مالی و سرمایه‌گذاری

راهنمای ۱۰ مرحله‌ای برای سرمایه گذاری در سهام

سرمایه گذاری در بورس:

سرمایه گذاری در بورس را چگونه انجام دهیم؟ اگر قبلاً هرگز در بورس سرمایه گذاری نکرده‌اید، این کار می‌تواند روندی ترسناک و دلهره آور باشد.

سهام مانند حساب‌های پس انداز، وجوه نقدی یا گواهی سپرده نیستند، زیرا ارزش اصلی آن‌ها می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. اگر دانش کافی نسبت به سرمایه گذاری و یا کنترل عاطفی نداشته باشید، ممکن است بیشتر یا حتی  

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

کل سرمایه گذاری خود را از دست بدهید. به همین دلیل یادگیری گام‌های سرمایه گذاری در بورس بسیار مهم است.

۱۰ گام سرمایه گذاری در بورس :

مرحله اول :اهداف خود را تعیین کنید.

اهداف سرمایه گذاری در سهام قبل از شروع هر نوع سرمایه گذاری در بورس، بسیار اهمیت دارد. در نتیجه ابتدا باید مطمئن شوید که وضعیت مالی کلی شما در موقعیتی قرار دارد که بتواند فعالیت جدیدی را تأمین کند. چمدان مالی شما شامل همه چیز از درآمد تا بدهی و بودجه خانوار شما است.

ملاحظات خاص گام های سرمایه گذاری در بورس عبارتند از:

اشتغال: اطمینان حاصل کنید که هم شغل و هم درآمد شما از امنیت کافی برخوردار هستند تا بتوانید سرمایه گذاری خود را شروع کنید.

بدهی: اگر میزان قابل توجهی اعتبار معوقه دارید، ممکن است بخواهید مقداری بدهی را قبل از شروع سرمایه گذاری پرداخت کنید.

وضعیت خانوادگی : اگر به تازگی بچه دار شده اید، ممکن است برای تامین نیازهای او به همه درآمد موجود خود نیاز داشته باشید. شرایط خانوادگی باید قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس پایدار باشد.

بودجه خانوار شما : باید در بودجه خود فضای کمی داشته باشید تا پول نقد را به سرمایه گذاری خود هدایت کنید.

سرمایه گذاری در بورس

همچنین بایستی از خود بپرسید که چرا می خواهید سرمایه گذاری در بورس را شروع کنید:

آیا این حساب‌های سرمایه گذاری در بورس مربوط به حساب بازنشستگی شماست؟

آیا این پول برای یک هدف کوتاه مدت ۵-۶ ساله است؟

آیا شخص دیگری به این پول دسترسی خواهد داشت؟

پاسخگویی به این سه سوال به شکل گیری نقطه شروع سرمایه گذاری در بورس کمک خواهد کرد. این سوالات کاملاً شخصی هستند و هر سرمایه گذار باید خودش به آن‌ها پاسخ دهد.

مرحله دوم : مقداری پول کنار بگذارید

قبل از اینکه پول خود را در معرض خطر قرار دهید، ابتدا باید مقداری را کنار بگذارید تا هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید. این پول باید اندوخته نقدی معادل حداقل سه ماه هزینه زندگی باشد و در مقایسه با گواهی‌های سپرده، خطر پس انداز کمتری داشته باشد.

هدف از ذخیره پول نقد حل دو مشکل است:

  1. در صورت اختلال در درآمد موقت یا سایر موارد اضطراری مالی، به عنوان صندوق اضطراری عمل کند.
  2. اگر سرمایه گذاری در ریسک ناگهانی فرو رود، شما را از وحشت دور نگه دارد.

سرمایه گذاری در بورس

مرحله سوم : یک حساب بازنشستگی باز کنید.

حساب بازنشستگی می‌تواند برنامه پس اندازی باشد که یا از طریق کارفرمایتان انجام می‌گردد یا به صورت یک حساب بازنشستگی فردی در صورت عدم وجود برنامه کارفرمایی عمل می‌کند.

حساب‌های بازنشستگی شروع بسیار خوبی است زیرا نشان دهنده سرمایه‌گذاری طولانی مدت است. علاوه بر این، آن‌ها پناهندگان مالیات هستند و می‌توانند پس انداز مالیاتی فوری ایجاد کنند که به طور معمول از طریق کسر حقوق و دستمزد تأمین می‌شوند.

 

 

مرحله چهارم : سرمایه گذاری را با یک سرویس آنلاین کم هزینه شروع کنید.

با داشتن حساب بازنشستگی، وقت آن است که برای نیازهای سرمایه گذاری غیر بازنشستگی خود دست به کار شوید.

مرحله پنجم : با صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک یا صندوق‌های معاملاتی مبادله‌ای(ETF) شروع کنید.

در اول کار صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF بسیار بهتر از ورود به بازار سهام شرکت‌های دیگر است.  در این راه وجوه به صورت حرفه‌ای مدیریت می‌شود، فقط تمام آنچه که باید انجام دهید این است:

  1. در یکی از برنامه های معاملاتی ETF بدون کارمزد حساب باز کنید.
  2. تعیین کنید که چه مقدار پول می‌خواهید در یک صندوق معین یا گروهی از وجوه قرار دهید.

یکی از مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک این است که دیگر نگران تنوع بخشی نیستید. از آنجا که هر صندوق سهام بی شماری را در اختیار دارد، متنوع سازی در داخل صندوق ایجاد می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس

مرحله ششم : با Funds همراه باشید.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون دردسر، با صندوق‌های شاخص همراه باشید.

به عنوان مثال، صندوق‌های شاخصی که شاخص Standard & Poor’s 500 را ردیابی می‌کنند، عملکرد سرمایه گذاری شما را به طور دقیق ردیابی می‌کند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

 

مرحله هفتم : از میانگین هزینه دلار استفاده کنید .

چگونه باید ۱۰۰۰ دلار را سرمایه گذاری کرد؟ بایستی فرآیند خرید موقعیت‌های سرمایه‌گذاری به تدریج بوده و از عملکرد یکباره خودداری شود.

به عنوان مثال، به جای سرمایه گذاری ۵۰۰۰ دلار در یک صندوق شاخص واحد، می‌توانید به طور دوره‌ای مثلاً ۱۰۰ دلار در ماه در صندوق سرمایه گذاری کنید.

با این کار احتمال خرید در وضعیت خوب بازار را از بین برده و در عوض، در هر زمان و به طور مداوم در حال خرید برای صندوق خواهید بود.

این کار همچنین سوال “چه زمانی” را مانند اینکه چه زمانی باید در یک اوراق بهادار یا صندوق سرمایه گذاری کنید را حذف می‌کند.

میانگین هزینه دلار با مشارکت در حقوق و دستمزد با هماهنگی کار می‌کند و یک تناسب طبیعی بین صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF ایجاد می‌کند.

سرمایه گذاری در بورس

مرحله هشتم : آموزش سرمایه گذاری دریافت کنید.

خوشبختانه صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ETF – با کمک صندوق های شاخص و متوسط ​​هزینه دلار – ضرورت آموزش سرمایه گذاری سطح بالا را برطرف کرده اند. با کمک آن‌ها می‌توانید بلافاصله شروع به سرمایه گذاری در بورس کنید، حتی اگر تازه کار باشید.

اما اگر می‌خواهید فراتر از بودجه، مشارکت در حقوق و دستمزد، میانگین ​​هزینه دلار و نگهداری سهام منفرد عمل کنید، باید قبل از انجام کار، تمام جزئیات لازم در مورد سرمایه گذاری در بورس را یاد بگیرید.

در حالی که در حال جمع آوری پول برای سرمایه گذاری و انباشتن آن‌ها در صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF هستید، باید از این زمان برای آموزش خود در مورد بازی سرمایه گذاری استفاده کنید.

کتاب بخوانید، ژورنال‌های مختلف سرمایه گذاری در بورس را بخوانید، یک یا دو دوره را در یک شرکت کارگزاری یا حتی یک کالج محلی بگذرانید، به انجمن‌های بورسی بپیوندید و به طور مرتب از وب سایت‌های سرمایه گذاری دیدن کنید.

با کمک این آموزش‌ها استراتژی سرمایه گذاری مناسب خود را انتخاب کنید. آیا شما یک سرمایه گذار محافظه کار ریسک گریز هستید، یا قصد دارید با تهاجم سعی در شکست بازار داشته باشید؟ آیا تنها می‌خواهید ۵ دلار سرمایه گذاری کنید و برای کوتاه مدت برنامه ریزی می‌کنید یا ۱۰۰۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری می‌کنید و سعی در تأمین ثروت برای نسل‌های مختلف دارید؟

برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار خوب، باید خود را در بین کارشناسان سرمایه گذاری محاصره کنید و تمام چیزهای لازم را بیاموزید. ایده این است که قبل از شروع سرمایه گذاری با پول واقعی، به یک سرمایه گذار خبره تبدیل شوید.

گزینه دیگر کار با یک کارگزار آنلاین است که تجارت مجازی را ارائه میدهد. این امر فرصت ارزشمندی را برای شما فراهم می‌کند تا قبل از تعهد واقعی پول خود، استراتژی‌های سرمایه گذاری را آزمایش کنید.

 

مرحله نهم : به تدریج در سهام انفرادی سرمایه گذاری کنید.

به طور کلی هنگام سرمایه گذاری در سهام منفرد، باید روش خود را برای انجام این کار به صورت تدریجی توسعه دهید.

از آنجا که در حال حاضر موقعیت های قابل توجهی در صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF خواهید داشت، می‌توانید یک بار سرمایه گذاری در سهام منفرد را امتحان کنید.

بایستی مطمئن شوید موقعیت شما در سهام فقط اقلیت کوچکی از کل پرتفوی شما(به طور کلی ۱۰٪ یا کمتر) را شامل می‌شود.

هرگز در یک سهام، بیش از حد معقول سرمایه گذاری نکنید. هنگامی که کار خود را شروع کردید، ابتدا اجازه دهید در یک سهام،  درصد سود را تجربه کنید سپس به سراغ سهام دیگر بروید.

این روند را تکرار کنید تا علاوه بر صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF، چندین موقعیت سهام در سبد سهام خود داشته باشید.

 

 

مرحله دهم :متنوع سازی را فراموش نکنید! 

اگر ذخیره نقدی، برنامه بازنشستگی و یک حساب سرمایه گذاری در بورس را تنظیم کرده‌اید و شروع به ذخیره سازی حساب بازنشستگی و سرمایه گذاری با صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ETF کرده‌اید، قبلاً گام بزرگی در جهت تنوع بخشیدن در نمونه کارهای خود برداشته اید.

افزودن سهام انفرادی باعث تنوع بیشتر وجه نقد و دارایی شما خواهد شد. در حالی که در حال ساخت نمونه کارهای خود هستید، همچنین باید سرمایه خود را در بخش‌های مختلف سهام سرمایه گذاری کنید.

به عنوان مثال، بسته به سن و تحمل ریسک، ممکن است بخواهید برخی از نمونه کارهای خود را در اوراق قرضه، صندوق‌های رشد و درآمد و صندوق‌های بین المللی سرمایه گذاری کنید.

همچنین ممکن است بخواهید سهام سود بالا را در بین سهام انفرادی خود در نظر بگیرید. اوراق بهادار درآمدزا تمایل به نوسان کمتری نسبت به سهام رشد خالص دارند.

یک شرکت مدیریت قوی می‌تواند به شما کمک کند تا تنوع و تخصیص حساب سرمایه گذاری در بورس خود را حفظ کنید.

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا