مدیریت

بک لاگ محصول چیست؟

بک لاگ محصول درواقع لیستی رتبه‌بندی شده از تمام فاکتورهای است که در یک محصول باید گنجانده شود. عموما مالک یک محصول به‌عنوان مسئول Backlog محصول شناخت می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا درخصوص مفهوم بک لاگ محصول، ویژگی‌ها و دلایل اهمیت آن در فرآیند مدیریت پروژه و سازمان را مورد بررسی قرار دهیم.

Backlog محصول چیست؟

بک لاگ محصول لیستی از ویژگی‌های جدید، تغییرات در ویژگی‌های موجود، رفع اشکال، تغییرات زیرساخت یا سایر فعالیت‌هایی است که یک تیم ممکن است برای دستیابی به یک نتیجه خاص یا تولید محصول نهایی انجام دهد.

بک لاگ محصول تنها منبع معتبر برای چیزهایی است که یک تیم روی آنها کار می‌کند. این بدان معنی است که هیچ کاری انجام نمی‌شود که در بک لاگ محصول نباشد اقلام عقب مانده محصول دارای فرمت‌های مختلفی هستند که داستان‌های کاربر رایج‌ترین آنهاست. تیمی که از بک لاگ محصول استفاده می کند، قالبی را که برای استفاده انتخاب کرده اند تعیین می کند و به موارد عقب مانده به عنوان یادآوری جنبه‌های راه حلی که ممکن است روی آن کار کنند نگاه می‌کند.

بک لاگ محصول چیست

افزودن یک مورد از قلم افتاده به محصول باید ارزان و سریع باشد، و ازطرفی حذف یک مورد عقب مانده محصول که منجر به پیشرفت مستقیم برای دستیابی به نتیجه مطلوب یا امکان پیشرفت به سمت نتیجه نمی‌شود، باید به همان اندازه آسان باشد.

اقلام عقب مانده محصول دارای فرمت‌های مختلفی هستند که داستان‌های کاربر رایج‌ترین آنهاست. تیمی که از بک لاگ محصول استفاده می‌کند، قالبی را که برای استفاده انتخاب کرده‌اند تعیین می‌کند و به موارد عقب مانده به عنوان یادآوری جنبه‌های راه حلی که ممکن است روی آن کار کنند نگاه می‌کند

موارد موجود در لیست بک لاگ محصول از نظر اندازه و میزان جزئیات متفاوت هستند که تا حد زیادی بستگی به توانایی تیم در تسریع کار برروی آ‌ن‌ها دارد. تیم ممکن است تعریفی از آمادگی برای نشان دادن موافقت خود در مورد اطلاعاتی که می‌خواهند برای شروع کار بر روی یک مورد عقب مانده محصول در دسترس داشته باشند، ایجاد کند. اقلام عقب مانده محصولی که برای کار در نظر گرفته نشده اند ممکن است نسبتاً گسترده باشند و جزئیات کمی داشته باشند.

در بیشتر موارد، مدیران محصول موارد را به داستان‌های کاربر تقسیم می‌کنند. با این حال، همه مطالب عقب افتاده در داستان‌های کاربر صحبت نمی‌کنند. هر تیمی روش خاص خود را برای ساختاربندی مطالب موجود در بک لاگ خود دارد.

فعالیت‌های کلیدی در حفظ بک لاگ محصول شامل اولویت‌بندی اقلام عقب مانده محصول، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام اقلام عقب مانده محصول باید از Backlog محصول حذف شوند و تسهیل پالایش بک لاگ محصول هستند.

بک لاگ محصول را می‌توان به شکل فیزیکی با استفاده از کارت‌های فهرست یا یادداشت‌های چسبان نشان داد و یا ممکن است به شکل الکترونیکی مانند یک فایل متنی، صفحه گسترده یا یکی از ابزارهای مدیریت بک لاگ متعدد موجود نمایش داده شود. بردهای الکترونیکی گزینه بهتری برای تیمی است که دارای تعداد زیاد اعضا و بافواصل مکانی طولانی است یا اطلاعات تکمیلی زیادی در مورد اقلام عقب مانده محصول جمع آوری می کند. بردهای فیزیکی این مزیت را ارائه می‌دهند که بک لاگ محصول را به طور مداوم قابل مشاهده و ملموس می کنند در طول بحث های مربوط به بک لاگ محصول.

 

بک لاگ محصول چیست

مسئول بک لاگ محصول کیست؟

درحالی‌که کل تیم پروژه همزمان باهم روی بک لاگ کار می‌کنند، مدیر محصول مالک آن است. در بیشتر موارد، مالک محصول (یا مدیر محصول) مسئولیت سازماندهی و نگهداری از عقب ماندگی محصول را برعهده دارد. با این‌حال، توصیه کلی است که به اعضای مختلف تیم متقابل اجازه دهید تا در موارد عقب مانده مشارکت کنند.

در اینجا شایان ذکر است که بسته به رویکرد یک تیم، ممکن است چندین روش با اهداف و مالکان مختلف وجود داشته باشد. برای مثال، در روش اسکرام، یک بک لاگ اسپرینت متعلق به تیم تحویل است.

از آنجایی‌که بک لاگ محصول سندی همواره سندی ناقص است، مسئول و مالک محصول باید همواره نسبت به رفع نواقص جدیدی که در اثر تغییرات شرایط بازار و محیط ایجاد می‌شود اقدام کند تا ارزش محصول در بازار دچار کاهش نشود. منبع بسیار مناسب و مهمی که به‌منظور بروزرسانی بک لاگ محصول مورداستفاده قرار می‌گیرد، عموما بازخورد بازار و مشتریانی است که از گذشته محصول را خریداری کرده و از آن استفاده می‌کنند. همچنین با تحقیقاتی که تیم بازاریابی انجام می‌دهد نیز می‌توان نیازهای جدید مشتریان خود را دانست و درجهت بهبود محصول خود از آن استفاده کرد.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت محصول
مدیریت محصول

 

ویژگی‌های بک لاگ محصول چیست؟

در قسمت قبل توضیحاتی را درخصوص بک لاگ و مفاهیم مربوط به آن ارائه کردیم. حال بیایید باهم در ارتباط با ویژگی‌های آن کمی باهم صحبت کنیم.

یک بک لاگ دارای ویژگی‌های زیر است:

  1. لیستی از تمامی موارد یک محصول جهت تولید نهایی را درخود دارد.
  2. خاص کل هدف یک محصول است.
  3. قابلیت تغییر براساس دیدگاه مشتریان و شرایط بازار
  4. باقی ماندن محصول نهایی نشد

می‌توان گفت بک لاگ محصول زنده و پویاست. همچنان که محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای ارزش می‌شود و بازخوردهای بازار و مشتریان را می‌بیند، Backlog محصول فهرستی بزرگتر و جامع تر خواهد شد.

مدیریت بک لاگ محصول چگونه است؟

مدیریت عقب ماندگی محصول با چندین مسئولیت و تاکتیک متفاوت همراه است. از آنجایی که نقشه‌راه محصول اغلب بروز می‌شود، باید از نزدیک به بک لاگ محصول مرتبط باشد. بنابراین، کارهای عقب افتاده اغلب باید اولویت‌بندی شوند (و اولویت بندی مجدد شوند) تا تغییرات و یافته‌های جدید را منعکس کنند.

بک لاگ محصول چیست

به‌علاوه، باید مراقب بود که کارهای عقب‌افتاده سازمان‌دهی شده و به راحتی قابل مرور باشند. بهترین شیوه‌های مدیریت پروژه چابک، تلاش برای «تحصیل محصول عمیق» را پیشنهاد می‌کند، که در آن مواردی که برای کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی شده‌اند بیشترین جزئیات را داشته باشند، و سطح جزئیات با اولویت کاهش می‌یابد.

همچنین اکثر تیم‌های چابک در جلسات موارد معوقه شرکت می‌کنند تا اقلام عقب‌مانده را اصلاح و سفارش دهند. در طول این جلسات، تیم با یکدیگر همکاری می‌کنند تا داستان‌های کاربر را زودتر آماده کنند. جلسات نگهداری بک لاگ تضمین می‌کند که داستان‌های کاربر در بالای بک لاگ حاوی جزئیات کافی برای درک تیم تحویل است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا