد تا به مرور زمان سایت شما به موفقیت و رتبه بالایی دست پیدا کند.

 اگر به روی کلمات کلیدی خود کار کنید، قطعا وب‌سایت شما به سمت هدف دلخواهتان پیش خواهد رفت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا