زبان خارجی

گواهینامه رانندگی در ترکیه: صفر تا صد چگونگی اخذ آن در ترکیه (راهنمای ۲۰۲۰)

گواهینامه رانندگی در ترکیه و شرایط اخذ آن

بدون شک رانندگی بدون تصدیق یا همان گواهینامه رانندگی در هیچ کجای دنیا امکان‌پذیر نیست. ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. ترکیه کشوری است با مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیار زیادی که بهترین گزینه دسترسی به این مناطق به دلیل یک شبکه عظیم اتوبان‌ها رانندگی با وسیله نقلیه است. به همین دلیل گواهینامه رانندگی در ترکیه به منظور کشف بناهای تاریخی و مناظر دیدنی برای اتباع خارجی از نان شب واجب‌تر است. از آن گذشته شما به وسیله آن می‌توانید از فرصت‌های شغلی بسیاری بهره ببرید.

 

ویدیوهای پییشنهادی : یادگیری زبان ترکی استانبولی
آموزش زبان ترکی استانبولی

علاوه بر این در شرایط خاص مانند خطر ابتلا به ویروس کرونا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حضور در مکان‌های شلوغ ممکن است گران تمام شود. به همین دلیل داشتن تصدیق در ترکیه می‌تواند به شما این فرصت را بدهد که از بروز مشکلات در شرایط خاص جلوگیری کنید.

اتباع خارجی برای مدت کوتاهی می‌توانند از تصدیق خود استفاده کنند. اما به دلیل مدت زمان محدود این گواهینامه نمی‌تواند جایگزین گواهینامه رانندگی در ترکیه شود. از آنجایی که ترکیه به یکی از مقاصد اصلی ما ایرانیان تبدیل شده است دانستن تمام جزئیات قوانین ترکیه واجب است. در این مقاله به بررسی کامل چگونگی اخذ و تعویض گواهینامه و شرایط استفاده از گواهینامه ایران در ترکیه می‌پردازیم.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰
هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال 2020

 

گواهینامه رانندگی در ترکیه

قوانین مربوط به گواهینامه رانندگی در ترکیه

حداقل سن رانندگی به منظور اخذ مجوز با توجه به وسیله نقلیه متفاوت است. برای مثال برای موتور کافی است که متقاضی ۱۷ سال سن داشته باشد اما حداقل سن رانندگی با اتوبوس ۲۴ سال است. البته نیاز نیست نگران باشید زیرا حداقل سن رانندگی با اتومبیل همان ۱۸ سال است. گواهینامه رانندگی در ترکیه از آنجایی اهمیت دارد که هنگام رانندگی باید گواهینامه و بیمه‌نامه همراه راننده باشد که در صورت نیاز به مقام مسئول ارائه شود. رانندگی بدون گواهینامه در ترکیه مانند سایر کشورها غیرقانونی است.

اتباع خارجی می‌توانند از لحظه ورود به ترکیه تا ۶ ماه از گواهینامه رانندگی معتبر که توسط کشورهای خود گرفته شده است در ترکیه استفاده کنند. در صورتی که گواهینامه رانندگی فاقد عکس باشد باید برای رانندگی در ترکیه مجوز رانندگی بین‌المللی داشته باشید. با پایان دوره شش ماهه ساکنان خارجی به منظور رانندگی در ترکیه و همچنین اطمینان خاطر از پوشش بیمه هنگام تصادف ناگوار باید برای یک گواهینامه رانندگی اقدام کنند. به همین منظور دو راه پیش‌رو اتباع خارجی قرار گرفته است:

  • تبدیل گواهینامه قبلی خود
  • درخواست اخذ گواهینامه (این روش همچنین برای اتباع خارجی است که فاقد گواهینامه رانندگی هستند و قرار است اولین گواهینامه خود را در ترکیه بگیرند.)

تبدیل گواهینامه رانندگی در ترکیه

تبدیل گواهینامه نسبتا ساده است. برای تبدیل گواهینامه شما با در دست داشتن مدارک زیر می‌توانید به اداره Nüfus Müdürlüğü مراجعه کنید. هنگام اخذ گواهینامه جدید تمام این مدارک نیز نیاز است. فراموش نکنید گواهینامه قدیمی شما پس از صدور گواهینامه جدید به مرجع صادرکننده بازگردانده می‌شود. در حقیقت شما باید از آن صرف نظر کنید.

  • اصل و کپی رنگی گواهینامه رانندگی
  • ترجمه رسمی ترکی گواهینامه
  • تاییدیه پزشکی راننده
  • فیش پرداخت هزینه‌ها
  • آخرین مدرک تحصیلی
  • گواهی عدم سو پیشینه (به صورت آنلاین کنترل می‌شود)
  • کارت گروه خونی
  • مدرک مورد نیاز برای اثبات آدرس

در ضمن شما می‌توانید آنلاین یا حضوری نسبت به رزرو یک زمان مشخص به منظور ارائه مدارک اقدام کنید. اتباع خارجی که گواهینامه رانندگی دارند نیاز نیست که مجدد در آزمون گواهینامه رانندگی در ترکیه نیز شرکت کنند. اگر تمام مدارک کامل ارائه شود و روند درخواست دقیق انجام شود در کمتر از ۱۵ روز گواهینامه جدید به آدرس اعلام شده ارسال می‌شود.

اخذ گواهینامه

در صورت نداشتن گواهینامه رانندگی اتباع خارجی باید نسبت به اخذ یک گواهینامه رانندگی در ترکیه اقدام کنند. علاوه بر این گواهینامه برخی از کشورها از جمله آمریکا و استرالیا در ترکیه قابلیت تعویض ندارند.

جدی‌ترین نگرانی هنگام رانندگی بدون گواهینامه در ترکیه متحمل شدن جریمه نیست. جریمه رانندگی با گواهینامه نامعتبر یا بدون گواهینامه تنها ۵۰۰ لیر است. مهم‌ترین مساله هنگام رانندگی بدون گواهینامه در ترکیه عدم اعتبار بیمه‌نامه در صورت بروز حادثه است. در این صورت فرد خاطی باید تمام هزینه‌های وسیله نقلیه آسیب دیده و هزینه‌های درمان را پرداخت کند. علاوه بر این در صورت بروز حادثه منجر به فوت فرد خاطی باید درآمد پیش‌بینی شده آینده را به عنوان غرامت به خانواده متوفی بپردازد. اگر چه فکر کردن به تصادف و حادثه می‌تواند ترسناک باشد اما این یک واقعیت است. بنابراین اعتبار گواهینامه در ترکیه بسیار حیاتی است.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه زندگی در ترکیه
هزینه زندگی در ترکیه

 

گواهینامه رانندگی در ترکیه

مراحل اخذ گواهینامه

اولین قدم برای اخذ گواهینامه رانندگی تعیین یک آموزشگاه و بررسی ساعت کلاس‌های آن است. اخذ گواهینامه به منظور تردد ساکنان خارجی در ترکیه شامل دوره‌های آموزشی و آزمون است. در حقیقت برای یک رانندگی بدون دغدغه بهتر است مراحل  زیر را با موفقیت پشت سر بگذارید.

آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی ، موتور و کمک‌های اولیه

به طور کلی ۳۰ ساعت کلاس تئوری وجود دارد که شامل ۱۲ ساعت آشنایی با آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی و قوانین ترافیکی، ۸ ساعت آموزش کمک‌های اولیه، ۶ ساعت موتور و ۴ ساعت آموزش آداب رانندگی است. کلاس‌ها طبق برنامه آموزشگاه در ساعت‌های مختلف برگزار می‌شود. مربی هر دوره ممکن است با توجه به موضوع کلاس تغییر کند. مباحث بسیار ساده و سر راست هستند. بیشتر وقت تکرار بدیهی‌هاتی است که شما به صورت پیش‌فرض می‌دانید. با این وجود برخی از قوانین خاص ترافیکی ترکیه وجود دارد که به منظور شناخت آن‌ها شرکت در این کلاس‌ها الزامی است.

یک کتاب در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود. علاوه بر این یک وب‌سایت بسیار کارآمد به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، عربی، روسی و چینی در اختیار متقاضی است. داوطلب می‌تواند فیلم‌ها و آزمون‌های آزمایشی را از طریق این وب‌سایت بررسی کند.

پس از گذراندن دوره آموزش نظری داوطلب می‌تواند در آزمون نظری آنلاین رانندگی به منظور اخذ گواهینامه شرکت کند. در این آزمون تمام داوطلبان آموزشگاه‌های اطراف نیز شرکت می‌کنند. این آزمون از ۵۰ سوال تشکیل شده است که ۱۲ سوال مربوط به کمک‌های اولیه، ۹ سوال موتور، ۲۳ سوال آیین‌نامه راهنمایی رانندگی و ۶ سوال آداب رانندگی است. هر سوال ۲ امتیاز به حساب می‌آید. از آنجایی که حداقل نمره قبولی این آزمون ۷۰ است داوطلب باید حداقل به ۳۵ سوال به درستی پاسخ دهد. لازم به ذکر است این آزمون به زبان ترکی برگزار می‌شود. هنگام آزمون یک مترجم می‌تواند کنار متقاضی باشد.

 

مقاله پییشنهادی : افتتاح حساب در ترکیه

آموزش عملی رانندگی

پس از گذراندن فرآیند بخش نظری شما باید ۱۲ ساعت آموزش عملی رانندگی را به منظور اخذ گواهینامه در ترکیه بگذرانید. بدون در نظر گرفتن تجربه قبلی داوطلب گذراندن این آموزش‌ها که توسط آموزشگاه ارائه می‌شود اجباری است. با توجه به آزمون عملی رانندگی شرکت در این دوره ۱۲ ساعته بسیار اهمیت دارد.

این دوره با حضور مربی و با استفاده از ماشین آموزشگاه انجام می‌گیرد. در حقیقت این مساله برای اطمینان از حضور متقاضی از ابتدا تا انتها دوره آموزش عملی رانندگی است. پس از اتمام دوره متقاضی باید در آزمون عملی رانندگی شرکت کند. این آزمون حداقل ۱۵ دقیقه طول خواهید کشید که در آن مهارت‌های رانندگی متقاضی ارزیابی می‌شود. در صورتی که متقاضی بتواند در آزمون عملی رانندگی موفق عمل کند یک گواهینامه موقت به او اعطا می‌شود. این گواهینامه تا زمانی که گواهینامه اصلی از طریق پست به وی تحویل داده ‌شود معتبر است. در صورت عدم موفقیت در آزمون عملی به منظور اخذ گواهینامه رانندگی متقاضی این فرصت را دارد که ۳ بار دیگر مجدد در این آزمون شرکت کند.

ممکن است کل این روند به ویژه نشستن در کلاس آموزش به زبان ترکی و یادگیری مجدد رانندگی ترسناک به نظر برسد. برای غلبه به ترس و دلهره بهتر است به چشم یک فرصت برای تمرین زبان ترکی به آن نگاه کنید. از ماه ژوئن به دلیل بیماری کرونا کلاس‌های آموزشگاه رانندگی با نصف ظرفیت برگزار می‌شوند.

گواهینامه رانندگی در ترکیه

 گواهینامه رانندگی ایران در ترکیه

همانطور که اشاره شد یکی از گزینه‌های پیش‌رو اتباع خارجی به غیر از اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه تعویض گواهینامه معتبر صادر شده در کشور خودشان است. برخلاف گواهینامه‌های صادر شده از برخی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا و استرالیا گواهینامه ایران در ترکیه قابل استفاده است.

به همین منظور ایرانیان به سه روش متفاوت می‌توانند اقدام کنند. در روش اول شما می‌توانید گواهینامه خود که دارای اعتبار است را در ترکیه ترجمه کرده و توسط محضر تایید کنید.

گزینه دیگر بین‌المللی کردن گواهینامه ایرانی است. ایران و ۹۶ عضو دیگر سازمان جهانی اتومبیل‌رانی قادر به بین‌المللی کردن گواهینامه کشور خود و استفاده از آن در سایر کشورها هستند. این گواهینامه را می‌توان به ۷ زبان مختلف از جمله انگلیسی، اسپانیایی، روسی و عربی ترجمه کرد. این گواهی‌نامه قابلیت تمدید ندارد و هر شخص پس از اتمام اعتبار ۱ یا ۳ ساله‌ی گواهینامه باید مجدد درخواست بدهد.

لازم به ذکر است در صورتی که گواهینامه شما تنها یک ماه اعتبار داشته باشد به شما گواهینامه یک ساله داده می‌شود. به منظور اخذ گواهینامه ۳ ساله گواهینامه ایرانی شما باید حداقل یک سال از اعتبار آن باقی مانده باشد. علاوه بر این فراموش نکنید که طبق قوانین ترکیه گواهینامه ترجمه شده یا بین‌المللی شده تنها ۱۸۰ روز قابل استفاده هستند.

مقاله پییشنهادی : ثبت شرکت در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه

 

روش آخر تبدیل گواهینامه ایران در ترکیه است که در بالا روش آن به طور کامل توضیح داده شد. یکی از مزیت‌های اخذ گواهینامه در ترکیه ارائه آن به عنوان مدرک شناسایی معتبر در ۱۴۰ کشور دنیا است. به یاد داشته باشید قبل از هر چیزی شما باید به وسیله کنسلوگری گواهینامه خود را ترجمه کنید. به همین منظور باید به صورت اینترنتی نسبت به اخذ کد پیگیری از کنسولگری اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا