مالی و سرمایه‌گذاری

چگونه حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنیم؟

تبدیل حق تقدم به سهام عادی: ابتدا، قبل از هر چیزی برای اینکه بخواهیم درباره یک موضوع مهمی بحث و گفت‌وگو کنیم باید در رابطه با یک سری موارد تحقیقات و مطالعات لازم را انجام دهیم تا سطح آگاهی خود را بالا ببریم. عده ای از افراد که از درآمد پایین و در عین حال زیان‌آور خود خسته شده‌اند و به دنبال یک کار و حرفه جذاب و پرسود می‌گردند در بازار بورس قدم گذاشته و مشغول به فعالیت می‌شوند، لازم است بدانید که این راه بسیار عالی و آینده‌ساز است. ولی در این راه یکی از سوالاتی که مطرح است  این است که چگونه حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنیم؟ 

ویدیو پیشنهادی : آموزش اندیکاتور ایچیموکو
آموزش اندیکاتور ایچیموکو

 

این سوال ذهن عده‌ای  را مشغول کرده‌است و  برای آن‌ها بیگانه است و در آن مبهم هستند. جای نگرانی نیست زیرا به راحتی می‌توانید پاسخ درستی برای این سوال پیدا کنید و از نحوه تبدیل حق تقدم اطلاع کسب کنید.

اگر شما قدم در راه سرمایه‌گذاری بورسی گذاشته‌اید، باید با تمام واژگان و عبارت‌ها در این عرصه آشنا باشید. نخست باید بدانید که سهام‌داران شرکت‌های بورسی در مدت زمان بالا رفتن سرمایه شرکت در مقایسه با بقیه سرمایه‌گذاران از اولویت بیشتری برخوردار هستند. به این ترتیب حق تقدم خرید سهام که از ریسک بالایی برخوردار است، دامنه نوسانات آن دو برابر سهام عادی است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اصلا حق تقدم سهام چیست؟

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش رایگان پرایس اکشن
آموزش رایگان پرایس اکشن

 

بازار بورس ایران

حق تقدم سهام:

 هنگامی که یک شرکتی که وارد بازار بورس شده است، تصمیم می‌گیرد تا سرمایه خود را افزایش دهد و این کار را نیز انجام می‌دهد، وابسته به درصد سرمایه‌ای که افزایش داده است، باید تعداد سهام آن شرکت را نیز بالا ببرد که به این حق تقدم سهام می‌گویند. عده‌ای از افراد با این چالش مواجه‌اند که چگونه حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنیم؟ و اینکار را یک جریان دشوار و غیرقابل حل می‌دانند،  در صورتی که این جای نگرانی ندارد و با اندکی تحقیق و افزایش سطح آگاهی خود می‌توانید از تبدیل حق تقدم به سهام عادی  اطلاع کسب کنید.

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

اکنون در رابطه با این سوال که ذهن خیلی از افراد را درگیر کرده‌است و به دنبال راه حلی برای تبدیل حق تقدم به سهام عادی هستند، باید بدانید که شما برای هر گواهی باید مبلغی برابر با ارزش اسمی سهمی که دارید پرداخت کنید و این وابسته به موقعیت مکانی شما تعیین می‌شود.

برای نمونه شما که در ایران می‌باشید ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال می‌باشد که در آخر در مقابل هر گواهی + ۱۰۰۰ ریالی که برای آن پرداخت کردید، یک سهم به شما تعلق خواهد گرفت. نکته قابل توجهی که باید به آن اهمیت دهید این است که اگر شما در زمان تعیین شده ۱۰۰۰ ریال را پرداخت نمودید سرمایه‌ی شرکتی که افزایش پیدا کرده است در نزد سازمان بورس ثبت می‌شود و بعد از آن حق تقدم‌های شما به صورت اتوماتیک به سهام عادی تبدیل می‌شود و در این‌جا تبدیل حق تقدم به سهام عادی صورت خواهد گرفت.

ویدیو پیشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
آموزش تحلیل تکنیکال

 

البته لازم است توجه داشته باشید که همه این مراحل و رسیدن به این نقطه زمان‌بر است و حداقل بین سه تا شش ماه طول خواهد کشید به همین دلیل باید در این بازه زمانی صبور باشید و آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید به موفقیت درستی دست پیدا کنید.

حق تقدم سهام

تبدیل حق تقدم به سهام عادی:

در موادری که سهام‌داران تمایلی به شرکت کردن در افزایش سرمایه شرکت ندارند این افراد  نباید نگران باشند زیرا به راحتی می‌توانند حق تقدم خود را در بازار بورس به فروش بگذارند و آن را با قیمتی تعیین شده به شخص دیگری واگذار کنند. سهام‌دارانی با این مشکل مواجه هستند که اگر مهلت آن‌ها برای  تبدیل حق تقدم به سهام عادی به پایان رسیده باشد تکلیف آن‌ها به چه صورت است؟ در این هنگام شرکت برای سهام‌دارانی که اقدامی نکرده‌اند، اقدام به فروش سهام آن‌ها با قیمت روز خواهد کرد و در آخر اختلاف بین قیمت بازار و ارزش اسمی سهام را به حساب سهام‌دار واریز خواهد کرد.

ویدیو پیشنهادی : آموزش تابلوخوانی در بورس
آموزش رایگان تابلوخوانی در بورس

 

پس بهتر است همیشه برای اینکه بتوانید در بازار بورس به رشد چشم‌گیری دست پیدا کنید، اخبار را دنبال کنید و برای پرسش‌های خود دنبال پاسخ و راه حل‌های مناسب باشید. اکنون که دریافتید که چگونه حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنید به راحتی می‌توانید در این عرصه قدم بردارید و با انجام اینکار به موفقیت در مهارت و حرفه خود برسید. در نهایت اگر سهام‌داری نیاز به فروش سهام خود داشت به راحتی می‌تواند با نمادی که هر شرکت برای حق تقدم آن‌ها در نظر گرفته است آن‌ها را در بازار به فروش برساند و افرادی که این حق تقدم را از این سهام‌داران خریداری می‌کنند دوباره چرخه قبل  را تکرار کرده و سهام‌داران باید مبلغ اسمی سهم خود را به حساب شرکت واریز کرده تا به سهم عادی تبدیل شود. 

قوانین حق تقدم:

تبدیل حق تقدم به سهام عادی

مورد که بسیار حائز اهمیت است این است که باید بدانید که این نماد برای حق تقدم در نظر گرفته شده، فقط در مدت زمان از پیش تعیین شده مثلا ۶۰ روز قابل خرید و فروش است و اگر فراموش کنید باید منتظر زمان تعیین شده بعدی بمانید. نکته قابل توجه این است که بسیاری از افراد این حق‌ها را مانند یک سهام عادی خرید و فروش می‌کنند و در این راه از نوسانات آن سود خواهند برد. برای اینکه بتوان در بازار بورس پیشرفت کرد  باید با تمام جزئیات آشنایی کاملی داشت. سهام‌داران در این بازار هرگز لازم نیست که نگران از دست رفتن سهم خود باشند زیرا قانونی وضع شده است که به منظور حفظ سرمایه سهام‌داران می‌باشد.

تبدیل حق تقدم به سهام عادی4

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

این قانون به این شکل است که می‌گوید: در صورتی که یک شرکت سهام جدیدی را برای فروش منتشر کند، سهام‌داران کنونی در خرید این سهام جدید اولویت دارند که به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهام‌داران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود. برای نمونه به دلیل اینکه بتوانید بیشتر متوجه این موضوع شوید باید گفت که چنانچه شرکت X   تصمیم برای افزایش سرمایه ۲۰ درصدی داشته باشد و شما نیز ۱۰۰۰ سهم از این شرکت داشته باشید شما حق تقدم خرید ۲۰۰ سهم جدید به قیمت اسمی ۱۰۰ تومان را می‌توانید در اختیار داشته باشید. در این جا نه تنها ابهامات ذهن شما در رابطه با سوال چگونه حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنیم برطرف شد بلکه اکنون می‌توانید بهترین سود را در این راه داشته باشید و با تبدیل حق تقدم به سهام عادی به رشد و توسعه برسید.

 

 

مزایای تبدیل حق تقدم به سهام عادی:

این نوساناتی که در این عرصه وارد می‌شود می تواند سود زیادی را به سرمایه‌گذار برساند که این سوددهی به میزان آشنایی و آگاهی شما به کار و حرفه بازار بورس وابسته است. عده‌ای از سهام‌داران به این موضوع اهمیت زیادی نمی‌دهند و این برای آن‌ها بی‌اهمیت است ولی نباید از آن چشم‌پوشی کنند زیرا باعث می‌شود که سرمایه سهام‌داران حفظ شود و هم‌چنین باعث حفظ اثرگذاری سهام‌داران به روی مدیریت و تصمیمات شرکت به وسیله حق رای در مجامع مختلف می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی :تفاوت EPS و DPS
تفاوت EPS و DPS

 

افراد باید برای رسیدن به این مرحله  باید صبور باشند و این بازده زمانی را تحمل کنند تا دچار زیان نشوند و باید زمان بین ۳ تا ۶ ماه تبدیل حق تقدم به سهام عادی  را پشت‌سر بگذارند تا همان‌طور که گفته شد بعد از آن حق تقدم به صورت خودکار به حساب سهام‌دار واریز شود. این موضوع و این صبر و شکیبایی در این عرصه بسیار حائز اهمیت است. افزایش سرمایه توسط شرکت یک فرایند مالی است که شرکت برای تامین مالی بودجه مورد نیاز خود و راه‌اندازی پروژه‌ها و ساختار مالی انجام می‌دهد که سهام‌دار نیز می‌تواند در آن تصمیم دخالت داشته باشد.

مراحل تبدیل حق تقدم به سهم:

یکی از پرتکرارترین سوالات سهامداران مربوط به نحوه تبدیل حق تقدم به سهام است که در این بخش قصد داریم به آن پاسخ دهیم. بعد از برگشت سهم از مجمع افزایش سرمایه و درگیر شدن با حق تقدم، بهتر است به سامانه کدال مراجعه کنید. ( وب‌سایت رسمی کدال  codal.ir ) بعد از مراجعه به کدال به سامانه کدال ۳۶۰ مراجعه کرده و حق تقدم سهم مورد نظرتان را پیدا نمایید.

در این بخش از کدال ۳۶۰ می‌توانید فرم و اطلاعیه حق تقدم سهم، شماره حساب، نوع بانک، مهلت استفاده از حق تقدم و … را مطالعه کنید. سپس با سرچ سهم مورد نظر، فرم درخواست مشخصات سهامداران را پیدا و تکمیل کنید.

 بعد از آگاهی از اطلاعات شرکت باید به ازای هر حق تقدم، ۱۰۰۰ ریال به حساب شرکت واریز نمایید. برای مثال شما ۸۰ حق تقدم دارید، باید هشت هزار تومان در زمان مقرر به حساب شرکت واریز کنید. در صورتی که سهامدار از شرکت مبلغی طلب داشته باشد، لازم است در بخش مطالبات ذکر کند و مبلغی برای تبدیل حق تقدم به سهام نپردازد.

بعد از واریز وجه و تکمیل فرم درخواست، باید تمامی مدارک را به آدرس نوشته شده در کدال ارسال نمایید تا بعد از گذشت چند ماه درصد مالکیت شما در شرکت نسب به قبل از افزایش سرمایه حفظ شود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که سهامداران فعلی نسبت به سایر سهامداران در اولویت خرید سهم جدید قرار دارند. در صورتی که سهامداران نسبت به تبدیل حق تقدم به سهام بی‌تفاوت باشند و در زمان تعیین شده اقدام نکنند، سهام آن‌ها با قیمت روز به فروش رسیده و مبلغ آن به حساب سهامدار واریز می‌گردد.

زمان تبدیل حق تقدم به سهم :

بسیاری از تازه‌واردان به بازار بورس نسبت به مدت زمان تبدیل حق تقدم به سهم آگاهی کامل ندارند. همین امر باعث ترس آن‌ها از شرکت در مجامع افزایش سرمایه می‌شود.

همانطور که در مطالب فوق ذکر کرده‌ایم بعد از افزایش سرمایه شرکت‌ها، مقداری حق تقدم براساس تعداد سهام و میزان افزایش سرمایه در سبد دارایی سهامداران ظاهر می‌شود. شما یه عنوان یک سهام‌دار مختار هستید از حق تقدم‌ها استفاده کنید یا خیر!

در صورتی که مایل به استفاده از حق تقدم هستید، لازم است که در یک بازه زمانی مشخص و ۶۰ روزه، مبلغی را که ارزش اسمی سهام است را به متناسب با میزان حق تقدم به حساب شرکت واریز نمایید. جهت آگاهی از شماره حساب شرکت، لازم است فرم افزایش سرمایه شرکت را از سایت کدال دریافت و مطالعه کنید.

بعد از پایان یافتن دوره پرداخت مبلغ اسمی، مراحل تبدیل حق تقدم به سهام آغاز خواهد شد. این پروسه حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که فرآیند تبدیل حق تقدم‎‌ها به سهام موردنظر به صورت خودکار صورت می‌گیرد . بعد از اتمام پروسه تبدیل، سهام به پرتفوی سهامدار اضافه شده و قابل معامله خواهد بود.

مقاله پیشنهادی :تحلیل تکنیکال و بنیادی
تحلیل تکنیکال و بنیادی

مشارکت در فرآیند تبدیل حق تقدم به سهام سودآور است؟

از آن جهت که دامنه نوسان حق تقدم شرکت‌ها بیشتر از سهام عادی است، معامله حق تقدم ریسک معاملاتی بیشتر خواهد داشت. برای مثال ممکن است در روزهای اولیه قیمت حق تقدم حدود ۲۰ درصد نوسان داشته باشد. بنابراین، اگر قصد  تبدیل حق‌ تقدم‌هایتان را به سهام عادی دارید، باید به این مسئله نیز توجه فرمایید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که معمولا مدت زمان پذیره نویسی برای تبدیل حق تقدم به سهام حدود ۲ ماه طول می‌کشد و احتمال دارد در این بازه زمانی قیمت سهم دچار تغییرات زیادی از حالت نزولی به صعودی یا برعکس شود. در نتیجه طولانی بودن مدت زمان تبدیل حق تقدم به سهم می‌تواند منجر به ضرر و زیان جبران ناپذیر یا سودآوری زیاد شود.

البته سهامداران قدیمی و کسانی که می‌دانند چه زمانی بهترین نقطه برای خروج یا ورود به بازار است، می‌توانند  بیشترین سود را از حق تقدم‌ها بدست آورند. بنابراین، برای موفقیت در بازار بورس ابتدا مهارت و دانش‌تان را افزایش دهید

تبدیل حق تقدم به سهام عادی4

مقاله پیشنهادی :سیو سود به زبان ساده
سیو سود به زبان ساده

 

بازار بورس تنها قصد دارد تا درآمدی سودآور و آینده‌ساز برای افراد فراهم کند تا همه بتوانند زندگی عالی و به دور از مشکلات را داشته باشند و از آن لذت ببرند. به همین دلیل هر شخصی که نیاز به افزایش سرمایه را در خود می‌بیند باید سعی کند تا در این راه قدم بردارد. و همان‌طور که مطالعه نمودید به‌راحتی می‌توان بدون نگرانی با پشت سرگذاشتن ابهامات حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کرد و به سرمایه و سود خوبی دست پیدا کرد و با تبدیل حق تقدم به سهام عادی بهترین و عالی‌ترین‌ها را تجربه کرد و پشت سر گذاشت. پس نگران هیچ چیز نباشید زیرا برای شروع هیچ وقت دیر نمی‌باشد و بهتر است در هر بازده زمانی که هستید این کار و حرفه را آغاز کنید و با پشتکار قدم بردارید زیرا شما هیچ چیزی از بقیه کمتر ندارید و رسیدن به موفقیت و افزایش کار و حرفه و سرمایه خود تنها به همت و خود شما بستگی دارد. پس عجله کنید و وقت را بیشتر از این از دست ندهید.

 

ویدیو پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس
فیلترنویسی در بورس

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا