مهندسی کامپیوترهوش مصنوعی

بررسی و معرفی منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی

اگر شما هم از داوطلبین کنکور ارشد در رشته هوش مصنوعی هستید ممکن است این سؤال برای‌تان پیش آمده باشد که بهترین منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی کدام است؟ در این مطلب قصد داریم منابع مهم مورد نیاز برای کنکور ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی را به طور مفصل بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

منابع کنکور ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی

منابع کنکور ارشد کامپیوتر شامل شش درس (۱۷ کتاب) و مجموعا با ضریب ۱۵ است.‌ در این بخش به بررسی منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی و ضرایب دروس آن به طور دقیق می‌پردازیم:

 1. مجموعه سؤالات زبان: شامل زبان عمومی و تخصصی با ضریب یک
 2. مجموعه دروس ریاضیات: شامل دروس ریاضی یک و ۲، آمار و ریاضیات گسسته با ضریب ۲
 3. مجموعه دروس تخصصی یک: شامل ۲ درس نظریه زبان و سیگنال با ضریب ۳
 4. مجموعه دروس تخصصی ۲: شامل ۳ درس ساختمان داده، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی با ضریب ۴
 5. مجموعه دروس تخصصی۳: شامل ۳ درس مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال با ضریب ۲
 6. مجموعه دروس تخصصی ۴: شامل ۳ درس سیستم عامل، شبکه‌های کامپیوتری و پایگاه داده با ضریب ۳

بررسی تعداد سوالات و منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی به طور دقیق‌تر

حالا که با دروس آزمون کنکور کارشناسي ارشد هوش مصنوعی و ضرایب هر یک از آن‌ها آشنا شدید در ادامه به بررسی منابع مناسب برای هر درس، تعداد سوالات مطرح شده و سرفصل دروس برای سوالات کنکور می‌پردازیم.‌ در مراحل بعد نیز بهترین منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی را به شما معرفی می‌کنیم.

منابع کنکور ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی

۱. زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی در کنکور ارشد هوش مصنوعی دارای ضریب یک است و ۳۰ سؤال از این درس مطرح می‌شود. مجموع ضرایب در تمامی گرایش‌های ارشد علوم کامپیوتر ۱۵ است و این یعنی اهمیت زبان در کنکور ارشد کامپیوتر یک از ۱۵ است.

منابع درس زبان انگلیسی

کتاب‌ها: زیر ذره‌بین، مدرسان شریف و موزاییک منابع مناسبی برای مطالعه هستند علاوه بر آن مرور تست‌های سال‌های گذشته نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. از آنجایی که ضریب این درس یک است توصیه می‌شود به نسبت دیگر درس‌ها زمان کمتری برای مطالعه‌اش صرف شود و در عوض این زمان را به تست‌زنی کنکور سال‌های گذشته اختصاص دهید.

۲. ریاضیات کامپیوتر

مجموعه دروس ریاضی از منابع کنکور کارشناسی ارشد هوش مصنوعی شامل ۴ درس ریاضی یک و ۲، آمار و ریاضیات گسسته است، دروس ریاضیات در کنکور ارشد هوش مصنوعی دارای ضریب ۲ است. در دفترچه سوالات کنکور ۲۰ تست از این دروس مطرح می‌شود.

اگر در ریاضی یک و ۲ ضعیف هستید یا خواندن این دروس وقت زیادی از شما می‌گیرد، پیشنهاد ما به شما این است یک یا هر دوی این دروس را حذف کنید.

 • آمار و احتمال: مطالب درس آمار و احتمال زیاد است، اما اگر برای حل سؤالات وقت بگذارید متوجه خواهید شد که راه‌حل‌های مشخص و محدودی برای سؤالات بیشتر فصل‌ها وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که اهمیت دروس تخصصی از دروس ریاضی بیشتر است. بنابراین اگر پایه شما در ریاضیات ضعیف است یا مطالعه این دروس زمان زیادی از شما می‌گیرد بهتر است آن‌ها را حذف کنید.
 • ریاضیات گسسته: ۷ تست از درس ریاضی گسسته در کنکور ارشد هوش مصنوعی مطرح می‌شود، از آنجایی که درس ریاضیات گسسته پایه ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر است، مهمترین درس ریاضیات به حساب می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: ChatGPT چیست؟ سیر تا پیاز جادوگری به نام چت جی پی تی

منابع دروس ریاضیات هوش مصنوعت ارشد

کتاب‌های مدرسان شریف، برای مطالعه درس ریاضیات منبع خوبی است همچنین می‌توانید برای این دروس در کلاس‌های آنلاین ثبت‌نام کرده یا ویدئوهای آموزشی تهیه کنید.

۳- دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی

بعد از بررسی دروس عمومی حالا نوبت به منابع دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی می‌رسد. منابع ارشد هوش مصنوعی که در کسب رتبه تأثیر زیادی دارند به شرح زیر است:

 • نظریه زبان و ماشین: درس نظریه زبان و ماشین در کنکور ارشد کامپیوتر ۵ تست را به خود اختصاص داده است. ضریب درس نظریه زبان و ماشین به‌همراه درس سیگنال و سیستم در گرایش هوش مصنوعی ۳ است. این نکته مهم را در نظر بگیرید که درس نظریه در گرایش هوش مصنوعی بسیار مهم است بنابراین حتما این درس را به‌طور کامل مطالعه کنید و آن را حذف نکنید.
 • سیگنال و سیستم: ۵ تست از درس سیگنال و سیستم در کنکور ارشد هوش مصنوعی مطرح می‌‌شود. ضریب این درس به‌همراه درس نظریه زبان و ماشین در گرایش هوش مصنوعی ۳ است.
 • ساختمان داده‌ها: همان‌طور که اشاره کردیم درس ساختمان داده‌ها با درس الگوریتم تقریباً هم‌پوشانی دارد. توجه داشته باشید که فصل‌های درخت (شامل درخت ساده و درخت ویژه)، مرتب‌سازی و درهم‌سازی در کنکور ارشد هوش مصنوعی اهمیت بیشتری خواهند داشت. با توجه به اهمیت بسیار بالای این دو درس بهتر است تمام فصل‌ها را به‌صورت کامل مطالعه کنید.
 • الگوریتم: الگوریتم یکی از درس‌های مهم در کنکور و یک مبحث کاربردی بعد از آن است. در بیشتر مقاله‌های رشته کامپیوتر الگوریتم دیده می‌شود، بنابراین اگر با با الگوریتم‌های مختلف آشنا باشید در آینده در این رشته موفق‌تر خواهید بود.
 • هوش مصنوعی: از درس هوش مصنوعی ۷ تست در کنکور ارشد هوش مصنوعی طرح می‌شود، ضریب مجموعه دروس هوش مصنوعی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم مصنوعی ۴ است، با توجه به ضریب بالای مشخص است که این دروس از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
 • مدار منطقی: ۷ تست از این درس در کنکور ارشد هوش مصنوعی طرح ‌می‌شود. مدار منطقی یکی از دروس مهم در کنکور ارشد مهندسي فناوري کامپیوتر است و با مطالعه صحیح این درس می‌توانید به راحتی به درصد زیادی از سؤالات آن پاسخ بدهید.
 • معماری کامپیوتر: ۷ تست از معماری کامپیوتر در کنکور ارشد هوش مصنوعی به این درس اختصاص داده شده است. با خواندن این درس شما قادر خواهید بود به درصد بسیار بالایی از سؤالات آن پاسخ بدهید. از فصل‌های مهم معماری کامپیوتر می‌توان به فصول اعداد، محاسبات و حافظه‌ها اشاره کرد. این درس یکی از منابع مهم کنکور ارشد هوش مصنوعی است، در نتیجه در کسب رتبه اهمیت زیادی دارد.
 • الکترونیک دیجیتال: در کنکور ارشد کامپیوتر، ۶ تست به درس الکترونیک دیجیتال اختصاص داده شده است. ضریب این درس به‌همراه دروس مدار منطقی و معماری در گرایش هوش مصنوعی، ۲ است، اگر احساس می‌کنید مطالعه این درس برای شما دشوار است آن را حذف کنید.
 • سیستم عامل: در کنکور ارشد کامپیوتر، ۷ تست از درس سیستم عامل مطرح می‌شود. ضریب این درس به‌همراه دو درس شبکه‌های کامپیوتری و پایگاه داده در کنکور ارشد هوش مصنوعی ۳ است. خوب است بدانید که فصل زمانبندی‌ها و حافظه‌ها در این درس بسیار مهم هستند و به‌عنوان منبع هوش مصنوعی معمولاً از آن‌ها سؤال طرح می‌شود.
 • شبکه‌های کامپیوتری: درس شبکه‌های کامپیوتری، ۷ تست را در در کنکور ارشد کامپیوتر به خود اختصاص داده است. ضریب این درس به‌همراه دو درس سیستم عامل و پایگاه داده در همه گرایش‌های کنکور ارشد کامپیوتر ۴ و در گرایش هوش مصنوعی ۳ است. درس شبکه‌های کامپیوتری در تمامی گرایش‌های دیگر نیز مهم است و همچنین ضریب بالایی دارد به همین دلیل به کسب رتبه بالا داوطلبین در تمامی گرایش‌های مهندسي کامپیوتر کمک می‌کند. توصیه ما به شما این است که این درس را کامل و عمیق مطالعه کنید.
 • پایگاه داده: درس پایگاه داده ۶ تست در کنکور ارشد هوش مصنوعی را به خود اختصاص داده است. ضریب این درس به‌همراه دروس شبکه‌های کامپیوتری و سیستم عامل در گرایش هوش مصنوعی ۳ است، از آنجایی که درس پایگاه داده یکی از منابع مهم کنکور است بهتر است خیلی خوب آن را یاد بگیرید.

ساختمان داده و طراحی الگوریتم از مهم‌ترین منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی به حساب می‌آیند. درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم هم‌پوشانی دارند، بنابراین اگر درس ساختمان داده را به طور کامل یاد بگیرید خیلی سریع به درس طراحی الگوریتم نیز مسلط خواهید شد.

منابع تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی

برای درس‌های تخصصی کنکور هوش مصنوعی بهتر است به یک منبع اکتفا نکنید. کتا‌ب‌های پارسه، راهیان ارشد یا پوران پژوهش منابع خوبی برای مطالعه هستند. در مورد کتاب هوش مصنوعی می‌توانید به کتاب رفرنس راسل نیز مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی، ضرایب کنکور دروس و سایر اطلاعات مربوط به آن را کامل و دقیق به شما معرفی کنیم. منابع زیادی مانند کتاب، کلاس‌های آنلاین و ویدئوهای آموزشی آمادگی در دسترس داوطلبین قرار دارد که با تحقیق بیشتر می‌توانید مناسب‌ترین منبع را پیدا کنید.

آموزش جامع هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری هوش مصنوعی هستید بهترین انتخاب برای شما استفاده از دوره‌های آموزشی است. برای رفع نیاز کاربران مکتب خونه درصدد آن برآمده است که بهترین دوره‌های هوش مصنوعی را ارائه کند. هم‌اکنون در این پلتفرم و از طریق صفحه آموزش هوش مصنوعی شما می‌توانید به انواع دوره‌ها و همه ترندها و شاخه‌های هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید و از بهترین منابع فارسی و همچنین انگلیسی برای این هدف بهره ببرید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا