برنامه نویسی و IT

git rebase چیست؟ آموزش دستور گیت ریبیز به زبان ساده

هر برنامه‌نویسی برای بهبود مهارت‌هایش در حوزه توسعه نرم‌افزار، باید بر ابزارهای مختلف تسلط پیدا کند. یکی از ابزارهای کلیدی در این حوزه، Git است که این نرم‌افزار دستورات متنوعی را شامل می‌شود. این دستورات کمک می‌کنند تا فرد برنامه‌نویس بتواند برنامه را به شیوه‌ای آسان‌تر توسعه دهد و آن را عرضه کند. در بین تمامی مفاهیم گیت، بسیاری از کاربران می‌پرسند که git rebase چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این مطلب از مجله مکتوب به بررسی دقیق دستور rebase در گیت می‌پردازیم و آن را از جنبه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد. پس با ما تا انتهای این مقاله از مکتب خونه همراه باشید.

git rebase چیست؟

زمانی که توسعه‌دهندگان چندین کامیت برای ویژگی خاصی از نرم‌افزار دارند، به روش «ادغام کامیت‌ها» (Commit Squashing) روی می‌آورند. این عملیات از طریق دستور git rebase در گیت انجام می‌شود که باعث به‌روزرسانی شاخه‌های فرعی بر اساس شاخه اصلی و کاهش تعداد کامیت‌ها خواهد شد.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

مزیت استفاده Git rebase برای تیم‌های برنامه‌نویسی این است که موجب هماهنگی بهتر در شاخه‌های فرعی می‌شود. علاوه بر این، دستور rebase در گیت به کاهش تداخل‌ها (Conflicts) در کامیت‌ها کمک می‌کند و در نهایت به افزایش خوانایی کد اعضای تیم می‌انجامد.

دستور git rebase

آموزش کار با دستور git rebase

برای درک بهتر سوال Git rebase چیست، لازم است با نحوه اجرای این دستور آشنا شوید. فرض کنید می‌خواهید تغییرات شاخه x را به شاخه y با استفاده از git rebase منتقل کرده و ادغام سازید. برای یادگیری نحوه کار دستور rebase در گیت مراحل زیر را طی کنید:

 

  1. به شاخه y بروید:

git checkout y

  1. تغییرات شاخه x را به شاخه y، Rebase کنید:

git rebase x

این دستور، تمام کامیت‌های موجود در شاخه x را به ترتیب معکوس در شاخه y اعمال می‌کند.

  1. رفع Conflicts در صورت وجود:

اگر در حین بازنویسی تاریخچه با کانفیلکت‌ها مواجه شدید، باید آن‌ها را به صورت دستی حل کنید. گیت محل conflict را در دو فایل به شما نشان می‌دهد:

  • برای حل کانفلیکت‌ها، باید هر دو فایل را به صورت دستی ویرایش کنید تا تغییرات دو شاخه به طور منطبق با هم ترکیب شوند.
  • پس از ویرایش فایل‌ها، می‌توانید با استفاده از دستور زیر به گیت اعلام کنید که کانفلیکت‌ها را حل کرده‌اید:

git add <file1> <file2>‎

  • سپس با استفاده از دستور زیر commit جدیدی ایجاد کنید:

git rebase –continue

  1. Push کردن کامیت‌های :rebased

پس از حل تمام کانفلیکت‌ها، می‌توانید با استفاده از دستور زیر کامیت‌های rebased را force push کنید:

git push -f origin x

  • توجه کنید که استفاده از -f flag باعث می‌شود تا گیت کامیت‌های rebased را force push کند، حتی اگر با کامیت‌های موجود در مخزن remote تفاوت داشته باشند. استفاده از این دستور تنها زمانی توصیه می‌شود که مطمئن باشی که کس دیگری در حال کار با شاخه مد نظر نیست.
مرجع کامل انواع آموزش لینوکس + اعطای گواهینامه دوره

 

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مراحل گفته شده، کلیت شیوه اجرا این دستور است و شما می‌توانید طبق نیازتان از دستورات دیگری مانند git pull و غیره استفاده کنید.

تفاوت rebase با merge در git

علاوه بر مطالب فوق، بسیاری از کاربران می‌پرسند که Git merge چیست؟ دستور Merge در گیت یک commit ادغام شده‌ای ایجاد می‌کند که تاریخچه‌ها را مشخص کرده و نقش اصلی آن Merge branch است. در حالی که rebase تاریخچه را پیاپی می‌کند و هیچ commit ادغامی ایجاد نمی‌شود. دستور git merge ممکن است تاریخچه commit را پیچیده‌تر کند، زیرا هر بار ادغامی را ایجاد می‌سازد. اما rebase تاریخچه را پیاپی نگه می‌دارد و کد تمیزتر به نظر می‌رسد.

تفاوت rebase با merge در git

استفاده از هر یک از دستور‌ها وابسته به شیوه کار گروه یا پروژه شما است. در پروژه‌هایی که تمیز بودن تاریخچه commit مهم‌تر بوده، rebase انتخاب هوشمندانه‌تری است. اما برای پروژه‌هایی که نیاز به داشتن Commits ادغام شده مشخصی دارند، merge مناسب‌تر است.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا موضوع git rabase چیست را به شکلی دقیق شرح دهیم. همانطور که خواندید، دستور git rebase با ادغام کردن کامیت‌ها، منجر به همکاری بهتر اعضای تیم می‌شود. علاوه بر این، در این محتوا توضیحات مختصری در مورد نحوه کار git rebase و تفاوت دو دستور rebase و merge با یکدیگر را ارائه دادیم.

آموزش گام به گام گیت به کمک مکتب خونه

تا به اینجا، دریافتید که git rebase چیست و چه کارکردی دارد. علاوه بر دستور rebase، هر توسعه‌دهنده‌ ماهری با مزیت‌های گیت آشناست و بر تاثیر استفاده از گیت در پروژه‌های برنامه‌نویسی آگاهی دارد. برای اینکه شما هم بتوانید از گیت در پروژه‌هایتان بهره ببرید، باید برای آموزش گیت اقدام کنید.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

اگر قصد یادگیری گیت به شکل آنلاین و انعطاف‌پذیر را دارید، می‌توانید از طریق مکتب خونه اقدام کنید. در مکتب خونه انواع دوره‌های پیشرفته و مبتدی برای آموزش گیت و آموزش برنامه نویسی وجود دارد. همچنین مکتب خونه در کنار آموزش، امکان رفع اشکال، ارائه مدرک معتبر در پایان هر دوره و قرار دادن تمرین‌های متنوع برای درک بیشتر مطلب را فراهم می‌کند. به همین خاطر می‌توانید به کمک مکتب خونه، گام به گام آموزش گیت را سپری کنید و در این مسیر به موفقیت برسید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا