زبان خارجی

13 روش کاربردی برای یادگیری لغات تافل

چگونه می‌توانید یادگیری لغات تافل را به یک عادت لذت‌بخش تبدیل کنید؟

در اختیار داشتن دامنه‌ی وسیعی از لغات تافل برای قبولی در این امتحان ضروری است. اما چگونه می‌توانید واژگان کافی بیاموزید، تا با نمرات درخشان این امتحان را پشت‌سر بگذارید؟ 

روش‌های بی‌شماری برای یادگیری لغات جدید وجود دارد. در ادامه 13 روشی پیشنهادی ما برای افزایش دامنه لغات تافل را می‌خوانید.

ویدیو پییشنهادی : Vocabulary for Everyone 1
Vocabulary for Everyone 1

1- به علایقتان بپردازید

بهترین بازدهی یادگیری زمانی است که شما فعالانه با آن درگیر باشید. برای اینکه فرایند یادگیری لغات تافل موثر باشد، باید تمرکز داشته باشید. مطالبی را انتخاب کنید که از آن‌ها لذت می‌برید. مثل کتاب‌ها، فیلم‌ها، پادکست‌ها و برنامه‌های تلویزیونی. به مرور که راحت‌تر می‌شوید دامنه‌ی موضوعات را گسترش دهید.

2- یادداشت‌ها و خاطرات خود را به انگلیسی بنویسید

به یک واژه قانع نشوید. به دنبال مترادف‌هایش بگردید. ساختارجمله را عوض کنید و به روش‌های متفاوت بنویسید. اگر از کاربرد لغتی مطمئن نیستید به جست و جو بپردازید و مثال‌های مختلف آن را بررسی کنید.

ویدیو پییشنهادی : TOEFL iBT: Writing
TOEFL iBT: Writing

3- نقش لغت را در جمله به خاطر بسپارید

لغتی که یاد گرفته‌اید چه نقشی در جمله دارد؟ به محض اینکه بدانید جزو کدام یک از اجزای جمله است، راحت‌تر می‌توانید لغات هم‌خانواده و مشابه آن را به خاطر بسپارید.

لغات تافل در اجزای جمله

4- زمانی را برای مطالعه و مشاهده‌ی محتوای انگلیسی اختصاص دهید

شاید تاکنون توجه نکرده باشید، ولی فرایند یادگیری به گونه‌ای است که حتی زمانی که به طور کامل لغتی را متوجه نمی‌شوید، در حال یادگیری آن هستید. بعد ها اگر بار دیگر با همان کلمه مواجه شدید، بسیار راحت‌تر آن را به خاطر می‌سپارید. پادکست‌ها راهکاری عالی برای یادگیری منفعلانه کلمات هستند. از اپلیکیشن‌های پادکست‌ استفاده کنید و در زمینه‌ای که علاقه‌مندید به پادکست‌های مرتبط گوش کنید.

5- لغات جدید را یادداشت کنید

وقتی لغات تافل جدیدی که یاد گرفته‌اید را می نویسید، آنها هم در حافظه‌ی بصری و هم حافظه‌ی ماهیچه‌ای (Muscle Memory) شما ذخیره می شوند. حافظه‌ی ماهچه‌ای که مرتبط با حرکت است، هنگام نوشتن فعال می‌شود. به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم که عبارات و لغات جدید را یادداشت کنید، تا در حافظه‌ شنیداری، ماهیچه‌ای و بصری شما ثبت شوند.

6- از نوشتن معنای فارسی لغات بپرهیزید

به جای این که معنای فارسی لغات را بنویسید، می‌توانید مترادف‌های انگلیسی آن و یا جمله‌ای را بنویسید که معنای آن لغت را القا کند. این‌گونه شما بیشتر به مفهوم لغت فکر می‌کنید تا معنای فارسی آن.

7- از فلش‌کارت ها یا اپ‌های مشابه استفاده کنید

احتمالا بار‌ها از مزیت‌های فلش‌کارت‌ها شنیده‌اید. فلش‌کارت یکی از مؤثرترین روشهای یادگیری واژگان جدید است. اپ‌های (App) بی‌شماری وجود دارند که در این راه به شما کمک می‌کنند. 

8- مطالعه کنید

اگر تصمیم گرفته‌اید که لغات تافل را یکی یکی و جدا از هم حفظ کنید، روش فوق‌العاده سختی پیش‌گرفته‌اید. به جای این کار بهتر است لغات را در جمله‌ها یاد بگیرید. معمولا وقتی متنی را می‌خوانید، با مترادف‌ها و متضاد‌هایی نیز برخورد می‌کنید. 

لغات تافل در کتاب ها

کتاب‌ها و یا مجلات انگلیسی تهیه کنید و به مطالعه بپردازید. اگر از اپ‌ فلش‌کارت استفاده می‌کنید، می‌توانید لغات جدید را به آن اضافه کنید.

ویدیو پییشنهادی : TOEFL iBT: Reading
TOEFL iBT: Reading

9- محیطی آرام فراهم کنید

در اتاقتان را ببندید، از گوش‌گیر (EarPlug) استفاده کنید، تلفن همراه خود را در حالت پرواز قرار دهید. سعی کنید جلوی هر عاملی که حواستان را پرت می‌کند، را بگیرید.

از تایمر استفاده کنید. این کار باعث افزایش تمرکزتان می‌شود و به خودی خود شما را از انجام کار دیگری منع می‌کند.

10- بازه‌های زمانی کوتاهی را به مرور و مطالعه بپردازید

تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که پربازده‌ترین وقت روز برای مطالعه، صبح‌ اول وقت است. 

هم‌چنین شب‌ها، قبل از این‌که به خواب بروید، مغز انسان به سازماندهی اطلاعاتی می‌پردازد که در طول روز آموخته است. پس به جای این‌که مدت درازی را پشت میز خود سپری کنید، بهتر است در نوبت‌های متعدد و در بازه‌های زمانی کوتاه مطالعه کنید.

11- استراتژی ‌های مختلف را برای حفظ لغات استفاده کنید

از «ابزار یادآور» (Mnemonic Device) استفاده کنید. ابزار یادآور که به آن «کمک حافظه» (Memory Aid) نیز می‌گویند. به شما کمک می‌کند، با استفاده از الگویی از حروف یا اعداد، عبارتی را به خاطر بسپارید.

هم‌چنین وقتی لغت جدیدی یادمی‌گیرید، تصویری در ذهنتان تجسم کنید. این کار باعث می‌شود لغت جدید در ذهنتان حک ‌شود و کمکتان می‌کند که در زمان نیاز به راحتی آن را به یاد بیاورید.

12- هر روز مرور کنید

مرور کردن را بخشی از برنامه روزانه‌ خود کنید. سعی کنید زمانی را به مرور لغات تافل اختصاص دهید، حتی روزهایی که سرتان شلوغ است. اگر هر روز به مطالعه لغات تافل می‌پردازید، 5 دقیقه نیز برای مرور کفایت می‌کند.

 به مرور کردن عادت کنید. هنگام صرف صبحانه، رفت و آمد و یا هرجایی که احساس کردید وقت کافی برای مطالعه دارید، به مرور لغات بپردازید.

مرور لغات تافل

13- فیلم‌ها و سریال‌ها را به زبان انگلیسی ببینید

تماشا کردن فیلم به زبان‌اصلی باعث می‌شود به درک بهتری از زبان مقصد برسید، و با لغات جدید زیادی آشنا ‌شوید.  تماشای سریال‌ها برای یادگیری گام‌به‌گام ایده‌آل تر هستند. مزیت عمده سریال این است که شما به تدریج به لهجه‌ی شخصیت‌ها عادت می‌کنید و با سناریو و خطوط داستانی نمایش آشنا می‌شوید.

 ابتدا با زیرنویسی فارسی نگاه کنید سپس با زیرنویس انگلیسی و بار آخر بدون زیرنویس، با این روش شما با به طور طبیعی مهارت‌های زبان انگلیسی را بهبود می‌بخشید.

نتیجه گیری

یادگیری همیشه امری حوصله‌سر بر و طاقت‌فرسا نیست. اگرچه به‌خاطر سپردن لغات تافل از دشوار‌ترین قسمت‌های آمادگی برای امتحان است. با استفاده از روش‌های ذکر شده، می‌توانید از یادگیری لذت ببرید. تا جایی که می‌توانید سعی کنید این فرایند را به فعالیتی دل‌چسب و فرح‌بخش تبدیل کنید. 

شما چگونه برای تافل آماده می‌شوید؟ نظر خود را به اشتراک بگذارید و در مورد روش‌های خودتان بگویید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا