مهارت های عکاسی

آشنایی با خط افق در عکاسی

خطوط افقی همه جا هستند. به هر عکسی که ترجیح می دهید نگاه کنید. اکنون به لبه های بالا و پایین نگاه کنید. آیا آن‌ها را می‌بینید؟ حتی دو مرز هر عکسی که گرفته شده باشد، خطوط افقی است. عکس‌ها به معنای واقعی کلمه بین دو خط افقی (و خوب، دو عمودی) قاب می‌شوند. در این مقاله به خط افق در عکاسی می‌پردازیم.

داشتن دانش مناسب در مورد چگونگی استفاده صحیح از خطوط افقی در فریم‌های خود شروع خوبی برای ایجاد تصاویر جالب است. معمولاً خطوط افقی نمای ایستایی به عکس‌های شما می‌دهند، بنابراین درصورتی که به دنبال آن نباشید، دریافت توصیه‌های خوبی در مورد نحوه قرارگیری عاقلانه آن‌ها به صرفه است. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که یک خط افقی چیست و چگونه می‌توانید از آن‌ها برای بهبود عکاسی خود استفاده کنید.

 

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

خط افق در عکاسی چیست؟

خط افقی یک خط مستقیم است که از سمت چپ قاب به سمت راست اجرا می‌شود. خط افقی که معمولاً در ژانرهای عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افق زمین است، خط آشکاری که زمین را از آسمان جدا می‌کند. خطوط افقی همچنین در ساختمان‌ها هنگام عکسبرداری از عکس‌های معماری یا منظره شهر و همچنین در صورت تنظیم متن مناسب، در جلسات استودیو نیز وجود دارد.

 

خط افق در عکاسی

 

یک خط سفید روی افق کشیده شده است.

در اینجا مثالی از خط افقی آورده شده است. در عکس بالا، یک خط سفید بر روی افق ترسیم شده است تا به شما نشان داده شود که یک خط افق در عکاسی در نظر گرفته شده است. در این حالت کاملاً قابل تشخیص است. با این حال، تشخیص همه خطوط افقی به همین آسانی نیست.

 

خط افق مبهم

 

یک خط افق مبهم

در این تصویر، خط افق هنوز وجود دارد اما سایر عناصر ترکیبی مانند کوه، دریاچه و تپه‌های پس‌زمینه آن را پنهان می‌کنند.

 

مقاله پییشنهادی : روش تنظیم فوکوس دوربین گوشی

 

خطوط افقی برای چه استفاده میشوند؟

از آنجا که ما عادت داریم خطوط افقی را در اطراف خود ببینیم، برجسته کردن آن‌ها در عکس‌ها آسان نیست. اگر از آن‌ها به روش صحیح استفاده نکنید، ممکن است بسیار کسل کننده به نظر برسند.

 

خطوط افقی برای افزایش میزان علاقه به ترکیبات
از خطوط افقی می توان برای افزایش میزان علاقه به ترکیبات استفاده کرد.

 

گنجاندن خط افق در عکاسی می‌تواند فضای صحنه‌ها و همچنین احساساتی را که می‌توانید از مخاطب خود برانگیزید، تغییر دهد. اگرچه خطوط افقی می‌توانند به تصاویر ثابت جلوه دهند، اما با ایجاد تعادل در ترکیب برای ایجاد ثبات و آرامش می‌توانند نتایج فوق العاده خارق العاده‌ای نیز به دست دهند.

 

خطوط افقی برای بهبود ترکیبات
خطوط افقی ابزاری آسان برای استفاده در بهبود ترکیبات شما هستند

مسئله این است که مرز بین ایجاد یک تصویر دارای جو ساکن در مقابل یک تصویر کسل کننده، به طرز باورنکردنی باریک است. به این ترتیب، هنگامی که از خطوط افقی در قاب استفاده می‌کنید، باید به این فکر کنید که چه نوع احساساتی را می‌خواهید منتقل کنید و اگر بهتر است خطوط را بردارید، برجستگی کمتری داشته باشید یا آن‌ها را متناسب با ظاهر مورد نظر خود تقویت کنید.

نحوه استفاده از خطوط افقی در عکاسی

در این بخش، با ارائه تصاویری، نشان داده می‌شود که خط افق در عکاسی چگونه بر نمای کلی تصویر تأثیر می‌گذارند.

 

مقاله پییشنهادی : روش تنظیم فوکوس دوربین گوشی

 

مطالعه موردی شماره ۱: شکست افق با خط پیشرو

بیایید با این فرض شروع کنیم که به طور کلی، یک افق شکسته می‌تواند برای بیننده کاملا خسته‌کننده باشد. یک روش عالی برای ایجاد علاقه بیشتر به یک تصویر و جلوگیری از کسل کردن عکس، تلاقی دادن برخی عناصر از قسمت‌های دیگر تصویر در افق است.

خط افق در عکاسی

 

تقاطع یک خط منحنی با خط افقی افق، به این تصویر در حالت ایستا، علاقه می‌بخشد.

تصویر بالا در دبی گرفته شده است. برای شروع، سعی کنید تصویر را بدون پل انحنا در سمت راست تصور کنید. این یک عکس انعکاسی کلاسیک است، بدون هیچ‌چیزی که چشم بیننده را به سوژه اصلی (ساختمان ها) سوق دهد. بدون پل، هنوز هم عکس مناسبی خواهد بود، زیرا چراغ‌ها و فضای شبانه تا حدی کمبود خطوط اصلی را جبران می‌کنند. با این حال، قطعاً همان قدرت بصری تصویر بالا را نخواهد داشت. دلیل این امر این است که خط پیشروی پل منحنی عمق ایجاد می‌کند، در حالی که شکستن خط افق برای در هم‌آمیختن سایر قسمت‌های قاب باعث افزایش علاقه می‌شود.

