زبان خارجی

آمادگی برای آزمون تافل

چگونه برای آزمون تافل آماده شویم

آمادگی برای آزمون تافل یکی از چالش برانگیزترین دغدغه دانشجویانی است که قصد مهاجرت یا اپلای (apply) در یک دانشگاه معتبر را دارند. تافل که مخفف عبارت  Test of English as a Foreign Language  (آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) است، به مدت دو سال اعتبار دارد. علاوه بر مهاجرت، داشتن مدرک تافل، تضمینی است بر تسلط شما بر زبان انگلیسی و می‌تواند به عنوان یک نقطه قوت، در رزومه شما برای دستیابی به شغل ایده‌آل‌تان محسوب شود.

مدت زمان این آزمون حدودا چهار ساعت می‌باشد. ساختار آزمون تافل به گونه است که چهار مهارت خواندن (Reading)، شنیدن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) را در متقاضیان مورد سنجش قرار می‌دهد.

 

ویدیو پییشنهادی : تصحیح رایتینگ تافل ۱
تصحیح رایتینگ تافل 1

 

جهت آمادگی برای آزمون تافل لازم است اطلاعاتی در مورد موارد امتحانی و نحوه برگزاری آزمون بدست آورد. بخش اول آزمون تافل، خواندن (Reading) است، که شامل ۳ یا ۴ متن تقریبا ۷۰۰ کلمه ای می‌شود. تعداد سوالات در این بخش در مجموع ۳۶ تا ۵۶ سوال می‌باشد که پاسخگویی به آن ها حدودا ۶۰ تا ۸۰ دقیقه زمان بر خواهد بود. بخش دوم آزمون تافل، شنیدن (Listening) است.

 

چگونه برای آزمون تافل آماده شویم

این بخش شامل ۲ یا ۳ مکالمه تقریبا ۳ دقیقه ای و ۴ تا ۶ سخنرانی کوتاه (مان لکچر) حدودا ۵ دقیقه ای می‌باشد. سوالات این بخش به صورت تستی بوده و زمان تقریبی ۶۰ الی ۹۰ دقیقه می‌باشد.

بعد از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای، آزمون صحبت کردن (Speaking) آغاز خواهد شد که شامل ۶ سوال بوده و حدودا ۲۰ دقیقه طول می‌+کشد. در این بخش، شما حداکثر ۳۰ ثانیه برای فکر کردن به سوالات زمان دارید و پس از آن، باید پاسخ خود را ارائه دهید. قسمت نهایی آزمون تافل، نوشتن (Writing) می باشد. در این بخش، شما باید دو متن را در مدت زمان تقریبی ۵۰ دقیقه بنویسید.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آشنایی با آزمون GRE
جی آر ای

 

اقدامات پیش از آزمون تافل

به منظور کسب آمادگی برای آزمون toefl، دانستن موارد حداقلی زیر، ضروری می باشد.

  • فرمت زمان‌بندی و تعداد سوالات آزمون تافل
  • راه‌های آمادگی برای آزمون تافل
  • مهارت‌های عمومی
  • پیشنهاد می‌شود جهت آمادگی برای آزمون toefl چندین مورد را مدنظر داشته باشید
  • افزایش دایره لغات
  • یادگیری گرامر و نکات کلیدی آن
  •  آشنایی با ساختار سوالات (از طریق بررسی نمونه سوالات آزمون تافل در دوره‌های گذشته)
  • مشاهده فیلم یا کلیپ‌های زبان اصلی به صورت مستمر به همراه زیرنویس انگلیسی
  •  شناسایی نقاط قوت و ضعف خود (جهت مدیریت زمان و هزینه)

یادگیری واژگان جدید و استفاده از آن‌ها در آزمون‌های صحبت کردن (Speaking) و نوشتن(Writing)، ضمن تقویت مهارت‌ها، اعتماد به نفس شما را در این بخش ها، افزایش می‌دهد.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه آزمون تافل

 

اقدامات پیش از آزمون تافل

مهارت های اختصاصی جهت آمادگی برای آزمون تافل

تقویت مهارت شنیداری، یکی از روش‌های آمادگی برای آزمون تافل محسوب می‌شود. برای تقویت مهارت این مهارت، حتما از پادکست‌های معتبر، ویدئوهای سخنرانی، سمینارهای علمی و برنامه های تلویزیونی استفاده کنید. علاوه بر این،  اطلاعات خود را در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی بالا ببرید تا بتوانید در مورد آن ها به انگلیسی صحبت کنید

موارد ذکر شده برای شروع مطالعات هدفمند، ضروری هستند. پس از اینکه مطمئن شدید پیش زمینه علمی لازم برای شرکت در آزمون را دارید، لازم است که توانایی‌های خود را با مطالعه منابع آزمون تافل، بیش از پیش افزایش دهید. در این صورت امکان موفقیت شما چندین برابر خواهد شد.

یکی از اصول آمادگی برای آزمون تافل، داشتن برنامه زمانی منسجم برای مطالعه و یادگیری می‌باشد. لذا حتما تاریخ شرکت در آزمون را تعیین نمایید و طبق آن برنامه مطالعاتی خود را تبیین کنید. حتما سعی کنید به تاریخ های برنامه خود پایبند باشید. در این صورت در کوتاه‌ترین زمان به بهترین نتیجه ممکن دست خواهید یافت.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین کتاب رایتینگ تافل

 

محورهای مطالعاتی شما در راستای آمادگی برای آزمون تافل، باید حول چهار مهارت ذکر شده، متمرکز باشد. لذا حتما کتاب‌های آزمون تافل را چندین بار مطالعه کنید. شما باید عملکرد مناسبی در هر چهار مهارت داشته باشید. لذا برای تمرین هر کدام، زمان‌بندی مشخصی داشته باشید.

احتمالا شما برای بررسی سطح مهارت صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) خود، نیاز به یک مشاور یا استاد با تجربه دارید. در این صورت با استفاده از تجربیات وی، عملکرد بهتری در آزمون تافل خواهید داشت. برای تقویت مهارت شنیداری خود حتما از پادکست‌های معتبر، ویدئوهای سخنرانی، سمینارهای علمی و برنامه های تلویزیونی استفاده کنید

 

مهارت های اختصاصی جهت آمادگی برای آزمون تافل

بهترین منابع آزمون تافل

جهت مطالعه برای چهار مهارت ذکر شده در آزمون تافل (خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن)، منابع متعدد و بسیاری در اینترنت و فضای مجازی موجود است. گستردگی و پراکندگی منابع آزمون تافل، موجب سردرگم شدن متقاضیان می‌شود و همچنین ممکن است باعث هدر رفتن وقت و زمان آن‌ها گردد. به همین دلیل، پیشنهاد ما استفاده از  منابعی است که توسط اساتید مجرب، تالیف و گردآوری شده‌اند.

علاوه بر این، شما نیازمند سوالات استاندارد آزمون تافل هستید. سوالات غیر اصولی و غیر استاندارد، موجب انحراف از مسیر اصلی شده و بازدهی فرآیند مطالعاتی را کاهش می‌دهد.

 

ویدیو پییشنهادی : آشنایی با آزمون آیلتس
آیلتس

 

یکی از بهترین شگردهای مطالعاتی، استفاده از نمونه سوالات آزمون تافل است. در این حالت، شما خود را در موقعیتی کاملا مشابه آزمون قرار می‌دهید. تداعی کردن شرایط آزمون، موجب کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس در پاسخگویی، شکل گیری ایده‌های نو برای آزمون اصلی و… خواهد شد، که در نهایت موفقیت شما را در پی خواهد داشت.

دوره‌های تنظیم شده برای متقاضیان آزمون تافل، بر اساس مهارت های مذکور، دسته‌بندی می‌شوند. متقاضیان براساس نقاط ضعف و قوت خود می‌توانند در هر کدام از دوره‌ها شرکت کنند. این دوره‌ها بهترین منبع برای آمادگی برای آزمون تافل به شمار می روند.

 

مقاله پییشنهادی : نحوه ثبت‌نام آزمون تافل

 

بهترین منابع آزمون تافل

آموزش تافل در خانه

شرکت در کلاس‌های آمادگی برای آزمون تافل، ممکن است پر هزینه بوده و همچنین به علت برگزار نشدن در همه شهرها و شهرستان‌ها، گزینه خوبی برای افزایش مهارت‌ها محسوب نشود. لذا پیشنهاد ما، آموزش تافل در خانه می باشد. از جمله مزایای آموزش تافل در خانه، صرفه جویی در وقت و هزینه و همچنین افزایش تمرکز در مطالعه می‌باشد.

علاوه بر این، امکان ارتباط با دیگر دانشجویان، از طریق تالار گفتگو، فراهم می‌باشد. در این صورت شما قادر به تقویت شبکه روابط حرفه‌ای خود خواهید بود و ضمن تبادل نظر با آن‌ها، می‌توانید تمرینات را به صورت گروهی انجام دهید.

 

مقاله پییشنهادی : قیمت آزمون تافل

 

در این دوره‌ها، ضمن آموزش مهارت های لازم برای آزمون تافل، با نحوه تست زنی سوالات تافل، نیز آشنا خواهید  شد. این شیوه‌های تست‌زنی همچنین به کنترل زمان بندی امتحان کمک خواهد کرد و باعث می‌شود که شما وقت کم نیاورید. همچنین شما را در انتخاب گزینه صحیح، هدایت خواهد کرد.

جهت آمادگی در آزمون تافل، لازم است که خود را در شرایط جلسه آزمون قرار داده و تست ها را طبق زمان بندی انجام دهید. علاوه بر این، پیشنهاد می‌شود که محدودیت‌های آزمون را نیز رعایت کنید. این تمرین، باعث غلبه بر استرس و آمادگی بهتر برای آزمون خواهد شد.

در نهایت، ضمن آرزوی موفقیت، لازم به ذکر است که مهمترین فاکتور آمادگی برای آزمون تافل، میزان سعی و تلاش و پشتکار زبان آموز، می‌باشد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا