زبان خارجی

هر آنچه از دانشگاه کلن باید بدانید

آشنایی با دانشگاه کلن

آیا شما هم به ادامه تحصیل در کشور آلمان اندیشیده‌اید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت باشد، قاعدتا بسیار در باب انواع دانشگاه‌های آلمانی به جستجو پرداخته‌اید. چه‌بسا با نام دانشگاه کلن نیز مواجه شده‌اید. این دانشگاه همان‌طور که از نام آن پیداست، در شهر کلن قرار دارد. شهری که در ایالت شمالی فدرال وست‌فال- راین قرار گرفته است. جمعیتی یک‌ میلیونی، این شهر را در میان شهرهای پرجمعیت کشور آلمان قرار داده است. این شهر مسافتی 45 کیلومتری با همسایه‌ی جنوب شرقی خود، دوسلدورف، و شهر بن که با 25 کیلومتر در قسمت شمال غربی آن قرار گرفته است. این شهر به نوبه خود یکی از بزرگترین شهرها بین متروپولیتن‌های اروپای مرکزی است.

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان آلمانی
آموزش آلمانی

دانشگاه کلن، با نام انگلیسی University of Cologne و معادل آلمانی Universität zu Köln شناخته می‌شود. این دانشگاه به لحاظ ترتیب ساخت، ششمین دانشگاه ساخته شده در اروپای مرکزی است. سال تاسیس آن به سال 1388 میلادی بازمی‌گردد. در حال حاضر نزدیک به 48000 دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشکده‌های گوناگون این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. این دانشگاه، در راستای موفقیت‌های دانشگاهی و علمی بین‌المللی و هم‌چنین برنامه‌های آموزشی متنوع بی‌شمار خود در میان دیگر دانشگاه‌ها به شهرتی جهانی دست یافته است. دانشگاه کلن، این موفقیت خود را مدیون ایجاد، گسترش و حفظ محیط آموزشی غنی برای دانشجویان خود می‌داند.

جایگاه دانشگاه کلن

دانشگاه کلن بواسطه‌ی تجربیات و قدمت خود در کنار برنامه‌ریزی موفق آموزشی، بر اساس معیارهای موسسه رنکینگ جهانی QS در سال تحصیلی 2021 به جایگاه 282 رسیده است. در حالی که براساس آمار و ارقام این موسسه در سال 2017 در رتبه 347 قرار داشته است. این موسسه در بررسی جایگاه این دانشگاه به معیارهایی هم‌چون شهرت علمی، شهرت استخدامی، دانشجویان دانشکده‌ها، دانشکده‌های بین‌المللی و دانشجویان آن توجه داشته است. این دانشگاه با کسب امتیاز کلی 35.2 به جایگاه فعلی دست یافته است.

این دانشگاه هم‌چنین براساس بررسی موسسه تحقیقاتی تایمز، به رتبه 145‌ام در لیست این موسسه دست یافته است. برطبق اطلاعات این موسسه، 18% از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهد. هم‌چنین تعداد 34،630 دانشجو در این دانشگاه به صورت تمام وقت در حال تحصیل می‌باشند.

دانشگاه کلن

بر طبق بررسی‌های دیگری با نام رتبه علمی دانشگاه‌های جهان ( ARWU) که توسط دانشگاه جیائوتونگ شانگهای(Shanghai Jiao Tong University) صورت گرفته است. این دانشگاه در طی سه سال پیاپی، سال‌های 2018 ،2019 و 2020 به رتبه 151 دست یافته است. این موسسه را می‌توان یکی از برترین موسسات ارزیابی دانشگاهی نامید. مسئولین این موسسه به بررسی 1000 دانشگاه و موسسه علمی می‌پردازند و به شاخص‌های عینی توجه ویژه دارد. آنها به تعداد برندگان جایزه نوبل در میان دانشمندان دانشگاه‌ها، میزان رفرنس و اشارات به مقالات دانشگاه در سطح جهانی و میزان همیاری به پروژه‌های علمی – دانشگاهی را بررسی می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه کلن

به‌طور کلی در این دانشگاه، 6 دانشکده وجود دارد که به صورت کلی نزدیک 200 رشته‌ی گوناگون را تحت پوشش قرار می‌دهد. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

الف) دانشکده مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی
ب) دانشکده حقوق
ج) دانشکده پزشکی
د) دانشکده هنر و علوم‌انسانی
ه) دانشکده ریاضیات، علوم طبیعی
و) دانشکده علوم انسانی

روند اپلای برای دانشگاه کلن

به طور کلی جهت تقاضای ثبت‌نام در دانشگاه کلن، هر یک از مقاطع تحصیلی شرایط خاص خود را دارند. در این قسمت ما قصد داریم به شرایط کلی پذیرش در مقطع کارشناسی اشاره کنیم.

اپلای برای مقطع کارشناسی

جهت موفقیت در پذیرش مقطع کارشناسی این دانشگاه لازم است که صلاحیت لازم در پذیرش به دانشگاه‌های کشور آلمان (Hochschulzugangsberechtigung) و سطح قابل قبولی از تسلط بر زبان آلمانی را داشته باشید. جهت بررسی گواهینامه تحصیلی خود می‌توانید به وبسایت UniAssist مراجعه کنید.

در دانشگاه کلن تمامی دروس رشته‌‎های سطح کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شود. به همین صورت آزمون‌های پایانی نیز به زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، جهت موفقیت بیشتر بهتر است با کسب گواهینامه معتبر سطح زبان آلمانی نسبتا بالایی را به دست آورید. در میان انوع گواهینامه‌های صادره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- TestDaF TDN 4 : در تمامی مهارت‌های زبانی
2- DSH
3- Deutsches Sprachdiplom, level II of the KMK (DSD II)
4- Telc C1 Hochschule
5- Telc C2
6- Goethe-Insitut C2 certificate
7- ÖSD C2
8Feststellungsprüfung (FSP) with subject Deutsch

مقاله پییشنهادی : دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

برنامه درسی:

شما می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی (Central Academic Advisory Service ⇨ Studienangebot ⇨ Fächerübersicht (grundständiges Studium)) فهرست کامل مدارک لازم برای دروس مختلف را مشاهده نمایید و هم‌چنین با مراجعه به وبسایت دانشگاه کلن نیز مجموعه مشاوران دانشگاه مرکزی، شما را در انتخاب درسی دانشگاه راهنمایی خواهند کرد.

دانشگاه کلن

اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد

روند تقاضا برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کلن کمی متفاوت‌تر است. برای اخذ پذیرش باید مراحل مشروحه زیر را طی نمود:

1- تقاضانامه را تهیه کنید:

قبل از انجام هر کاری بهتر است مطالعه دقیقی از بخش توصیف برنامه‌های درسی مربوط به رشته تحصیلی خود به عمل آورید. در آن قسمت شما اطلاعات بیشتری درباره‌ی معیارهای پذیرش، نحوه پیشروی روند پذیرش و مدارک لازم خواهید یافت. شما هم‌چنین به عنوان دانشجوی بین‌المللی می‌بایست با مراجعه به بخش (information on the application → application documents) مدارک لازم را نیز تهیه نمایید.

2- نحوه تقاضا:

شما می‌توانید با مراجعه به صفحات اینترنتی نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام کنید.

3- به مهلت زمان ارسال مدارک توجه کنید.

4- بازنگری تقاضای شما:

تا 3 هفته پس از ارسال، مدارک و پرونده شما بررسی خواهد شد و اگر نواقصی مشاهده شد از طریق ایمیل به اطلاع شما خواهد رسید.

5- روند انتخاب:

چنانچه تعداد دانشجویان متقاضی بیش از ظرفیت مورد نظر باشد، با برگزاری مصاحبه یا بررسی امتیازات، نسبت به بررسی و انتخاب دانشجویان اقدام خواهد شد.

6- کمیته پذیرش:

این کمیته با ارسال نامه پذیرش و یا عدم پذیرش نظر خود را اعلام می‌کند. هم‌چنین تعداد پذیرفته‌شدگان را این کمیته تعیین می‌کند. در ابتدای ماه ژوئن به متقاضیان رشته مدیریت بین‌المللی در در مقطع کارشناسی ارشد ارسال می‌شود. برای متقاضیان سایر رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کلن در ماه سپتامبر اقدام می‌شود. در صورت عدم پذیرش، تا ماه نوامبر نامه مبنی بر عدم پذیرش از طریق ایمیل ارسال می‌گردد.

دانشگاه‌های دیگر شهر کلن

علاوه بر دانشگاه کلن که در این مقاله درباره‌ی آن توضیح داده ایم، دانشگاه‌های زیر نیز در این شهر قرار دارند:

دانشگاه ورزشی کلن آلمان(German Sport University Cologne)

دانشگاه علوم کاربردی کلن (Cologne University of Applied Sciences(THK))

دانشگاه علوم کاربردی کلن (Köln University of Applied Sciences (Rheinische Fachhochschule Köln))

شهر کلن را می‌توان مجموعه‌ای از ثروت‌های تاریخی و فرهنگی دانست. شهری که به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی بواسطه‌ی هزینه ارزان زندگی، دانشگاه‌های بسیار متنوع تبدیل شده است. دانشگاه‌های بسیاری در شهر کلن برنامه آموزشی خود را به زبان آلمانی ارائه می‎‌کنند که همین امر به تنهایی دلیلی محکم برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا