زبان خارجی

چطور آیلتس 8 بگیریم؟ – راهنمای جامع

آیلتس (ielts) یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان در جهان است که توانایی شما را در زمینه مهارت‌های زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند. دستیابی به نمره 8 از 9 در آیلتس نشان‌دهندۀ تسلط شما بر مهارت‌های چهارگانه آزمون (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن) و استفاده بهینه از استراتژی‌ها و تکنیک‌های زبان انگلیسی است. کسب نمره 8 آیلتس آرزوی بسیاری از زبان آموزان است زیرا با دریافت این امتیاز احتمال گرفتن پذیرش از برترین دانشگاه‌های دنیا از کشورهای استرالیا، کانادا، نیوزلند و غیره بیشتر می‌شود.

در این مطلب راهنمایی‌ها و توصیه‌های اساسی ارائه داده شده بدانیم که چطور آیلتس 8 بگیریم؟ و به بهترین نتایج دست پیدا کنیم. پس با ما بمانید تا از راهکارها و مشاوره‌های ما بهره‌مند شوید و گامی مهم در راه به دستیابی به این هدف مهم بردارید.

نمره 8 آیلتس برای چه افرادی مناسب است؟

قبل از پاسخ به سؤال چطور آیلتس 8 بگیریم؟ خوب است بدانید کسب این امتیاز برای چه افرادی مناسب است. اغلب افراد با اهداف زیر به دنبال کسب نمره 8 آیلتس هستند:

 • تحصیلات بالاتر: شرط پذیرش داوطلب در بعضی از دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی، نمره 8 آیلتس است.
 • زبان تخصصی برای کار حرفه‌ای: بعضی از شغل‌ها و تخصص‌ها نیازمندی سطح بالا و تخصصی از زبان انگلیسی هستند. مثل پزشکی، روانشناسی، حقوق، مدیریت و غیره
 • مهاجرت: همان‌طور که قبلاً هم به این موضوع اشاره کردیم شرط پذیرش بعضی از کشورها برای اقامت، کار یا تحصیل نمره ۸ آیلتس است.

مدت زمان لازم برای گرفتن آیلتس 8

همزمان که داریم به دنبال این هستیم که چطور آیلتس 8 بگیریم؟، سوال دیگری ذهنمان را درگیر کرده و آن هم این است که چقدر زمان می‌برد؟ مدت زمان لازم برای آمادگی و کسب نمره 8 در آزمون برای هر فرد متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد:

 • سطح زبان انگلیسی
 • منابع
 • برنامه‌ریزی مناسب
 • تمرین مستمر

این مدت زمان ممکن است با کلاس‌های آموزشی، استفاده بهینه از منابع آموزشی، تمرین‌های کتبی کمتر شده و شما را در مدت زمان کمتری به نمره 8 آیلتس  برساند. حالا که با هدف و مدت زمان کسب امتیاز آیلتس ۸ آشنا شدیم وقت آن رسیده که به نکاتی بپردازیم که در این راه بسیار کمک کننده است.

پیشنهاد مطالعه: چطور آیلتس 7 بگیریم؟ آن هم در مدت زمان کم

هفت نکته مهم برای کسب نمره 8 آیلتس

قطعا برای اینکه بدانیم چطور آیلتس 8 بگیریم؟ باید نکاتی کاربردی را به کار بگیریم. در این بخش این نکات مرحله به مرحله بیان شده است.

کسب نمره 8 آیلتس

۱. با ساختار آزمون ielts آشنا شوید.

یکی از نکات مهم برای آماده شدن به آزمون ielts، شناخت دقیق ساختار و مفهوم هر بخش از آزمون است. این شناخت به شما کمک می‌‌کند تا مهارت‌های لازم برای پاسخ‌دهی به سؤالات را به خوبی تمرین کنید.

۲. مهارت‌های مکالمه (Speaking) و شنیداری ((Listening خود را تقویت کنید.

