دوره رایگان هوش مصنوعی

poster
پیش‌نمایش دوره

در اين درس از آموزش هوش مصنوعی جنبه‌هایی از هوشمندی نظير حل مساله، توانایی ذخيره دانش و استنتاج و همچنين برنامه‌ريزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از آنجا که دسته گسترده ای از مسائل می‌توانند ... ادامه

مدرس دوره:
3.8 (25 رای)
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  25 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  29 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره دوره رایگان هوش مصنوعی

فیلم های آموزشی
  جلسه اول - مقدمه، سرفصل مطالب و تاریخچه
مشاهده
"75:04  
  جلسه دوم - آشنایی با عامل های هوشمند و خواص محیط
مشاهده
"76:36  
  جلسه سوم - ادامه بحث عامل های هوشمند، شروع بحث حل مساله با جستجو (search)
مشاهده
"74:09  
  جلسه چهارم - روش های جستجوی ناآگاهانه (uninformed)
مشاهده
"76:23  
  جلسه پنجم - ادامه روش های جستجوی ناآگاهانه (uninformded) و معرفی اولیه A*
مشاهده
"70:26  
  جلسه ششم - الگوریتم *A، اثبات بهینگی و خواص تابع اکتشافی (heuristic function)
مشاهده
"67:22  
  جلسه هفتم - طراحی تابع اکتشافی و شروع بحث جستجوی محلی (local search)
مشاهده
"73:53  
  جلسه هشتم - روش‌های جستجوی محلی (local search)
مشاهده
"71:29  
  جلسه نهم - جستجو در محیط های نيمه مشاهده‌پذير (partially observable) و و غير قطعی (non-deterministic)
مشاهده
"77:57  
  جلسه دهم - جستجوی برخط (online search)
مشاهده
"20:01  
  جلسه یازدهم - - جستجوی در مقابل حریف (adversarial search)
مشاهده
"68:55  
  جلسه دوازدهم - ادامه بحث جستجوی در مقابل حریف، شروع بحث معرفی مسایل ارضا محدودیت (csp)
مشاهده
"73:17  
  جلسه سیزدهم - حل مسایل ارضای محدودیت (csp) (1)
مشاهده
"74:15  
  جلسه چهاردهم - حل مسایل ارضای محدودیت (csp) (2)
مشاهده
"71:49  
  جلسه پانزدهم - نکاتی در حل مسایل ارضای محدودیت (csp) و شروع بحث عامل‌های منطقی و منطق گزاره‌ای
مشاهده
"72:09  
  جلسه شانزدهم - استنتاج در منطق گزاره‌ای
مشاهده
"74:09  
  جلسه هفدهم - عامل منطقی و منطق مرتبه اول
مشاهده
"73:24  
  جلسه هجدهم - منطق مرتبه اول و استنتاج در منطق مرتبه اول
مشاهده
"58:30  
  جلسه نوزدهم - استنتاج در منطق مرتبه اول
مشاهده
"74:14  
  جلسه بیستم - برنامه ریزی
مشاهده
"74:29  
  جلسه بیست و یکم - گراف برنامه ریزی
مشاهده
"78:10  
  جلسه بیست ودوم - برنامه ریزSAT Plan و pop
مشاهده
"74:32  
  جلسه بیست و سوم - نمایش دانش احتمالی و استنتاج در دانش احتمالی
مشاهده
"76:49  
  جلسه بیست و چهارم -
مشاهده
"72:59  
  جلسه بیست و پنجم - تصمیم گیری در محیط های غیر قطعی(یادگیری تقویتی)
مشاهده
"67:30  

درباره دوره

در اين درس از آموزش هوش مصنوعی جنبه‌هایی از هوشمندی نظير حل مساله، توانایی ذخيره دانش و استنتاج و همچنين برنامه‌ريزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از آنجا که دسته گسترده ای از مسائل می‌توانند در قالب مساله جستجو بيان شوند، ابتدا در مورد استفاده از روش‌های جستجو برای حل مسائل بحث خواهد شد. همچنين چگونگی استفاده از دانش خاص يک مساله (يا دسته ای از مسائل) جهت بهبود زمان جستجو بررسی می‌شود. ذخيره دانش و استنتاج نيز بخش ديگری از توانایی عامل‌های هوشمند است که در اين درس به آن پرداخته خواهد شد. در اين خصوص به منطق گزاره ای، مرتبه اول و منطق احتمالاتی و چگونگی استنتاج در اين منطق‌ها می‌پردازيم. همچنين درباره مبحث برنامه‌ريزی که هدف آن يافتن برنامه‌ای از کنش‌ها برای رسيدن به اهداف است، صحبت خواهد شد.

محتوای این دوره مربوط به سال 96 می‌باشد.

***جلسه 10 ناقص ضبط شده‌است***

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher مهدیه سلیمانی

دکتر سلیمانی استادیار دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است.وی مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرده و در موضوعات یادگیری ماشین، الگوشناسی، بازیابی و جستجوی اطلاعات، سیستم‌های هوشمند تحقیق و پژوهش داشته است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-03-23
عالی
رضا فرخی خشت 1403-02-17
با دیدن سه جلسه ابتدایی این درس به این موضوع پی بردم که کاش سر کلاس خودم توی دانشگاه نمیرفتم! حداقل در سه جلسه ابتدایی مباحث به شدت کامل و کافی بودن. پیشنهاد میشه استفاده کنید اگر به ویدیو نیاز دارید. با تشکر از استاد سلیمانی عزیز.
حمیدرضا شومالی خوزانی 1403-02-03
عالیه عالی
1402-01-13
ممنون از زحمتی که کشیدید استفاده کردم مفید بود
امین رضانژاد 1400-11-02
بر حسب ادب از سرکار خانم دکتر سلیمانی؛ استاد فرزانه و فرهیخته دانشگاه صنعتی شریف و همچنین تیم پرتلاش مکتب خونه بابت تهیه و نشر این مجموعه ارزشمند تشکر می کنم.
فاطمه براتی 1400-08-13
تدریس استاد بسیار عالی بود. فقط متاسفانه کیفیت صدا و نحوه فیلمبرداری در برخی جلسات نامناسب بود.
محدثه سالم 1399-04-13
خیلی دوره ی خوبیه..فقط اینکه اسلاید ها یه جاهایی نامفهومه...امکانش نیست اسلاید ها رو هم برای دانلود بذارید؟
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ لطفا سوالات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل پشتیبانی info@maktabkhooneh.org مطرح نمایید.
علیرضا ملکی 1399-03-09
خیلی عالی ولی ای کاش ویدیو ها با کیفیت تر بودند
1403-02-01
دوره خوبی هست
شایان احمدی 1402-09-11
کیفیت تدریس خوب بود ولی کیفیت ویدیو خوب نبود و خیلی جاها ویدیو تار بود و واضح دیده نمیشد در کل از محتوا راضی بودم ولی کیفیت تصویر برداری خوب نبود
1402-06-26
سلام کیفیت عکس وفیلم برداری پایین است ولی تسلط و نحوه تدریس استاد خیلی خوب است
رضا تکریمی 1401-08-23
ضمن تشکر از استاد گرامی خانم دکتر سلیمانی، دانشگاه شریف و تیم مکتب خونه من حدود ۱۱ جلسه رو با دقت دنبال کردم و نظرم رو به چند بخش تقسیم میکنم ۱. سرعصل درس مطابق منابع دانشگاه شریف و رفرنس های معتبر است. ۲. نسلط اسناد به درس خیلی خوبه ۳.استاد سعی میکنه مطالب رو با ذکر جزییات و بیان نکات ریز بیان کنه و با صبر و حوصله به دانشجویان انتقال بده و اینکه بعد از هر درس مطالب قبلی و مهم رو دوره میکنن جای تقدیر داره و خیلی با تدریس بعضی از دوستان که فقط از رو اسلایدها روخونی میکنن فرق میکنه ۴. کیفیت ضبط کلاس از نظر تصویری ضعیفه و تصویر اسلایدها و تخته اصلا واضح نیست و یه جاهایی فیلمبردار محترم جا می مونه که البته استاد اسلایدها رو به اشتراک گذاشتن یه نکته مهم که من متوجه شدم چون استاد خیلی ریزبینانه مسایل رو باز میکنن توجه به نکات و مباحث قبلی خیلی مهمه و برای درس های بعدی مثل یادکیری ماشین خیلی تاثیر داره
1400-05-24
کیفیت صدا خیلی پایین هستش . از تخته تقریبا هیچی معلوم نیست . استاد شیوه ی خوبی رو برای آموزش پیش نگرفتن و علی رغم علم بالایی که دارن ، مشکلات تدریس دارند . و درضمن همه ی عبارات رو به انگلیسی میگن و معادل فارسی ای براش ندارن که این نکته خیلی مهمیه برای کنکور
1399-01-12
امتیاز ۲ کیفیت تصویر،نور و صدا بسیار ناامید کننده است.ای کاش وقتی این همه وقت و زحمت صرف میکردید به این‌موضوعات توجه میکردید.با وجود این از همه زحماتتون که برای تحقق عدالت آموزشی در سطح کشور میکشید سپاسگزارم💐💐💕
کسری نصیری 1402-02-31
چی بود واقعا؟ کیفیت تدریس در حد دانشگاه ازاد
1
2

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

هوش به معنای توانایی تفکر،جستجو ،استخراج اطلاعات و تصمیم‌گیری در شرایط تجربه نشده است. بنابر‌این می‌توان نتیجه گرفت که یک موجود هوشمند، موجودی است که توانایی تفکر، جستجو، استنتاج و استخراج اطلاعات و تصمیم‌گیری در شرایط تجربه نشده را داشته باشد. تصور عموم افراد از واژه‌ی هوش مصنوعی، ربات‌های بی‌جان و بی‌احساسی است که به زودی قرار است جای فعالیت های انسانی را گرفته و انجام امور را راحت‌تر و سریع‌تر کنند اما اینگونه نیست. سیستم‌های دارای هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی را داشته باشند. به عبارت دیگر سیستمی که توانایی درک وقایع و تصمیم گیری در خصوص مسائل مختلف داشته باشد را هوش مصنوعی می‌گوییم.

تصور کنید از قبل به یک فرد گفته می‌شود اگر توسط کسی دنبال شدید از یک مسیر خاص حرکت کنید در صورتی که فرد همین عمل را بدون تغییری انجام دهد می‌توان گفت در اینجا هوشمندی وجود نداشته است اما اگر این مسیر به دلایلی بسته شده باشد با توجه به شرایط موجود، فرد باید استنتاج و استدلال کرده و از هوش خود برای حل مسئله و همچنین تصمیم گیری در شرایط تجربه نشده استفاده کند. از تفاوت‌های اساسی بین هوش ماشینی و هوش انسانی می‌توان به دقت و سرعت میان آن‌ها اشاره کرد. ممکن است سیستمی تنها به واسطه اطلاعات بیشتری که در حافظه ذخیره کرده است سرعت و دقت بیشتری در پردازش و انجام عملیات داشته باشد پس به این نتیجه می‌رسیم که هوشمندی ارتباطی با سرعت و دقت در سیستم‌های مختلف ندارد. 

همزمان با پیدایش کامپیوتر، تحقیق و شناخت علم هوش مصنوعی توسط "وارن مک کلود" و "والتر پیتز" از سال 1943 میلادی آغاز شد که رفته رفته با پیشرفت علم و کشف الگوریتم‌های خاص و استفاده از دانش فیزیولوژی و عملکرد نرون در مغز، پای شبکه‌های عصبی و سیستم‌های پیچیده امروزی به میدان آمد. هوش مصنوعی در کسب‌و‌کارهای مختلف کاربردهای متفاوتی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به هوش مصنوعی در فضا، برقراری امنیت، سلامت، آموزش پرورش، اقتصاد و... اشاره نمود. صاحب نظران این علم ۴ رویکرد مختلف برای تعریف هوش مصنوعی دارند که عبارتند از :

  • منطقی فکر کردن
  • منطقی عمل کردن
  • انسان گونه فکر کردن
  • انسان گونه عمل کردن

 

به طور کلی هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم رایانه است که هدف اصلی از ساخت و توسعه‌ی آن، ماشین های هوشمندی است که مانند انسان وقایع را درک کنند و قدرت تصمیم گیری داشته باشند. درس آموزش هوش مصنوعی با کلام ساده و روان "سرکار خانم مهدیه سلیمانی" استادیار دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف ضبط شده است. استاد سلیمانی با تکیه بر درک مبانی الگوریتم‌ها، این دوره را با آموزش مباحث مرتبط با عامل‌های هوشمند و جستجوی ناآگاهانه آغاز و با گراف و برنامه ریزی، منطق گزاره و منطق مرتبه اول به پایان می‌رساند. درس هوش مصنوعی از دروس اصلی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار به حساب آمده همچنین به دلیل اهمیت بالای این مبحث، گرایشی تحت عنوان هوش مصنوعی در کارشناسی ارشد رشته تحصیلی مهندسی کامپیوتر در نظر گرفته شده که در آن با جزئیات بیش‌تری از هوش مصنوعی و طراحی آن آشنا خواهید شد.

poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  دانشگاه صنعتی شریف
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  25 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  29 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)