زبان خارجی

هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ و اخذ اقامت دائم

هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰

هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ و برنامه های اقامت کوتاه مدت با توجه به نوع مجوز اقامت و در سال های مختلف، متفاوت می باشد. به عنوان مثال، هزینه های مجوز اقامت خانواده، مجوز اقامت دانشجویی و هزینه های اقامت توریستی در سال ۲۰۲۰ متغیر است. براساس قوانین مهاجرتی در ترکیه از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۲۰، هزینه های مهاجرت به ترکیه که رسما توسط دولت اعلام شده است با افزایش ۲۲٫۵۸٪ همراه می باشد.

قابل ذکر است که کشور ترکیه از جمله کشورهای همسایه ایران، از سوی ایرانیان بعنوان مقصد دوم زندگی طولانی مدت، کار یا تحصیل شناخته می شود. برای مهاجرت به کشور ترکیه، نیاز به آگاهی در مورد هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ را دارید.

مقاله پییشنهادی : زبان ترکی استانبولی با زبان ترکی آذربایجانی چه تفاوت هایی دارند
زبان ترکی استانبولی با زبان ترکی آذربایجانی چه تفاوت هایی دارند

اعلامیه فعلی اداره کل مهاجرت ترکیه

آیین نامه شماره ۶۴۵۸ سال ۲۰۲۰:

قوانین ۳۱-۱ برای اهداف گردشگری در چارچوب حداکثر ۱ سال تمدید مجوز اقامت کوتاه مدت خارجیان برای سال ۲۰۲۰ اصلاح گردیده شده است. قابل ذکر است از سال ۲۰۲۰، درخواست مجوز اقامت برای کلیه برنامه های جدیدی که با هدف اقامت تطابق نداشته باشند، قابل تمدید نخواهد بود.

تصمیم جدید اداره مهاجرت در مورد تمدید مجوز اقامت توریستی در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۹ در وب سایت اداره مهاجرت ترکیه منتشر گردید. با توجه به این تصمیم و اطلاعیه بعدی، مرجع مورد نظر، روند بررسی خود برای درخواست های تمدید اقامت توریستی را از اول ژانویه سال ۲۰۲۰ تغییر خواهد داد.

اعلامیه فعلی اداره کل مهاجرت ترکیه

با روند بررسی جدید، این اداره اعلام کرد که از سال جدید میلادی هیچ مجوز اقامت توریستی را نخواهد پذیرفت مگر اینکه متقاضیان بتوانند دلیل موجهی برای حضور به غیر از اهداف گردشگری در این کشور ارائه دهند. بنابراین، از اول ژانویه سال ۲۰۲۰، دیگر امکان پذیر نیست که خارجیان مجوز اقامت توریستی خود را بر اساس اهداف گردشگری تمدید کنند.

قابل توجه است که این تصمیم به یک شوک تبدیل شد و باعث وحشت و سردرگمی زیادی در بین صاحبان مجوز اقامت توریستی گردید.

اخطار ۲۹

دلیل اصلی این امر زمان بندی اجرای این تصمیم بود، زیرا اداره مهاجرت ترکیه قبل از شروع روند بررسی جدید، اخطار ۲۹ روزه را ارائه داده بود تا کسانی که دارای مجوز اقامت توریستی بودند، نوع مجوز خود را تغییر دهند و به دنبال روش های جایگزین برای اقامت در این کشور باشند و این اخطار زمان کمی برای انجام این کار فراهم می کرد.

مقاله پییشنهادی : چرا باید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟
چرا باید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟

اداره مهاجرت ترکیه با بیان اینکه اغلب مجوزهای توریستی توسط خارجیان مورد سوءاستفاده قرار می گیرد، مدعی است این مجوزها از طرف دیگر سبب می شوند درصد قابل توجهی از اتباع خارجی، متقاضی مجوز اقامت توریستی شده و سپس با تمدید اقامت دوباره به طور نامحدودی در ترکیه مانده و در انجام کارهای غیرقانونی شریک شوند.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، این روند بررسی جدید و محدودیت تمدید مجوزهای توریستی برای همه خارجی ها صدق نمی کند، زیرا برخی از کشورها معاف از این روند هستند، البته کشور ایران جزو این کشورهای معاف نمی باشد.

بنابراین جهت آشنایی با روند تمدید مجوز اقامت و هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ بهتر است با مشاوران خبره در این زمینه مشورت کنید و از آنها بخواهید تا نوع اقامت شما را تغییر داده و بدون ایجاد مشکل، اقامت مناسبی برای شما در این کشور زیبا فراهم آورند.

میزان هزینه های مهاجرت به ترکیه

طبق تصمیم اداره مهاجرت، این قانون جدید برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و OECD، به همراه شهروندان روسی و چینی اعمال نمی شود و اتباع این کشورها می توانند به درخواست تمدید گردشگری ادامه دهند.

میزان هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ چقدر است؟

جهت فراهم نمودن اقامت موقت یا طولانی مدت در کشور ترکیه، میزان مبالغ پرداختی جهت مهاجرت ارائه شده است. می توانید براساس نوع اقامت خود در ترکیه پکیج مناسب خود را اتخاذ کنید و از میزان هزینه های مهاجرت به ترکیه آگاه شوید.

قابل توجه است که جهت سفر و کسب اقامت موقت به این کشور بایستی ابتدا ویزای الکترونیکی ترکیه را دریافت نمایید. تمامی اقدامات لازم جهت دریافت این ویزا در ادامه ذکر خواهد شد. بعد از ورود به این کشور چنانچه بخواهید بعد از گذشت یکسال اقامت طولانی تری داشته باشید بایستی چند کار را برای کسب مجوز اقامت انجام دهید:

 1. می توانید آپارتمان یا منزلی در این کشور اجاره کنید و میزان قابل توجهی پول در حساب بانکی خود در این کشور بلوکه کنید.
 2. یا اینکه می توانید کسب و کاری در این کشور راه انداخته و شرکتی را ثبت کرده و مشغول به کار شوید.

گفتنی است که ویزای تحصیلی ترکیه متفاوت از دو دسته بالایی است و هزینه های مهاجرت به ترکیه براساس آن متفاوت است و برای دریافت آن نیاز به ثبت نام در دانشگاه یا موسسه معتبر ترکیه داشته و یا بایستی بورس تحصیلی دریافت کنید. با دریافت Scholarship توسط دولت این کشور، کلیه هزینه های مهاجرت به ترکیه توسط دولت یا موسسه مورد نظر پرداخت خواهد شد.

اهمیت بیمه سلامتی

کلیه خارجیان جهت سفر به این کشور و اخذ اقامت آن باید بیمه سلامتی معتبری داشته باشند.

هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰ با توجه به نوع مجوز اقامت و کارهای جانبی می تواند متفاوت باشد. در زیر کلیه هزینه های خدماتی لازم جهت کسب مجوز اقامت ترکیه شرح داده شده است:

ویزای الکترونیکی ترکیه

خدمات مشاوره ای جهت روش های مدیریت مهاجرت به ترکیه، براساس نوع و میزان خبرگی مراکز مشاوره ای متفاوت است و توصیه ما به شما این است که از هزینه کردن برای این امر نهراسید. زیرا با پرداخت مبلغی از کلیه هزینه های مهاجرت به ترکیه و قوانین موجود براحتی آشنا شده و در نهایت می توانید تصمیم درستی بگیرید.

هزینه های مهاجرت به ترکیه دارای انواع زیر است:

 1. هزینه لازم جهت دریافت بیمه سلامتی برای افراد ۱۸ تا ۵۰ سال (براساس موسسه متفاوت است) (حدود ۱۰۰ دلار آمریکا)
 2. هزینه لازم برای کسب مجوز اقامت موقت (حدود ۷۰ دلار آمریکا)
 3. هزینه لازم برای دریافت کارت ID اقامت (حدود ۳۰ دلار آمریکا)
 4. هزینه لازم جهت ترجمه مدارک هویتی به زبان ترکی استانبولی و تایید آن توسط وزارت امور خارجه(حدود ۵۰ دلار آمریکا)
 5. هزینه لازم جهت در اختیار گرفتن وکیل خبره برای پوشش و حل و فصل کارهای وکالتی-اقامتی در صورت نیاز

چه زمانی و چگونه استفاده از کارت ID اقامتی در کشور ترکیه ضروری گردید؟

از جمله هزینه های مهاجرت به ترکیه می توان به هزینه لازم جهت دریافت کارت ID اقامتی در این کشور اشاره نمود. پس از انجام مصاحبه لازم جهت دریافت مجوز اقامت و کامل نمودن فرایند دریافت ویزای الکترونیکی حدود ۱۵ تا ۲۰ روز طول می کشد تا کارت ID اقامتی شما ارسال شود.

کارت ID اقامتی به طور خودکار به آدرس محل اقامت شما در کشور ترکیه پست می گردد. در صورت تمایل می توانید شخصا آن را از مراکز پستی دریافت کنید. در این صورت از مراکز پستی با شماره موبایل ترکیه ای شما جهت دریافت این کارت، تماس گرفته خواهد شد.

روند درخواست و اخذ ویزای الکترونیکی ترکیه، اولین گام از هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰

اولین کار جهت سفر به این کشور و دریافت مجوز اقامت موقت و قبل از پرداخت هزینه های مهاجرت، درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه در سفارت های و کنسولگری های این کشور است. برای دریافت این ویزا بایستی موارد زیر را انجام دهید:

 1. تعیین قرار ملاقات در محل درخواست ویزای الکترونیکی
 2. آگاهی از روند دادخواست تمدید برنامه مجوز اقامت و قرار ملاقات
 3. پرونده مجوز اقامت را تهیه کنید
 4. تکمیل مدارک گمشده مجوز اقامت
 5. مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت ترجمه مدارک هویتی به زبان ترکی استانبولی
 6. تکمیل فرم درخواست
 7. ردیابی پرونده اجازه اقامت و پیگیری پرونده شما
 8. خرید بیمه درمانی(از اساسی ترین هزینه های مهاجرت به ترکیه)
 9. اخذ شماره مالیات خارجی
 10. پرداخت مالیات و هزینه ویزای الکترونیکی
 11. افتتاح حساب بانکی
 12. پیگیری دریافت کارت ID اقامتی ارسال شده به آدرس اقامتگاه

در صورت اخذ اقامت موقت ترکیه با استفاده از ثبت مجوز شرکت، موارد زیر بایستی رعایت گردد:

 • انجام امضای الکترونیکی در مراکز ثبت شرکت
 • درخواست پروانه کار(داخلی و خارج از کشور)
 • برنامه تمدید مجوز کار
 • تهیه قراردادها
 • ردیابی برنامه مجوز کار
 • پرداخت هزینه مجوز کار(از جمله اصلی ترین هزینه های مهاجرت به ترکیه که براساس شرکت درخواستی متفاوت است)
 • درخواست و پیگیری کارت مجوز کار
 • تفاوت هزینه های مهاجرت به ترکیه براساس انواع مجوز اقامت

کارت ID اقامتی در کشور ترکی

مواد ۳۱ تا ۳۳ قانون شماره ۶۴۵۸ در مورد اتباع بیگانه و حمایت بین المللی، اجازه اقامت كوتاه مدت را بیان می كند. علاوه بر این، در ماده ۲۸ و ۲۹ آیین نامه اجرای قانون بیگانگان و حمایت های بین المللی، اجازه اقامت کوتاه مدت و هزینه های مهاجرت به ترکیه براساس نوع اقامت متفاوت است.

مجوز اقامت کوتاه مدت برای چه کسانی جهت اقامت در کشور ترکیه صادر شود؟

اتباع خارجی که به منظور تحقیق علمی به ترکیه سفر می کنند

برای این منظور، در صورتی که افراد متقاضی مجوز اقامت مشمول مجوز تحقیقات علمی باشند، باید از موسسات یا سازمان های مربوطه (وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، دانشگاه ها و …) مجوز دریافت نمایند.

برای صدور اجازه اقامت برای اتباع خارجی، ویزا به منظور تحقیق علمی al dennmış باید از دفاتر نمایندگی خارجی ترکیه اخذ شود. هزینه های مهاجرت به ترکیه از این نوع، بسته به مدت زمان اقامت و هدف از تحقیق متفاوت بوده و البته کلیه هزینه های ذکر شده برای مهاجرت در بالا را شامل می شود.

مقاله پییشنهادی : آزمون تومر در ایران Tömer
آزمون تومر در ایران Tömer

اتباع خارجی که اموال غیر منقول در ترکیه دارند

اگر خارجیان درخواست اقامت غیر منقول کنند، ملک غیر منقول باید اقامتگاه باشد و برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، در صورتی که اعضای خانواده مالکیت مشترک یا تعاونی در مسکن داشته باشند، می توانند برای این نوع مجوز اقامت درخواست دهند.

مهاجران که قصد برقراری ارتباط تجاری دارند

در صورت درخواست بیش از سه ماه جهت اقامت در کشور ترکیه، دعوت نامه یا اسناد مشابه بایستی از طرف فرد خارجی درخواست شود. قابل ذکر است هزینه های مهاجرت به ترکیه برای اخذ این نوع اقامت می تواند از انواع دیگر بالاتر باشد.

مهاجرانی که در برنامه آموزش ضمن خدمت شرکت می کنند

برای این منظور، مجوزهای اقامت در طول برنامه براساس اطلاعات و اسناد مربوط به محتوا، مدت و محل آموزش ارائه شده از سوی موسسه یا سازمانی که آموزش ضمن خدمت ارائه می دهد، صادر می شود. هزینه های مهاجرت به ترکیه در این مورد می تواند از طرف شرکت مورد نظر تامین شود.

توافق بین جمهوری ترکیه و سازمان های خارجی برای اهداف آموزشی در چارچوب برنامه های تبادل دانشجو

برای این منظور، خارجیان متقاضی مجوز اقامت موظفند اطلاعات و مدرکی را که از موسسه مربوط به دست می آید، ارائه دهند. مدت زمان اقامت ممکن است از مدت زمان آموزش یا هدف مشابه فراتر نرود. دانشجویانی که در محدوده برنامه های تبادل دانشجویی قرار می گیرند، بایستی ظرف سه ماه بعد از ثبت نام خود، بیمه درمانی عمومی را درخواست کنند. این بیمه از مهمترین هزینه های مهاجرت به ترکیه است که بایستی پرداخت شود.

هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال 2020 و اخذ اقامت دائم

در صورت فراموش کردن این موضوع، این دانشجویان حق خود برای داشتن بیمه سلامت عمومی را از دست می دهند و موظف به داشتن بیمه درمانی خصوصی هستند.

مهاجرانی که برای اهداف گردشگری اقامت دریافت می کنند

برای این منظور، اظهارنامه متقاضیان مجوز اقامت توریستی براساس برنامه سفر (از کجا، چه زمانی و چه مدت در کشور خواهند ماند) ارزیابی می شود. در صورت لزوم، از آنها خواسته می شود كه اطلاعات یا اسنادی را ارائه دهند.

مهاجرانی که بخاطر داشتن بیماری های خاص، تحت درمان قرار خواهند گرفت

برای این منظور، بیمارستان های عمومی یا خصوصی ترکیه متقاضیان را پذیرش می کنند. مجوز اقامت مطابق با دوره های درمانی صادر می شود.

در حین درمان، هزینه های مهاجرت به ترکیه و هزینه های اقامت یا بهداشت توسط مؤسسات و سازمان های دولتی ذیربط از منابع مالی فرد متقاضی تأمین می شود و بیمه درمانی معتبر لازم نیست.

مقاله پییشنهادی : آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟
آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟

در صورت لزوم، اطلاعات یا اسناد مربوط به معالجه خارجیان را می توان از بیمارستان مربوطه یا مؤسسات و سازمان های دولتی درخواست کرد.

مطابق ماده ۱۴ قانون اساسی خدمات درمانی شماره ۳۳۵۹، وجود بیمه درمانی برای درخواست های اقامت همراهان فرد بیمار، تا دو نفر لازم نیست.

مهاجرانی که به صورت خانوادگی، شرایط مجوز اقامت کوتاه مدت را دریافت کرده اند

مجوز اقامت کوتاه مدت تا سه سال به همراه خانواده برای افراد زیر هجده سال صادر می شود.

مهاجرانی که به صورت خانوادگی، شرایط مجوز اقامت کوتاه مدت را دریافت کرده اند

مهاجرانی که در دوره های یادگیری زبان ترکی استانبولی شرکت می کنند.

برای این منظور، موسسه صادر کننده مجوز اقامت برای متقاضی مجاز به گذراندن دوره زبان ترکی؛ باید از نظر وزارت آموزش ملی کشور ترکیه مجاز باشد.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه زندگی در ترکیه
هزینه زندگی در ترکیه

منبع

 • https : //residencepermitturkey.com/residence-permit-cost-application-turkey-fee/
 • https: //residencepermitturkey.com/new-rules-2018-about-ikamet-turkish-residence-permit/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا