زبان خارجی

چگونه مهارت writing و reading خود را تقویت نماییم

آشنایی با نحوه‌‌ی‌‌ تقویت مهارت writing و reading

دو مهارت رایتینگ و reading دو توانایی اجباری در زمان یادگیری زبان انگلیسی هستند. بدون تقویت مهارت writing و reading موفقیت در زبان انگلیسی امکان پذیر نخواهد بود. اکنون و با جامع شدن زبان انگلیسی، تمرکز برای مهارت‌های آن، نیازمند تجربه و تمرین بسیار است. خوشبختانه این دو مهارت، در عین سختی به راحتی قابل یادگیری هستند.

 

ویدیو پییشنهادی : تصحیح رایتینگ تافل ۱
تصحیح رایتینگ تافل 1

 

با این حال، به خاطر داشته باشید که یادگیری در هر زمینه‌ای بدون تمرین و تکرار امکان پذیر نخواهد بود. در ادامه به چند روش منحصر به فرد اشاره خواهیم کرد که سبب می‌شود مهارت reading و writing ارتقا یابد.

 

آشنایی با نحوه‌‌ی‌‌ تقویت مهارت writing و reading

چگونه مهارت reading را تقویت کنیم

برای تقویت مهارت reading، نیازمند متدهای عجیب نیستید. مهارت writing و reading، هر دو بر اصولی استوارند و بدون شک، وجود هر دو برای پیشرفت ضروری است.

برای تفریح بخوانید

اولین نکته در تقویت مهارت writing و reading این است که یاد بگیرید چطور زبان انگلیسی و مهارت‌های آن را دوست داشته باشید. از موضوعاتی آغاز کنید که به آن علاقه‌مند هستید.

 

 

علاقه‌مندی به موضوعات، سبب می‌شود که هنگام تقویت مطالعه، از تمرین و یادگیری reading لذت ببرید. در این صورت نه تنها اطلاعات شما در موضوع مورد نظر افزایش می‌یابد بلکه مهارت شما در ریدینگ نیز پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

به مرور کردن و اسکن کردن توجه کنید

راه دیگر برای تقویت دو مهارت writing و reading، توجه به استراتژی‌های پذیرفته شده و کاربردی آنان است. مرور و اسکن در reading، به شما اجازه می‌دهد تا سرعت خود را افزایش دهید و موثر در آزمون‌ها عمل نمایید. ابتدا قبل از خواندن جزء به جزء کلمات متن، سعی کنید متن را مرور کلی کنید، کلمات کلیدی را بیابید و کلیات مدنظر در متن را متوجه شوید. سپس بار دیگر به سراغ آن بروید و این بار، جزییات را نیز مدنظر قرار دهید.

 

تقویت دو مهارت writing و reading

تفسیر کنید

راه دیگر برای تقویت مهارت writing و reading، تفسیر کردن صحیح متن یا سوال است. تفسیر کردن به شما کمک می‌کند تا برداشت و درک خود از متن را متوجه گردید. برای این کار، راه‌های زیادی وجود دارد. مثلا، می‌توانید متن را بخوانید و کلمات و جملاتی که با درک آنها مشکل دارید و احتمالا با اهمیت هستند هایلایت کنید و زیر نکات مهم خط بکشید. راه دیگر این است که خلاصه‌ای از متن را در حاشیه متن یادداشت کنید. در این صورت سرعت عمل شما بیشتر خواهد شد.

 

ویدیو پییشنهادی : تصحیح رایتینگ آیلتس
تصحیح رایتینگ آیلتس

 چگونه مهارت writing را تقویت نماییم

مهارت رایتینگ، توانایی است که نیازمند تمرین و استمرار است. هیچکس ذاتا مسلط به رایتینگ نیست و از دستورالعمل‌های آن مطلع نیست!

برای تفریح بنویسید

مهارت writing و reading مکمل یکدیگر هستند؛ پس زمانی که بر روی یکی از مهارت ‌ها کار کنید در واقع هر دو مهارت را پیشرفت داده‌اید. همانطور که خواندن باید با موضوعات مورد علاقه توامان باشد، رایتینگ نیز بایستی با لذت همراه گردد.

سعی کنید برای خود مجله ای شخصی داشته باشید و هر روز در آن مطلبی بنویسید. لغات یاد گرفته شده روز و اصطلاحات را در متن مورد نظر پیاده کنید و از بازی کردن با جملات لذت ببرید. داشتن مجله شخصی به شما کمک می‌کند که سختی writing، جای خود را به لذت و هیجان بدهد.

 

 چگونه مهارت writing را تقویت نماییم

یک موضوع انتخاب کنید و بنویسید

رایتینگ را با نوشتن در مورد هر موضوعی آغاز کنید. از اینکه در طول روز چه می‌کنید بنویسید، یا اینکه چه می‌بینید یا می‌شنوید نت بردارید، یا از عقیده شخصی تان در مورد موضوعی مطلب بنویسید. از مطلبی که خوانده‌اید، خلاصه ای بنویسید. خود را درگیر آنچه که باید بنویسید نکنید. مهارت writing و reading، چنان به هم مرتبطند که خود به خودی همدیگر را کامل می‌کنند.

زمانی که توانایی شما افزایش یافت به سراغ موضوعات پیچیده‌تری بروید. اگر برای آزمونی در حال آماده شدن هستید از نمونه سوالات آکادمیک تری استفاده کنید. نمونه سوالات رایتینگ تافل یا آیلتس می تواند موثر باشد. تصحیح رایتینگ تافل آسان نیست، پس با قسمت بعدی همراه باشید.

 

مقاله پییشنهادی : آمادگی برای آزمون تافل
آمادگی برای آزمون تافل

رایتینگ خود را چک کنید

اگر برای تقویت مهارت writing در کلاسی شرکت می کنید، مدرس شما بسیار خوشحال خواهد شد که به شما در این امر کمک کند. از استاد خود برای بررسی رایتینگ تافل و آزمون هایی نظیر آن کمک بگیرید. همچنین، از دوستانی که مهارت کافی دارند کمک بخواهید تا اشتباهات شما را اصلاح نمایند. می توانید از آنها بخواهید که تمامی رایتینگ شما را اصلاح نموده یا تنها بخشی که با آن مشکل دارید را تصحیح نمایند.

معمولا بازبینی دوباره، سبب می شود تا اشتباهاتی که جا انداخته اید را راحت تر بیابید. زمانی که اشتباه خود را متوجه شدید، بهتر است آن را عمیقا به خاطر بسپارید و تنها به نوشتن فکر نکنید. اگر اشتباهات را مدنظر قرار ندهید، تکرار آنها در آینده برای شما دردسرساز خواهد شد.

به دامنه لغات خود بیفزایید

دامنه لغات بالا، کلید موفقیت در مهارت رایتینگ است. برای تقویت رایتینگ خود، نیاز دارید که تا می توانید بخوانید و لغات و اصطلاحات جدید را یاد بگیرید. به شدت پیشنهاد می شود که بجای یادگیری کلمات منفرد، عبارات ترکیبی (collocations) را فرا بگیرید.

 

 چگونه مهارت writing را تقویت نماییم

 

در این صورت هم در زمان صرفه جویی کردید هم به دامنه لغات خود افزودید. عبارات ترکیبی، عباراتی هستند که شامل دو بخش می شوند. یک فعل و یک اسم در کنار یکدیگر یک عبارت ترکیبی را ایجاد می کند. برای اطمینان از صحت عبارات، همیشه خود را با دیکشنری آپدیت کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : TOEFL iBT: Listening and Speaking
TOEFL iBT: Listening and Speaking

همه یادداشت های خود را در یک جا ذخیره کنید.

هنگام تقویت مهارت writing، دفترچه ای تهیه کنید و تمامی مطالب خود را در آنجا یادداشت کنید. نظم در بهبود مهارت reading و writing نقش مهمی دارد. در این صورت همیشه قابلیت دسترسی به مطالب وجود دارد و از طرفی می توانید میزان پیشرفت خود را در مرور زمان بررسی نمایید.

به یاد داشته باشید. تنها راه تقویت مهارت رایتینگ و reading، خواندن و نوشتن است! رایتینگ و ریدینگ دو مهارتی هستند که پایانی ندارند و هر روز زمانی جدید است تا به دانش خود بیفزایید.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا