مقالات دیجیتال مارکتینگ

معرفی ابزارهای کاربردی سئو

تا چه اندازه با ابزارهای سئو آشنایی دارید

برای بسیاری از افرادی که در حوزه بهینه‌سازی وب سایت فعالیت می‌کنند شناخت و استفاده از ابزارهای سئو اهمیت بالایی دارد. در واقع برای کارشناسان بهینه‌سازی و بهبود رتبه وب سایت‌ها بهره گرفتن از ابزار seo می‌تواند سبب پیشرفت سایت مدنظر شده و از رقبا پیشی بگیرد.

در واقع باید گفت در مسیر سئو سایت و ضمن دارا بودن سواد کافی نسبت به این موضوع، نیاز به ابزارهای سئو نیز داریم مانند ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی، ابزارهای سئو داخلی سایت و همینطور ابزارهای رتبه‌بندی سایت گوگل که با بهره‌بردن از آنها فرایند بررسی و تحلیل سایت به شکل محسوس و قابل توجهی راحت‌تر می‌شود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

با استفاده از ابزارهای آنالیتیک که معروفترین آنها google analytics می‌باشد می‌توانیم از داده‌های تحلیل شده بدست آمده در فرآیند آنالیز سایت استفاده‌های فراوانی بکنیم.

 

تا چه اندازه با ابزارهای سئو آشنایی دارید

 

داشتن دانش کافی در خصوص ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی بخش مهمی از سئو سایت است که سبب ارتقای رتبه در موتور جستجوی گوگل خواهد شد. علاوه بر موارد فوق برخی از افراد قصد تهیه فیلم‌های آموزش سئو داشته که آنها نیز قبل از انجام کار باید با ابزارهای سئو آشنایی کامل داشته باشند.

ابزار سئو چیست؟

به طورخلاصه باید گفت ابزار سئو شامل مجموعه امکاناتی است که به کاربر کمک می‌کند تا باعث بهبود استاندارد‌های سایت خود از نظر موتورهای جستجو شده و رتبه سایت خود را افزایش دهد.آموزش سئو

ابزار گوگل آنالِیتیکس (google analytics)

هر کاربری که میخواهد در حوزه کاری خود موفق شود باید به طور کامل مخاطبین خود را شناسایی کند و پاسخ سوالاتی همچون:

 1. بازدید روزانه سایت من چقدر است؟
 2. بازدیدکنندگان از چه روش‌هایی وارد سایت من شده‌اند؟
 3. میانگین ماندن کاربران در سایت من چقدر است؟
 4. کدام صفحات بیشترین بازدید را داشته اند؟
 5. تحلیل رفتار بازدید کننده‌های سایت من کدام است؟

و بسیاری امکانات حرفه‌ای دیگر که در این نوشتار نمی‌گنجد و یک بحث مفصل است.

 

ابزار گوگل آنالتیکس (google analytics)

 

همینطور ابزارهای آمارگیر دیگری مانند سایت histats.com نیز محبوبیت زیادی بین کاربران داشته که می‌توانید به عنوان یک آمارگیر حرفه ای از آن استفاده نمایید. این سایت ابزارهای گسترده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که می‌توانید به طور کامل بازدید‌کننده‌ای خود را آنالیز کنید

بهترین ابزارهای سئو کدام‌اند

سوالی که همواره در ذهن مدیران سایت‌ها و کارشناسان وجود دارد این است که بهترین ابزارهای سئو برای بررسی و آنالیز وضعیت وب سایت کدام است و باید از کدام استفاده کرد؟ پاسخ دادن به این سوال کاری دشوار است چرا که دسته‌بندی وسیعی از آنها وجود داشته که هر یک در حوزه خود کاربرد دارد و باید به شکل ترکیبی از آنها بهره برد اما وب سایت Ahrefs یک مجموعه کامل از ابزارهای SEO را به کاربران ارائه می‌دهد.

 

 

در واقع اگر بگوییم بهترین ابزارهای سئو فقط شامل یک سرویس مشخص و تک خواهند بود شاید یک صحبت اشتباه کرده باشیم چرا که تنوع ابزارهای سئو آنقدر زیاد بوده که کلمه بهترین ابزار سئو شاید از نظر فنی صحیح نباشد.در این نوشتار به بررسی مهم‌ترین ابزارهای SEO خواهیم پرداخت تا بتوانید برای بررسی کیفیت وب سایت خود از آنها استفاده نمایید.

 

بهترین ابزارهای سئو کدام‌اند

ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید بدانید باید چه نوع استراتژی برای محتوای سایت خود پیاده سازی کنید قطعا قبل از هر اقدامی باید کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت خود را کاملا بررسی نمایید تا متوجه شوید. چه کلماتی بیشترین جستجو توسط کاربران در گوگل را دارا می‌باشند و همینطور کلمات کلیدی استفاده شده در وب سایت رقبا شامل چه مواردی می‌شود.

از طرف دیگر به کمک ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی علاوه بر اینکه متوجه خواهید شد کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با شما شامل چه مواردی می‌شود و رقبای شما از نظر کلمات کلیدی چه وضعیتی دارند این امکان را دارید تا متوجه سختی کلمه و تلاش لازم در جهت بالا آمدن آن در گوگل بشوید.

 

 

اگر یک کارشناس سئو بخواهد برای یک پروژه با هدف بهبود کلمات کلیدی و ارتقای رتبه سایت در گوگل فعالیتی داشته باشد، اولین چیزی که در تعیین دستمزد به آن توجه خواهد کرد دو موضوع مهم خواهد بود: اول وضعیت کلمات کلیدی استفاده شده در وب سایت (اگر از قبل سایت ایجاد شده و دارای محتوا باشد) و دوم بررسی سختی کلمه یا کلمات خواسته‌شده کارفرما برای بالا آمدن در گوگل می‌باشد.

 

ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی

 

به همین دلیل سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین بسیار کارآمدی برای آنالیز کلمات کلیدی یک سایت وجود دارد که یکی مطرح‌ترین آنها، سایت keywordtool.io است که در واقع یکی از ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی بوده که به شکل حرفه‌ای و یکپارچه جهت تحقیق بر روی کلمات کلیدی امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد:

 1. امکان آنالیز کامل کلمات کلیدی دلخواه
 2. امکان بررسی سختی کلمات کلیدی انتخاب شده در کشورهای مختلف

قابلیت search volume

قابلیت search volume که به کاربر اجازه می‌دهد تعداد دفعاتی که کلمه مورد نظر دقیقا در طول یکماه در یک موقعیت مکانی جستجو شده است را متوجه شود. این قابلیت یکی از مهم‌ترین امکانات این ابزار SEO بوده و کار را برای کارشناسان سئو و مدیران وب سایت‌ها بسیار راحت کرده است

وجود قابلیت بررسی Trend کلمات کلیدی در سایت keywordtool.io این امکان را می‌دهد تا کاربران متوجه شوند طی ۱۲ ماه گذشته search volume روند تغییرات کلمه مورد نظر چه میزانی بوده است و..

همچنین اگر اکانت سایت Ahrefs را خریداری کرده باشید یکی از قسمت‌های کلیدی در این ابزار سئو تحلیل و بررسی کامل کلمات کلیدی از ابعاد مختلف است که یک دید کاملا تخصصی به کاربر می‌دهد.

امکانات ابزارهای سئو در سایت Ahrefs

اگر بخواهیم به طور ساده این سایت که ارایه دهنده کامل ابزارهای SEO می‌باشد باید بگوییم یک آچار فرانسه سئو محسوب می‌شود چرا که کلیه نیازهای کاربران را برآورده می‌کند و تا حد زیادی با استفاده از اکانت این سایت دیگر نیازی به خرید اکانت‌های دیگر ندارید.

 

مقاله پییشنهادی : CDN چیست ؟ تأثیر CDN بر روی سئو
CDN چیست ؟ تأثیر CDN بر روی سئو

 

در واقع این سرویس یک مجموعه ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل را از زوایای گوناگون به شما ارائه می‌دهد. همینطور باید گفت این سرویس یکی از ابزارهای بررسی بک لینک محسوب می‌شود.

در یک نگاه کلی می‌توان بیان کرد ابزارهای سئو سایت Ahrefs به شش حوزه اصلی دسته‌بندی می‌شوند که توسط آنها می‌توانید وضعیت سایت خود را به‌طور کامل بررسی کنید.

 • ابزار بررسی و آنالیز رقبا Competitive Analysis
 • ابزار جستجوی کلمات کلیدی که خود قسمت‌های متعدد و کاملی دارد Keyword Research
 • ابزار جستجوی بک لینک‌های ثبت شده برای یک دامنه یا دامنه رقبا Backlink Research
 • ابزار بررسی محتوا که یک آنالیز کامل از محتواهای وب سایت انجام می‌دهد Content Research
 • ابزار مقایسه و آنالیز رتبه‌بندی سایت‌ها Rank Tracking
 • ابزار مانیتورینگ و نظارت بر وب‌سایت Web Monitoring
 • سایت Majestic Seo یک ابزار همه کاره بررسی و آنالیز سئو سایت

امکانات ابزارهای سئو در سایت Ahrefs

سایت Majestic Seo

سایت Majestic Seo نیز مانند Ahrefs شامل مجموعه‌ای از ابزارهای سئو یکپارچه است که به شما اطلاعات کامل و دقیقی از وضعیت لینک های داخلی و خارجی، وضعیت رتبه سایت در گوگل و مشکلات سئو سایت به کاربر ارایه می‌دهد.

ابزارهای سئو داخلی سایت

شاید این سوال برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد که سئو داخلی چیست؟ سئو داخلی چه اهمیتی دارد؟ ابزارهای بهینه‌سازی محتوا شامل چه مواردی می شود؟

به طور ساده می توان گفت به کلیه اقداماتی که مدیر در داخل سایت برای ارتباط بهتر با موتورهای جستجو انجام می‌دهد و سبب می‌شود با انجام اموری رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل افزایش یابد (بدون کمک گرفتن از هیچ ابزار SEO خارج از محیط سایت مانند سایت Ahrefs) سئو داخلی گفته می‌شود و شامل اقدامات متعددی می‌باشد.

 

مقاله پییشنهادی : چگونه سایت خود را سئو کنیم
چگونه سایت خود را سئو کنیم

 

بستگی به میزان رقابت کلمات کلیدی دارد اما آمارهای حاکی از آن است که سئو داخلی حدودا ۴۰% از فاکتورهای رتبه بندی گوگل را در بر می‌گیرد. به طور تیتروار اگر بخواهیم در کنار مجموعه اقدامات بهبود سئو داخلی وب سایت ابزارهای داخلی وب سایت را به عنوان مثال برای بهبود سئو وردپرس را بیان کنیم (با توجه به اینکه تعداد بسیاری از وب سایت‌ها با وردپرس طراحی شده‌اند و کاربران زیادی از این سیستم مدیریت محتوا برای راه‌اندازی سایت‌های خود استفاده می‌کنند) می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • بهینه بودن آدرس سایت (Domain)
 • استاندارد بودن سرتیتر مطالب و محتواهای وب سایت (Heading) که خود شامل ۶ تگ H1 تا H6 می‌شود.
 • با کیفیت بودن محتوای داخلی وب سایت از نظر حجم کلمات، وجود پادکست، تصویر و ویدئوی مناسب

ابزارهای سئو داخلی سایت

کلمات کلیدی مناسب

متناسب بودن کلمات کلیدی: ابزار همه کاره WordPress Keyword Tool که یک سیستم یکپارچه و کامل برای بررسی کلمات کلیدی و همینطور پیشنهاد کلمات کلیدی برای محتوا می‌باشد و امکان اضافه کردن کلمات پرطرفدار را به برچسب مطالب دارد.

 لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی برای مطالب وب سایت: افزونه Interlinks Manager که یک ابزار کامل برای لینک‌سازی داخلی بین مطالب وردپرسی به حساب می‌آید

 

ابزارهای تست سرعت سایت

یکی دیگر از اقداماتی که هر مدیر سایتی باید به‌طور منظم آن را انجام دهد بررسی سرعت لود سایت و فاکتورهای موثر بر سرعت وب سایت می‌باشد. خوشبختانه ابزارهای آنلاین بسیار مفید و کاملی جهت تست سرعت سایت وجود دارد که معروف‌ترین آن ها سرویس google page speed insight می‌باشد که طور کامل کلیه پارامترها و قسمت‌های مختلف سایت را از نظر بهینه‌بودن سرعت و لود بررسی و گزارش کاملی به شما ارائه می‌دهد

سرویس بعدی تست سرعت سایت وب سایت معروف GTmetrix بوده که بر اساس استانداردهای خاص خود سرعت لود سایت و مشکلات و موانع موجود را از نظر سرعت به شما گزارش می دهد. در واقع یک سرویس کامل جهت بررسی کیفیت سایت می‌باشد.

در پایان باید گفت اگر قصد دارید یک وبمستر حرفه ای در حوزه کسب و کار خود باشید باید بتوانید با ابزارهای سئو که در این نوشتار معرفی شد به‌خوبی کار کنید و فراموش نکنید کار کردن ساده با ابزارهای سئو به تنهایی کافی نیست بلکه باید قدرت تحلیل و آنالیز کامل داده‌های استخراج شده از سرویس‌های فوق را داشته باشید تا بتوانید درک صحیحی از وضعیت سایت خود داشته باشید.

در واقع یکی از مشکلات کاربران آماتور در استفاده از ابزارهای سئو این است که فکر می کنند تنها با جستجو کردن در این سایت‌ها می‌توانند اطلاعات دقیقی به‌دست بیاورند در صورتی که این داده‌های استخراج از از ابزارهای seo خام بوده و باید تحلیل و براساس تحلیل یک برنامه ریزی و استراتژی مشخصی برای آن‌ها مدنظر گرفته شود.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. درود بر شما
  با تشکر از مطلبی که منتشر کردید. ابزارهای مفیدی رو معرفی کرده بودید و من با اکثر اونها کار کرده‌ام. سایت “جت سئو” هم یک سایت کاربردی بررسی آنلاین سئو و تحلیل و آنالیز سئو هست و می‌خواستم نظر تخصصی شما رو هم درباره جت سئو بدونم.
  ممنونم

  1. سلام
   ممنون از همراهیتون. ساست جت سئو برای آنالیز سئو سایت مناسبی هستش. باز بستگی به جنس کارتون داره که می خواهین انجام بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا