نرم افزارهای گرافیکی و هنریهنر

آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ به صورت گام به گام

تصاویر نوزادان، همیشه جذاب است. والدین دوست دارند تا لحظه‌های خاص و واکنش‌های خاص نوزادان خود را ثبت کرده و خودِ فرزندان نیز دوست دارند تصاویری از کودکی خود را مشاهده کنند. البته برای داشتن عکس‌ها جذاب از نوزادان ضرورت دارد تا با آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ آشنا باشید. نرم افزار فتوشاپ به‌شما کمک می‌کند تا با ابزارهای مختلف آن، ادیت مناسبی را روی تصویر خام انجام داده و یک تصویر خاص و باکیفیت را ایجاد کنید.

آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ چگونه انجام می‌شود؟

تصاویر نوزادان را از لحاظ مختلف می‌توان ویرایش کرد. به‌عنوان مثال، آموزش روتوش عکس کودک در فتوشاپ را برای پس‌زمینه‌ی تصویر، تنظیمات نور، تنظیمات زاویه‌ی تصویر و غیره می‌توان دنبال نمود. نکته‌ی مهم این است که برای رسیدن به بهترین نتیجه، شما باید ادیت را به‌نحو استاندارد و به میزان کافی به‌کار ببرید. اگر تمام این مراحل صحیح انجام شوند، بی‌شک نتیجه‌ی کار، شما را شگفت‌زده می‌کند. در ادامه در رابطه با بخش‌هایی که برای ادیت تصاویر کودک در فتوشاپ کاربرد دارد، صحبت خواهیم کرد.

چرا باید ادیت تصاویر کودکان با فتوشاپ را یاد بگیریم؟

هر کودکی با به‌دنیا آمدنش، کوهی از شادی و احساس خوب را برای خانواده‌ی خود به‌ارمغان می‌آورد. این طبیعی است که والدین بخواهند با عکس‌برداری از کودک، این لحظات را ثبت کرده و نگهداری کنند. ضمن این‌که در آینده، می‌تواند برای کودک نیز جذاب و خاص باشد. با این‌حال همان‌طور که پیش‌تر نیز معرفی کردیم، تصاویر خام اغلب چندان جذاب نبوده و حتی می‌تواند کسل‌کننده باشد. در نظر بگیرید یک تصویر قدیمی تار، ناواضح، بی‌کیفیت و با نور نامناسب دارید. فکر نمی‌کنم از دیدن آن چندان لذت ببرید!

مرجع کامل انواع آموزش گرافیک + اعطای گواهینامه معتبر

 

برای کاهش این نازیبایی‌ها و جلوگیری از انعکاس مشکلات عکس‌برداری در تصاویر، می‌بایست با روتوش و ویرایش عکس آشنا باشید. در حقیقت می‌توان گفت که روتوش عکس نوزاد، راه حل و روشی است که برای بهبود این دسته از تصاویر به‌کار می‌رود.

خوشبختانه نرم افزار فتوشاپ در این زمینه قوی عمل کرده است. شما در این نرم افزار به مجموعه‌ای از ابزارها و امکانات برای روتوش تصاویر نوزادان دسترسی دارید. با این ابزارها می‌توانید، رنگ‌ها را تصحیح کرده، مشکل نوردهی را حل کرده و خلاصه تصویری بی‌نقص را به‌نمایش بگذارید. این‌طور، قادر به داشتن تصاویری جذاب‌تر و چشم‌نوازتر خواهید بود. تصاویری که هم والدین و هم فرزندان از دیدن آن غرف در لذت می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت پوستر در فتوشاپ به صورت عملی

چرا برنامه‌ی فتوشاپ برای آموزش ادیت عکس کودک دنبال می‌شود؟

نرم افزارهای زیادی برای ادیت و ویرایش تصاویر موجود هستند. حتی شما می‌توانید آموزش فتوشاپ عکس کودک با گوشی و اپلیکیشن‌های کاربردی موبایل دنبال کنید. با این حال باید بگوییم که نرم افزار فتوشاپ photoshop یکی از قدرتمندترین و منعطف‌ترین برنامه‌های موجود برای ویرایش و ادیت عکس‌های نوزادان است. چراکه مجموعه ابزارها و تکنیک‌های این برنامه برای ادیت عکس بسیار غنی در نظر گرفته شده است.

آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ به شما کمک می‌کند تا ابزارها و تکنیک‌های کار با آن را برای روتوش تصاویر نوزادان یاد بگیرید. بنابراین با این آموزش، شما می‌توانید ایده‌ها و مهارت خوبی را برای ویرایش تصاویر کودکان به‌دست آورده و در عمل اجرا نمایید.

باید بیان کنیم که تعویض پس زمینه‌ی سوژه و تصحیح رنگ‌های تصویر، جزو ادیت‌های ساده هستند و شما به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. البته دستکاری و ادیت تصاویر نیز چندان چالش‌برانگیز نبوده و با اندکی تمرین، می‌توانید مهارت‌ها مربوطه را دریافت کنید.

نرم افزار فتوشاپ بهترین ابزاری است که می‌توان برای ویرایش عکس دنبال کرد. چراکه این برنامه به شما امکان تصحیح رنگ‌ها و تنظیم نوردهی را به‌نحوی روان و ساده می‌دهد. از سوی دیگر برخی از ادیت‌ها مانند نرم‌تر نشان دادن پوست نوزاد، حذف لکه‌های ناخواسته و غیره نیز به‌آسانی در فتوشاپ انجام می‌گیرد. به شما قول می‌دهیم اگر مهارت کافی را در این زمینه به‌دست آورید، تصاویری را دارید که از هر نظر و زاویه‌ای بی‌نقص خواهند بود. چرا برنامه‌ی فتوشاپ برای آموزش ادیت عکس کودک دنبال می‌شود؟

مزایای آموزش فتوشاپ عکس کودک

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که مهم‌ترین مزیت یادگیری ادیت تصویر کودک، ایجاد تصاویر باکیفیت از خاطرات نوزادی است. برخی دیگر از مزایای آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ در فهرست زیر نشان داده شده است:

 • ظاهر براق و صیقلی تصویر نوزاد
 • نظیم توازن رنگ سفید
 • تن پوست نوزاد به حالت کرمی تبدیل می‌شود که نسخه‌ای بهبود یافته از صحنه واقعی است
 • حذف لکه‌ها و نقاط تاریک ناخواسته و مخرب از تصاویر نوزاد
 • از طریق فرآیند ویرایش می‌توانید پس‌زمینه‌های ناخواسته را از تصاویر نوزاد خود حذف کنید
 • امکان افزودن پس‌زمینه‌های افسانه‌ای به تصاویر کودک برای یک ظاهر متفاوت
 • کمک به ایجاد یک ظاهر نرم و تازه برای تصویر
 • افزایش کیفیت کلی تصویر نوزاد

آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ برای حذف لکه‌ها از تصویر

ممکن است در تصویر خامی که از نوزاد و کودک در اختیار دارید، لکه‌هایی سرسخت و نازیبا وجود داشته باشد. این لکه‌ها از جذابیت تصویر می‌کاهند و به همین دلیل حذف آن برای فرآیند روتوش تصویر کودک اهمیت ویژه‌ای دارد.

مرجع کامل آموزش فتوشاپ + اعطای گواهینامه دوره

 

در ادامه، به شما مراحل انجام این کار را نشان داده‌ایم:

 • دسترسی به ابزار Clone Stamp

در گام اول، شما باید تصویر نوزاد را به نرم افزار فتوشاپ وارد کنید. سپس، باید از نوار جعبه ابزار فتوشاپ (در سمت چپ صفحه) ابزار Clone Stamp را پیدا کنید. اگر تنظیمات محیط کاری برنامه را دستکاری نداشته باشید Clone Stamp را در قسمت نیمه‌ی بالایی این جعبه ابزار، خواهید دید. روی این ابزار کلیک کنید. آموزش ادیت عکس کودک در فتوشاپ برای حذف لکه‌ها از تصویر

 • اعمال ابزار Clone Stamp

حال می‌بایست ابزار Clone Stamp را به‌کمک نشان‌گر ماوس، روی مناطق لکه‌دار تصویر بکشید. این کار تن پوست نوزاد را با لکه‌ها و نقاط ناخواسته‌ی تصویر، صاف و یکدست می‌کند. اعمال ابزار Clone Stamp

 • کنترل شفافیت

بعد از حدف لکه‌ها، نوبت به کنترل شفافیت تصویر می‌رسد. برای این منظور از پنل لایه‌های تصویر، شفافیت را روی ۴۰٪ تنظیم کنید. این تنظیمات سبب می‌شود تا تمام نقاط قرمز، پوسته پوسته‌ها، لکه‌ها و دیگر نقاط از تصویر نوزاد حدف شود.

آموزش ادیت عکس نوزاد در فتوشاپ برای کاهش قرمزی پوست کودک

پوست نوزادان بسیار نازک و لطیف است. این نازک بودن سبب می‌شود تا لایه‌ی ظریف پوست مانع از دیده شدن خون نشود. به عبارت دیگر، پوست نوزادان به دلیل ظریف بودن زیاد، کمی سرخ رنگ است. زمانی که وضوح تصویر شما بالا باشد، این قرمزی بسیار شدیدتر قابل ملاحظه خواهد بود. برای کاهش قرمزی پوست کودک در فتوشاپ، مراحل زیر را انجام دهید.

 • رفتن به دستور Hue and Saturation

برای دسترسی به ابزار Hue and Saturation باید از نوار منوی بالای فضای کاری فتوشاپ، منوی Layers را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. اکنون در لیست گزینه‌ها، New Adjustment Layer را پیدا کرده و سپس دستور Hue and Saturation را بیابید. روی این دستور کلیک کنید. آموزش ادیت عکس نوزاد در فتوشاپ برای کاهش قرمزی پوست کودک

 • کاهش قرمزی

بعد از کلیک روی دستور Hue and Saturation، یک پنجره‌ی جدید پدیدار خواهد شد. در این پنجره، شما می‌توانید با غلطک‌ها (اسلایدرها)، شدت گزینه‌های مختلف را کاهش یا افزایش دهید. با توجه به این‌که در این‌جا هدف کاهش قرمزی پوست است، می‌بایست اشباع رنگ قرمز را کاهش دهید. سپس این کار را برای رنگ سرخابی نیز تکرار کنید.

 • کاهش اشباع برای ظاهر نرم‌تر

در ادیت عکس کودک، هدف این است که پوست و ظاهر نوزاد به حالت مخملی و یک‌دست دیده شود. اشباع بیش از حد، می‌تواند مانع از ایجاد چنین ظاهری در تصویر شود. برای این‌که عکس ظاهر نرم و تازه‌ای پیدا کند، شما باید از گزینه‌ی کاهش اشباع در فتوشاپ استفاده کنید. کاهش اشباع برای ظاهر نرم‌تر

برای این منظور، ابتدا از منوی Layers و سپس گزینه‌ی New Adjustment Layer، به منوی Saturation دسترسی پیدا کنید. از اسلایدر موجود در آنجا استفاده کنید و آن را بکشید تا اشباع تصویر را کاهش دهید. با کاهش سطح اشباع، ظاهر تهاجمی تصویر محو می‌شود و در عوض، تصویر نوزاد شما یک ظاهر نرم و صاف پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش camera raw در فتوشاپ به زبان ساده – به صورت عملی

آموزش دستکاری تصویر کودک در فتوشاپ

دستکاری تصویر کودک به شما کمک می‌کند تا ظاهر تصویر را بهبود بخشیده و یک تصویر شگفت‌انگیز و خاص بسازید. حتی شما می‌توانید لایه‌های کارتونی و تم افسانه‌ای را به تصویر اصلی اضافه کرده و یک خاطره‌ی خاص از آن درست کنید.

آموزش تکنیک‌های فتوشاپ در کوتاه‌ترین زمان

 

در این بخش، پیرامون چگونگی انجام این کار صحبت کرده‌ایم.

 • حذف پس زمینه از تصویر

در گام اول، شما باید بدن نوزاد را از تصویر کلی انتخاب کنید. برای این کار، از ابزار Pen در جعبه ابزار فتوشاپ بهره بگیرید. بعد از انتخاب بدن نوزاد، انتخاب را به یک لایه‌ی جدید موکول کرده، آن را برعکس کنید و سپس پس زمینه‌ی قبلی (تصویر اصلی) را حذف کنید.

 • آموزش دستکاری تصویر کودک در فتوشاپ دستکاری پس‌زمینه‌ی عکس نوزاد

اکنون شما به‌طور شفاف، تصویری از نوزاد خود دارید. حال می‌توانید بک‌گراند و تصویر افسانه‌ای دلخواه خودتان را به‌عنوان یک لایه‌ی جدید به عکس اضافه کنید. بهتر است ابتدا یک تم کلی برای کار نهایی در نظر گرفته و سپس بک گراند دلخواه و متناسب با تم را به آن اضافه کنید. دستکاری پس‌زمینه‌ی عکس نوزاد

به عنوان مثال، اگر نوزاد شما در تصویر،‌ خوابیده است؛ انتخاب بک گراند یک ماه بزرگ یا یا تاب یا گل، می‌تواند جذاب باشد. شما می‌توانید این پس زمینه‌ها را در اینترنت جست‌وجو و در سیستم خود ذخیره کنید. تصویر پس زمینه را وارد فتوشاپ کرده و آن را در لایه‌ی زیرین بدن نوزاد قرار دهید.

اکنون باید لایه‌ی بدن نوزاد را آن‌قدر جابه‌جا کنید تا در محل مناسب قرار گیرد. سپس با استفاده از ابزارهای Dodge و Burn، لبه‌های بدن نوزاد را به‌حالت نرم درآورید.

در نهایت می‌توانید تنظیمات مختلف مانند تنظیم توازن رنگ سفید، تصحیح رنگ و غیره را اعمال کنید تا پس زمینه خود را با تصویر اصلی نوزاد وفق داده و به‌طور هماهنگ دیده شود.

مروری بر سؤالات متداول

در این بخش، متداول‌ترین و پرتکرارترین سوالات مربوط به ویرایش و ادیت تصاویر کودکان در برنامه‌ی فتوشاپ را آورده‌ایم. شما می‌توانید در پاسخ‌های این سوالات، سریع‌ترین راه‌حل را بیابید.

چگونه می‌توانم لکه‌ها، لکه‌های تاریک و لکه‌های ناپسند را از تصاویر نوزادم حذف کنم؟

لکه‌های تاریک، لکه‌ها و لکه‌های ناخواسته و زشت در تصاویر فرزندتان می‌توانند برای شما نامطلوب بوده و از زیبایی تصاویر کودکان بکاهد. البته فتوشاپ به شما این امکان را می‌دهد تا آن لکه‌ها را به سرعت با استفاده از برخی ابزارهای این برنامه به طور موثر حذف کنید. برای این منظور می‌بایست دستورالعمل گفته شده را انجام دهید.

ابزار Clone Stamp را بر روی مناطقی که به‌صورت لکه در تصویر ظاهر می‌شوند، اعمال کرده و نشانگر ماوس خود را بکشید. این ابزار مناطق لکه شده را با بافت‌های مناسب و سالم از دیگر نقاط تصویر جایگزین خواهد کرد. بدین‌صورت، می‌توانید لکه‌ها، لکه‌های تاریک و لکه‌های ناخواسته و زشت را به سرعت از تصاویر نوزاد خود با استفاده از فتوشاپ حذف کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ترکیب عکس در فتوشاپ به صورت تصویری

از کدام ابزارها باید برای ویرایش و رتوش تصاویر نوزاد استفاده کنم؟

فتوشاپ مجموعه‌ای بزرگ از ابزارها را در اختیارتان می‌گذارد که می‌توانید برای ویرایش تصاویر نوزاد خود استفاده کنید.

ابتدا باید از ابزارهای Pen Tool، Clone Stamp Tool، Dodge Tool و Burn Tool استفاده کنید. شما می‌توانید تکنیک‌های کار با هر یک از این ابزارها را در منابع آموزشی فتوشاپ بیابید. لازم به ذکر است که علاوه بر ابزارهای معرفی شده، ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که در فرآیند ویرایش و رتوش نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

آیا می‌توانم ته‌رنگ قرمز پوست نوزاد را از تصاویر خام تغییر دهم؟

ته‌رنگ قرمز پوست نوزاد از تصویر خام طبیعی است، اما نیاز به تغییر و ویرایش آن است. پوست کرمی رنگ برای نوزادان و تصاویر آن‌ها، بسیار مناسب‌تر است. برای این‌که ته‌رنگ سرخ را از تصویر چهره‌ی کودک پاک کنید؛ باید یک لایه Peachy Pink ایجاد کرده و آن را با لایه تصویر ترکیب کنید.

در مرحله‌ی بعدی، از حالت Soft Light استفاده کرده و شفافیت لایه را بین ۳۵-۴۰٪ نگه دارید. سپس قسمت‌های ناخواسته از لایه Peachy Pink را پاک کنید. ملاحظه می‌کنید که پوست نوزاد در تصویر به رنگ کرمی تبدیل شده و ته‌رنگ سرخی از آن حذف خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مطلب به شما نشان دادیم که چطور می‌توانید عکس کودک و نوزاد را در برنامه‌ی فتوشاپ ادیت و ویرایش کنید. عکس‌ها خاطرات شما را زنده خواهند کرد. شما می‌توانید هر لحظه‌ی ناب و خاص را به‌کمک تصاویر ثبت کرده و با فتوشاپ و اعمال ویرایش‌های مهم روی آن، زنده و جذاب بسازید. اولین لحظه‌ای که کودک می‌بیند، رشد اولین دندان، اولین خنده و غیره لحظات ناب و جذاب زندگی نوزاد خواهند بود.

دوره آموزش جامع فتوشاپ از مقدماتی تا پیسرفته

 

با این حال،‌‌ همان‌طور که در مطلب نیز اشاره کردیم، تصویر خام به‌تنهایی جذاب نیست و گاه مشکلات عکس‌برداری شما را ملزم می‌کند تا عملیات روتوش و ویرایش عکس را انچام دهید. در این مطلب برخی از روتوش‌های مهم مانند رفع لکه از تصویر، رفع قرمزی پوست نوزاد و حتی ایجاد بک‌گراندهای افسانه‌ای و کارتونی برای تصاویر کودکان را یاد دادیم. امیدواریم بتوانید با این آموزش، تصاویر نوزاد را ماندگار و زیبا کنید.

آموزش فتوشاپ در مکتب خونه

فتوشاپ جزو برترین نرم افزارهای حوزه‌ی گرافیک است. این برنامه امکانات فوق‌العاده‌ای برای روتوش، ویرایش و خلق طرح و تصاویر مختلف را در خود گنجانده است. اگر به یادگیری فتوشاپ نیاز دارید و می‌خواهید صفر تا صد کار با photoshop را بیاموزید، می‌توانید آموزش‌های مربوطه را از طریق دوره‌های آموزشی مکتب خونه دنبال کنید. در این دوره‌ها، به‌صورت کاملاً عملی و کاربردی، تمام ابزارها و تکنیک‌های مهم فتوشاپ را یاد خواهید گرفت. مکتب خونه، دوره‌های آموزش فتوشاپ از سطح مقدماتی تا پیشرفته و حرفه‌ای را پوشش خواهد داد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا