زبان خارجی

مقایسه و معادل سازی نمره آیلتس و تافل

نمرات آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی برای برنامه‌های دانشگاه در کشورهای انگلیسی زبان ضروری است. تمامی افراد غیر بومی برای تکمیل درخواست خود در دانشگاه‌ها، باید در این آزمون‌ها شرکت کنند. از بین همه آزمون‌های موجود در سراسر جهان، آیلتس و تافل، بیشترین محبوب را در میان کشورها دارند. هر دوی این آزمون‌ها، مهارت‌های خواندن، نوشتن، شنیدن و گفتار داوطلبان را در قالب‌های مختلف ارزیابی می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه و معادل سازی نمره آیلتس و تافل بپردازیم تا شما شناخت کافی نسبت به هر کدام را داشته باشید.

آزمون آیلتس 

آزمون تافل 

جزئیات 

شورای بریتانیا و آموزش آوارگان با مسئولیت محدود. خدمات تست آموزشی ارائه دهندگان
آنلاین و آفلاین آنلاین و آفلاین حالت برگزاری
آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال تافل iBT انواع 
2 ساعت 45 دقیقه 4 ساعت مدت زمان 
بدون وقفه در طول بخش‌های شنیداری، خواندن و نوشتن، اما بخش صحبت کردن را می‌توان تا یک هفته قبل یا بعد از بقیه آزمون انجام داد. یک استراحت 10 دقیقه‌ای بین بخش شنیداری و گفتاری زمان استراحت میان آزمون
خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن بخش‌ها 
مبتنی بر کاغذ مبتنی بر کامپیوتر فرمت تحویل تست 
0-9 0-120 محدوده امتیاز 
6.3 78 میانگین امتیاز مورد نیاز دانشگاه‌های برتر
48 بار در سال بیش از 50 بار در سال دفعات برگزاری 
نتایج 13 روز پس از آزمون صادر می‌شود نتایج تقریباً 10 روز پس از آزمایش صادر می‌شود اعلام نتایج
توسط بیش از 9000 سازمان در سراسر جهان پذیرفته شده است توسط بیش از 10000 سازمان در سراسر جهان پذیرفته شده است چه جاهایی نمرات پذیرفته شده است
INR 14,700/- INR 13,780 / (TOEFL iBT) هزینه آزمون 

 

تفاوت آیلتس در مقابل تافل چیست؟

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) یک آزمون معتبر برای مهارت زبان است و توسط داوطلبانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور یا برای اهداف شغلی هستند، گرفته می‌شود. خوب است بدانید که این آزمون در 140 کشور پذیرفته می‌شود. آیلتس دو نوع دارد، که عبارتند از: آیلتس جنرال (عمومی) برای مقاصد شغلی یا مهاجرتی و آیلتس آکادمیک، برای اهداف آموزشی.

 در مقابل، تافل یک آزمون معروف مهارت زبان است که اغلب توسط دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند انتخاب می‌شود. این آزمون بر آزمایش توانایی‌های متقاضیان برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی مبتنی بر کلاس تأکید دارد و از این رو در حدود 130 کشور پذیرفته می‌شود.

فرمت آیلتس در مقابل تافل

تفاوت عمده این دو آزمون در قالب سؤالات نهفته است، زیرا تافل شامل MCQ است در حالی که آیلتس از شما می‌خواهد به سؤالات به اشکال مختلف مانند پر کردن جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و غیره پاسخ دهید. در کنار این‌ها، یک تمایز برجسته دیگر، مدت زمان هر دو آزمون است. امتحانات آیلتس باید در 2 ساعت و 45 دقیقه تمام شود، از طرف دیگر برای تکمیل تافل 4 ساعت زمان در نظر گرفته شده است.

آیلتس در دو نوع یعنی General Training و Academic. متقاضیان می‌توانند آزمون نسخه خود را بر اساس هدف خود انتخاب کنند. تافل فقط یک نوع امتحان را ارائه می‌دهد و اکثراً توسط دانشجویانی که برای یک برنامه در خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند انتخاب می‌شود. آیلتس از متقاضیان می‌خواهد که توانایی‌های تفکر خلاق و مهارت‌های درک خود را به نمایش بگذارند، برعکس، تافل تفکر تحلیلی شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و اینکه چقدر می‌توانید گزینه‌های مختلف آن‌ها را بسنجید. بنابراین، این یکی از ویژگی‌های اصلی تافل در مقابل آیلتس است.

فرمت آزمون آیلتس

بخش‌ها  مدت زمان  تعداد وظایف/فعالیت‌ها 
استماع  30 دقیقه 4
خواندن  60 دقیقه 3
نوشتن  60 دقیقه 2
صحبت کردن  11-15 دقیقه 3
جمع  2 ساعت 45 دقیقه

 

فرمت آزمون تافل 

 

بخش‌ها  بازه نمره تعداد سؤالات  مدت زمان 
خواندن 0-30 36-56 60-80 دقیقه
استماع 0-30 34-51 60-90 دقیقه
صحبت کردن 0-30 34-51 20 دقیقه
نوشتن 0-30 2 کار 50 دقیقه
جمع 0-120 4 ساعت

 

 

بخش رایتینگ آیلتس در مقابل تافل 

هنگام تلاش برای مقاله ILETS، از شما خواسته می‌شود 2 سؤال نوشتاری را حل کنید. در مورد اول، شما باید اطلاعات داده شده را در قالب نمودار، جدول و غیره توضیح دهید، در حالی که در مورد دوم، شما باید 200-250 کلمه را بر اساس استدلال یا دیدگاه داده شده بنویسید. اگر در آزمون تافل شرکت کنید، باید یک مقاله پنج پاراگرافی را بین 300-350 کلمه تهیه کنید. برای سؤال دوم، باید چند یادداشت از یک متن داده شده را واکشی کنید و یک پاسخ را در 150-225 کلمه ارائه دهید.

 

بخش اسپیکینگ آیلتس در مقابل تافل

ارزیابی اسپیکینگ تافل از طریق میکروفون ضبط شده و برای ممتحنین ارسال می‌شود و آزمون اسپیکینگ آیلتس برای تمامی داوطلبان به صورت حضوری می‌باشد. مدت زمان تافل 20 دقیقه خواهد بود آیلتس حداکثر بین 10-15 دقیقه است. یک عامل متمایز کننده مهم برای تافل در مقابل آیلتس، گزینه امتحان اسپیکینگ قبل از سایر آزمون‌های آیلتس خواهد بود، در حالی که چنین گزینه‌ای در تافل وجود ندارد.

 

بخش ریدینگ تافل و آیلتس

تست ریدینگ هر دو امتحان شامل متونی است که در برنامه‌های روزمره خود با آن‌ها روبرو می‌شوند. تافل 3 تا 5 سؤال ریدینگ ارائه می‌دهد که در 20 دقیقه تکمیل می‌شوند. آزمون ریدینگ آیلتس شامل 3 سؤال در این بخش خواهد بود و از متقاضیان خواسته می‌شود به سؤالات در قالب‌های مختلف مانند جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و غیره پاسخ دهند.

 

بخش لیسنینگ تافل در مقابل آیلتس

آزمون مهارت شنیداری هر دو آزمون با یکدیگر بسیار متفاوت است. در آزمون لیسنینگ ILETS، دانش آموزان می‌توانند در حین گوش دادن به ضبط، به سؤالات پاسخ دهند. انواع مختلفی از سؤالات طولانی و کوتاه وجود خواهد داشت در حالی که آزمون تافل بر اساس سخنرانی‌های کلاسی برگزار می‌شود و متقاضیان در حین گوش دادن به فایل صوتی به آن توجه می‌کنند. دانش آموزان باید MCQ ها را در مدت زمان معین 40 تا 60 دقیقه در بخش شنیداری تافل حل کنند.

مقایسه نمرات آیلتس و تافل 

بخش‌های اسپیکینگ و رایتینگ تافل عمدتاً بر اساس ظاهرشان، از جمله دامنه واژگان، سبک نوشتاری و گرامر شما ارزیابی می‌شوند. آیلتس بر اساس نمره‌های متمایز برای معیارهای خاصی مانند انطباق، انسجام، دستور زبان و روان بودن ارزیابی می‌شود. به عنوان مثال، مقاله‌ای با جریان منطقی ایده‌ها اما گرامر بد، ممکن است در آزمون تافل نمره بالاتری کسب کند، اما مقاله‌ای با گرامر و واژگان خوب، اما با توانایی کمتر در برقراری ارتباط مفهومی در معیارهای آیلتس نمره بالاتری خواهد گرفت. آیلتس بر اساس مقیاس نمره دهی 1 تا 9 ارزیابی می‌شود که نتیجه کل شما میانگین نمرات فردی شما در هر چهار مهارت است. اگر میانگین کل شما 6.25 باشد، به نمره نهایی 6.5 گرد می‌شود. تافل یک آزمون تکی با حداکثر امتیاز 120 است. نمرات کل تافل و آیلتس را می‌توان به طور کلی به شرح زیر مقایسه کرد:

