زبان خارجی

مدرک تافل برای چه کشور‌هایی مناسب است؟

هم اکنون بسیاری از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی به منظور اخذ پذیرش دانشجویان خارجی نتایج آزمون تافل را طلب می‌کنند. به خصوص اگر داوطلبی قصد ادامه تحصیل در مقاطع عالی دکترا و کارشناسی ارشد را داشته باشد، نیاز بیشتری به اخذ مدرک تافل دارد.

سازمان برگزار‌کننده آزمون تافل ETS است. از آن جایی که مدرک تافل تنها مدرک بین‌المللی اثبات مهارت زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی نیست، بسیاری از داوطلبان هنگام شرکت در آزمون تافل دچار تردید و دودلی می‌شوند.

خصوصاً زمانی که متوجه می‌شوند که بسیاری از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هر دو مدرک آیلتس و تافل را قبول دارند، انتخاب میان این دو مدرک تقریباً کاری سخت می‌شود.

برای اینکه بتوانید مدرک معتبر مناسبی برای اخذ پذیرش دانشگاه بین‌المللی خود دریافت کنید، قبل از هر چیز باید بدانید که در دانشگاه‌های بین‌المللی هر دوی مدارک تافل و آیلتس اعتبار یکسانی دارند. بنابراین اگر بتوانید در هر کدام از این آزمون‌های تافل و یا آیلتس شرکت کنید، نمره شما بر اساس معیار‌های آزمون دیگر معادل‌سازی می‌شود.

مدرک تافل برای تمام کسانی که قصد دارند تحصیلات خود را در خارج از کشورشان در کشور‌های کانادا، آمریکا و کشور‌های اروپایی ادامه دهند، مفید است. اگر می‌خواهید یک دانشجوبین‌المللی شوید و یا در دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ثبت نام کنید حتماً می‌دانید که باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید.

آزمون تافل به چه منظور طراحی شده است؟

آزمون تافل همانند آزمون آیلتس با هدف ارزیابی مهارت‌های داوطلبین در زبان انگلیسی و همچنین توانایی آن‌ها در درک و فهم مباحث آکادمیک طراحی شده است و همین مسأله باعث شده که این مدرک تقریباً در اکثر کشور‌های دنیا معتبر شناخته شود.

با این حال اخذ مدرک تافل صرفاً جهت اخذ پذیرش دانشگاه‌های بین‌المللی نیست و موارد استفاده دیگری در مؤسسات بین‌المللی دارد که عبارتند از:

 • بخش‌های پزشکی کشور‌های مختلف به منظور صدور گواهینامه
 • خدمات مهاجرتی به منظور دریافت مجوز کار یا مجوز اقامت
 • برای کارفرمایان در شغل‌های بین‌المللی، به منظور ارزیابی مهارت داوطلب به زبان انگلیسی

از بین موارد ذکر شده استفاده از مدرک تافل برای استفاده از فرصت‌های شغلی بین‌المللی (چه در داخل چه در خارج از کشور) یکی دیگر از استفاده‌های معمول و رایج مدرک تافل است.

در حقیقت اگر بخواهید در بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی مشغول کار شوید و یا ویزای کار را دریافت کنید، به نتایج این آزمون نیازدارید. امروزه با توسعه روز افزون روابط بین‌الملل، نیاز به استخدام کارمندانی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند، روز به روز بیشتر می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود ۱۱۰ دانشگاه معتبر بین‌المللی که رنکینگ جهانی دارند این مدرک را به منظور اثبات میزان تسلط شما در زبان انگلیسی قبول دارند. این بدان معناست که مدرک تافل در اکثر مؤسسات و دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر است.

با این حال سعی کنید قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه هدف، در مورد مدارک درخواستی مورد نیاز و شرایط دانشگاه تحقیق کنید تا مطمئن شوید که دانشگاه هدف شما نیز مدرک تافل را قبول دارد.

آزمون تافل به چه منظور طراحی شده است؟
موارد استفاده از آزمون تافل

حداقل نمره قبولی آزمون تافل برای کشورهای متفاوت

حداقل نمره آزمون سنجش زبان انگلیسی که اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی از دانشجویان درخواست می‌کنند، متفاوت است. به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه اقدام به ثبت‌نام در آزمون تافل و یا هر آزمون دیگری کنید با مؤسسه یا دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و در مورد میزان مورد نیاز تسلط به زبان انگلیسی و همچنین شرایط اثبات مهارت زبان انگلیسی آن تحقیق کنید.

اخذ مدرک تافل برای ادامه تحصیل در کدام کشور‌ها مناسب است؟

همان طور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، مدرک تافل یکی از معتبرترین و همچنین محبوب‌ترین مدارک اثبات زبان انگلیسی نزد دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی است. سازمان ets که برگزارکننده آزمون تافل است، این آزمون را به دو شکل مختلف برگزار می‌کند:

 • آزمون کاغذی تافل (TOEFL Paper Based)
 • آزمون اینترنتی تافل (TOEFL Internet Based)

آزمون کاغذی تافل همانطور که از نامش بر می‌آید، آزمون حضوری و نوشته شده بر روی کاغذ است. در مقابل آن آزمون اینترنتی تافل، آزمونی غیر حضوری و مبتنی بر شبکه است.

با ثبت نام در هر کدام از این دو نوع آزمون تافل به راحتی می‌توانید موفق به اخذ مدرک تافل شوید. شایان ذکر است که اخذ مدرک تافل اینترنتی و کاغذی از منظر دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هیچگونه تفاوتی ندارد.

در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰۰ دانشگاه معتبر بین‌المللی و همچنین مؤسسات آموزشی در بیش از ۱۵۵ کشور مختلف در سرتاسر دنیا آزمون تافل را معتبر می‌دانند.کشور‌هایی که مدرک تافل نزد آن‌ها معتبر است عبارتند از:

 • استرالیا
 • کانادا
 • نیوزیلند
 • ایالات متحده
 • کانادا
 • انگلیس
 • اکثریت کشور‌های اروپا

 

شرایط دانشگاه‌ها در مورد مدرک تافل TOEFL

اکثر دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی حداقل نمره آزمون تافل را که انتظار دارند متقاضیان تحصیل دریافت کنند، اعلام می‌کنند. معمولاً حداقل نمره مورد قبول در مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. با این حال می‌توان میانگینی از نمره قبولی در آزمون تافل در نظر گرفت.

به عنوان مثال به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه‌های بین‌المللی ایالات متحده بدون استثنا به نمره بیشتر از ۷۰ امتیاز نیازدارید. هر چه رتبه بین‌المللی دانشگاه مورد نظر شما و سطح علمی آن بالاتر باشد، قطعاً حداقل نمره قبولی شما نیز بالاتر خواهد رفت.

علت این مسأله آن است که استاندارد‌های تحصیلی در دانشگاه‌هایی که اعتبار بیشتری دارند، بالاتر است. به همین دلیل اکثر دانشجویانی که می‌خواهند در چنین دانشگاه‌هایی تحصیل کنند، باید تسلط بیشتری بر زبان انگلیسی داشته باشند. به یاد داشته باشید که ارائه رزومه شما نیز تأثیر بسزایی در رد یا پذیرش درخواست شما دارد.

بنابراین زیاد هم نگران نمره قبولی مدرک تافل خود نباشید. همین که بتوانید حداقل نمره مربوط به دانشگاه مورد نظرتان را از آزمون تافل کسب کنید، شرط مربوط به مدرک زبان انگلیسی را نیز رعایت کرده‌اید.

برای مثال اگر حداقل نمره قبولی دانشگاه هدف شما ۸۰ باشد و شما نمره ۸۳ را کسب کرده باشید، دیگر مجبور نیستید که مجدداً در آزمون تافل شرکت کنید. چرا که حداقل نمره درخواستی را دریافت کرده‌اید. پس از این مرحله باید روی تقویت رزومه تحصیلی و همچنین سابقه تحصیلی خود کار کنید.

شرایط استفاده از تافل
استفاده از تافل در کشور های مختلف

شرایط استفاده از تافل در برخی از کشور‌ها

همانطور که در اول مطالب عنوان کردیم مدرک تافل در بیش از ۱۵۰ کشور در سرتاسر دنیا خصوصاً کشور‌های اروپایی و ایالات متحده مورد قبول است. در ادامه شرایط استفاده از این مدرک معتبر بین‌المللی در برخی از کشور‌ها را شرح می‌دهیم:

 • نیوزلند و استرالیا

اکثر دانشجویان بین‌المللی به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر خودشان باید ویزای دانشجویی را دریافت کنند. همانطور که می‌دانید یکی از شرایط مورد نیاز دریافت ویزای استرالیا، اثبات میزان مناسب مهارت و تسلط به زبان انگلیسی است. برای این که بتوانید تسلط به زبان انگلیسی خود را ثابت کنید، باید مدرک تافل خود را به وزارت امور داخلی استرالیا تقدیم کنید. بهتر است که پیش از شرکت در آزمون در مورد حداقل نمرات مورد نیاز دانشگاه و وزارت استرالیا تحقیق کنید. چرا که نمره درخواستی توسط این دو سازمان ممکن است متفاوت باشد. برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های نیوزلند به جز ارائه مدرک تافل می‌توانید از مدارک آزمون تافل آی بی‌تی نیز استفاده کنید.

 • کانادا

کانادا نیز یکی دیگر از کشور‌هایی است که مدرک تافل را قبول دارد. در واقع حدود ۸۲ درصد از دانشگاه‌های معتبر کانادایی مدرک تافل را نسبت به سایر مدارک بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی ترجیح می‌دهند.

تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی را دارند، باید برای اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا در یک آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی شرکت کنند. سپس نامه پذیرش تحصیلی خود را به همراه نامه درخواست ویزا به سفارت کانادا تقدیم کنند.

 • انگلستان

انگلستان نیز یکی دیگر از کشور‌هایی است که به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبرش، مدرک تافل را قبول دارد. دانشجویان اروپایی می‌توانند بدون دریافت ویزای تحصیلی از سفارت این کشور به تحصیل در انگلستان ادامه دهند، اما داوطلبین کشور‌های غیر اروپایی برای تحصیل در این کشور باید ویزای تحصیلی انگلستان را دریافت کنند.

 • اروپا

اگر می‌خواهید در کشور‌های محدوده حوزه شینگن و یا کشور‌های اروپایی تحصیل کنید، باید ویزای تحصیلی را دریافت کنید. دریافت ویزای تحصیلی در این کشور‌ها منوط به ارائه مدرک تافل یا آیلتس است.

دریافت ویزای تحصیلی برای تمام داوطلبین که از کشور‌های غیر اروپایی می‌آیند، ضروری است. به منظور اقامت طولانی مدت یعنی چیزی بیش از ۹۰ روز به اجازه اقامت و ویزای طولانی مدت نیاز دارید. بدین منظور ابتدا باید پذیرش یکی از مؤسسات معتبر آموزشی واقع در کشور‌های اروپایی را دریافت کنید و سپس مدارک پذیرش تحصیلی خود را به همراه مدرک تافل و برخی مدارک دیگر که توسط سفارت کشور‌های اروپایی مقصد تعیین می‌شود، به همراه درخواست ویزا به سفارت کشور مورد نظر تقدیم کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا