زبان خارجی

همه چیز درمورد دانشگاه فنی درسدن

آشنایی با دانشگاه فنی درسدن

آیا شما هم مایل هستید در دانشگاه فنی درسدن به تحصیل خود ادامه دهید؟ آیا تاکنون شناخت دقیقی درباره این دانشگاه کسب کرده‌اید؟ اگر شما هم در میان دانشجویان داوطلب تحصیل در کشورهای اروپایی هستید، با ما همراه شوید. در این مقاله شما را با دانشگاه درسدن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ویدیوهای پییشنهادی : یادگیری زبان آلمانی
آموزش آلمانی

دانشگاه فنی درسدن در ایالت ساکسونی (به زبان انگلیسی SAXONY و به زبان آلمانی SACHSEN) قرار دارد. ایالتی که در شرق کشور آلمان در همسایگی کشورهای لهستان و جمهوری چک قرار گرفته است. شهر درسدن نیز مرکز این استان به شمار می‌رود. این شهر دومین شهر پرجمعیت این ایالت پس از شهر لایپزیگ به شمار می‌رود که دارای 790 هزار نفر جمعیت است.

تاریخچه دانشگاه

دانشگاه فنی درسدن در زبان آلمانی (Technische Universität Dresden) و به اختصار (TUD) شناخته می‌شود. این دانشگاه دولتی از دانشگاه‌های برتر کشور آلمان است. ساخت این دانشگاه در سال 1828 انجام شده است و از سال 1961 به بعد با نام دانشگاه فنی شناخته شده است. در سال 1828 با رونق گرفتن امور فنی، دانشگاه فنی درسدن جهت تربیت نیروی کار احداث گردید. در آن دوران مکانیک و مهندسی مکانیک و هم‌چنین کشتی‌سازی جزء اولین رشته‌های تدریسی بودند.

دانشگاه فنی درسدن یکی از چند دانشگاه برتر کشور آلمان و قاره اروپا به شمار می‌رود. این دانشگاه در زمینه علوم تحقیقاتی و برنامه‌های آموزشی نسبت به دیگر دانشگاه‌ها موفق‌تر است. به عنوان دانشگاهی مدرن و فعال در زمینه‌ی رشته‌های بازرگانی، فرهنگی و جامعه‌شناسی نیز شناخته شده است. این دانشگاه در تاریخ یکم نوامبر سال 2019 در میان یازده دانشگاه عالی منتخب قرار گرفت. در پی این امر بودجه‌ی دولتی و آموزشی خود را در راستای بهبود کیفیت آموزشی براساس قوانین سازمان مربوطه دریافت کرد. اهدای این بودجه و کمک مالی خود گواهی بر برتری کامل این موسسه آموزشی در میان دانشگاه‌های فنی است. به موجب این امر مسئولان این دانشگاه زمینه رشد و شکوفایی دانشجویان را بیش از پیش فراهم خواهند نمود.

دانشگاه فنی درسدن

دانشکده‌ها

در ادامه روند بهبود و افزایش کیفیت تدریس در این دانشگاه، شمار دانشکده‌های آن نیز به تعداد قابل توجه 18 دانشکده افزایش یافته است. این دانشکده‌ها به طور کلی 5 نوع رشته‌های تحصیلی را آموزش می‌دهند که هر یک به زیرشاخه‌هایی تقسیم شده اند. در ادامه به آن‌ها اشاره کوتاهی به هر یک خواهد شد.

مقاله پییشنهادی : دانشگاه‌های انگلیسی زبان آلمان

1) دانشکده علوم (School of Science)

دانشکده علوم دانشگاه فنی درسدن یکی از چند دانشکده معروف است که خود از چند موسسه‌ی چندرشته‌ای تشکیل شده است. این دانشکده خود را موظف به رعایت اصول اتحاد هامبولدت (Humboldt’s Principle of unity) در زمینه تحقیق و آموزش می‌داند. این اصول که در ابتدا در قرن 19 در دانشگاه‌های آمریکا مورد استقبال گرفته بود. در آلمان نیز تحت اندیشه‌های فیلسوف بزرگ ویلهلم فون هامبولدت (Wilhelm von Humboldt) بیان گشت. تاثیر این بیانیه از همان ابتدا در رشد سریع علوم دانشگاهی و در پی آن رشد صنعتی کشور آلمان در قرن نوزدهم نمایان گشت. این دانشکده بخش‌های زیر را شامل می‌شود:

الف- دانشکده زیست‌شناسی

ب- دانشکده شیمی

ج- دانشکده ریاضیات

د- دانشکده فیزیک

ه-دانشکده روان‌شناسی

2) دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی (School of Humanities and Social Sciences)

این دانشکده نیز شامل رشته و موسسات زیر می‌باشد:

الف- دانشکده آموزش

ب- دانشکده حقوق

ج- دانشکده علوم انسانی، اجتماعی و هنر

د- دانشکده مطالعات فرهنگی، ادبیات و زبان‌شناسی

3) دانشکده علوم مهندسی (School of Engineering Sciences)

از ویژگی‌های منحصر به فرد این دانشکده دانشگاه فنی درسدن، موفقیت در زمینه‌ی تدریس و تحقیقات است. اساتید مجرب و دانشجویان علاقمند به تحصیل نیز از سوی دیگر رونق‌بخش محیط علمی این دانشگاه هستند. این دانشکده(School) شامل بخش‌های(Faculties) زیر می‌باشد:

الف- دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

ب- دانشکده علوم کامپیوتر

ج- دانشکده مهندسی و علوم مکانیک.

مقاله پییشنهادی : راه‌های مهاجرت به آلمان

4) دانشکده مهندسی شهری و محیط زیستی (SCHOOL OF CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING )

این دانشکده یکی از واحدهای اصلی و مرکزی دانشگاه فنی درسدن است که شامل بخش‌های(Faculties) زیر می‌شود:
الف- معماری

ب- علوم مهندسی شهری

ج- مهندسی علوم محیط زیستی

د- علوم حمل و نقل و ترافیک

ه- تجارت و اقتصاد

5) دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه فنی درسدن عملکردی بالاتر از دانشکده پزشکی کارل گوستاو کاروس از خود نشان داده است. محیط استثنایی و آموزشی این دانشکده و همکاری‌های بیشمار بین‌المللی نیز از دیگر عوامل موثر در توسعه‌ی محیط پزشکی در دانشگاه است.

دانشگاه فنی درسدن

روند تقاضا برای دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یکی از اعضای گروه خدمات کاربردی برای دانشجویان بین‌المللی (Arbeits- und Servicestelle für Internationale Studienbewerbung) است. این به معنای آن است که شما می‌توانید از طریق یونی اسیست (Uni Assist) نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایید. یونی اسیست نام سازمانی است که به شما، دانشجوی بین‌المللی، در مراحل تقاضا و ثبت‌نام دانشگاه مورد نظر یاری می‌رساند. این سازمان، از طرف دانشگاه دردسدن اجازه بررسی مدارک شما را  دارد. چنانچه با موفقیت از این مرحله عبور نمودید، این سازمان مدارک شما را جهت بررسی دقیق‌تر به دانشگاه فنی درسدن ارجاع می‌دهد.

توجه داشته باشید که شما باید با مراجعه به درگاه یونی اسیست نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام نمایید. هم‌چنین جهت کسب مشاوره و راهنمایی درباره شرایط ثبت‌نام کشور موطن خود با مراجعه به وب‌سایت DAAD و نیز بانک اطلاعاتی Anabin اقدام نمایید. دقت داشته باشید که این روش ثبت‌نام اینترنتی است و نیازی به ارسال مدارک خود از طریق پست نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا