برنامه نویسی و IT

برنامه نویسی AGI چیست

برنامه نویسی AGI چیست

یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها در حوزه سیستم‌های تلفنی ویپ، استریسک است که به صورت کد باز می‌باشد و امروزه اکثر، IPPBXهایی که در دنیا موجود هستند بر مبنای آن تولید می‌شوند. با استفاده از استریسک می‌توانید ویژگی‌های سیستم تلفنی‌تان را با سلیقه خودتان تغییر دهید. همچنین یکی از ویژگی‌های استریسک که می‌توانید از آن کمک بگیرید، برقراری تماس تلفنی بین چند نقطه است. برای رسیدن به این اهداف استفاده از برنامه نویسی AGI گزینه بسیار خوبی است.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش VoIP 
آموزش VoIP

 

برقرای تماس توسط استریسک به این صورت است که فردی در مکان مبدا اقدام به شماره‌گیری می‌کند، سپس استریسک بین شماره ها جستجو می‌کند و مکان مقصد را پیدا می‌کند و در نهایت صوت را از مکان مبدا به مکان مقصد انتقال می‌دهد.

 

برنامه نویسی AGI چیست

در سال ۱۹۹۹ مارک اسپنسر(مدیرعامل شرکت دیجیوم) استریسک را در قالب GNU/GPL ارائه داده است. برای عمومی کردن روش‌های مختلف ارتباطی که مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری هستند، استریسک می‌توان گامی مفید باشد که با برنامه نویسی AGI می‌توان از کاربرد‌های آن استفاده نمود. همزمان با پیشرفت ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری، استریسک نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Call File
آموزش Call File در استریسک

مزیت‌های استریسک:

 • استفاده رایگان
 • استاندارد بودن پروتکل‌ها
 •  امکانات بالقوه با کیفیت مناسب
 •  راحتی نصب و راه‌اندازی
 • عدم وابستگی به سخت افزار و نرم‌افزارهای خاص
 • سرویس‌های صوتی، تصویری و دیتا
 • وسعت جامعه اطلاعاتی

تمام مزیت‌های نام برده شده در بالا سبب شده‌اند تا استریسک یکی از اجزای موثر دنیای ارتباطات نوین به حساب آید. زبان‌ برنامه‌نویسی استریسک، C است و روی انواع سیستم‌عامل مانند: Unix، Mac OSX، Open BSD، Linux NetBSD، Solaeis، FreeBSD قابل اجرا است.

تنوع موجود در سرویس‌های استریسک و محبوبیت آن سبب شده است تا سازندگان زیادی برای ساخت تجهیزات ارتباط یکپارچه، از پلتفرم ترکیبی استریسک و لینوکس در ابعاد مختلف بهره بگیرند.

تولید ابزارهای مرتبط با این حوزه بسیار ساده است و کافی است با اینترفیس متناسب راهبری سیستم را آسان کرد. می‌توان گفت که اکثر ویژگی‌های مهم استریسک، که روی پلتفرم لینکوس نصب شده و راه‌اندازی گردیده‌اند از سیستم‌عامل لینوکس سرچشمه می‌گیرند.

همچنین امکانانی مانند منابع تغذیه، امکانات شبکه‌های کامپیوتری مانند تجهیرات، پروتکل‌ها، لینک‌ها و … باعث شده‌اند که استریسک در کنار سیستم‌های TDM Based قرار بگیرد و بسیار مورد استفاده باشد.

 

مقاله پیشنهادی : مزایای VoIP
مزایای VoIP

 

با تمام این تفاسیر، می‌توان بیان کرد که استریسک روشی برای ارائه خدمات نوین ارتباطی در مقیاس‌های گوناگون است. روشی که سبب یکپارچگی، آسانی و نوآوری در ارائه خدمات تصویر، صوت و داده می‌شود.

کاربردهای برنامه نویسی AGI در استریسک

 •  ایجاد یک تلفن بانک حقیقی
 • ایجاد ماژول اصلاح Caller ID
 • طراحی و ساخت انواع ماژول های نظرسنجی
 • طراحی انواع مسابقه‌های تلفنی
 • پیاده‌سازی سیاست گذاری‌های مختلف (روی کاربران، تماس‌های ورودی و خروجی مرکز تلفن)
 • طراحی و ساخت IVR های سخت و پیچیده
 • ایجاد ماژول حضور و غیاب پرسنلی
 •  ساخت ماژول اعلان کد اپراتوری
 • ایجاد ماژولی جهت خوشامد گویی به کاربران با ارسال پیامک

آموزش برنامه نویسی AGI

سیستم تلفنی شما به این صورت اجرا خواهد شد که بعد از تماس با شرکت شما، خط‌های تلفن وارد گیتوی می‌شوند، سپس تماس‌ها توسط گیتوی داخل شبکه داخلی شرکت و کابل‌های شبکه می‌شود.

 

آموزش برنامه نویسی AGI

 

در نهایت استریسک موجود در شبکه شامل با توجه به قابلیت‌های زیادی که دارد، همه تماس‌های داخلی، ورودی و خروجی شما را مدیریت و مرتب می‌کند.

اپراتور هوشمند در استریسک

برنامه‌نویسی استریسک به صورتی طراحی شده است که وقتی تماسی با شرکت گرفته می‌شود، منوی صوتی برای تمامی تماس‌ها پخش می‌شود. در این منوی صوتی قسمت‌های مختلف شرکت به تماس گیرنده معرفی می‌گردد و از او خواسته می‌شود که عدد مربوط به واحد مورد نظر خود را شماره‌گیری کند. پس از انجام مراحل گفته شده، سیستم استریسک به صورت خودکار تماس تلفنی را به بخش مربوطه منتقل می‌کند.

ساخت تعداد نامحدودی داخلی در استریسک

با استفاده از پروتکل‌های IAX و SIP شما می‌توانید به آسانی و با سهولت در سیستم استریسک، اقدام به ساخت داخلی نمایید. برای انجام این کار برای شما هیچ گونه محدودیتی اعمال نخواهد شد و شما می‌توانید به تعداد مورد نظر و دلخواه‌تان، داخلی به اپراتورهایتان اضافه کنید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Dialplan در استریسک
آموزش Dialplan در استریسک

انتقال تماس در استریسک

با کمک سیستم تلفنی استریسک و برنامه نویسی AGI می‌توان به هر جایی که مد نظر است، تماس‌های ورودی مربوط به داخلی‌ها را انتقال داد. برای انجام این کار باید برای هر قسمت از داخلی‌ها یک شماره همراه یا ثابت تعریف کنید. با این کار پس از برقرار شدن تماس با داخلی مربوطه، تماس شما به شماره تعریف شده منتقل‌ خواهد شد.

صندوق صوتی در استریسک

در صورت تمایل تماس گیرنده‌ها با شرکت، صدای آن‌ها در صندوق انتقادات و پیشنهادات ضبط خواهد شد. به راحتی می‌شود برای هر کدام از داخلی‌ها یک صندوق صوتی تعیین کرد و در صورتی که ‌داخلی مربوطه پاسخگو نبود، تماس گرفته شده به صندوق صوتی منتقل خواهد شد و از کسی که‌ تماس گرفته است، خواسته خواهد شد در صورت تمایل برای داخلی مورد نظرش پیغام صوتی بگذارید.

پیغام صوتی گذاشته شده توسط تماس گیرنده در مرکز تلفن شرکت ذخیره خواهد شد و کاربر به آسانی می‌تواند صندوق صوتی را بررسی کند و همه پیغام‌ها را مشاهده و گوش دهد.

 

آموزش برنامه نویسی AGI در استریسک

صف انتظار در استریسک

تماس‌های ورودی در سیستم تلفنی ویپ مستقیما به داخلی وصل نمی‌شوند بلکه آن تماس در ابتدا به صف انتظار فرستاده خواهد شد. در صف انتظار، زمانی‌ که مشتری منتظر است هم آهنگ انتطار پخش می‌شود و هم می‌توان شعارهای تبلیغاتی مربوط به شرکت را پخش کرد، همچنین در این صف اعلام می‌شود که شما چندمین نفر منتظر در صف هستید. زمانی تقریبی که می‌توان به مشتری پاسخ داده شود نیز محاسبه شده و به اطلاعش می‌رسد تا جلب رضایت شود.

مقاله پیشنهادی : تحقیقات بازار با voip
تحقیقات بازار با voip

پیجینگ در استریسک

با استفاده از این قابلیت می‌توان از سیستم تلفنی به عنوان یک پیجینگ استفاده کرد. برای سهولت در کار، مدیر شرکت مربوطه می‌تواند داخلی‌های مد نظرش را به سیستم یکپارچه پیجینگ تبدیل کند. زمانی‌که نیاز است، همه داخلی‌های تعیین شده زنگ خواهند خورد و مدیر می‌تواند یکطرفه با آن‌ها صحبت کرده و نیازش را به داخلی‌های مد نظرش بیان کند.

آموزش برنامه نویسی AGI در استریسک

(AGI (Asterisk Gateway Interface رابط درگاه استریسک است. با برنامه نویسی AGI به یک برنامه خارجی در استریسک اجازه داده می‌شود تا یک کانال در Dialplan را دستکاری کند.

برای یادگیری دوره آموزشی برنامه نویسی AGI نیاز است که با سرفصل‌های زیر آشنا شوید؛

 1.  دیباگ AGI در استریسک
 2.  کاربرد‌های توسعه استریسک با AGI
 3.  زبان‌ها و کتابخانه‌های AGI
 4.  نحوه ارتباط با دیتابیس و وارد کردن داده به دیتابیس
 5.  آشنایی با ابزار‌ها و برنامه‌ها
 6. برنامه نویسی AGI و مفاهیم آن
 7. ساخت اسکریپت AGI به زبان PHP
 8. آشنایی با دستورات پر کاربرد در AGI
 9. Dead AGI و اجرای AGI در کانال‌های غیر فعال
 10.  نصب PHP My Admin
 11. واکشی داده از دیتابیس
 12. آشنایی با فایل sql.php برای دسترسی به لایه دیتابیس

باید‌ها و نباید‌ها در اسکریپت نویسی AGI

دوره یادگیری برنامه نویسی AGI برای همه برنامه‌نویسان سیستم‌های تلفنی، مدیران شبکه، مدیران آی‌تی، مسئولان واحد پشتیبانی، کارشناسان تبلیغات و… بسیار‌مناسب و موثر خواهد بود.

شما می‌توانید با یادگیری استریسک در کشورهای پیشرفته نیز آینده شغلی عالی داشته باشید. در کشورهای پیشرفته، کسب و کارهای جدید و نوینی روبه رشد هستند، پس نیاز به سیستم‌های تلفنی نیز هر روز بیشتر از قبل خواهد شد.

شما می‌توانید از طریق یک برنامه خارجی با کمک AGI، Dialplan را کنترل کنید. پس در مجموع برنامه نویسی AGI کاربرد‌های زیادی دارد که تا حدی در این مقاله با آن‌ها آشنا شدید، امیدواریم مطالب ذکر شده شما را در جهت علاقه‌مندی به این زبان، برای کاوش‌های بیشتر یاری نموده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا