زبان خارجی

چگونه متن انگلیسی را روان بخوانیم

امروزه یادگیری زبان انگلیسی اهمیت زیادی پیدا کرده است و افراد مختلف در رده سنی‌های گوناگون اقدام به یادگیری این زبان کرده‌اند. روان‌خوانی متون انگلیسی یکی از اقداماتی است که برای یادگیری باید انجام دهید. راهکارهای مختلفی ارائه شده است تا شما بتوانید آسان‌تر از قبل متن‌های انگلیسی را بخوانید. این باور که ابتدا باید معنای تمام لغات انگلیسی را بدانید تا بتوانید متن‌های مختلف را بخوانید و درکی از مطلب آن داشته باشید، کاملا منسوخ شده و امروزه باورهای جدید جایگزین آن شده‌اند. در ادامه قصد داریم تا شما را با 8 راهکار که در روان خواندن متون به شما کمک می‌کنند، آشنا کنیم.

  1. خود را درگیر جزئیات نکنید

یک نکته طلایی که در خواندن متن‌های لاتین همواره باید به خاطر داشته باشید، درک موضوع اصلی است. هنگامی که مشغول مطالعه یک متن هستید، به هیچ عنوان نباید خود را درگیر جزئیات کنید. شاید جالب باشد که بدانید حتی حرفه‌ای‌ترین زبان‌آموزها هم احتمال دارد که هنگام رویارویی با یک متن، با لغات ناآشنا و غریب روبه‌رو می‌شوند. در چنین مواقعی شما نباید به این جزئیات ناشناخته توجه کنید و تمام تمرکز خود را بر روی درک موضوع و مقصود نویسنده معطوف کنید. چنانچه شما متن را به خوبی درک کنید، فهم جزئیات نیز آسان شده و حتی در مواردی خود به خود انجام می‌شود. پس با توجه بیش از حد به جزئیات، به خودتان استرس و اضطراب وارد نکنید.

  1. از نوشته‌های متناسب با سطحتان شروع کنید

انتخاب درست و صحیح کتاب‌ها و نوشته‌ها برای تقویت مهارت خواندن، اهمیت بسیار زیادی دارند. در همین راستا به شما توصیه می‌کنیم که در قدم اول با موضوعات مورد علاقه و در سطح خودتان شروع کنید. با چنین انتخابی، مطالعه انگلیسی برای شما تبدیل به یک تفریح جذاب شده و شما از آن لذت خواهید برد. برخی از افراد در قدم اول به سراغ مطالعه منابع آزمون آیلتس و یا کتاب‌های آکادمیک می‌روند که خب طبیعتا این منابع بسیار دشوار بوده و برای مطالعه ابتدایی توصیه نمی‌شوند. بهترین انتخاب برای شما به عنوان یک تازه‌کار، ساده‌ترین کتاب داستان موردعلاقه‌تان است که از خواندن آن لذت می‌برید.

  1. آهسته و پیوسته پیش بروید

این مثل قدیمی که رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود، در اینجا نیز کاربرد دارد. در تقویت مهارت روان‌خوانی انگلیسی هیچ عجله‌ای در کار نیست. معمولا در اوایل مسیر که زبان‌آموز اولین کتاب‌ها را مطالعه می‌کند، سرعت مطالعه او بسیار کند بوده و نمی‌تواند صفحات کتاب را به‌سرعت پشت سر بگذارد. شما در این راه قصد دارید که برای افزایش مهارت و یادگیری خود مطالعه کنید، پس نباید هیچ‌گونه عجله‌ای داشته باشید. اگر به صورت آهسته ولی پیوسته پیش بروید و به مرور کتاب‌های بیشتری را مطالعه کنید، خواهید دید که سرعت شما به مراتب افزایش یافته و می‌توانید متن‌های انگلیسی را با سرعت بیشتری بخوانید و درک کنید.

  1. کلمات جدید را هایلایت کنید

یکی از لوازمی که هنگام مطالعه متن‌های انگلیسی همواره باید کنار خود داشته باشید، ماژیک هایلایت است، حتی برای پیشرفت سریع‌تر و یادگیری بهتر شما می‌توانید از چند رنگ هایلایتر بدون محدودیت در انتخاب رنگ آن‌ها نیز استفاده کنید. این هایلایتر ها برای طبقه‌بندی لغات در ذهن شما، کمک بسیار بزرگی محسوب می‌شوند. شما با رنگ کردن کلمات ناآشنا، کلمات دشواری که معنایشان را می‌دانید، کلماتی که آن‌ها را دیده‌اید ولی معنایشان را در خاطر ندارید و … به رنگ‌های مختلف، می‌توانید یک طبقه‌بندی خوب از کلمات را برای خود ایجاد کنید. با رنگ کردن متن، جذابیت آن برای خواندن بیشتر شده و توجه شما به آن جلب خواهد شد.

  1. جمله حاوی کلمه جدید را در دفتر بنویسید

از دیگر لوازمی که در این مسیر به شما کمک خواهد کرد، می‌توان به یک دفتر و یا دفترچه اشاره نمود. شما می‌توانید جملاتی را که حاوی لغات جدیدی هستند که به‌تازگی با آن‌ها آشنا شده‌اید را در دفتر و یا دفترچه خودتان یادداشت کنید. با این کار به تدریج با این لغات آشنا شده، معنای آن‌ها را فرا خواهید گرفت و همچنین متوجه می‌شوید که تعدادی از لغات در اکثر متن‌ها وجود داشته و به نوعی یک پایه ثابت به حساب می‌آیند. در نتیجه نیازی نخواهید داشت که با هر بار روبه‌رو شدن با چنین لغاتی، مجددا زمانی را صرف یادگیری آن‌ها بکنید.

  1. دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی را حذف کنید

در کنار لوازم کمکی، لوازمی هستند که در این مسیر مانع تلقی می‌شوند و مانند یک سد، جلوی پیشرفت شما را در روان‌خوانی انگلیسی می‌گیرند. یکی از این لوازم که حتما باید آن را حذف کنید، دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی هستند. استفاده از چنین دیکشنری‌هایی در واقع مانند یک نابودگر، تمام زحمات و تلاش شما را از بین خواهند برد. وقتی‌که شما به هنگام مطالعه یک متن انگلیسی، یک دیکشنری انگلیسی به فارسی در دسترس خود داشته باشید، دیگر هیچ تعاملی با متن برقرار نخواهید کرد؛ یعنی نیازی ندارید که برقرار کنید. در صورت استفاده از دیکشنری‌ها حتی ممکن است لغاتی را که یاد گرفته و در خاطر دارید را نیز فراموش کنید.

شما می‌توانید از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی برای تقویت روان‌خوانی خود استفاده کنید. این دیکشنری‌ها با نمایش دادن مشتقات و اصطلاحات انگلیسی مرتبط با یک کلمه، باعث می‌شوند تا تعامل شما با متن بیشتر شده و نهایتا نتیجه بهتری کسب کنید.

  1. سعی کنید معنای کلمات را حدس بزنید

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، درک مطلب انگلیسی برای تقویت روان‌خوانی بسیار اهمیت دارد. زمانی که شما مقصود نویسنده را به خوبی درک کرده باشید و بدانید که متن خوانده‌شده قصد دارد چه چیزی را به شما بگوید، می‌توانید به حدس زدن معنای لغاتی بپردازید که درباره آن‌ها اطلاعی ندارید. شکستن کلمات نیز در حدس زدن معنای آن‌ها کمک به سزایی می‌کند. با کمی تجربه در مطالعه متون انگلیسی می‌توانید پی ببرید که بعضی از پسوندها یا پیشوندها در بسیاری از لغات وجود دارند که معانی مشخصی دارند، شما با جدا کردن این پسوندها یا پیشوندها می‌توانید به معنی آن کلمه دست پیدا کنید.

  1. خودتان دست به قلم شوید

یکی از ترفندهایی که همواره بر روی یادگیری مطالب مؤثر بوده، خلاصه نویسی است. شاید در ابتدا پی به طریقه تأثیرگذاری این راهکار نبرید، اما به مرور وقتی‌که شما خودتان را به جای نویسنده قرار داده و متن خوانده‌شده را به‌صورت خلاصه نوشتید، خواهید دید که چقدر بهتر می‌توانید منظور نویسنده را درک کنید. با این کار ذهن شما بیشتر از پیش به ذهن یک انگلیسی زبان نزدیک می‌شود. برای خلاصه‌نویسی، شما با تمرکز بیشتری به خواندن متن خواهید پرداخت و سپس نکات و همچنین کلمات جذاب آن را بازنویسی خواهید کرد. در این راستا می‌توانید از کلمات مترادفی که در ذهن دارید نیز استفاده کنید؛ در نتیجه تعامل شما با متن به میزان قابل‌توجهی بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

اغلب کسانی که به یادگیری زبان انگلیسی مشغول هستند، تمایل دارند تا بتوانند متن‌ها و کتاب‌هایی را که به این زبان نوشته شده‌اند بهتر و روان‌تر بخوانند. روان‌خوانی انگلیسی مهارتی است که شما با تمرین و پشتکار می‌توانید به آن دست پیدا کنید. راهکارهای مختلفی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا در این مسیر نتیجه بهتر و سریع‌تری کسب کنید، نظیر حدس زدن معنای لغات، عدم توجه به جزئیات متن، عدم استفاده از دیکشنری انگلیسی به فارسی و … که به‌طور کاملا مفصل در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم. شما با به‌کارگیری این راهکارها به صورت صحیح، ظرف مدت کوتاهی متوجه پیشرفت فوق‌العاده خود در این زمینه خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا