برنامه نویسی و IT

میزان درآمد طراح ui/ux

درآمد طراح ui ux

با اوج گرفتن کسب و کارهای دیجیتال و نیاز کسب و کارهای مختلف به وبسایت و اپلیکیشن برای ارتباط با مخاطب، بحث طراحی رابط کاربری خیلی داغ‌تر شد. در حال حاضر رقابت بسیاری از کسب و کارها با یکدیگر بر سر ارائه تجربه گرافیکی جذاب‌تر است. چرا که اولین قضاوت مخاطب پس از ورود به سایت با توجه به ظاهر آن شکل می‌گیرد. البته این به‌معنای غافل شدن از نقشه سایت و روان بودن نیست. در کل هدف این است که با طراحی یک رابط کاربری (UI) خوب، مخاطب را به یک تجربه کاربری (UX) خوب برسانیم. مواردی که گفتیم باعث بالا رفتن اهمیت شغل طراحی UI/UX شده است. اما این اهمیت تا چه حد بوده و درآمد طراح ui ux چه مقدار است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم. بیایید ابتدا ببینیم UI/UX چیست.

 

درآمد طراح ui ux

تعریف UI و UX

این دو مفهوم در حال حاضر به صورت ادغام شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما مفهوم آن‌ها یکسان نیست. UI مخفف User Interface به معنای رابط کاربری است. هر کاربر پس از باز کردن یک اپلیکیشن یا ورود به یک سایت، با یک رابط کاربری روبرو است که از ویژگی‌های ظاهری آن سایت یا اپلیکیشن تشکیل می‌شود.

 

ویدیو پییشنهادی : دوره رایگان طراح ui ux
دروه رایگان طراح ui ux

 

تصاویر، بنرها، دکمه‌ها و هر آنچه کاربر از آن برای کار با سایت استفاده می‌کند رابط کاربری سایت است. رابط کاربری اولین چیزی است که کاربر با آن روبرو می‌شود و از همین جهت اهمیت دوچندانی دارد. چرا که قضاوت اولیه کاربر را نسبت به سایت و برند شما تشکیل خواهد داد. رابط کاربری یا UI معمولا حاصل همکاری گرافیست و برنامه‌نویس Front-End است.

 

طراحی UI/UX به عنوان شغل و درآمد طراح ui ux

 

UX مخفف User Experience به معنای تجربه کاربری است. طراحی تجربه کاربری مفهومی نوظهور در طراحی صفحات وب و اپلیکیشن است و به نوع هدایت و جهت‌دهی کاربر اشاره دارد. در واقع UX نگاهی عمیق‌تر به طراحی سایت داشته و در کنار ظاهر به کاربرد اهمیت می‌دهد.

برای همین است که نمی‌توان این دو مفهوم را از هم جدا کرد. UI و UX مکمل یکدیگر بوده و طراحی قدرتمند آن‌ها در نهایت رضایت مشتری را شکل می‌دهد. برای مثال UI یک منوی جستجو در گوشه صفحه قرار می‌دهد و UX گزینه‌های موجود در منو را با توجه به پیش‌بینی نیازها و رفتار کاربر تعیین می‌کند.

 

 

در گذشته به UX توجه محدودی می‌شد و آن را یک زیرمجموعه نه‌چندان‌مهم از طراحی رابط کاربری می‌دانستند. اما امروز خود UX به یک مبحث مجزا و بسیار مهم برای کسب و کارها و علاقه‌مندان این زمینه کاری تبدیل شده است.

طراحی UI/UX به عنوان شغل و درآمد طراح ui ux

ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که بازار کار طراحی سایت، رابط کاربری اپلیکیشن و میزان درآمد طراح ui یا میزان درآمد طراح ux چقدر است و اینکه آیا به این‌ها می‌توان به‌عنوان موقعیت شغلی مناسب نگاه کرد؟ پاسخ مثبت است.

 

بازار کار ui ux

 

در حال حاضر یکی از بهترین موقعیت‌های شغلی در کشورهای پیشرفته به طراحان رابط کاربری اختصاص دارد. بازار کار طراحی وب سایت در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا با توجه به رشد روزافزون تعداد استارتاپ‌ها و کمپانی‌های دیجیتال بسیار پررونق بوده و درآمد طراح رابط کاربری در این کشورها به شرح زیر است:

  • آمریکا: ۸۰ هزار دلار در سال
  • کانادا: ۴۱ هزار دلار در سال
  • آلمان : ۴۴ هزار دلار در سال
  • استرالیا: ۶۳ هزار دلار در سال

همانطور که می‌بینید بازار کار ui ux در این کشورها به شدت پررونق است. البته باید توجه داشت به همین نسبت رقابت سخت‌تری هم در این کشورها وجود دارد. در ایران حقوق یک طراح ui ux به طور متوسط ۳ میلیون تومان در ماه است که آن را به شغلی مناسب تبدیل می‌کند.

 

مقاله پییشنهادی : طراحی UX چیست
طراحی UX چیست

 

شما با یادگیری مهارت‌های طراحی هم گزینه‌های بسیار خوبی برای کار در ایران خواهید داشت و هم می‌توانید به کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا مهاجرت کنید. اما چگونه می‌توان به یک طراح ui ux خوب تبدیل شد؟

مهارت های لازم برای بالا بردن درآمد طراح ui ux

طراحی ui ux در شرکت‌ها معمولا توسط تیمی متشکل از برنامه‌نویسان و طراحان گرافیک انجام می‌شود. شما می‌توانید عضوی از این تیم یا مدیر تیم ui ux باشید. برای ui تسلط به ابزار گرافیکی و فهم خوب از رنگ‌ها کافی است اما اصلی‌ترین چالش را باید در مهارت‌های ux پیدا کرد. این مهارت‌ها عبارتند از:

 

مهارت های لازم برای بالا بردن درآمد طراح ui ux

تحقیق و معماری اطلاعات

طراح ux باید قبل از همه‌چیز نیازهای کاربر را بفهمد. او باید در بخش‌های مختلف سایت یا اپلیکیشن، امکانات مورد نیاز کاربران را قرار داده و آن‌ها را در جای مناسبی بگذارد.

 

مقاله پییشنهادی : چگونه طراح UI/UX شویم
چگونه طراح UI/UX شویم

 

رسیدن به این هدف نیازمند مطالعه و تحقیق روی رفتار کاربران از طریق بررسی سایت‌های رقیب یا بررسی داده‌های موجود خواهد بود. استفاده از این داده‌ها نیازمند مهارتی تحت عنوان معماری اطلاعات است که در آن داده‌ها برای قابل استفاده شدن در کاربری‌های مربوط کسب و کار، مرتب می‌شوند.

Wireframing

طراح ux باید بتواند طرح اولیه‌ای از تمام اشکال، تصاویر و محتواهای مورد نیاز هر صفحه تهیه کند. این طرح باید به گرافیست و برنامه‌نویس تمام موارد مورد نیاز را با شفافیت و وضوح کافی توضیح دهد. تسلط بر این مهارت باعث می‌شود نیازهای کسب‌‎وکار به بهترین شکل برای اعضای تیم طراحی توضیح داده شوند و در نتیجه سایت با تمام ویژگی‌های لازم و با نقشه‌ای مطابق نیازهای کاربر طراحی شود.

کلام آخر در مورد درآمد طراح ui ux

نمونه سازی

طراحی کار پیچیده و سختی است. خصوصا در فضای رقابتی امروزی که کوچکترین جزء یک صفحه می‌تواند مزیت رقابتی محسوب شود. از طرف دیگر بعضی ایده‌ها تنها با آزمون و خطا توسعه یافته و اصلاح می‌شوند. طراح ux باید قبل از شروع طراحی نهایی چندین نمونه اولیه یا Prototype ساخته و همه آن‌ها را از سخت‌ترین امتحان‌ها بگذراند تا به نمونه نهایی برسد.

آشنایی با اصول طراحی گرافیک

طراح ux شاید به طور مستقیم با طراحی گرافیک کاری نداشته باشد، اما تصمیمات مهمی در مورد گرافیک صفحات می‌گیرد. پس باید با چارچوب‌ها، اصول و قوانین طراحی گرافیک و مواردی مثل هارمونی رنگ‌ها آشنایی داشته باشد. هر چه آشنایی و تجربه طراح ux در این زمینه بیشتر شود، طرح‌های اولیه واقع‌‎بینانه‌تر خواهند شد و زمان کمتری از تیم برای رسیدن به طرح نهایی می‌گیرند.

کلام آخر در مورد درآمد طراح ui ux

طراحی ui ux در دنیای امروز به یک زمینه شغلی محبوب و پردرآمد تبدیل شده است. این زمینه شغلی نه‌تنها در ایران بلکه در کشورهای پیشرفته جهان هم یکی از مشاغل برتر به‌حساب می‌آید. طراحان ui ux ظاهر سایت‌ها را طراحی کرده و نقشه و امکانات آن را با توجه به نیازهای مشتری تنظیم می‌کنند.

بازار کار طراح رابط کاربری در حال حاضر بسیار پررونق است اما به همان نسبت رقابت بالایی هم در آن وجود دارد. برای پیروزی در این رقابت باید مهارت‌هایی را بیاموزید که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد. امیدواریم در این مقاله به سوالات شما به خوبی پاسخ داده باشیم. نظرات خود را از بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا