برنامه نویسی و IT

Git pull چیست؟ آموزش دستور گیت پول به زبانی ساده

دستور Git pull عملکردی برخلاف دستور Git push دارد. بنابراین برای این‌که متوجه شوید که Git pull چیست، باید با کارکرد دستور Git push نیز آشنا شوید. در این مطلب، به بیان کاربرد و سینتکس دستوری Git pull می‌پردازیم.

ارسال و دریافت از مخزن remote یا مخزن راه دور

همان‌طور که می‌دانید، نحوه‌ی عملکرد git بدین صورت است که شما تغییرات را در مخزن محلی local خود انجام می‌دهید و سپس آن را به Remote repository ارسال می‌کنید.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

برای اعمال تغییرات جدید نیز ضرورت دارد تا آخرین نسخه‌ی برنامه را از مخزن Remote دریافت کنید.

مروری بر دستور Git push

Git push دستور ارسال محتوا از مخزن محلی (local) به مخزن ریموت است. بدین صورت که شما محتوای تغییر داده شده در ریپازیتوری محلی خود را به سمت ریپازیتوری ریموت ارسال می‌کنید.

Git pull چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، برای دریافت محتوا از مخزن Remote، باید از دستور Git pull استفاده شود. Git pull محتوا را از مخزن راه دور واکشی و دانلود کرده و بلافاصله محتوای مخزن محلی (local) را مطابق با آن آپدیت و به‌روزرسانی می‌کند. پس کل عملیاتی که توسط Pull request انجام می‌شود، عملیات دو دستور git fetch و git merge خواهد بود.

Fetch در گیت محتوا را از مخزن ریموت خوانده و در مخزن محلی (که head بدان اشاره می‌کند)، دانلود می‌کند. دستور git merge یک کامیت جدید ایجاد می‌کند و head برای اشاره به کامیت جدید به‌روزرسانی خواهد شد.

مراحل عملکرد Git pull چیست؟

در بخش قبل بیان کردیم که دستور Git pull ابتدا git fetch را اعمال می‌کند. git fetch عمل دانلود محتوا از مخزن remote را آغاز خواهد کرد. در مرحله‌ی بعد، دستور git merge وارد عمل می‌شود. این دستور ref و head محتوای مخزن remote را با مخزن محلی، یکسان می‌کند. مراحل عملکرد Git pull چیست؟

برای درک این مطلب، مثال ساده‌ای می‌زنیم، اگر شما یک کارتن داشته باشید و بخواهید آن را از ارتفاع یک ساختمان از طبقه‌ی اول به طبقه‌ی چهارم ببرید، باید pull کنید. pull کردن در زبان انگلیسی به معنای کشیدن است. یعنی شما باید کارتن را با کمک یک طناب از طبقه‌ی چهارم ساختمان، از روی زمین بلند کنید.

اگر برعکس این عمل را انجام بدهید، جعبه را push کرده‌اید. یعنی آن را از طبقه‌ی چهارم به سمت هم‌کف زمین هل داده‌اید. این هل دادن و کشیدن (push و pull کردن) سبب انتقال جعبه از یک طبقه به طبقه‌ی دیگر می‌شود. در این بین شما می‌توانید محتویات جعبه را تغییر دهید. مثلاً چیزی را از جعبه کم کرده و یا چیز جدیدی به آن اضافه کنید.

برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

دستور git همان فرمانی (Command) است که شما برای استفاده از قابلیت‌ها و ویژگی‌های گیت و گیت هاب به‌کار می‌گیرید. توجه داشته باشید که برای کار با گیت، شما ناچار به یادگیری این دستورات هستید. در این بخش قصد داریم تا دیگر دستورات مهم و پرکاربرد گیت را تشریح کنیم. برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

Git init چیست؟

دستور Git init برای ایجاد یک ریپازیتوری جدید و خالی به‌کار برده می‌شود. شما می‌توانید در سینتکس این دستور، نام مشخصی را برای مخزن خود انتخاب و اعلام کنید.

پیشنهاد مطالعه: git rebase چیست؟ آموزش دستور گیت ریبیز به زبان ساده

Git clone چیست؟

Git clone دستور کپی یک ریپازیتوری است. این دستور در دل خود، یک‌بار Git init را اجرا می‌کند تا مخزن جدید ساخته شود.

Stash در گیت چیست؟

Stash دستوری برای ذخیره‌سازی موقت فایل‌های ویرایش شده است. واژه‌ی Stash به‌معنای ذخیره‌سازی است.

Git commit چیست؟

Git commit دستور اضافه کردن تغییرات به مخزن محلی local است. توجه داشته باشید که شما برای حفظ کیفیت پروژه، ناچار به استفاده از این دستور خواهید بود.

Git remote چیست؟

Git remote دستور ارتباطی با دنیای خارج از یک ریپازیتوری است. استفاده از دستور Git remote مخزن local را به مخزن remote متصل خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: Git reset چیست؟ آموزش گیت ریست از صفر تا صد

Git checkout چیست؟

از دستور Git checkout برای سوییچ بین شاخه‌های گیت استفاده می‌شود. شما می‌توانید با این دستور، شاخه‌ی جدیدی را ایجاد و به آن جابه‌جا شوید.

جمع‌بندی

در این مطلب، بیان کردیم که git pull چیست و فرآیند عملکرد آن را شرح دادیم. دستورات پرکاربرد دیگر گیت نظیر git push، Git commit، Git init و غیره نیز شرح داده شدند. این دستورات از پرکاربردترین فرمان‌های گیت هستند که در بیش‌تر پروژه‌ها بدان نیاز خواهید داشت.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

هم‌چنین در این مطلب سینتکس دستوری git pull را به‌طور مفصل بیان کردیم تا بتوانید در پروژه‌های گیت خود از آن استفاده کنید. کافی است تا هرجا که به این دستور نیاز داشتید، طبق سینتکس ارائه شده، کار کنید.

آموزش گیت در مکتب خونه

شما می‌توانید در مقالات و دوره‌های آموزشی مکتب خونه، به مرجع کاملی از آموزش گیت و دستورات پرکاربرد آن، دسترسی داشته باشید. آموزش‌های گیت مکتب خونه، برحسب سرفصل و سطح آموزش برای آن دسته از توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند کار با گیت را یاد بگیرند و یا آموخته‌های خود را ارتقا دهند، مناسب است. همچنین در مکتب خونه انواع دوره آموزش برنامه نویسی همراه با قابلیت ارائه گواهینامه نیز موجود است.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا