زبان خارجی

راحت ترین راههای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری هر زبان دریچه­ای نو به سمت جهانی جدید است. با یادگیری هر زبان جدید درهای ملت و فرهنگی نو به سوی شما باز خواهد شد و امکانات و تجربه­ های نوینی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. زبان انگلیسی در حال حاضر به عنوان زبان علمی در جهان پذیرفته شده است پس اگر قصد زبان ­آموزی دارید چه بهتر که از یادگیری زبان انگلیسی شروع کنید زیرا که اگر قصد خروج از مرزهای کشورتان به هر دلیلی را داشته باشید، زبان انگلیسی به کمک شما خواهد آمد.

برای شروع یادگیری هر مهارتی در وهله­ ی اول شما نیاز به هدف­گذاری و سپس برنامه ریزی دارید. احتمالا در حال حاضر شما اشتغال به تحصیل آکادمیک دارید که بالاخره بخش قابل توجهی از وقت شما را به خودش اختصاص داده یا اینکه شاغل هستید و بخش زیادی از روز شما با سرکار رفتن اشغال شده است پس لازم دارید اهدف خود را به تفکیک بشناشید و سپس اقدام به یادگیری زبان انگلیسی از راحت­ترین راه­های آن بکنید.

بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی 

قدم اول: طرح این پرسش که اصلا دلیل شما برای یادگیری زبان و انگلیسی حرف زدن چیست؟

ممکن است پاسخ­های گوناگونی به این پرسش داشته باشید.

مثل اینکه: می­خواهید ارتقا شغلی بگیرید.

در دانشگاه انگلیسی زبان پذیرش بگیرید.

به سفر تفریحی بروید.

از ادبیات آن ملت بهره ببرید و به مکالمه با مردمی از دیگر گوشه­ی جهان بپردازید.

و هزاران دلیل دیگر که بستگی به زندگی شخصی شما دارد اما بسیار مهم است که به خوبی از آن آگاه باشید زیرا که هرکدام از این دلایل بازه­ی زمانی شما را برای یادگیری زبان انگلیسی تغییر می­دهد.

دلیل یادگیری زبان
یادگیری زبان و انگلیسی حرف زدن

 

قدم دوم: با توجه به هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی، شما به کدام مهارت بیشتر نیاز دارید. این که به روانی انگلیسی صحبت کنید برای شما در اولویت است یا این که بتوانید به خوبی بنویسید؟

به زبان مادری خودتان توجه کنید. شما به چه ترتیب فارسی آموخته­اید؟ اول نوشته­ اید یا در ابتدا حرف زده­اید؟

اگر به دنبال جواب صحیح می­گردید؛ جواب هیچ کدام، است شما در ابتدا به زبان مادری خود گوش داده­اید. پس توصیه­ی ما هم این است که در ابتدای امر به خوبی در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید و پس بنا بر نیاز خود به به تقویت مهارت مورد نظر خود مثل خوب انگلیسی صحبت کردن بپردازید.

قدم سوم: بررسی شیوه­های یادگیری زبان انگلیسی که مطابق با برنامه­ ی شماست.

راه­های زیادی برای یادگیری زبان در جهان امروز فرا روی شما قرار دارد. از کلاس­های خصوصی و غیر خصوصی آموزشگاه­ها گرفته تا کلاس­های مجازی و آنلاین و حتی اپلیکیشن­ هایی که به شما امکان می­دهد با افراد بومی زبان در ارتباط باشید. شما باید هزینه­ ها و میزان زمانی که باید درهریک از این شیوه­ ها بری آموزش بگذارید را به خوبی بررسی کرده و سپس برای رسیدگی به آن­ها اقدام کنید.

قدم چهارم: منابع مناسب و مورد نظر را پیدا کنید.

خودتان بهتر ازهرکسی می­دانید که وضع مکالمه­ ی زبان انگلیسی و انگلیسی حرف زدنتان در چه وضع و اوضاعی قرار دارد. به همین ترتیب به دنبال منابع خوب و مورد نیازتان باشید. برای مثال اگر خیلی مبدی هستید به سراغ خواندن مقاله ­های نیویورک تیمز نروید که ناامید شوید و اگر سطح قابل قبولی دارید وقتتان را با خواندن داستان­های سطوح مبتدی­ تر تلف نکنید زیرا که در این صورت شما اعتماد به نفس کاذب می­گیرید و احتمالا دست از تلاش کردن برمی­دارید.

قدم پنجم: برای خودتان هدف­گذاری روزانه داشته باشید.

اهداف بلندمدت معمولا فرمان کار را از دست شما می­گیرند. اگر هدف بگذارید که برای یادگیری زبان انگلیسی و رسیدن به راحت­ترین راه برای یادگیری مکالمه­ ی زبان انگلیسی شما باید ماهی صد ساعت مطالعه کرده باشید. ذهنتان از این عدد می­ترسد و احتمالا به خاطر اضطراب شما اصلا اقدام به شروع کار نمی­کنید. از طفی احتمالا محاسبه کردن ساعات برایتان کار سختی باشد پس کوتاه و روزانه هدف تعیین کنید. برای مثال روزانه هشت ساعت وقت به یادگیری مکالمه­ ی زبان انگلیسی اختصاص دهید. این ساعات را یادداشت کنید تا احتساب زمان خود را داشته ­باشید.

کلاس یادگیری مکالمه ­ی زبان انگلیسی
کلاس زبان بهترین روش یادگیری مکالمه ی زبان

قدم ششم: برای ساعات روزانه­ ی خود هم برنامه داشته باشید.

تلاش ما ر این جا بر این است که شما را به راحت­ترین راه یادگیری مکالمه ­ی زبان انگلیسی هدایت کنیم. بهترین راه حرف زدن از جزئیات و آگاهی از ریز برنامه­ ها و اهداف است.

شما به خوبی مطلع هستید که پایه­ ی هر زبانی لغت است پس اگر قصد دارید به بهترین روش یادگیری مکالمه­ ی زبان دسترسی پیدا کنید؛ لازم است راهی مناسب برای یادگیری لغات آن زبان پیدا کنید، بس مطمئن باشید که به راحتی می­توانید به آن زبان صحبت کنید.

توصیه­ ی ما در ابتدا برای یادگیری لغات زبان انگلیسی، تکرار و تکرار است. هر مقدار ساعتی را که قصد دارید در طی روزبه یادگیری زبان اختصاص دهید بخش بندی کنید و لااقل یک سوم از آن را برای لغت­خوانی کنار بگذارید. انتخابکتاب لغت مناسب دوباره به دو فاکتور اصلی و مهم برمی­گردد: اول اینکه هدفتان از یادگیری مکالمه­ ی زبان انگلیسی چیست. دوم اینکه در چه سظحی قرار دارید. مبتدی هستید یا پیشرفته.

قدم هفتم: در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید.

همان طور که ما برای یادگیری زبان مادری خود در معرض این زبان قرار گرفته­ایم تا امکان صحبت کردن به این زبان را پیدا کرده­ایم.لازم است اکنون شما هم به عنوان یک زبان­ آموز که قصد یادگیری زبان دیگر را دارید به چنان تسلطی برسید که انگلیسی صحبت کنید؛ به صورت روزانه گوشتان را با زبان انگلیسی همراه کنید.

برای فراهم کردن این شرایط اصلا نگران نباشید که موج­های رادیو و شبکه­ های تلویزیونی هم ­قدم شما خواهند بود.

قدم هشتم: دنبال دلیل برای مکالمه ­ی روزمره باشید.

آن چیز که در یادگیری زبان از اهمیت ویژه­ای برخوردار است؛ استفاده ­ی روزمره از زبانی است که می­ آموزید. زبان علمی نیست که آن را دز گنجه بگذارید و هروقت شد به آن سری بزنید. زبان موجود زنده­ ای است که برای مادگاری­ اش در حافظه ­تان باید کوشا باشید. نظر ما در این جا این است که زبان انگلیسی را به نحوی وارد روزمره­ ی خود کنید. دوستی پیدا کنید که او هم دغدغه­ ی انگلیسی حرف زدن داشته ­باشد، یا با کسی که بومی زبان انگلیسی است ارتباط بگیرید.

قدم نهم: سوال اینجاست که از کجا دوست انگلیسی زبان پیدا کنیم؟

در دنیای اکنون، پیدا کردن چنین ارتباط­ هایی اصلا به دور از ذهن و مشکل نیست. فاصله­ ی شما تا معارت با یک فرد انگلیسی زبان و انگلیسی صحبت کردن روزمره با او تنها دانلود و نصب چند اپلیکیشن ساده روی گوشی یا لپ­تاپ است. بعد شما به راحتی به آدم­های دیگری وصل خواهید شد. بهترین روش یادگیری مکالمه ­ی زبان انگلیسی، مکالمه داشتن در طی روزمره است.

قدم دهم: انگلیسی یاد گرفتن را وارد تفریحاتتان کنید.

ما هم به اندازه­ی شما خوب از این مسئله آگاه هستیم که یادگیری مستمر فرساینده خواهد بود. اگر تمام مسیر زبان آموزی خود را با خواندن لغت و درس­های کتاب پر کنید در انتها خسته می ­شوید و یا از کیفیت خواندن کم می­کنید یا از کمیت آن می­کاهید فلذا پیشنهاد ما به شما در این جا وارد کردن یادگیری زبان انگلیسی در تفریحاتتان است. برای مثال با آهنگ­های انگلیسی شروع کنید در این صورت با یک تیر دو نشان زده­اید هم لغت جدید یاد می­گیرید و هم روی مهارت شنیدن کار کرده­اید. البته در این جا هم حواستان به سطحی که قرار دارید باشد و به یک باره از آهنگ­های سخت شروع نکنید.

پیشنهاد بعدی دیدن فیلم یا سریال است. در ابتدا اگر هنوز گوشتان به قدر کافی تقویت نشده است یه خودتان سخت نگیرید و با زیر نویس انگلیسی شروع کنید. حسن یادگیری لغت از این طریق، آشنایی شما با لغات و اصطلاحات روزمره ­ی زبان انگلیسی خواهد بود زیرا که شیوه­ ی صحبت کردن روزمره با شیوه­ ی نوشتن مقالات و اخبار به هر رو متفاوت است.

یادگیری زبان انگلیسی با تفریح
یادگیری زبان انگلیسی با تفریح و بازی

قدم یازدهم: رشته­ ی تخصصی خودتان را در نظر داشته باشید.

فرقی ندارد برای درس خواندن در دانشگاه­های انگلیسی زبا یاد می­گیرید یا برای کار یا اصلا برای ارتباط گیری روزمره و فعالیت­های شخصی­تان، مهم این است که هدف خود را به خوبی و درستی بشناسید زیرا که در هرکدام از این جایگاه­ها و موقعیت­ها شما با گروهی از واژگان بسیار بیشتر سایر بخش­­های زبان درگیر خواهید بود. برای مثال اگر رشته ­ی شما ادبیات است بیشترین کلماتی که با آن­ها در هر زبان دیگیر هم درگیر خواهید شد، واژگان حوزه­ ی نقد و بلاغت است. پس هدف و تخصص خود را بیشتر در نظر بگیرید.

قدم دوازدهم: نکته ­برداری و خلاصه ­نویسی فراموش نشود.

شخصی سازی آن چه یاد می­گیرید برای تثبیت آن مطالب در ذهنتان بسیار حائز اهمیت است. پس هر نکته­ ای که در فرآیند یاد گرفتن زبان انگلیسی می­ آموزید را به آن طریقی که مناسب می­دانید یادداشت کنید. بعدا رجوع کردن به این یادداشت­های شخصی سرعت شما را به یادآوردن آن چه آموخته ­اید یاری خواهد کرد.

 و اما حالا که احتمالا قدم­هایتان از همراهی با این متن خسته شده است؛ بیایید که حرف­ها را جمع بندی کنیم. در ابتدا قرار شد که شما هدف­گذاری دقیق داشته باشید و بدانید اصلا برای چه قرار است رنج یادگیری مکامله ی زبان را به خودتان هموار کنید، بعد از آن نوبت انتخاب شیوه­ی یادگیری است این که در نظر بگیرید چقدر می­توانید هزینه ­ی زمانی و مالی را به یادگیری مکالمه­ ی زبان اختصاص دهید و بعد متناسب با آن از بین آموزشگاه­های حضوری و یا مجازی یکی را انتخاب کنید. بعد از آن نوبت تمرین و تکرار مستمر و مداوم است. همه­ ی ما شنیده­ایم که زبان فرار است پس برای فرار نکردن اطلاعات از ذهنتان تلاش کنید زبان انگلیسی و مکالمه­ ی آن را در متن روزمره­ی زندگی خود بیاورید از هنگامی که شروع به یادگیری زبان می­کنید تصور خود را بر این بگذارید که شما قرار است با دو زبان زندگی کنید به این شیوه مکالمه­ ی زبان انگلیسی در زندگی شما نهادینه خواهد شد. از امکانات جهان امروز به هیچ وجه غفلت نکنید که هرچه بیشتر از این امکانات استفاده کنید به طور حتم یادگیری برای شما آسان­تر خواهد شد. به کتاب­های خودآموز حتما نگاهی بیندازید که  رستگار خواهید شد از آن جا که شیوه­هایی برای شخصی سازی یادگیری را از آن­ها می­ آموزید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا