زبان خارجی

معرفی کشورهای اسپانیایی زبان

یکی از مهم‌ترین دلایل تمایل افراد به یادگیری یک زبان جدید، تعداد زیاد کشورها و تعداد نفراتی است که از آن زبان استفاده می‌کنند. درواقع هرچه تعداد نفراتی که به یک زبان صحبت می‌کنند بیشتر باشد و استفاده از آن در کشورهای بیشتری برای فرد کارایی داشته باشد، دلیل محکم‌تری برای یادگیری آن زبان ایجاد می‌شود. همان‌طور که میدانید، زبان چینی به‌عنوان زبان مادری کشور چین دارای بیشترین مخاطب در دنیا (بیش از یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون نفر) است. در این رتبه‌بندی، زبان اسپانیایی که زبان مادری بیش از ۴۷۰ میلیون نفر به شمار می‌آید به‌عنوان دومین زبان پرمخاطب جهان شناخته می‌شود. در این مقاله به کشورهای اسپانیایی زبان می‌پردازیم.

 

دوره پیشنهادی: لغات اسپانیایی
آموزش عکاسی

 

آشنایی با زبان اسپانیایی

اسپانیایی که به زبان کاستیلی نیز شناخته می‌شود، ازجمله زبان‌های رومی و برگرفته از لاتین عامیانه است. شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا را می‌توان به‌عنوان محل تولد این زبان شناخت. بیشترین تحولاتی که در زبان اسپانیایی ایجادشده، تحت تأثیر زبان‌های انگلیسی و عربی بوده است و بسیاری از لغات این دو زبان را می‌توان در اسپانیایی نیز مشاهده کرد. به دلیل جمعیت بالا، تعداد زیاد کشورهای اسپانیایی و علاقه بسیاری افراد به مهاجرت، سفر و آشنایی بیشتر به این کشورها، افراد زیادی در سراسر دنیا در حال یادگیری زبان اسپانیایی هستند. به‌این‌ترتیب، جمعیت کسانی که می‌توانند به این زبان صحبت کنند، روند صعودی دارد.

چند نفر در دنیا اسپانیایی صحبت می‌کنند؟

به دلیل رشد روزافزون تعداد نفراتی که به زبان اسپانیایی مسلط هستند، این رقم را نمی‌توان به‌طور دقیق بیان کرد. اما تعداد این افراد به ۵۰۰ میلیون نفر نزدیک شده است. در حال حاضر بیش از ۲۰ کشور جهان شامل آرژانتین، اسپانیا، کوبا، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، گینه استوایی، السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه، پرو، مکزیک، شیلی، بولیوی، اروگوئه، شیلی، کاستاریکا، اکوادور، هندوراس، پاناما، پاراگوئه و ونزوئلا از اسپانیایی به‌عنوان زبان رسمی خود استفاده می‌کنند. بنابراین، اهمیت بالای این زبان و قرار گرفتن آن در میان ۶ زبان رسمی بین‌الملل کاملاً توجیه‌پذیر است. تمامی امور اداری و آموزشی در این ۲۰ کشور به زبان اسپانیایی انجام می‌پذیرد و در بسیاری از آنها، مهاجرها و مسافران باید تمامی مدارک خود را پیش از ارسال به زبان اسپانیایی ترجمه کرده باشند.

کشورهای دیگری نیز وجود دارند که اگرچه زبان اسپانیایی در آن‌ها به‌عنوان زبان رسمی شناخته نمی‌شود، اما صحبت به زبان اسپانیایی در آن‌ها رواج دارد. برای مثال، امروزه ایالات‌متحده آمریکا در جهتی قدم برداشته است که تا کمتر از ۳۰ سال آینده به بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان دنیا تبدیل می‌شود. استفاده از این زبان در کشورهای آندورا و جبل‌الطارق نیز به‌صورت غیررسمی رواج دارد.

مشتاقان و علاقه‌مندان به یادگیری زبان اسپانیایی در سراسر دنیا دیده می‌شوند. این افراد ممکن است با اهداف تجاری، علاقه شخصی و… اقدام به یادگیری زبان اسپانیایی کرده باشند. بنابراین، زبان اسپانیایی به‌عنوان سومین زبان پر طرفدار بعد از انگلیسی و فرانسه به جهانیان تدریس می‌شود. به‌این‌ترتیب، در حال حاضر زبان دوم نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از مردم سراسر جهان، اسپانیایی است.

 

کشورهای اسپانیایی زبان

جمعیت اسپانیایی زبانان در قاره آمریکا

قاره آمریکا مملو از افرادی است که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. درواقع به‌جز دو کشور اسپانیا و گینه استوایی که در اروپا هستند، سایر کشورها با زبان رسمی اسپانیایی در قاره آمریکا قرار دارند. در این میان، بیشتر کشورهای اسپانیایی زبان قاره آمریکا در بخش جنوبی آن قرار دارند. با رواج موسیقی لاتین و افزایش  طرفداران آن، افراد زیادی در سراسر جهان به یادگیری این زبان تمایل پیداکرده‌اند. آمریکا و مسابقه‌های پرهیجان استعدادیابی موسیقی نیز در این میان بی‌تأثیر نبوده‌اند. لازم به ذکر است که حدوداً ۱۵ درصد مردم کشور آمریکا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. جمعیت کشورهای اسپانیایی زبان قاره آمریکا به‌صورت زیر است:

 • پرو: بیش از ۳۳ میلیون جمعیت
 • پاناما: بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت
 • کوبا: بیش از ۱۱ میلیون نفر جمعیت
 • پاراگوئه: بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت
 • شیلی: بیش از ۱۹ میلیون نفر جمعیت
 • کلمبیا: بیش از ۴۶ میلیون نفر جمعیت
 • ونزوئلا: بیش از ۲۸ میلیون نفر جمعیت
 • اکوادور: بیش از ۱۷ میلیون نفر جمعیت
 • گواتمالا: بیش از ۱۷ میلیون نفر جمعیت
 • السالوادور: بیش از ۶ میلیون نفر جمعیت
 • کاستاریکا: بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت
 • اوروگوئه: بیش از ۳٫۵ میلیون نفر جمعیت
 • بولیوی: بیش از ۱۱٫۶ میلیون نفر جمعیت
 • مکزیک: بیش از ۱۲۸٫۹ میلیون نفر جمعیت
 • آرژانتین: نزدیک به ۴۱ میلیون نفر جمعیت
 • جمهوری دومینیکن: نزدیک به ۱۱ میلیون نفر جمعیت

جمعیت اسپانیایی زبانان قاره اروپا

همان‌طور که بیان شد، اسپانیا و درواقع گوشه‌ای از قاره اروپا به‌عنوان زادگاه زبان اسپانیایی شناخته می‌شود. بنابراین، کاملاً طبیعی است که تعداد زیادی از اسپانیایی زبانان در اروپا حضورداشته باشند. البته با توجه به آنچه گفته شد، جمعیت این افراد بیشتر از مردم کشورهای اسپانیایی زبان قاره آمریکا نخواهد بود. جمعیت اسپانیول‌های این قاره بیش از ۴۷ میلیون نفر است، اما در میان بزرگ‌ترین کشورهای اسپانیایی زبان رتبه کمتری نسبت به ایالات‌متحده آمریکا دارد.

گینه استوایی و اسپانیا دو کشور اسپانیایی زبان اروپا هستند که اسپانیایی درواقع به‌عنوان زبان رسمی آن‌ها شناخته می‌شود. البته در دو کشور اروپایی دیگر (آندورا و جبل‌الطارق) نیز درصد قابل‌توجهی از مردم به این زبان صحبت می‌کنند. استفاده از زبان اسپانیایی در میان جمعیت اندکی از کشور سوئیس (در حدود ۱۵۰ هزار نفر) نیز دیده می‌شود. با توجه به گستردگی و نفوذ این زبان در قاره‌های اروپا و آمریکا، میزان اهمیت آشنایی و تسلط بر این زبان در هردو قاره برای شما شفاف می‌شود. شما با استفاده از زبان اسپانیایی می‌توانید ارتباطات گسترده تجاری و دوستانه ایجاد کنید و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

بزرگ‌ترین کشورهای اسپانیایی زبان کدم‌اند؟

شاید تا پیش از خواندن این مطلب گمان می‌کردید که اسپانیا بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان در دنیا باشد. اما اکنون میدانید که برخلاف تصورات، ایالات‌متحده آمریکا از این کشور سبقت‌گرفته است. در حال حاضر نیمی از دانشجویان آمریکایی و بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان این کشور، آموزش زبان اسپانیایی را به زبان فرانسه که دومین زبان پرطرفدار تدریس شده در جهان است، ترجیح می‌دهند. با این روند، پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک شاهد ارتقاء رتبه آمریکا و تبدیل‌شدن آن به بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان در سراسر جهان باشیم. اما در حال حاضر کشور مکزیک را در صدر جدول مشاهده می‌کنیم که بیشترین جمعیت را در میان کشورهای اسپانیایی زبان دارد.

مکزیک با ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت و زبان رسمی اسپانیایی، به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان در سراسر جهان شناخته می‌شود. بعدازاین کشور، ایالات‌متحده با نزدیک به ۶۰ درصد جمعیت اسپانیایی زبان و افزایش روزافزون این جمعیت به‌عنوان دومین کشور بزرگ با مردم اسپانیایی زبان شناخته می‌شود. اگر بخواهیم این مقایسه را در میان کشورهای قاره آمریکا ادامه دهیم و اسپانیا را به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان در قاره اروپا معرفی کنیم، کلمبیا با بیش از ۴۶ میلیون نفر جمعیت و آرژانتین با حدود ۴۱ میلیون نفر جمعیت اسپانیایی زبان در رتبه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند. این دو کشور درواقع ازجمله بزرگ‌ترین کشورهای اسپانیولی آمریکای جنوبی هستند.

 

 

 

سخن پایانی

با توجه به جمعیت بالای اسپانیایی زبانان و حضور پررنگ آن‌ها در دو قاره آمریکا و اروپا، به‌خوبی می‌توان اهمیت تسلط به زبان اسپانیایی برای حضور در بازارها و صنایع و همچنین ایجاد ارتباطات مفید را درک کرد. بعد از چین، اسپانیایی‌زبان‌ها می‌توانند بازار بزرگ و بسیار پرسودی را در اختیار کسب‌وکار و تجارت شما قرار دهند. ازآنجاکه تمایل دانشجویان و تاجران ایران برای مهاجرت و سفر به قاره‌های آمریکا و اروپا روند روزافزونی دارد، نیاز و تمایل به یادگیری زبان اسپانیایی نیز در این افراد افزایش‌یافته است. زبان اسپانیایی در میان زبان‌های ساده دنیا قرار دارد و کسانی که با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند بر زبان اسپانیایی نیز تسلط پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا