رشته مدیریت پروژه چیست؟

در این مقاله سعی داریم به شما هر اطلاعاتی که راجب رشته مدیریت پروژه لازم است بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

مدیریت پروژه یکی از رشته های مطلوب افراد علاقه‌مند در دانشگاه ها می باشد؛ اسم کامل این رشته مهندسی مدیریت پروژه است و در دسته مهندسی عمران قرار می‌گیرد.

این رشته ترکیبی از دو علم فن و هنر است که هدف آن آماده سازی افراد برای مدیریت، کنترل، اجرا و نظارت پروژه می‌باشد. که در اصل ترکیبی از دو رشته مهندسی عمران و مدیریت است.

امروزه دانشگاه پیام نور رشته مهندسی مدیریت پروژه را به عنوان یک تخصص در رشته‌ها جای داده است و افراد زیادی در سراسر کشور وجود دارند که در دانشگاه‌های پیام نور مشغول به تحصیل در آن هستند.

پذیرش در رشته مدیریت پروژه به چه شکل می‌باشد؟

دانشگاه پیام نور دانشجو های زیادی را در مقطع لیسانس ( کارشناسی ) در این حوزه می‌پذیرد و انصافا هم خواهان زیادی در این دانشگاه‌ها وجود دارند. داوطلبان می‌‍‌توانند از طریق کنکور سراسری و آزمون‌های فراگیر در این رشته پذیرفته شوند.

دانش‌آموزانی که پیش دانشگاهی خود را پشت سر گذاشتند می‌توانند در این رشته دانشگاهی ادامه تحصیل دهند.

 

 

کاربرد رشته مهندسی مدیریت پروژه در دنیای امروز

بدون شک اگر شخصی بخواهد پروژه‌ای ایجاد کند، باید قبل از ایجاد تمام جوانب را از جمله زمان، طرح، هزینه و … در نظر بگیرد؛ در نظر گرفتن تمامی این موارد و اجرای طرح آن به علم و فنی نیاز دارد که بتواند بدون نقص تمامی موارد را به درستی اجرا کند.

قطعا آن علم مهندسی مدیریت پروژه می‌باشد؛ قطعا پروژه‌ای که مدیر ارشد آن بر علم مهندسی مدیریت پروژه کاملا آشنا باشد یا اصلا مدرک و رشته تحصیلی آن در راستای مدیریت پروژه باشد، بسیار موفق خواهد بود.

 رشته مدیریت پروژه

نکاتی درباره رشته مدیریت پروژه

این رشته یکی از جدیدترین و البته کاربردی‌ترین رشته‌هایی است که تازه وارد دانشگاه شده است؛ داوطلبان این رشته را فقط می‌توانند در دانشگاه‌های پیام نور در سراسر کشور بخوانند و به دلیل تازه وارد شدن به ایران، امکان تحصیل آن در دانشگاه دیگری نخواهد بود.

حتی به دلیل جدید الورود بودن این رشته، بسیاری از افراد حتی افرادی که با این رشته مرتبط هستند هم به اشتباه می‌افتند و حتی این رشته را با دیگر رشته‌های دانشگاهی اشتباه می‌گیرند؛ اکثر افراد نیز از وجود این رشته در ایران آگاهی ندارند و اصلا نمی‌دانند که این رشته در ایران نیز تدریس می‌شود.

یکی از مسائل مهمی که می‌تواند در این رشته به دانشجو ضربه بزند، نبودن اطلاعات کافی برای این رشته می‌باشد؛ بدون شک وقتی که یک رشته ناشناخته باشد و ناشناخته باقی بماند، اطلاعات زیادی از آن در دسترس نخواهد بود.

در دسترس نبودن اطلاعات کافی و بدون داشتن علم لازم برای ورود به رشته مهندسی مدیریت، می‌تواند دانشجو را دل‌سرد و در نهایت از این رشته دل‌زده کند.

 

 

شرایط تحصیل در رشته مدیریت پروژه

هنگامی که افراد در رشته مهندسی مدیریت پروژه فارغ التحصیل شدند، می‌توانند در دو رشته ادامه تحصیل بدهند؛ آن دو رشته سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره‌وری می باشد.

از آن‌جایی که افراد در این رشته  با مهندسی عمران، مدیریت و صنایع در ارتباط بودند، هم از نظر عملی در سطح بالایی قرار دارند و هم از نظر تئوری و دانشی به سطح مطلوبی رسیده‌اند. این افراد توانایی کارهایی که با مهندسی عمران، مدیریت و صنایع در ارتباط هستند را دارند و در صورت وجود دانش و شرایط کافی، می‌توانند افراد موفقی در زمینه کاری باشند.

همان‌طور که گفته شد این حوزه برای بسیاری از افراد و حتی برخی از اساتید دانشگاهی نیز ناشناخته مانده است؛ قطعا ناشناخته ماندن این رشته آسیب‌هایی را به اجتماع وارد خواهد کرد که هر چه زودتر باید جلوی آن را بگیرند.

 

ناشناخته ماندن آن دلایل زیادی دارد که در ادامه به برخی از این دلایل خواهیم پرداخت.

دلایل ناشناخته ماندن رشته مدیریت پروژه

  • جدید بودن رشته

اولین و البته مهم‌ترین دلیل ناشناخته ماندن این رشته، به تازگی وارد شدن آن به ایران می‌‌باشد؛  هم اکنون در سال‌های اولیه تدریسش در ایران می‌باشد و نمی‌توان انتظار داشت که از همین ابتدا رشته‌‍‌ای پر سروصدا در کشور عزیزمان باشد.

  • دانشگاه پیام نور

دومین دلیل آن می‌تواند وجودش در دانشگاه پیام نور باشد؛ دانشگاه پیام نور جزو دانشگاه‌هایی می‌باشد که چندان وضع مناسبی ندارد و با این شرایط نیز نمی‌تواند آن را به خوبی معرفی کند.

دانشگاه پیام نور به دلیل کمبود امکانات و موقعیت نه چندان مناسب، آن‌طور که انتظار می‌رفت برای این رشته عمل نکرده است؛ قطعا اگر رشته مهندسی مدیریت پروژه در یک دانشگاه سطح بالا و مطلوب تدریس می‌شد، خواهان بسیار زیادی پیدا می‌کرد و بدون شک شناخته شده‌تر خواهد بود.

سومین مسئله باز هم مربوط به دانشگاه پیام نور می‌باشد؛ در این دانشگاه از اساتید با تجربه استفاده نمی‌شود و بیش‌تر آن‌ها مدرک لیسانس دارند و یا حتی دانشجوی کارشناسی می‌باشند. همین امر باعث می‌شود که استادان هم شناخت کافی نسبت به مهندسی مدیریت پروژه را نداشته باشند.

  • کم‌کاری دانشجویان

از حق نگذریم خود دانشجویان این حوزه هم در زمینه شناساندن این رشته به مدیران و مهندسان مختلف کم‌کاری می‌کنند و به عبارتی دیگر هیچ کاری بر شناساندن آن به مردم و صاحب نظران انجام ندادند.

زمانی هم که مسئولین، مهندسان و عامه مردم با این رشته آشنا نباشند و شناخت کافی نسبت به آن پیدا نکنند، بدون برگزاری جشنواره یا همایش این رشته هم‌چنان ناشناس خواهد ماند.

  • کم کاری مجلات و نهاد‌های مرتبط

لازم به ذکر است که موسسه یا ارگانی برای این رشته وجود ندارد که بخواهد آن‌را به مردم و مسئولان معرفی نماید؛ این مسئله را باید پای کم‌کاری مسئولان و مدیران مرتبط با مهندسی مدیریت پروژه نوشت.

تا به حال نشریه یا مجله علمی و فرهنگی دیده نشده است که بخواهد به معرفی این رشته مظلوم بپردازد و تلاش کند که آن‌را به مردم بشناساند.

این مشکلات فقط بخشی از دلایل ناشناخته ماندن رشته مدیریت پروژه می‌باشد و مسائل بسیار دیگری هم وجود دارد که مانع شناخته شدن آن می‌شود.

تدریس در دانشگاه‌های معتبر خارجی

با این‌که رشته مهندسی مدیریت پروژه در دانشگاه‌های داخلی تدریس نمی‌شود و فقط دانشگاه پیام نور آن‌ را پوشش می‌دهد که متاسفانه آن‌هم از کیفیت خوبی برخوردار نیست، اما دانشگاه‌های خارجی نشان دادند که توجه ویژه‌ای به این رشته کاربردی دارند و به راحتی از کنار آن رد نخواهند شد.

امروزه این رشته در دانشگاه‌های معتبری همچون دانشگاه تورنتو کانادا، دانشگاه برکلی، دانشگاه استنفورد و جورجیا تدریس می‌شود که انصافا هم خواهان زیادی در این دانشگاه‌های معتبر پیدا کرده است.

درس‌های تخصصی :

درس‌های تخصصی این حوزه در زیر مجموعه سه پودمان قرار دارند؛ مدیریتی، طراحی و اجرایی سه پودمانی هستند که دروس تخصصی را در خود جای دادند. دروس تخصصی موجود در این سه پودمان بسیار مهم هستند و در آینده شغلی و زندگی شما تاثیر بسیار زیادی را خواهند گذاشت.

 رشته مدیریت پروژه

اگر شما در رشته مهندسی مدیریت پروژه تحصیل کنید، از بقیه افراد حاضر در رشته‌های مدیریت، طراحی و مهندسی عمران یک گام جلوتر خواهید بود؛ چرا که  این حوزه تمام پودمان‌ها و درس‌های تخصصی را در طول تحصیل به شما آموزش خواهد داد که در رشته‌های مدیریت، طراحی و مهندسی عمران این‌چنین نخواهد بود و در مقطع کارشناسی به بالا آن‌ها را خواهید آموخت.

فواید رشته مهندسی مدیریت پروژه

افرادی که در این حوزه تحصیل می‌کنند، بعد از فارغ التحصیلی افرادی متخصص در زمینه‌های مهم شغلی همچون نظارت، مدیریت و اجرا می‌شوند.

افراد فارغ التحصیل ، توانایی اجرا کردن پروژه، نظارت بر پروژه‌های موجود و همچنین کنترل و مدیریت پروژه‌های مختلف به ویژه پروژه‌های عمرانی و ساختمانی خواهند بود و مطمئنا یک سر و گردن از دیگر افراد بالاتر هستند و کیفیت کاری آن‌ها به مراتب بهتر خواهد بود.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش مدیریت پروژه
آموزش مدیریت پروژه

 

جمع بندی نهایی

رشته مهندسی مدیریت پروژه یکی از آن رشته‌هایی است که بدون شک به حق و جایگاه واقعی خود در بین مردم و دانشگاه‌‌های کشور نرسیده است و باید تدابیر بسیار زیادی برای شناساندن این رشته کاربردی به مردم و مهندسان اتخاذ نمود تا دانشگاه‌های مختلف نیز این رشته را تدریس کنند و موجب پیشرفت بسیار زیاد رشته مهندسی مدیریت پروژه شوند.

هر چه‌قدر این رشته بیش‌تر شناخته شود، می‌تواند به تربیت مدیرانی کاربلد و ماهر کمک بسیار زیادی کند؛ این روزها کمتر مدیرانی پیدا می‌شوند که کارهای نظارتی، اجرایی و مهندسی پروژه‌های خود را در دست بگیرند و اکثر آن‌ها سعی می‌کنند کار را به شخص متخصص بسپارند.

پیشنهاد می‌شود افرادی که علاقه به تحصیل در این رشته دارند، ابتدا اطلاعاتی درباره رشته مهندسی مدیریت پروژه کسب کنند و بعد وارد آن شوند؛ افراد زیادی وجود دارند که بدون هیچ اطلاعی در این رشته تحصیل کردند و بعد از گذشت مدتی، بسیار دل‌زده شدند و قصد خروج از این رشته را دارند. این‌کار غیر از تلف شدن عمر چیز دیگری در پی نخواهد داشت.