نمرات تافل نمرات آیلتس
118-120 9
115-117 8.5
110-114 8
102-109 7.5
94-101 7
79-93 6.5
60-78 6
46-59 5.5
35-45 5
32-34 4.5
0-31 0-4

 

شرح امتیاز

  

امتیاز باند سطح مهارت
باند 9 کاربر متخصص
باند 8 کاربر خیلی خوب
باند 7 کاربر خوب
باند 6 کاربر شایسته
باند 5 کاربر متوسط
باند 4 کاربر محدود
باند 3 کاربر بسیار محدود
باند 2 کاربر متناوب
باند 1 غیر کاربر
باند 0 تست نداده

 

 

عوامل مهمی که باید برای شرکت در آزمون تافل یل آیلتس در نظر گرفته شوند

قبل از تصمیم گیری بین انتخاب IETLS و یا TOEFL، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • اولویت دانشگاه : شما ابتدا باید بررسی کنید که آزمون زبان مورد قبول توسط دانشگاه‌هایی که می‌خواهید برای آن‌ها درخواست دهید چیست.
  • زمان آمادگی : به طور متوسط برای آمادگی آیلتس 3 تا 6 هفته و برای آمادگی تافل 2 تا 3 ماه زمان نیاز دارید. اگر مهلت درخواست شما تنها چند ماه است، آیلتس گزینه مناسب خواهد بود.
  • آزمون مبتنی بر رایانه یا نوشتاری : آیلتس به صورت کاغذی یا رایانه‌ای و تافل فقط بر روی رایانه برگزار می‌شود. اگر سرعت تایپ خوبی دارید، می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید و اگر روی کاغذ بهتر می‌نویسید، آزمون کاغذی را انتخاب کنید.
  • فرمت امتحان : برای آیلتس، می‌توانید بخش‌های مقالات آیلتس را جدا کرده و در بازه زمانی چند هفته‌ای ارائه دهید. برای تافل، باید امتحان را در یک جلسه بدهید.

کدام دانشگاه‌ها نمره آیلتس یا تافل را قبول می‌کنند؟

بیش از 9000 دانشگاه در سراسر جهان آیلتس یا تافل یا هر دو را می‌پذیرند. اگر برای دانشگاه‌های انگلستان یا استرالیا درخواست می‌دهید، آیلتس به طور گسترده پذیرفته می‌شود. دانشگاه‌های آمریکا، تافل را تا حد زیادی قبول می‌کنند.

کدام یک را انتخاب کنیم؟

برای شروع، دریابید که مؤسسات مورد علاقه شما کدام آزمون را می‌پذیرند. اگر محدودیت زمانی ندارید، به این فکر کنید که کدام آزمون برای شما ایده آل است. تافل طولانی‌تر است، اما کاملاً مبتنی بر رایانه می‌باشد. بنابراین اگر نگران مهارت قلم خود یا صحبت با زبان مادری انگلیسی هستید، تافل می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد

 آیلتس یک امتحان کوتاه‌تر و شاید دقیق‌تر با طیف وسیع‌تری از سؤالات و تکالیف بوده و ارتباط مستقیم با یک ممتحن دارد. تافل بین 200 تا 325 دلار کانادا هزینه دارد، در حالی که آیلتس تا حدودی گران‌تر است و بین 260 تا 390 دلار کانادا متغیر است. در نهایت اینکه کدام امتحان برای شما بهتر است بستگی به نظر شخصی‌تان دارد. هر آزمون توسط صدها موسسه در سراسر جهان تأیید شده و پذیرفته می‌شوند.

اگر قصد دارید که در آزمون آیلتس یا تافل شرکت کنید، می‌توانید برای آمادگی در هر کدام، یک دوره آموزش زبان را در مجله علمی آموزشی مکتب خونه ثبت نام کنید و با خیال آسوده در این آزمون‌ها شرکت کرده و نمره بالا کسب کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا