00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • دسترسی به تمام جلسات دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

سیگنال و سيستم

دوره‌های رایگان
24 جلسه
97٪ (2767 رای)

این درس یکی از مهمترین دروس دوره کارشناسی مهندسی برق است. سیستم‌ها، مستقل از اینکه یک مدار الکتریکی ساده باشند یا یک سیستم مخابراتی پیشرفته، از یک نظریه کلی پیروی می‌کنند که این نظریه کلی موضوع این درس است. در این درس تاکید اصلی روی نظریه سیستم‌های خطی و تغییرناپذیر با زمان است، و ابزارهای گوناگون برای تحلیل این سیستم‌ها، از جمله انتگرال (یا مجموع) کانولوشن، سری فوریه (پیوسته و گسسته)، تبدیل فوریه (پیوسته و گسسته)، تبدیل لاپلاس و تبدیل Z تدریس خواهند شد.
این درس همچنین یکی از مهمترین مواد کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق نیز هست.
یکی از بهترین مراجع برای این درس کتاب زیر است:
V. Openheim and A.S. willsky and S.H. Nawab, "signal and system", prentice Hall, 1997

سرفصل‌های دوره سیگنال و سيستم

استاد دوره
مسعود بابایی زاده مسعود بابایی زاده

دکتر بابایی زاده عضو هیأت علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف است.
وی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق به ترتیب از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان (۱۳۷۳) و صنعتی شریف (۱۳۷۵)، و دکترای خود را در رشته مهندسی برق به طور مشترک از دانشگاه‌های گرونوبل فرانسه (INPG) و صنعتی شریف (۱۳۸۱) اخذ نموده است. او در سال ۱۳۸۲ به عضویت هیأت علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف در آمد و در حال حاضر نیز دانشیار آن دانشکده است.
زمینه علاقه اصلی وی پردازش سیگنال است، و تا کنون مقالات متعددی از وی در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی به چاپ رسیده است. اطلاعات بیشتر در مورد سوابق وی در آدرس http://sharif.edu/~mbzadeh/ در دسترس است.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی شریف (اطلاعات بیشتر)

نظرات  (40 نظر)

صفحه 

از 

4

کاربر مکتب‌خونه
13:55 - 1401/09/07
کاربر‌ سایت
با عرض سلام خدمت عوامل زحمت کش مکتب خونه و استاد گرامی ، از شما بسیار ممنونم که مطالب خود را به صورت رایگان تدریس کردید و از خدا میخوام در همه مراحل زندگی شما را موفق کند و همیشه شاد و سلامت باشید
کاربر مکتب‌خونه
21:23 - 1401/08/09
کاربر‌ سایت
با عرض سلام خدمت عوامل زحمت کش مکتب خونه و استاد بابایی عزیز از شما بسیار ممنونم که مطالب خود را به صورت رایگان تدریس کردید بلکه از خدا میخوام در همه مراحل زندگی شما را موفق کند و همیشه شاد و سلامت باشید
کاربر مکتب‌خونه
01:21 - 1401/08/04
کاربر‌ سایت
فقطمیتونم بگم خدا اموات استاد بابایی رو بیامرزه نمیدونید چقدر کمکم کرد این تدریس مفهومی و روان
میرجواد
04:06 - 1401/05/12
کاربر‌ سایت
استاد بابایی عزیز،از اساتید برجسته ما د دانشگاه شریف هستن،،تدریسشون فوق العادست،،سواد دار میشید با ایشون
علی اصغر
18:15 - 1401/04/31
کاربر‌ سایت
فوق العاده بود واقعا . خدا به ایشان سلامتی و طول عمر با عزت بده و تشکر و سپاس از بچه های خوب مکتبخونه بابت فراهم نمودن این امکان
حسن
17:36 - 1401/04/23
کاربر‌ سایت
خیلی مفهومی درس میدهند طوری که این درس توی ذهن دانشجو خوب جا بیافته
امیرحسین
02:27 - 1401/03/28
کاربر‌ سایت
خیلی خیلی خوب بود خدا خیرشون بده این دوره خیلی به من کمک کرد برای فهم درس دید خیلی خوبی به دانشجو میدن دکتر بابایی زاده، امیدوارم توی تمام مراحل زندگی تون موفق و سلامت باشید
کاربر مکتب‌خونه
23:09 - 1401/03/04
کاربر‌ سایت
تدریس عالیه ولی کاش اسم مباحث ویدیو هارو هم اضافه کنید
مهدیار
11:30 - 1401/02/16
کاربر‌ سایت
با عرض سلام و وقت بخیر. درود خدا بر ایستاد بابایی با تدریس کم نظیرشون. و درود خدا بر کسی که این کلاس ها رو ضبط کرد. بهترین ها را از خداوند برایشان خواستارم فقط اینکه ای کاش برای تمام جلسات موضوعاتشون هم می نوشتید
کاربر مکتب‌خونه
16:11 - 1401/02/03
کاربر‌ سایت
تدریس استاد واقعا عالی هستش خدا خیرشون بده ✨🙏🏼

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر

آموزش سیگنال و سیستم از دروس علوم پایه برای شاخه‌های مهندسی به ویژه رشته مهندسی برق و کامپیوتر است.  دروس ارائه شده در این آموزش از مباحث تجزیه و تحلیل سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال و سیستم های مرتبط با آن‌ها است. تاکید بیشتر در این درس بر روی نظریه سیستم‌های خطی و تغییرناپذیر با زمان است. در این آموزش سرفصل‌های اصلی تجزیه و تحلیل سیگنال‌ها و سيستم‌ها معرفی و مثال‌هایی ملموس و عملی مباحث بیان خواهند شد. این نوع از آموزش با هدف یادگیری صددرصد مسائل تئوری و تقویت بخش عملی برای استفاده از این دانش است. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد می‌توانید با مطالب این آموزش همراه شوید. 

تعاریف در درس سیگنال و سیستم 

در درس سیگنال و سیستم ابتدا با تعریف سیگنال آشنا می‌شوید. سپس باید سیگنال های زمان پیوسته و گسسته را با هم مقایسه کنید. سیگنال پایه و خواص مربوط به آن مسائل مهمی است که در زمان پیوسته و زمان گسسته مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعد از آن باید تعریف سیستم را یاد بگیرید. هنگامی که با اجزای تشکیل دهنده سیستم‌ها آشنا شدید به سراغ خواص سیستم‌ها در حوزه زمان پیوسته و گسسته می‌روید. بعد از یادگیری کامل سیگنال‌ها و سيستم‌ها و خواص آن‌ها، فرکانس بیان می‌شود. با توجه به ساده بودن خواص سیستم در حوزه فرکانس نسبت به حوزه زمان، روش‌های سری فوریه، تبدیل فوریه، تبدیل لاپلاس و تبدیل Z، سیگنال‌ها و سیستم‌ها تحلیل خواهند شد. 

سرفصل‌های درس سیگنال و سیستم 

 • فصل اول: تعریف سیگنالها
 • فصل دوم: تعاریف مربوط به سیستم
 • فصل سوم: بررسی سیستم های خطی و تغییرناپذیر در طول زمان
 • فصل چهارم: بیان سری فوریه پیوسته 
 • فصل پنجم: سری فوریه گسسته
 • فصل ششم: تبدیل فوریه سیگنال پیوسته 
 • فصل هفتم: تبدیل فوریه گسسته
 • فصل هشتم: تبدیل لاپلاس
 • فصل نهم: تبدیل z
 • فصل دهم: نمونه برداری

کارشناسی ارشد کامپیوتر و درس سیگنال‌ها و سيستم‌ها 

از سال 96 است که درس سیگنال و سیستم در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش‌های تخصصی معماری سیستم‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی استفاده شد. با اینکه این درس در سال 99 حذف شد اما دوباره در سال 1400 به کنکور کارشناسی ارشد گروه مهندسی برگشت. در این سال‌ها 7 سوال از این درس در آزمون مطرح شده که بیشترین مباحث درباره خواص سیستم‌ها، سیستم‌های خطی و تغییرناپذیر با زمان و تبدیل فوریه بوده است. علاوه بر این‌ها این درس مانند درس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها در گرایش های هوش مصنوعی و قرآن کاوی رایانشی ضریب 3 و در دیگر گرایش‌ها ضریب 2 دارد. 

منابع درس سیگنال و سیستم 

کتاب سیگنال و سیستم تالیف آلن اپنهایم به عنوان مرجع در دانشگاه‌ها انتخاب شده است. این کتاب حجم بسیار زیادی دارد و داوطلبان را برای تسلط بر تمام بخش‌ها و آماده شدن برای آزمون کارشناسی ارشد با مشکل رو به رو خواهد کرد. بنابراین دانشجویان تصمیم می‌گیرند در کلاس‌های آمادگی کارشناسی ارشد شرکت کنند یا منابع دیگر را مطالعه مورد بررسی قرار دهند. کتاب تجزیه و تحلیل سیستم‌ها، کتاب مجموعه سوال های چهار گزینه‌ای سیگنال‌ها و سيستم‌ها نوشته V. Openheim، A.S. willsky و S.H. Nawab  از منابع قابل قبول برای آمادگی داوطلبان هستند. 

دوره آموزشی برای درس سیگنال و سیستم 

دوره‌ آموزشی برای این درس در 24 جلسه و مدت زمان 28 ساعت انجام می‌پذیرد. جلسات این دوره به ترتیب عبارتند از:

 • جلسه اول:  آشنایی با معنی و مفهوم سیگنالها: در این بخش مفهوم سیگنال تعریف شده و برخی از سیگنال‌هایی که مهم هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • جلسه دوم: معرفی سایر سیگنالها: در ادامه معرفی سیگنالها برخی دیگر از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • جلسه سوم: معرفی خاصیت سیستم‌ها: در این جلسه برای سیستم‌ها 6 خاصیت تعریف می‌شود. 
 • جلسه چهارم: سیستم‌های lti : در این بخش پاسخ‌های ضربه و کانولوشن بیان می‌شود. 
 • جلسه پنجم: ادامه سیستم های lti : در این جلسه جا به جا پذیری سیستم های lti  بررسی خواهد شد.
 • جلسه ششم: سری فوریه: سری فوریه و توابع singularity  در این جلسه تدریس می‌شوند.
 • جلسه هفتم: سری فوریه پیوسته: پدیده گیبس بیان شده و خواص سری فوریه پیوسته تدریس خواهد شد.
 • جلسه هشتم: در این جلسه چند سوال سری فوریه پیوسته حل می‌شود تا آمادگی داوطلبان بیشتر شود. 

جمع بندی 

درس سیگنال و سیستم از جمله منابعی است که برای آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و برق در گرایش‌های مختلف در نظر گرفته شده است. در این درس سیگنال‌های پیوسته، سیگنال‌های گسسته، خواص سیستم‌ها در حوزه زمان پیوسته و گسسته، انواع روش‌ها مانند سری فوریه، تبدیل z  و... تدریس می‌شوند. دوره‌ها و منابع مناسب به داوطلبان کمک می‌کنند به بهترین نحو سوالات این بخش را در آزمون کارشناسی ارشد پاسخ دهند. 

 

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