در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس، تلفظ درست کلمات با لهجه درست دارای اهمیت ویژه‌ای است. تمرکز خود را بر تلفظ صحیح کلمات بگذارید اما نیازی نیست تلاش کنید کلمات را با لهجه خاصی ادا کنید. مدت زمان مورد نیاز برای کسب نمره 8 در آزمون آیلتس وابسته به چندین عامل است، از جمله سطح زبان، تمرینات و تسلط شما به مهارت‌های آن. این مدت زمان ممکن است متغیر باشد و در افراد مختلف متفاوت باشد. اما تمرین مداوم و تمرکز بر تلفظ صحیح کلمات می‌تواند به بهبود مهارت شما کمک کند و کسب نمره هشت در آیلتس را دست‌یافتنی‌تر کند.

برای بهبود مهارت مکالمه (Speaking)، می‌توانید یک شریک تمرینی پیدا کنید. همچنین با دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی و تقویت مهارت شنیداری (Listening) خود را تقویت کنید.  تقویت مهارت شنیداری شما به‌طور مستقیم بر روی مهارت Speaking تأثیرگذار است و به شما کمک می کند تا توانایی مکالمه خود را بهبود ببخشید.

چطور از Listening نمره ۸ آیلتس بگیریم؟

در بخش لیسنینگ آیلتس باید تمام توجه خود را به فایل صوتی در حال پخش متمرکز کنید و همراه با آن به موارد زیر توجه کنید:

 • هم‌زمان به سؤالات مربوطه پاسخ دهید.
 • در مدت زمان پاسخ‌گویی به سؤالات حتی یک لحظه از زمان خود را صرف توجه به موضوعات دیگری نکنید.
 • قبل از شروع پخش فایل صوتی نگاهی به سؤالات بیاندازید و آن‌ها را به‌خاطر بسپارید.

چطور از Speaking نمره 8 آیلتس بگیریم؟

بخش گفتاری این آزمون نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و speaking این آزمون شامل ۲ بخش است:

 • اولین بخش این قسمت از آزمون، شبیه به یک مصاحبه است که باید اطلاعات کلی در ارتباط با خودتان را برای ممتحن شرح دهید.
 • در بخش دوم به شما ۲ دقیقه زمان داده می‌شود که درباره موضوعی صحبت کنید تا وقتی که ممتحن صحبت‌های شما را قطع کند.

۳. تمرین مستمر داشته باشید.

تمرین در مفهوم واقعی به معنای فراگیری زبان انگلیسی و استفاده مداوم از آن در طول روز است. شما باید همیشه تمام وقایع را به زبان انگلیسی مرور کرده و سعی کنید تا مفاهیم را به زبان انگلیسی بیان کنید. این شامل تمرین تمامی مهارت‌های مورد نیاز برای آزمون ielts می‌شود. داشتن یک شریک تمرینی برای مکالمه و مطالعه منابع مناسب، همچنین تمرینات خودآموز اصولی به شما کمک می‌کند تا به نمره ۸ در آزمون آیلتس دست یابید.

۴. دایره لغات خود را افزایش بدهید.

در امتحان آیلتس، تعداد کلمات به‌کار رفته در نوشته‌ها و همچنین اندازه مناسب متن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است در نتیجه، تأثیر زیادی در نمره دهی شما می‌گذارد. مثلاً، در بخش‌هایی از آزمون که محدودیت تعداد کلمات وجود دارد باید حواستان باشد که از حد آن تجاوز نکنید. همچنین، متن‌ها نباید خیلی طولانی شوند زیرا ممکن است با افزایش متن، خطاهای لغوی و املایی در آن‌ها منجر به امتیاز منفی شود.

چطور از Writing نمره 8 آیلتس بگیریم؟

بخش نوشتن (Writing) یکی از مشکل‌ترین مراحل آزمون آیلتس است. شما باید به خوبی تمرین کنید و یاد بگیرید چطور و با چه ساختاری در دو بخش مختلف متن خود را بنویسید. با تمرکز و رعایت نکات زیر می‌تواند این کار را به‌راحتی انجام دهید.

چطور از Writing نمره 8 آیلتس بگیریم

بخش اول که مربوط به نامه‌نگاری است و باید ساختارهای آن را به خوبی بلد باشید:

 • نامه‌های تبریک
 • درخواست‌های رسمی اداری و شخصی
 • فرم‌های درخواست‌ کار

برای بخش دیگر مهارت‌های مختلف زبانی شما مورد سنجش قرار می‌گیرد، از جمله توانایی تشخیص و استفاده از واژگان، گرامر، جملات پیچیده، توانایی بحث و اثبات دلایل (Argument) و توانایی مکالمه و بحث در مورد موضوعات مختلف (Discussion).

چطور از Reading نمره 8 آیلتس بگیریم؟

با دانستن تکنیک های زیر به‌راحتی می‌توانید بخش ریدینگ آیلتس را پشت سر بگذارید.

 • با شکل و فرمت سؤالات آشنا شوید.
 • مهارت های خواندن و دایره لغات خود را افزایش بدهید.
 • دستورالعمل‌های مربوط به سؤالات را با دقت بخوانید.
 • زمان خود را مدیریت کنید.
 • جواب‌ها را با دقت به پاسخ‌نامه منتقل کنید.
 • سعی کنید به همه سوالات پاسخ صحیح دهید و هیچ جای خالی نگذارید.

۵. سطح دانش خود را افزایش دهید.

در ادامه مبحث چطور آیلتس 8 بگیریم باید بدانید که سطح زبانی اولیه یک زبان‌آموز می‌تواند تأثیر قابل توجهی در مدت زمان آماده‌سازی برای آزمون ielts داشته باشد. مثلاً، شخصی با سطح صفر یا مبتدی در زبان انگلیسی، برای رسیدن به نمره ۸ در آزمون، ممکن است به حدود ۶ سال زمان احتیاج داشته باشد. البته این مدت زمان تقریبی است و در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. در همین راستا می‌توانید از کتاب cambridge Grammar for IELTS کمک بگیرید. در این این کتاب به مطالب گرامری هر دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال می‌بپردازد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی و بررسی ۸ کتاب برتر جهت آمادگی آیلتس به صورت خودخوان

۶. میزان زمانی که داوطلب مطالعه می‎‌کند.

برای داوطلبانی که قصد دارند نمره 8 در آزمون ielts را کسب کنند، تعیین مدت زمان مطالعه روزانه بسیار مهم است. حداقل ۵ تا ۶ ساعت مطالعه در روز می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند و همچنین تمرینات جانبی مانند اسپیکینگ و لیسنینگ نیز بسیار مفید هستند.

۷. کلاس‌های آموزشی و آزمون مشابه آیلتس

شرکت در دوره های آموزشی مناسب و معتبر می‌تواند تأثیر زیادی در فرایند آموزش داوطلب‌ها داشته باشد. این کلاس‌ها که به صورت فشرده و روزانه برگزار می‌شوند، به داوطلبان کمک می‌کند تا با روشی اصولی و درست در مسیر آزمون پیش بروند. با حضور در این کلاس‌ها و تمرین مداوم به همراه همکلاسی‌ها یا شرکای تمرینی انتخابی، زبان‌آموز می‌تواند نمره ۸ آیلتس را به‌دست آورد.

بعد از گذراندن چند ترم از آموزش زبان انگلیسی، شرکت در یک آزمون شبیه‌ساز آیلتس به شما اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری برای گرفتن نمره 8 می‌دهد. همچنین، تجربه‌ی شرکت در آزمون‌های مشابه به شما این امکان را می‌دهد که استراتژی‌ها و تکنیک‌های بهینه برای هر بخش از آزمون آیلتس را تجربه کنید و بهبود آن‌ها را بسنجید.

آموزش آیلتس در مکتب خونه

در این مطلب سعی کردیم به همه سؤالات شما در مورد اینکه چطور آیلتس 8 بگیریم پاسخ دهیم. اما باید بدانید برای موفقیت در این آزمون شما نیاز به تعهد و تمرین مداومت دارید. شناخت دقیق از ساختار آزمون و تمرین در بخش‌های مختلف در این راه بسیار مهم است. مکتب‌خونه به عنوان یک پلتفرم آموزشی معتبر، دوره‌ های آمادگی برای آزمون ielts را در سطوح مختلف ارائه می‌دهد. با استفاده از منابع آموزشی کامل و مدرسان مجرب، مهارت‌های خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن خود را به سطح بالاتری برده و به راحتی آزمون آیلتس را پشت سر بگذارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا