مالی و سرمایه‌گذاری

معرفی ۹ مورد عمده ریسک سرمایه گذاری

ریسک سرمایه گذاری:

ریسک سرمایه گذاری : در این مقاله با انواع ریسک‌های سرمایه گذاری آشنا می‌شوید. 

 •  ریسک بازار

خطر کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها به دلیل تحولات اقتصادی یا سایر رویدادهایی که کل بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همیشه وجود دارد. انواع اصلی ریسک بازار عبارتند از:

 •  ریسک حقوق صاحبان سهام
 •  ریسک نرخ بهره
 •  ریسک ارزی

قیمت بازار سهام بسته به تقاضا و عرضه در تمام مدت متفاوت است. ریسک حقوق صاحبان سهام به دلیل افت قیمت بازار سهام، در معرض خطر ضرر بالاتری قرار دارد.

نرخ بهره در مورد بدهی اعمال می‌شود و سرمایه گذاری‌هایی مانند اوراق قرضه را شامل می‌گردد. این خطر از دست دادن پول به دلیل تغییر در نرخ بهره است. به عنوان مثال، اگر نرخ بهره بالا رود، ارزش اوراق قرضه کاهش خواهد یافت.

ریسک ارزی هنگامی اعمال می‌شود که صاحب سرمایه‌گذاری خارجی باشید. این خطر از دست دادن پول به دلیل تغییر در نرخ ارز صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر ارزش دلار آمریکا نسبت به دلار کانادا کمتر شود، ارزش سهام ایالات متحده در دلار کانادا کمتر خواهد بود.

 • خطر نقدینگی

خطر ناتوانی در فروش سرمایه خود با قیمت مناسب و خروج پول خود در صورت تمایل وجود دارد. برای فروش سرمایه ممکن است لازم باشد قیمت پایین‌تری را قبول کنید.

در برخی موارد، مانند سرمایه‌گذاری‌های معاف در بازار، ممکن است به هیچ وجه امکان فروش سرمایه وجود نداشته باشد.

 • خطر تمرکز

خطر ضرر وجود دارد زیرا پول شما تنها در یک نوع سرمایه‌گذاری متمرکز شده است. هنگامی که سرمایه گذاری‌های خود را متنوع کنید، خطر را در انواع مختلف سرمایه گذاری‌ها، صنایع و موقعیت‌های جغرافیایی پراکنده ساخته و کاهش می‌دهید.

 • ریسک اعتباری

با این خطر نهاد دولتی یا شرکتی که اوراق قرضه صادر کرده است، روبرو است. در این نوع ریسک، نهاد مربوطه با مشکلات مالی روبرو شده و قادر به پرداخت سود یا بازپرداخت سرمایه نیست.

با مشاهده رتبه بندی اعتبار می‌توانید ریسک اعتباری را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، اوراق قرضه دولتی کانادا دارای اعتبار AAA هستند که نشانگر کمترین خطر اعتباری ممکن است.

 • ریسک سرمایه گذاری مجدد

این نوع خطر از بین رفتن سرمایه اصلی یا درآمد با نرخ بهره پایین‌تر را شامل می‌شود. فرض کنید یک اوراق قرضه را با پرداخت ۵٪ خریداری کرده‌اید. ریسک سرمایه‌گذاری مجدد در صورت کاهش نرخ بهره، شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مجبورید سرمایه حاصل از پرداخت منظم را با ۴٪ مجددا سرمایه گذاری کنید.

ریسک سرمایه گذاری مجدد نیز در سررسید اوراق قرضه اعمال می‌شود و شما باید اصل سرمایه را با کمتر از ۵ درصد بازپرداخت کنید.

ریسک سرمایه گذاری

 • خطر تورم

این خطر مربوط به از دست دادن قدرت خرید می‌باشد زیرا ارزش سرمایه گذاری‌ها با نرخ تورم همگام نیست. تورم به مرور زمان قدرت خرید پول را از بین می‌برد و در واقع با مقدار معینی پول می‌توان کالاها و خدمات کمتری را خریداری کرد.

خطر تورم به خصوص اگر صاحب پول نقد یا بدهی مانند اوراق قرضه باشید، بسیار مهم است. سهام تا حدودی در برابر تورم محافظت ‌می‌شوند زیرا بیشتر شرکت‌ها می‌توانند قیمت‌های فروش به مصرف کننده را افزایش دهند.

 

ویدئو پیشنهادی : دوره آموزش بورس
دوره آموزش بورس

بنابراین در این نوع ریسک قیمت‌ها باید متناسب با تورم افزایش یابند. املاک همچنین در این نوع ریسک محافظت می‌شوند زیرا صاحبان خانه می‌توانند با گذشت زمان اجاره‌ها را افزایش دهند.

 • خطر افق

این خطر ممکن است به دلیل یک اتفاق پیش بینی نشده مثلاً از دست دادن شغل پیش بیاید و افق سرمایه گذاری شما کوتاه شود. این ریسک ممکن است شما را مجبور به فروش سرمایه گذاری‌هایی کند که انتظار داشتید آن‌ها را برای بلند مدت نگه دارید.

اگر مجبور باشید در زمانی که قیمت‌ها در بازار پایین است، سرمایه خود را بفروشید در این حالت احتمال ضرر بالا خواهد بود.

 • خطر ماندگاری

خطر زنده ماندن پس انداز شما وجود دارد. این خطر به ویژه برای افرادی که بازنشسته می‌شوند یا در آستانه بازنشستگی هستند، بسیار مهم است.

 • ریسک سرمایه گذاری خارجی

خطر ضرر هنگام سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی وجود دارد. هنگام خرید سرمایه‌های خارجی به عنوان مثال سهام شرکت‌های نوظهور، با خطراتی مثلا خطر ملی شدن روبرو می‌شوید.

 

 

تعریف ریسک سرمایه گذاری :

ریسک در اصطلاح مالی به عنوان فرصتی برای تفاوت یک نتیجه یا سود واقعی سرمایه گذاری با یک نتیجه یا بازده مورد انتظار تعریف می‌شود. ریسک شامل از دست دادن برخی یا کل سرمایه گذاری اصلی است.

به صورت کمّی، ریسک معمولاً با در نظر گرفتن رفتارها و نتایج تاریخی ارزیابی می‌شود. در امور مالی، انحراف معیار یک معیار متداول مرتبط با ریسک است. انحراف معیار اندازه گیری نوسانات قیمت دارایی‌ها را در مقایسه با میانگین‌های تاریخی آن‌ها در یک بازه زمانی مشخص ارائه می‌دهد. انحراف معیار بالا نشان دهنده نوسانات زیاد و در نتیجه درجه بالای خطر است.

به طور کلی، مدیریت ریسک سرمایه گذاری از طریق درک اصول ریسک و چگونگی اندازه گیری آن امکان پذیر است. یادگیری ریسک‌هایی که می‌توانند برای سناریوهای مختلف و برخی از راه‌های مدیریت کلی آنها اعمال شوند، به انواع سرمایه گذاران و مدیران مشاغل کمک می‌کند تا از ضررهای غیرضروری و پرهزینه جلوگیری کنند.

 

ویدئو پیشنهادی : سرمایه گذاری
سرمایه گذاری

 

مبانی ریسک سرمایه گذاری

افراد هر روز در معرض نوعی خطر قرار می‌گیرند. شخصیت، سبک زندگی و سن سرمایه گذار از مهمترین عواملی است که برای مدیریت سرمایه گذاری فردی و اهداف ریسک در نظر گرفته می‌شود.

هر سرمایه گذار مشخصات ریسک منحصر به فردی دارد که تمایل و توانایی وی را برای مقاومت در برابر ریسک، تعیین می‌کند. به طور کلی، با افزایش ریسک سرمایه‌ گذاری، سرمایه گذاران انتظار دارند بازده بالاتری داشته باشند تا این ریسک‌ها را جبران کنند.

ریسک سرمایه گذاری

یک ایده اساسی در امور مالی رابطه بین ریسک و بازده است. هرچه میزان سرمایه گذاری بیشتر باشد، بازده بالقوه آن نیز بیشتر خواهد بود. خطرات از طرق مختلفی ممکن است به وجود بیایند و سرمایه گذاران باید بخاطر پذیرفتن ریسک اضافی، آن‌ها را جبران کنند.

به عنوان مثال، اوراق خزانه داری ایالات متحده یکی از مطمئن‌ترین سرمایه گذاری‌ها محسوب می‌شود و در مقایسه با اوراق قرضه شرکتی، نرخ بازده کمتری را ارائه می‌دهد.

احتمال ورشکستگی یک شرکت سهامی بیشتر از دولت ایالات متحده است. از آنجا که خطر پیش فرض سرمایه گذاری در اوراق قرضه شرکتی بیشتر است، نرخ بازده بالاتری به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌شود.

افراد، مشاوران مالی و شرکت‌ها می توانند استراتژی‌های مدیریت ریسک را برای کمک به مدیریت ریسک سرمایه گذاری‌ها و فعالیت‌های تجاری خود تدوین کنند. از نظر آکادمیک، چندین نظریه، معیار و استراتژی وجود دارد که برای اندازه گیری، تحلیل و مدیریت ریسک‌ها شناسایی شده‌اند. برخی از این موارد عبارتند از: انحراف معیار، بتا، ارزش در معرض خطر(VaR) و مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه(CAPM).

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

 

اندازه گیری و کمّی سازی ریسک اغلب به سرمایه گذاران، بازرگانان و مدیران مشاغل اجازه می‌دهد تا با استفاده از استراتژی‌های مختلف از جمله متنوع سازی و موقعیت‌های مشتق، برخی از ریسک‌ها را دور بزنند.

نکات کلیدی:
 • ریسک سرمایه گذاری اشکال مختلفی دارد اما به طور کلی دسته‌بندی می‌شود که احتمال دارد یک نتیجه واقعی یا سود واقعی با نتیجه یا بازده مورد انتظار متفاوت باشد.
 • ریسک سرمایه گذاری شامل احتمال از دست دادن بخشی یا کل سرمایه است.
 • انواع مختلفی از ریسک برای تعیین کمیت ریسک جهت ارزیابی‌های تحلیلی وجود دارد.
 • با استفاده از استراتژی‌های متنوع سازی و پوشش‌دهی می‌توان ریسک را کاهش داد.

فرمول محاسبه ریسک:

ریسک سرمایه گذاری عبارت است از هر تهدیدی که بر یک رویداد یا عملی یا کسب و کار و اهداف آن تأثیر منفی بگذارد. ریسک را می‌توان ترکیبی از احتمال وقوع یک واقعه و عواقب آن در صورت وقوع آن تعریف کرد. عبارت زیر یک  فرمول ساده برای اندازه گیری سطح ریسک سرمایه گذاری در هر شرایطی ارائه می‌دهد.

 

 

ریسک = احتمال x شدت

ریسک سرمایه گذاری برای یک تجارت می‌تواند از درون نشات بگیرد، به عنوان مثال ریسک می‌تواند از طریق عملکرد نادرست کارمندان، تصمیمات نادرست مدیریتی یا انتخاب جریان وجوه نقد و سیاست‌های حسابداری غلط ایجاد شود.

همچنین تهدیدهای خارجی وجود دارند. خطرات ناشی از عواملی که خارج از کنترل شرکت یا مدیران آن هستند.

با خرید سهام، شما در حال خرید مالکیت یک شرکت هستید. با یک اوراق قرضه، شما در حال وام دادن به یک شرکت هستید. بازده حاصل از هر دو سرمایه گذاری مستلزم ادامه فعالیت شرکت است.

اگر شرکتی ورشکست شود و دارایی‌های آن منحل شود، سهامداران عادی آخرین نفر برای سهیم شدن در عواید هستند. در صورت وجود دارایی، ابتدا به دارندگان اوراق قرضه شرکت و سپس به دارندگان سهام ممتاز پرداخت می‌شود. اگر سهامدار عادی باشید، هر آنچه باقی مانده است را به دست می‌آورید که ممکن است چیز خاصی نباشد.

اگر در حال خرید یک سنوات هستید، اطمینان حاصل کنید که قدرت مالی شرکت بیمه صادرکننده را در نظر گرفته‌اید. شما بایستی مطمئن شوید که شرکت در مرحله پرداخت به شما همچنان وجود خارجی داشته و از نظر اقتصادی سالم است و در حال فعالیت می‌باشد.

ریسک سرمایه گذاری

کمترین ریسک در سرمایه گذاری:

تمامی افرادی هنگام سرمایه گذاری با پول مازاد خود، تمامی راهکارهای پیش رو را مانند سرمایه گذاری سنتی در بازار مسکن و طلا و روش‌های مدرن‌تر مانند سرمایه گذاری در رمز ارزها را بررسی می‌کنند. در این میان، افرادی که ریسک گریز هستند و تحمل زیادی در مقابل ضرر و زیان ندارند،  به دنبال  گزینه‌هایی می‌گردندکه کمترین ریسک در سرمایه گذاری را دارند.

 بسیاری از سرمایه گذاران تلاش می‌کنند تا از ریسک سرمایه گذاری دوری کنند و حاضر نیستند که سرمایه خود را به خطر بیندازند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که برخی از بازارها ذاتا پرریسک هستند. فرقی هم نمی‌کند در آن حرفه‌ای هستید یا خیر! برای مثال، بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پرریسک است و کسب سود در آن نیاز به توانایی و ریسک پذیری بالایی دارد.

فراموش نکنید که نمی‌توانید ریسک سرمایه گذاری را به طور کامل حذف کنید و امکان شکست در بازارهای مالی را از بین ببرید. اما می‌توانید با مدیریت صحیح سرمایه، کمترین ریسک در سرمایه گذاری را تجربه کنید؛ بدون آنکه سرمایه مازاد خود را از دست دهید.

فراموش نکنید که ریسک انواع سرمایه گذاری با یکدیگر فرق دارد. به طور کلی، هرچقدر بازده سرمایه گذاری بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری نیز بالاتر خواهد بود. با این وجود قصد داریم یک سرمایه گذاری کم ریسک با سود قابل قبول به شما همراهان همیشگی معرفی نماییم.

صندوق‌های سرمایه گذاری یکی از راه‌هایی است که به افراد کمک می‌کند تا کمترین ریسک در سرمایه گذاری را تجربه کنند. در حقیقت صندوق‌های سرمایه گذاری، بدون ریسک هستند. انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد :

 1. صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت
 2. صندوق سرمایه گذاری در سهام
 3. صندوق سرمایه گذاری مختلط
 4. صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی
 5. صندوق سرمایه گذاری طلا

موارد ذکر شده در بالا، گزینه‌های مناسبی برای سرمایه گذاری بدون ریسک یا کم ریسک هستند.

ریسک سرمایه گذاری در بورس:

امروزه بازار بورس یکی از داغ‌ترین و پرطرفدارترین بازارهای سرمایه گذاری است. اما ترس از ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس مانع از ورود افراد تازه وارد به این بازار می‌شود. مطمئنا بسیاری از شما با جمله ” بورس باعث از دست رفتن کل سرمایه در یک شب می‌شود.” مواجه شده‌اید. به همین خاطر قصد داریم در این بخش، ریسک سرمایه گذاری در بورس را بررسی کنیم.

قبل از هر چیزی لازم به ذکر است که کسب سود قابل قبول نیاز به ریسک پذیری دارد. هرچه ریسک سرمایه گذاری کمتر باشد، سود کمتری کسب خواهید کرد. برای مثال، سرمایه گذاری در بانک یک سرمایه گذاری با ریسک کم است. با گذاشتن سرمایه مازاد خود در بانک، هر ماه مبلغ کمی را به عنوان سود دریافت خواهید کرد. اما در نهایت تورم موجود در جامعه باعث می‌شود که ارزش پول‌تان روز به روز کاهش یابد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که ریسک بازار بورس برای سرمایه گذاران مختلف متفاوت است. برای مثال، کسانی که در صندوق‌های بورسی سرمایه گذاری می‌کنند، ریسک کمتری را تجربه خواهند کرد. همچنین برخی از افراد ماهر و قدیمی شرایطی را سرمایه گذاران تازه وارد فراهم می‌کنند تا ریسک سرمایه گذاری در بورس افراد تازه وارد کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از راه‌های سرمایه گذاری در بورس با ریسک کم، مشارکت در صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است. این افراد ریسک کمی را تجربه می‌کنند و با مشارکت در صندوق‌های ذکر شده در اوراق اجاره، اوراق قرضه دولتی و… یک سرمایه گذاری کم ریسک را تجربه می‌کنند.

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا