مکالمه انگلیسی

مکالمه انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

بسیاری از افراد معتقدند از آن‌جا که زبان وسیله‌ی ارتباطی است پس لازمه‌ی یادگیری آن ارتباط است و تنها راه یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردن با فردی است که به این زبان مسلط است. اگرچه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با وجود شریک یکی از متدهای مفید آموزش زبان است، اما با اطمینان می‌توانیم بگوییم که هرگز تنها راه یادگیری نیست. روش زندگی این روزها همه‌ی افراد را به سمت و سوی روش‌های یادگیری انفرادی و غیرگروهی سوق داده است و با گذشت زمان ثابت شده که این اتفاق را نمی‌توان بد نامید. بلکه روش‌های یادگیری انفرادی هم روش‌های کاربردی هستند. پس نمی‌توان گفت که کدام روش برای یادگیری بهتر از آن یکی است بلکه باید با توجه به شرایط خود گزینه‌ی بهتری را انتخاب کنیم.

 18 نتیجه برای "مکالمه انگلیسی --- زبان انگلیسی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

امروزه به دلیل حجم گسترده کاربردهای زبان انگلیسی و نیاز روزمره همه افراد به زبان انگلیسی، آموزش‌های متنوع و کاربردی زیادی در زمینه تمام مباحث آموزشی زبان انگلیسی، از جمله آموزش مکالمه انگلیسی تهیه و تولید شده است. آموزش مکالمه انگلیسی با متدها و روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد و این آموزش‌ها به دلیل پویایی زبان انگلیسی همواره در حال به‌روز شدن و نوآوری هستند. در کنار آموزش گرامر زبان انگلیسی، مکالمه نیز به عنوان اصلی‌ترین ابزار ارتباطی با افراد انگلیسی زبان امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شده است.

به دلیل اهمیت آموزش مکالمه انگلیسی و یادگیری تلفظ صحیح واژگان انگلیسی، بسیاری از تبلیغات آموزش زبان حول محور آموزش مکالمه انگلیسی و افزایش توانایی افراد در مهارت صحبت کردن شکل گرفته است. در کنار این موضوع، در آموزش آزمون‌های زبان انگلیسی مثل آموزش تافل و آموزش آیلتس، مکالمه از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. میان این حجم از تبلیغات یکی از اصلی‌ترین مشکلات افراد علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی که قصد دارند آموزش زبان انگلیسی و آموزش مکالمه انگلیسی را از سطح مبتدی آغاز کنند این است که از کجا باید شروع کرد؟ 

آموزش مکالمه انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟ 

در انگلیسی ضرب‌المثل معروفی وجود دارد که می‌گویند آن دوشنبه لعنتی (اولین روز کاری در کشور انگلیس) هرگز نخواهد آمد. این ضرب‌المثل برای کسانی استفاده می‌شود که قصد انجام کاری را دارند اما همیشه آن را به زمان دیگری موکول می‌کنند.

اگر قصد جدی برای یادگیری مهارت مهم مکالمه را دارید باید از همین‌ حالا شروع کنید. از موکول کردن آن به زمان‌های دیگر خودداری کنید و بهانه‌ها را کنار بگذارید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا توانایی مکالمه زبان انگلیسی را بدون هیچ مشکلی از همین امروز شروع کنید. دوره‌های آموزشی تهیه شده در مکتب­خونه بر اساس سطح‌های مختلف از دانش زبان انگلیسی گردآوری شده‌اند تا هرکسی که قصد یادگیری این مهارت را دارد با توجه به نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کند. 

شما می‌توانید با بررسی دوره‌های مختلف آموزش مکالمه زبان انگلیسی موجود در مکتب‌خونه برنامه خود را برای شروع و تسلط به مهارت مکالمه زبان انگلیسی را طراحی کنید. در این دوره‌ها سعی بر آن بوده است تا با فعالیت‌ها متنوع، انواع تکنیک‌ها لازم برای تسلط کامل به توانایی مکالمه زبان انگلیسی به شما به نحو احسن آموزش داده شود.

بهترین روش آموزش مکالمه زبان انگلیسی چیست؟

در حال حاضر روش‌های زیادی برای یادگیری مهارت‌های گوناگون زبان انگلیسی وجود دارند که عموماً توصیه می‌گردند. شاید همین امر نیز باعث سردرگمی افراد شود. در حالی که بسیاری از افراد یادگیری مهارت مکالمه زبان انگلیسی را وابسته به دیدن سریال‌ها و فیلم‌های زبان انگلیسی می‌دانند، بسیاری دیگر از افراد یادگیری مناسب این مهارت را کاملاً مبتنی بر حضور در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی عنوان می‌کنند.

باید یادآوری کنیم که آموزش مکالمه انگلیسی مانند سایر بخش‌های زبان انگلیسی مبتنی بر آگاهی بر قواعد آن و البته تکرار مستمر است؛ لذا باید بگوییم که بهترین روش آموزشی برای شما روشی خواهد بود که قدرت انعطاف‌پذیری بالای برای استفاده بهینه از زمان شما را خواهد داشت و در عین حال با ارائه فعالیت‌های متنوع به‌خوبی تکنیک‌ها و قواعد این مهارت را در ذهن شما حک می‌کند. 

آیا می‌شود مکالمه انگلیسی را در خانه یاد بگیریم؟

دیگر زمان کتاب‌های قطور و پرمحتوا را در کیف گذاشتن و به آموزشگاه و موسسات زبان رفتن گذشته است و حتی اگر جز کسانی هستیم که به معاشرت و بیرون رفتن و کلاس‌های حضوری عادت کرده‌ایم، وقت آن رسیده که این عادت را کنار گذاشته و با شرایط بوجود آمده سازگار شویم. یکی از راه‌های شروع یادگیری سرگرم کننده زبان انگلیسی این است که پروسه‌‌ی یادگیری درست در راحتی خانه‌‌ی ما اتفاق بفتید. با هم مزایای آموزش زبان انگلیسی در خانه را بررسی می‌کنیم.

‌هیچ جایی در دنیا نیست که بتوان در آن بیش از خانه احساس آرامش کرد. با گذراندن دوره‌های آنلاین و یادگیری زبان در خانه دیگر لازم نیست نگران نحوه لباس پوشیدن‌مان باشیم. پس تا این‌جا یک اصل را معرفی کردیم: «راحت بودن». احساس راحتی یادگیری موفقیت‌‌ آمیزی را ایجاد می‌کند.

نیازی نیست از خانه خارج شویم و زمانی را صرف مسافت بین خانه و موسسه‌ی آموزش زبان کنیم و علاوه بر این دیگر اضطراب این را نداریم که آیا به موقع به کلاس خواهیم رسید یا خیر و می‌توانیم هر زمانی را که حوصله و انرژی کافی داریم، به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی اختصاص دهیم.

‌آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه باعث می‌شود که احساس مفید بودن کنیم. این‌که در خانه از ساعاتی که بیهوده به هدر می‌‌رفتند برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم، احساس خوبی در ما ایجاد خواهد کرد.

‌یکی دیگر از مزایای در خانه درس خواندن این است که دیگر هیچ فشار و استرسی را تجربه نخواهیم کرد. نگران این نیستیم که از کلاس و همکلاسی‌های خود عقب نمانیم و همین عدم وجود فشار و استرس، یادگیری را برای ما شیرین و لذت بخش می‌کند.

‌مزیت دیگر در خانه زبان یاد گرفتن مزیت اقتصادی است. با این روش هزینه‌ی رفت و آمد را حذف می‌کنیم و از طرفی ثبت نام در دوره‌های آنلاین و یا خرید پکیج کامل کلاس‌ها معمولا نسبت به دوره‌های حضوری مقرون به صرفه هستند.

چگونه برای پیشرفت در مکالمه زبان انگلیسی برنامه‌ریزی کنیم؟

اولین گام برای موفقیت در هر کاری تعیین هدف و برنامه‌ریزی بر اساس اهمیت و اولویت آن هدف است. حال هدف ما مشخص است: تسلط به مکالمه زبان انگلیسی. وقت آن است که برنامه‌ریزی کنیم اما یک برنامه‌ریزی واقع‌بینانه. مثلا اگر در همین شروع کار تصمیم بگیریم روزی 100 واژه یاد بگیریم، قطعا به دو روز نرسیده پروسه‌ی یادگیری‌مان متوقف خواهد شد. پس ضروری است یک برنامه‌ریزی منطقی مطابق با شرایط خود داشته باشیم که بتوانیم به آن وفادار بمانیم. نوشتن هدف‌ها و یا تهیه‌ی جدول و نمودار از روند یادگیری بسیار می‌تواند در روند یادگیری زبان انگلیسی ما به کار بیاید.

خوب است در ابتدا هدف‌های کوچکی برای خود در نظر بگیریم. آن‌ها را روی کاغذ بیاوریم و پس از انجام هریک آن‌ها را تیک بزنیم. به‌عنوان مثال در طول 4 روز هر آن‌چه برای توصیف یکی از دوستان نزدیکمان لازم است را یاد بگیریم و هدفمان این باشد که پس از این چهار روز بتوانیم 2 الی 3 دقیقه بدون وقفه و مکث دوستمان را توصیف کنیم. این یک هدف کوچک است و از آن‌جا که زود به آن دست می‌یابیم، در ما ایجاد انگیزه می‌کند. حالا بعد از تیک‌زدن این هدف، نوبت رسیدن به هدف کوچک بعدی است. این کار را با استفاده از پکیج‌های آموزشی نیز می‌توانیم انجام دهیم چرا که بیش‌تر دوره‌های آموزشی استاندارد برای هریک از سرفصل‌های خود هدفی در نظر می‌گیرند.

نباید فراموش کنیم که شما به خوبی از میزان تسلط فعلی‌تان به مهارت‌های زبان انگلیسی آگاه هستید. پس در وهله اول با خودتان در مورد میزان دانش عمومی که از زبان انگلیسی دارید صادق باشید. در صورتی که شما از دوره‌های پیشرفته زبان انگلیسی استفاده کنید در حالی که پیش‌نیازهای آن را ندارید، خیلی زود از ادامه دادن روند یادگیری خود ناامید خواهید شد. برای شما بهتر است که ابتدا از دوره‌های آموزشی مکالمه زبان انگلیسی مقدماتی استفاده کنید. حتی اگر شما دانش زبان انگلیسی بالایی را نیز داشته باشید، بازهم شرکت در این دوره‌ها باعث خواهد شد که شما مطالب گذشته را مرور کنید.

همچنین فراموش نکنید که رمز موفقیت شما، رعایت و پایبندی به فعالیت‌ها و تمریناتی است که در این دوره‌ها برای شما تعیین شده‌اند. نباید فراموش کنید که این تمرینات متنوع، بر اساس جدیدترین متدهای آموزشی طراحی شده‌اند تا شما به بهترین شکل ممکن آموزش ببینید. 

چگونه برای یادگیری زبان انگلیسی آماده شویم؟

بسیاری از افراد معتقدند از آن‌جا که زبان وسیله‌ی ارتباطی است پس لازمه‌ی یادگیری آن ارتباط است و تنها راه یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردن با فردی است که به این زبان مسلط است. اگرچه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با وجود شریک یکی از متدهای مفید آموزش زبان است، اما با اطمینان می‌توانیم بگوییم که هرگز تنها راه یادگیری نیست. روش زندگی این روزها همه‌ی افراد را به سمت و سوی روش‌های یادگیری انفرادی و غیرگروهی سوق داده است و با گذشت زمان ثابت شده که این اتفاق را نمی‌توان بد نامید. بلکه روش‌های یادگیری انفرادی هم روش‌های کاربردی هستند. پس نمی‌توان گفت که کدام روش برای یادگیری بهتر از آن یکی است بلکه باید با توجه به شرایط خود گزینه‌ی بهتری را انتخاب کنیم.

اولین موردی که باید مدنظر قرار دهیم تمرکز بر مهارت‌های ارتباطی است. زبان انگلیسی واژگان گسترده و نکات گرامری و قواعد دستوری زیادی دارد و بسیاری حروف‌‌ تلفظی دارد که در زبان فارسی وجود ندارد. زبان انگلیسی اقیانوس عمیقی است که تنها راه یادگیری آن شیرجه زدن در آن است. کاری که می‌خواهیم از امروز یعنی دقیقا از همین لحظه انجام دهیم صرف‌نظر از هر قاعده‌ای، تمرکز بر برقراری ارتباط است.

 حال که ذهن را از بند قواعد رها کردیم باید به این نکته توجه کنیم که همه چیز را ترجمه نکنیم.‌‌ این را به‌عنوان یک اصل در نظر داشته باشیم که قوانین زبان فارسی بسیار متفاوت از زبان انگلیسی است و طبق همین اصل ترجمه و تکرار کلمات به فارسی ضمن این‌که زمان ما را هدر می‌دهد، بسیار هم گیج کننده است. اگر زبان انگلیسی را از راه ترجمه‌‌ی کلمات، جملات و متن به زبان فارسی یاد بگیریم، ساختاری که در ذهن ما شکل می‌گیرد ترکیبی و ناکارآمد خواهد بود. همه‌ی ما در کلاس‌های درسی مدارس آن را تجربه کرده‌ایم برای مثال «he is a man» او هست یک مرد! روشی که در موسسات تخصصی زبان انگلیسی استفاده شد این بود که از تصاویر برای یاد دادن چنین جمله‌ای استفاده شد که این روش به نسبت روش مدارس بسیار مفیدتر واقع شد.

زبان انگلیسی را از شخص یا اشخاصی که دوست داریم مانند آن‌ها صحبت کنیم، یاد بگیریم. برای این کار می‌توانیم مصاحبه‌ی هنرپیشه و خواننده‌ی مورد علاقه‌ی خود را در یوتیوب ببینیم. جملات را نوشته و آن‌قدر تکرار کنیم تا حفظ شویم. این کار درمورد فیلم و سریال مورد علاقه‌مان نیز می‌تواند صدق کند.

دیگر زمان آن رسیده که مقاومت کردن در مقابل تکنولوژی را کنار بگذاریم و با تکنولوژی دوست شویم. این روزها بهترین و موثرترین یادگیری‌ها توسط اینترنت اتفاق می‌افتد. نمی‌شود منکر این واقعیت شد که با استفاده از بلاگ‌ها، فیلم‌ها (اعم از آن‌هایی که به هدف آموزش زبان انگلیسی تولید شده‌اند و آن‌هایی که با هدف‌های دیگری عرضه می‌شوند) و وب‌سایت‌های انگلیسی بسیار سریع‌تر و بهتر می‌توان بر مکالمه زبان انگلیسی مسلط شد و آن را کاربردی کرد.

چیزی که منطق ما می‌گوید این است که هیچ روش جادویی برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی وجود ندارد. اما از زاویه‌ی دیگر اینترنت می‌تواند نزدیک‌ترین چیز به همان قرص جادویی باشد. اینترنت بستری فراهم کرده که با هر سطحی در هر مبحثی بتوانیم کلاس‌های آموزشی و مطالب مفید خود را پیدا کنیم. با استفاده از اینترنت و پکیج‌های اینترنتی به‌گونه‌ای می‌توانیم مهارت‌های ارتباطی خود را توسعه دهیم که هیچ کتابی به تنهایی قادر به این کار نیست.

چگونه در راستای تسلط بیشتر گام برداریم؟

همان طور که گفتیم تسلط به مکالمه زبان انگلیسی کاملاً وابسته با سایر بخش‌های زبان انگلیسی است. در وهله اول باید بدانید که دایره لغات شما اصلی‌ترین نقش را در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی خواهند داشت. اگر شما خواهان آمادگی هرچه بیشتر در روند یادگیری خود هستید به شما توصیه می‌کنیم تا از تمام منابع در دسترس خود استفاده کنید. 

شما می‌توانید با دیدن فیلم و سریال به زبان انگلیسی، گوش‌دادن به پادکست‌های آموزشی، گوش‌دادن به ترانه‌های انگلیسی و.. برای یادگیری زبان انگلیسی آماده شوید. 

ما به شما توصیه اکید می‌کنیم تا همیشه کلمات ناآشنا را به زبان انگلیسی ترجمه کنید. ترجمه انگلیسی به انگلیسی کلمات باعث می‌شود که شما به طور مناسب با کلمات مختلف زبان انگلیسی آشنا شوید. همچنین از طرز به‌کاربردن این کلمات به نحو احسن هم آگاه گردید. فراموش نکنید که زبان انگلیسی یک زبان کاملاً متفاوت از زبان فارسی است. نحوه به‌کاربردن کلمات و ادای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ لذا سعی نکنید که با توجه به دانش خود در زبان فارسی، برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی آماده شوید.

چگونه مکالمه زبان انگلیسی را بدون شریک (partner) یاد بگیریم؟

نگران نباشید! همان‌طور که گفتیم حتی بدون داشتن یک شریک و  هم صحبت هنوز می توان مکالمه زبان انگلیسی را تمرین کرد و بهبود بخشید. به این منظور چندین روش را بررسی می‌کنیم:

1.‌‌ انگلیسی فکر کنیم

بعضی اوقات مشکل اشتباه در انگلیسی صحبت کردن خود زبان نیست، بلکه فکر ما در مورد آن است. اگر به زبان فارسی فکر کنیم و بعد سعی کنیم انگلیسی صحبت کنیم، مدام باید بین زبان‌ها را حرکت کنیم و این پروسه‌ای است که ذهن را خسته می‌کند. تنها راه‌حل این است که به انگلیسی فکر کنیم. این کار را می‌توانیم در هر مکان و هر زمانی انجام دهیم. مثلا هنگامی که به روزمره‌ی خود فکر می کنیم یا وقتی تصمیم می گیریم غذایی را سفارش دهیم. باید از یک فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی برای جستجوی کلمات استفاده کنیم. به این ترتیب ما هرگز مجبور نیستیم از زبان فارسی در راستای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم و کلمات را یک به یک ترجمه کنیم. وقتی به انگلیسی فکر می‌کنیم، راحت‌تر می توانیم به انگلیسی صحبت کنیم.

2.‌‌ با خودمان صحبت کنیم

حال که به انگلیسی فکر کردیم، می‌توانیم افکارمان را با صدای بلند بیان کنیم. درست است کسی نیست که اشتباهات ما را اصلاح کند اما انگلیسی صحبت کردن با صدای بلند به ما کمک می‌کند با زبان انگلیسی احساس راحتی کرده و با اعتماد به نفس بیش‌تری به زبان انگلیسی مکالمه کنیم.

3.‌‌ از آینه استفاده کنیم

می‌توانیم چند دقیقه از روز خود را جلوی آینه بایستیم، و یک موضوع را انتخاب کنیم و یک تایمر برای دو یا سه دقیقه تنظیم کنیم و در رابطه با موضوع از پیش تعیین شده‌ای صحبت کنیم. هدف این تمرین تماشای دهان، صورت و زبان بدن هنگام صحبت است. این تمرین باعث می‌شود احساس کنیم که با شخصی صحبت می‌کنیم. در این تمرین می‌توانیم تصور کنیم با دوستمان در حال صحبت کردن هستیم و باید دو الی سه دقیقه کامل صحبت کرد و مکث نکرد. 

در صورتی که روی کلمه‌ای که نمی‌دانیم گیر کردیم، خوب است سعی کنیم ایده‌ی خود را به روشی دیگر و استفاده از کلماتی دیگر بیان کنیم. پس از پایان زمان تعیین شده،  وقت آن است کلماتی را که به خاطر نمی‌آوردیم سرچ کنیم و همچنین به بررسی درست ادا کردن آن‌ها بپردازیم. این تمرین به طور حتم به ما کمک می‌کند تا بفهمیم با چه نوع کلمات یا جملاتی مشکل داریم و نقطه ضعفمان چیست. استفاده از نمونه مکالمه انگلیسی کتاب‌ها می‌تواند ایده‌های تازه‌ای‌ در ذهنمان ایجاد کند.

4.‌‌ روی روان صحبت کردن (FLUENCY) تمرکز کنیم

هرچه بیش‌تر میان صحبت‌هایمان تپق بزنیم و مِن‌مِن کنیم، اعتماد به نفس ما کمتر می‌شود. توانایی برقراری ارتباط شاید مهم‌ترین دلیل شروع به آموزش زبان برای هرکسی باشد؛ اینکه بتوانید به راحتی با دیگران صحبت کنید. تمرین آینه تا حدودی می‌تواند این مشکل را در ما حل کند. بسیار کارآمد است اگر خود را به چالش بکشیم و آن‌قدر به تمرین ادامه دهیم تا بتوانیم بدون توقف یا تپق صحبت کنیم.

5.‌‌ به جای استرس (تاکید) کلمات در جمله‌ها توجه کنیم

استرس در کلمات و جملات انگلیسی بسیار مهم است و بعضا حتی می‌تواند معنی جملات را تغییر دهد. این بدان معناست که وقتی انگلیسی صحبت می‌کنیم، باید کلمات و هجاهایی که دارای تأکید است را درست ادا کنیم. برای یادگرفتن استرس کلمات در جملات مختلف روش سایه که در بالا گفته شد، یکی از روش‌هایی است که می‌تواند فوق‌العاده موثر واقع شود.

6.‌‌ همراه با آهنگ های انگلیسی بخوانیم

آواز خواندن به همراه آهنگ‌های مورد علاقه به زبان انگلیسی به روان صحبت کردن ما کمک چشم‌گیری می‌کند. این یک روش است که بسیاری از زبان‌شناسان بر صحت آن باور دارند و معتقدند امتحان خود را پس داده، ثابت شده و از نظر علمی قابل توجیه است.

7.‌‌ زمانی برای یادگیری واژه و اصطلاحاتی که در مکالمات روزمره‌مان به زبان فارسی زیاد استفاده می‌کنیم، اختصاص دهیم

برای یادگیری مهم‌ترین اصطلاحات انگلیسی لازم است ابتدا فهرستی از عبارات و جملاتی که در زبان فارسی در روزمره برایمان پرکاربرد هستند، تهیه کنیم و در مرحله‌ی بعد معادل انگلیسی آن‌ها را پیدا کنیم و از آن‌ها در مکالمات خود استفاده کنیم.

8.‌‌ خود را برای شرایط خاص آماده کنیم

می‌توانیم موقعیت‌های مختلفی را تصور کنیم و خود را برای تقویت مکالمه انگلیسی در آن آماده کنیم. مثلا تصور کنیم به یک رستوران می‌رویم. چه حرف‌هایی می‌توانیم برای گفتن داشته باشیم؟ می‌توانیم به سوالاتی که ممکن است پیشخدمت از ما بپرسد، فکر کنیم و برای آن‌‌ها پاسخی آماده کنیم. و همچنین می‌توانیم لیستی از غذاها و منو تهیه کنیم و تمرین کنیم. 

9.‌‌ دنیای اطرافمان را روایت کنیم

بدین صورت که هر آن‌چه در اطرافمان می‌بینیم را به زبان انگلیسی توصیف کنیم. مثلا اگر در حال قدم زدن به سمت آشپزخانه هستیم، آن را در جملات ساده‌ی انگلیسی روایت کنیم. هر اشیایی که می‌بینیم، هر کاری که انجام داده‌ایم، در حال انجام آن هستیم و یا قصد انجام آن را داریم یا را به زبان انگلیسی تعریف کنیم.

10.‌‌ دوره های مکالمه انگلیسی آنلاین را بگذرانیم

ممکن است شریکی برای مکالمه انگلیسی نداشته نباشیم اما به جای آن امکانی وجود دارد که امروزه برای همه‌ی ما قابل دسترس است: «دوره‌های مکالمه انگلیسی آنلاین». این روزها بازار کلاس‌های آنلاین گرم است و از نکات مثبت آن هزینه‌ی این دوره‌هاست که در قیاس کلاس‌های حضوری چیزی برابر با صفر است. دوره‌های آنلاین مفید بسیاری وجود دارند که می‌توانند به ما در بهبود مهارت مکالمه انگلیسی کمک کنند.

دیدیم که تمرین مکالمه زبان در خانه و به صورت انفرادی از برخی جهات راحت‌تر و مفیدتر است و اکنون ما دقیقاً می‌دانیم چگونه مکالمه زبان انگلیسی‌ را در خانه بهبود ببخشیم و باید با این کار به هدف خود نزدیک شویم.

چگونه مکالمه انگلیسی را تقویت کنیم؟

اصلی‌ترین توصیه ما به شما بازهم تمرین مداوم است. شما باید با استفاده از روش‌های مختلف تمام تکنیک‌ها و لغات جدید را که می‌آموزید را به‌خاطر بسپارید. در ذیل ما بعضی از مواردی خاصی را که می‌توانند شما را تقویت بهتر مهارت مکالمه زبان انگلیسی یاری دهند را بررسی کرده‌ایم. 

  •  می‌توانید برای خود هدف‌های کوچکی برای تمرین بیشتر اختصاص دهید. مانند توانایی گفتگو در مورد یک موضوع خاص.
  • زبان انگلیسی را به زندگی روزمره خود وارد کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که رؤیاهای خود را با زبان انگلیسی به تصویر بکشید. فراموش نکنید که رؤیاها و امیدهای ما توانایی شگفت‌انگیزی در بالابردن توانایی ذهنی ما دارند. 
  • شما همیشه می‌توانید در اینترنت، فضاهای مناسبی برای گفتگو و چت با افراد انگلیسی‌زبان را بیابید. حتی اگر توانایی مکالمه شما خیلی عالی هم نیست، از ظرفیت‌های بی‌نظیر این فضاها برای آشنایی بیشتر با مکالمه‌های روزمره زبان انگلیسی غافل نشوید.
  • با توجه به اهداف دیگر خود، محدوده آموزش مکالمه زبان انگلیسی فعلی خود را گسترش دهید. مثلاً چنانچه قصد ادامه تحصیل در یک‌رشته تخصصی خاص را دارید، می‌توانید به تمرین مهارت‌های مکالمه زبان انگلیسی خود را در حوزه تخصیصی دلخواهتان، به تقویت و گسترش بیشتر این مهارت کمک کنید. فراموش نکنید که درهم‌آمیزی اهداف سبب می‌شود تا شما بیشتر بر تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی خود تمرکز کنید و همچنین به شما زمان بیشتر و منابع بیشتر برای یادگیری ارائه می‌کند. 

گوش دادن به پادکست یا ترانه‌ی انگلیسی و دیدن سریال انگلیسی زبان چقدر در بهبود مکالمه انگلیسی موثر است؟

در حقیقت تقویت مهارت شنیداری در مواجه با زبان انگلیسی اهمیتی به مراتب بیشتر از مهارت صحبت کردن دارد. همه جا می‌شنویم که می‌گویند «به انگلیسی واقعی گوش دهید» و باید گوش‌های خود را با گوش دادن به انگلیسی صحبت شده توسط کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است (native speakers)، تربیت کنید. برای عملی کردن این ‌کار گوش دادن به پادکست‌ها و برنامه‌های متنوع رادیویی توصیه شده است. اما این امر چه اندازه در درست صحبت کردن موثر بوده است؟ وقتی به یک پادکست انگلیسی گوش می‌دهیم همه‌ی تمرکزمان معطوف به درک و فهم چیزی است که می‌شنویم. کم‌کم درک شنیداری ما پیشرفت می‌کند اما از آن‌جایی که از چیزهایی که شنیدیم و درک کردیم استفاده نمی‌کنیم یا به عبارت دیگر آن‌ها را به زبان نمی‌آوریم، تغییر چندانی در روند پیشرفت مهارت صحبت کردن و مکالمه‌ی ما ایجاد نمی‌شود.

برای این‌که شنیدن انگلیسی واقعی بر مهارت مکالمه انگلیسی ما تاثیر بگذارد، باید هرچیزی را که می‌شنویم تکرار کنیم. هنگامی که در حال تماشای سریال مورد علاقه‌‌ی خود هستیم، باید جمله‌هایی که می‌شنویم را تکرار کنیم. نیازی نیست همیشه این تکرار با صدای بلند اتفاق بیفتد. می‌توانیم گاهی این کار را در ذهن خود انجام دهیم. یک اپیزود از یک سریال یا پادکست را چندین بار گوش دهیم و جملات را بلند یا در ذهنمان (بسته به شرایطی که در آن هستیم) تکرار کنیم. این کار رفته‌رفته واژگان تازه‌ای به دایره‌ی لغات ما اضافه می‌کند و روند رو به پیشرفتی در مهارت صحبت کردن و مکالمه‌ی ما به وجود می‌آورد. این یک تکنیک شناخته شده به نام سایه (SHADOWING) است که این روزها اغلب مدرسان به تاثیر آن ایمان آورده‌اند.

تکنیک سایه به ما کمک می‌‌کند در کنار یادگیری واژگان و جملات به لهجه، استرس و ریتم کلمات در جمله نیز تسلط پیدا کنیم. بنابراین برای انجام این تمرین نیاز است آن‌چه می‌شنویم را با همان لحن و آهنگ و استرس تکرار کنیم. این کار دقت و تمرکز ما را نیز به صورت خودکار بالا می‌برد چرا که از آن‌جایی که می‌خواهیم جملات را عینا تکرار کنیم، با دقت بیش‌تری گوش می‌دهیم. به همین سادگی درک شنیداری و گفتاری را همزمان با هم پرورش می‌دهیم. این روش چندین دهه است که وجود داشته و مورد استفاده زبان‌آموزان در سراسر جهان قرار گرفته اما نام‌گذاری آن در اوایل سال 2000 توسط پروفسور الكساندر آرگوئلز، زبان شناس برجسته‌ صورت گرفته است.

معرفی دوره‌های مکالمه زبان انگلیسی مکتب‌خونه

همان طور که گفتیم مکتب‌خونه دوره‌های متنوعی را برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی در نظر گرفته است که در ذیل آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد تا با توجه به نیاز و علاقه خود از آن‌ها استفاده کنید. 

آموزش رایگان مهارت‌های انگلیسی محاوره‌ای، این آموزش به مکالمه‌های روزمره به‌صورت ابتدایی تمرکز دارد. تمرکز اصلی این آموزش ارائه دوره مفید برای شروع آموزش مکالمه زبان انگلیسی است. 

مکالمه روزمره انگلیسی، می‌توانیم این دوره را قدمی مهم در پیشرفت تسلط به زبان انگلیسی بدانیم. این دوره شما یاری خواهد داد تا بتوانید به‌خوبی مکالمات زندگی روزمره خود را در قالب زبان انگلیسی ادا کنید. 

آموزش مکالمات حضوری، تلفنی و آنلاین به زبان انگلیسی؛ این دوره پیشرفته تکنیک مناسبی را به شما یاد خواهد داد تا بتوانید نحوه مکالمات خود را مدیریت کنید.