مطالعه موردی شماره ۲: شکست افق با خطوط عمود

در اولین مطالعه موردی، ما به چگونگی شکستن خط افق با کمک یک خط پیشرو پرداختیم. برای قطع خط افق در عکاسی می‌توانید از خطوط عمودی نیز استفاده کنید و نتیجه بسیار جالب‌تری ایجاد کنید.

خطوط افقی و عمودی در عکاسی
خطوط عمودی که با خطوط افقی تلاقی دارند.

 

هنگام استفاده از این تکنیک، مهم است که مراقب باشید یک ترکیب آشفته ایجاد نکنید، به موجب آن بیننده چیزهای زیادی برای مشاهده دارد. این امر می‌تواند باعث سردرگمی عمومی شود؛ زیرا چشم بیننده در جستجوی موضوع اصلی به دور قاب کشیده می‌شود. به هم ریختن مسائل هنگام استفاده از خطوط عمودی برای قطع خط افق تخت آسان است، بنابراین اگر مراقب نباشید، ممکن است ترکیب خود را حتی بدتر کنید. سعی کنید تصویر بالا را بدون بلند شدن تیرهای چوبی از آب بین گوندولا تصور کنید. به نظر می‌رسد تصویر تمیزتر است، اگرچه ایستایی بیشتری نیز دارد. قطب‌ها به عملکرد اضافه شده به عمق میدان و ایجاد نوعی تنش (و بی‌ثباتی) در یک قاب آرام کمک می‌کنند.

 

مقاله پییشنهادی : روش تنظیم فوکوس دوربین گوشی

 

مطالعه موردی شماره ۳: ترکیب خطوط پیشرو در افق

شما با همگرایی تمام خطوط اصلی دیگر در قاب می‌توانید جذابیت بیشتری با خطوط افقی ایجاد کنید.

ترکیب خطوط پیشرو در افق
خطوط پیشرو در یک خط افقی جمع شده‌اند

 

در تصویر بالا، از افق به عنوان نقطه لنگر در تصویر استفاده شده‌است. در ترکیب با تقارن و نور، این توانایی وجود داشت که ردیف‌های اسطوخودوس را به عنوان خطوط همگرا به سمت دو درخت در پس زمینه ترکیب کرد. نتیجه نهایی یک فضای ساکن و در عین‌حال آرام است. اگر هدف شما ایجاد نوعی درام یا تنش در تصویر است، توصیه می‌شود از افق “شکسته” استفاده کنید، همان‌طور که قبلاً در مثال‌های دیگر در بالا مشاهده کردیم.

مطالعه موردی شماره ۴: خطوط افقی برای طرح موضوع

ما “مجبور” می‌شویم که خطوط افقی را در هر عکسی که تولید می‌کنیم ببینیم. دلیل این امر این است که تصاویر از دوربین‌های ما به صورت مستطیل بیرون می‌آیند. صرف نظر از این، همچنان می‌توانید خطوط افقی درون تصاویر خود را برای قاب کردن سوژه خود اعمال کنید، دقیقاً مانند تصویر زیر.

خطوط افقی برای طرح موضوع
خطوط افقی قاب خطوط عمودی

خطوط عمودی ممکن است جالب باشند اما به تنهایی قادر به ایجاد جذابیت کافی به تصویر نیستند. با افزودن و قراردادن بیش از حد برف در قسمت‌های بالا و پایین کادر، احساس سردرگمی و از دست دادن ایجاد می‌شود، که این احساس ناشی از این واقعیت است که بیننده واقعاً نمی‌داند در لبه‌های تصویر چه اتفاقی می‌افتد. عملکرد این دو خط افقی این ایده را می‌دهد که خطوط عمودی از ناشناخته شروع و به پایان می‌رسند‌؛ گویی در هوا شناور هستند.

مطالعه موردی شماره ۵: خطوط افقی به عنوان نقطه تقسیم تصویر

معمولاً، هنگام عکسبرداری از بازتاب‌ها، خطوط افقی به عنوان نقطه تقسیم تصویر ظاهر می‌شوند. بازتاب‌ها می‌توانند به اندازه کافی زیبا و قوی باشند تا بتوانند ترکیب عکس را بدون کمک خطوط جلو نگه دارند.

خطوط افقی به عنوان نقطه تقسیم تصویر
یک خط افقی که به عنوان نقطه تقسیم استفاده می‌شود

 

برای استفاده از افق به عنوان نقطه تقسیم، فقط باید اطمینان حاصل کنید که تعادل قرارگیری خط افقی را دارید. قانون یک سوم برای این موضوع عالی است.

 

با توجه به آن­چه بیان گردید، مشخص شد که وقتی صحبت از ترکیب‌بندی در عکاسی می‌شود، غالباً افق‌های عکاسی دست‌کم گرفته می‌شوند. واقعیت این است که آن‌ها بخش مهمی از تصویر هستند. اگر به آن‌ها توجه کنید، ممکن است از تعدد تصاویر موجود در بسیاری از عکس‌هایی که می‌بینید متعجب شوید. برای بهبود ترکیب و جو تصاویر شما باید خطوط افقی را در نظر بگیرید. با استفاده هوشمندانه از آن‌ها، می‌توانید یک جهش بزرگ به جلو در عکاسی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا