زبان خارجی

کدام فونت انگلیسی بهتر است؟ تفاوت آن‌ها چیست؟

بهترین فونت های انگلیسی

تایپوگرافی یکی از دقیق‌ترین و زیباترین هنرها است که با ظهور کامپیوتر و اثر دیجیتال اهمیت آن افزایش پیدا کرده است. در این پست به انواع فونت انگلیسی می‌پردازیم و برخی از بهترین فونت های انگلیسی را به شما معرفی خواهیم کرد.

فونت‌های لاتین را می‌توان به ۴ دسته طبقه بندی کرد و پروژه‌‌های متفاوتی را با آن‌ها طراحی و سازماندهی کرد.

 •  Serif: 

این فونت‌های انگلیسی در قرن ۱۵ ظهور کردند و تا ۳۰۰ سال نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. چنین فونت‌های قدیمی بیشتر در کتاب‌های چاپی مورد استفاده قرار می‌گرفتند زیرا به هنگام چاپ در ابعاد کوچک بوده و خوانایی مناسبی داشتند. فونت‌های Serif از جمله فونت‌هایی هستند که در آن، لبه‌های حروف قدری کشیده شده و ظاهری سنتی دارند.

 •  Sans Serif :  

این دسته از فونت‌ها در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ میلادی رواج پیدا کردند. تایپ‌فیس‌های این دسته به طور معمول ظاهری جدید و مرتب‌تر دارند البته عده‌ای نیز این فونت‌ها را عجیب و حتی نامناسب می‌پنداشتند. به همین دلیل، برخی از آن‌ها شامل واژه «Grotesque» به معنای عجیب و بی‌تناسب هستند. این دسته از فو‌نت‌ها به خوبی در لوگو‌ها و تیترها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 •  Script :

این فونت‌ها شکلی همانند یک دست‌نوشته دارند. چنین فونت‌هایی گاهی اوقات با پیچ‌ وخم‌های بسیاری همراه هستند و معمولا به عنوان فونت تحریری یا دست‌نویس در کارت‌های دعوت عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی دیگر نیز ظاهری با خوانایی بیشتر دارند.

 • Display/Decorative :  

دسته چهارم از فونت‌های انگلیسی نیز فونت‌هایی جذاب با کاربردهای مختلف هستند که در تیترها مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته اگر بیش از اندازه از آن‌ها استفاده شود، کارایی خود را از دست می‌دهند.

 

Serif و Sans-serif در فونت های انگلیسی چیست؟

فونت‌های Serif (تلفظ: سِریف) و Sans-serif (تلفظ: سَن سِریف) دو نوع اصلی فونت هستند. این دو حالت فقط در فونت انگلیسی دیده نمی‌شود و در همه‌ی زبان‌های دیگر مثل چینی، روسی و یا حتی فارسی نیز وجود دارد.

Serif به اضافاتی گفته می‌شود که در حروف مختلف جهت اضافه کردن زیبایی و یا تعادل وجود دارد. به طور مثال در تصویر زیر تکه‌های قرمز Serif‌ها در یک فونت چینی است:

بهترین فونت انگلیسی

 

فونت‌های Serif خوانایی بهتری بر روی کاغذ دارند و حس محکم‌تر و قدیمی‌تری را به خواننده منتقل می‌کنند. در نقطه‌ی مخالف فونت‌های سِریف فونت‌های Sans-serif هستند که به معنای « بدون سِریف » است.

این فونت‌ها این گونه اشکال اضافه را ندارند و سادگی را ترجیح می‌دهند. این نوع از فونت‌ها برای نوشتار اینترنتی، طراحی لوگو، تبلیغات و… مناسب‌تر هستند و مدرن‌تر به نظر می‌آیند. (به طور مثال فونتی که وبسایت مکتب‌خونه استفاده می‌کند نیز یک فونت Sans-serif است.)

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش آیلتس
آموزش آیلتس

 

در ادامه چند فونت انگلیسی معروف که از هر دو نوع هستند در کنار استفاده‌ها و ویژگی‌های مختلفشان را معرفی کرده و به شما نشان می‌دهیم:

 

۱- فونت Times New Roman

فونت انگلیسی

 

فونت Times New Roman یکی از معروف‌ترین فونت‌های Serif است که در سال ۱۹۳۱ برای روزنامه‌ی The Times کشور بریتانیا طراحی شد. این روزنامه که هنوز از یک فونت قدیمی که در قرن نوزدهم طراحی شده بود استفاده می‌کرد نیاز به یک فونت جدیدتر و بهتر داشت.

به همین دلیل استنلی موریسون (مشاور شعبه‌ی بریتانیایی شرکت Monotype) پیشنهاد داد که این روزنامه یکی از فونت‌ها سابق شرکت Monotype را تغییر داده و آن را به شکلی ضخیم‌تر و بهتر درآورند.

با این که این فونت دیگر به شکل اصلی خود در این روزنامه استفاده نمی‌شود، محبوبیت زیادی در رسانه‌های دیگری پیدا کرده است. به طوری که امروزه برای چاپ کتاب و مقالات از این فونت استفاده‌ی زیادی می‌شود.

همچنین چون این فونت بر روی اکثر کامپیوترهای شخصی وجود دارد امروزه استفاده‌های زیادی برای مقاله نویسی و… پیدا کرده است. Times New Roman یک فونت انگلیسی کلاسیک است که جزو پراستفاده‌ترین فونت‌های دنیا به شمار می‌رود.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش تافل
آموزش تافل

۲- فونت انگلیسی Helvetica

فونت انگلیسی Helvetica و همچنین یکی از نسخه‌های فرعی آن Neue Helvetica یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین فونت‌های Sans-serif است. این فونت در بین طراحان گرافیک و همچنین هنرمندان مدرن بسیار پر استفاده است.

این فونت همه‌گیر را می‌توان در نرم‌افزارهای شرکت Apple، لوگو Lufthansa، لوگو BMW، لوگو TOYOTA و خیلی دیگر از شرکت‌های دیگر دید. دلیل این محبوبیت سادگی این فونت در کنار زیبایی آن است. همچنین این فونت حسی مدرن و آینده‌نگرانه‌ای به بیننده‌ القا می‌کند.

 

۳- فونت Futura

این فونت Sans-serif توسط پُل رنر یک طراح آلمانی در سال ۱۹۲۷ طراحی شد. هدف این فونت به وجود آوردن یک فونت ساده و زیبا جهت دوری از فونت انگلیسی شکسته بود که خوانایی بدی داشت.

Futura از اشکال هندسی ساده‌ای بهره می‌برد، به طوری که حرف O آن فقط یک دایره است و بیضوی نیست. این سادگی در عین هندسی بودن به این فونت شکلی مدرن می‌دهد و تا به حال این فونت در بسیاری از طراحی‌هایی که نوید آینده را می‌دهند استفاده شده است.

میزان محبوبیت این فونت آنقدر بالاست که در سال ۱۹۶۹ پلاکی که به یادگار از فضانوردان آپولو ۱۱ به ماه رفت نوشته‌ای با این فونت بر روی آن حک شده بود. این نوشته‌ی حکاکی شده هنوز بر روی کره‌ی ماه قرار دارد.

 

۴- فونت انگلیسی Cooper Black

فونت فانتزی انگلیسی

 

Cooper Black یک فونت فانتزی انگلیسی است که در تبلیغات و طراحی خلاقانه استفاده‌ی زیادی دارد. این قلم که طراحی Ultra-Bold دارد مخصوصاً با ایده‌ی استفاده در تیتر تبلیغات، ورودی مغازه و… ساخته شده است.

این فونت که توسط یک گرافیست و معلم گرافیک آمریکایی با نام آسوالد کوپر در سال ۱۹۲۲ طراحی و عرضه شد. ساختار گرد و نامعقول این فونت انگلیسی در کنار فانتزی و جذاب بودن خوانایی بالایی دارد.

این فونت را در سراسر دنیا، در مکان‌های مختلف به شکل‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طوری که این فونت در کاور آلبومی از گروه بیلتز، لوگو ایرلاین easyJet، آبنبات‌های Tootsie Roll و… استفاده شده است.

 

۵- فونت انگلیسی Gotham

فونت Gotham یک فونت زیبا و مینیمال Sans-serif است که قدمت آنچنانی ندارد و تنها در سال ۲۰۰۰ عرضه شد. این فونت به درخواست مجله‌ی GQ طراحی شد و هدف آن استفاده در تبلیغات بود.

در ابتدا GQ فونتی می‌خواست که تمیز، ساده، مدرن و مردانه باشد. Gotham زمانی به اوج و شهرت رسید که باراک اوباما از آن در کمپین تبلیغاتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ استفاده کرد.

این فونت امروزه به نمادی از شهر نیویورک و عصر مدرن تبدیل شده است، همچنین این فونت در بین ۱۰ فونت پراستفاده بر روی اینترنت است. همچنین این فونت قسمتی از لوگو و برند Taco Bell یکی از بزرگترین رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکاست.

 

۶- فونت Verdana

Verdana فونتی مدرن است که توسط شرکت مایکروسافت در ۱۹۹۶ طراحی شد. هدف این فونت داشتن خوانایی بالا در صفحه‌ی کامپیوتری بود که در زمان عرضه‌ی این فونت کیفیت نسبتاً پایینی داشتند.

در بین حروف تایپ شده در این فونت فاصله‌ی بیشتری نسبت به فونت‌های دیگر وجود دارد که خوانایی آن را بهبود می‌دهد. ولی این فونت فقط برای کامپیوتر طراحی نشده و استفاده‌ی زیادی در دنیای واقعی نیز دارد.

به طور مثال شرکت سوئدی IKEA که محصولات متعددی اعم از مبلمان خانگی، وسایل آشپزخانه و… تولید می‌کند در سال ۲۰۰۹ فونت خود را از Futura به Verdana تغییر داد. (IKEA از سال ۲۰۱۹ یک ‌ی تغییر یافته‌ی فونت Noto با نام IKEA Noto استفاده می‌کند.)

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش GRE
آموزش GRE

۷- خانواده فونت Noto

خانواده فونت Noto مجموعه‌ای از فونت‌ها است که بیش از ۱۰۰ فونت و قلم مستثنی از هم است. هدف این خانواده‌ی فونت از بین بردن Tofu است. (Tofu به کاراکتری گفته می‌شود که وقتی کامپیوتر توانایی نمایش نوشته‌ای را ندارد نمایش می‌دهد.)

این خانواده‌ی فونت توسط شرکت Google طراحی شده و تمامی محصولات این شرکت از این فونت استفاده می‌کنند. به همین دلیل تمامی خطوط و زبان‌های شناخته شده جهان (در Unicode) بدون بستگی داشتن به میزان استفاده‌ی آن‌ها در این خانواد‌ه‌ی فونت وجود دارند.

به علاوه‌ی این که خانواده‌ی Noto زبان‌های مختلفی را قبول می‌کند این خانواده همچنین اشکال و حالت‌های زیادی دارد. مثلاً این خانواده دو فونت برای اموجی رنگی و سیاه و سفید دارد و یا نسخه‌های مختلفی برای فونت انگلیسی شکسته، فونت‌های مخصوص کامپیوتر و یا پرینت و… دارد.

این خانواده‌ی فونت که بصورت رایگان توسط گوگل بر روی اینترنت قرار گرفته است بیش از ۱ گیگابایت حجم دارد. ولی کاربران، برنامه‌نویسان و طراحان گرافیک می‌توانند قسمت‌های مختلف آن را جداگانه دانلود کنند. در بخش Google Noto Fonts می‌توانید به صورت یک‌جا و یا جداگانه این مجموعه را دانلود کنید.

 

۸- خانواده فونت انگلیسی IBM Plex

فونت انگلیسی

خانواده فونت IBM Plex یک مجموعه از فونت‌های Open Source است که شرکت کامپیوتری IBM برای جایگزینی Helvetica در برندینگ خود طراحی کرده است. این مجموعه از فونت‌ها سعی می‌کنند حس لوگوی کلاسیک این شرکت را تداعی کند. برای دانلود فونت IBM Plex روی گزینه دانلود کلیک کنید.

 

 

این مجموعه فونت انگلیسی در حالت‌های Serif و Sans-serif و همچنین Mono (که مناسب برنامه‌نویسی است) عرضه شده است. و همچنین با به‌روزرسانی‌های متعدد زبان‌هایی مانند عربی، تایلندی و کره‌ای نیز به این خانواده اضافه شده‌اند.

بهترین فونت برای طراحی اسم

 • فونت VOGA

این نمونه فونت توسط «شارل دعود (Charles Daoud) طراحی شده است. ایده او برای این فونت، برقراری تضاد بین خطوط صاف، گوشه‌ها و منحنی‌ها بوده است. هر حرف به شکل جداگانه شامل دو نوع «Thick» و «Thin» است. از این فونت میتوان برای طراحی اسم و کارت‌های دعوت رسمی استفاده کرد.

 • فونت ATHENE

این فونت توسط «مت الیس (Matt Ellis) طراحی شد که فونتی کوتاه و جذاب است. از این فونت نه تنها برای طراحی اسم بلکه می‌توان در کاربردهای گوناگونی همانند طراحی لوگو، کارت‌های دعوت عروسی و عنوان مجله‌ها نیزاستفاده کرد.

این نوع از فونت‌ها، پیج و خم‌های فونت‌های Serif را ندارند و حروف از قسمت پایین، قدری کشیده شده‌اند. علاوه بر این، چنین فونت‌هایی ظاهری جدیدتر و جذاب‌تری نیز دارند.

 • فونت STEINER

این فونت از سبک «آرت دکو (Art Deco) توسط گابریل ماگورنو (Gabriele Magurno) طراحی شد. از این فونت انگلیسی در طراحی اسم یا طراحی لوگو می‌توانید مورد استفاده قرار بدهید.

 • فونت CLEARLIGHT

 این فونت برای طراحی اسم درحوزه‌ای صنعتی بسیار مفید و کاربردی است .علاوه بر این، در طراحی لوگوی شرکت‌های مرتبط با رباتیک و هوش مصنوعی نیز می‌توان این نوع فونت بهره برد.

 • فونت‌های Script و Display برای طراحی اسم

این نوع فونت‌ها شبیه به کالیگرافی هستند و به همین علت در طراحی اسم بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. البته خوانش کلمات حاصل از این فونت‌ها در حالت کلی کمی سخت است اما جلوه مناسبی به طراحی اسم می‌دهند. علاوه بر این، از این نوع فونت می‌توان در کارت‌های تبریک و مبارک‌باش عروسی نیز استفاده کرد.

 • فونت PINYON SCRIPT

این فونت انگلیسی ظاهری رمانتیک دارد و برای اسم‌های طولانی و عنوان‌های گوناگون مناسب است.خوانش کلمات در این نوع فونت ساده است. آن‌چیزی که به این فونت خاصیتی رقابتی می‌بخشد، لبه‌های گرد و نرم حروف و کلمات است.

 

فونت انگلیسی برای طراحی وب

یکی از اولویت‌های مهم در طراحی سایت ، تایپوگرافی است. استفاده از فونت‌های جذاب در طراحی سایت ، تاثیر زیادی در جلب توجه کاربر و ماندگاری بیشتر وی در وب سایت شما خواهد داشت. برای دانلود فونت مناسب با طراحی سایت خود، وب سایت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید. برخی از این وب سایت‌ها عبارتند از : Font Squirrel ، فونت وب گوگل (Google Web Fonts) و نرم افزار فونت وب Adobe Edge.

 • فونت انگلیسی Muctar 

 این فونت مناسب برای طراحی گرافیکی و طراحی صفحات وب می‌باشید که از کیفیت بالایی برخوردار است . فونت مناسب، جهت طراحی گرافیکی با دو فرمت OTF و TTF و فونت مناسب برای طراحی وب سایت با 5 فرمت EOT , OTF , TTF , SVG , WOFF و WOFF2 وجود دارد.

 • فونت The Night Watch

یک فونت Serif جذاب با ظاهری زیبا است، این فونت کاربردهای بسیار زیادی دارد. در این فونت، حروف به شکلی ظریف و گرد طراحی شده‌اند. این فونت متاثر از نقاشی «The Night Watch» اثر «رامبرانت» در سال ۱۶۴۲ است.

 • فونت Potra

فونت انگلیسی POTRA نیز کاربردی بسیار زیادی دارد. از این فونت در پست‌های شبکه‌های اجتماعی، تی‌شرت، هدر وب‌سایت یا حتی لوگو می‌توانید بهره ببرید.

 • فونت Brandon Grotesque

در چند سال اخیر، این فونت در بیشتر وب‌سایت‌ها از جمله شرکت‌های میزبان وب، مجلات فناوری، مدارس و برندهای مد به وفور استفاده شده است. اگر به دنبال فونت کمی متمایز از این فونت هستید میتوانید از این نوع فونت استفاده کنید.

 • فونت Gotham

این فونت یکی از معروف‌ترین فونت‌ها بوده و همچنان در حوزه وب محبوب است. این فونت نه تنها در وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه در دنیای آفلاین نیز بسیار پرکاربرد بوده است.

 • Hensa

طراحان وب سایت و گرافیست‌های خلاق می‌توانند از این مجموعه زیبا فونت در طراحی پروژه های تبلیغاتی و تجاری خود بهره بگیرند.فونت انگلیسی hensa به سادگی در نرم افزارهای تحت ویندوز از جمله مجموعه برنامه های CorelDRAW, Office, Adobe و . قابل اجرا می‌باشد.

 

فونت‌های انگلیسی کلاسیک

Helvetica و Akzidenz Grotesk از قدیمی‌ترین تایپوگرافی‌های کلاسیک است که هنوز کاربرد زیادی دارند.

یکی دیگر از این فونت‌ها Baskerville است. این فونت، علاوه بر اینکه قدیمی و کلاسیک است به دلیل ظرافت و شیک بودن، مدرنیته را به مخاطب مخصوص تزریق می‌کند.

AVANT GARDE و UNIVERS بدون داشتن اشکال هندسی و تنها با قرار گرفتن خطوط در کنار یکدیگر فضایی کلاسیک و ساده را برای خواننده یا مخاطب ایجاد می‌کنند.

 

فونت پیوسته‌ی انگلیسی

 

 •  Netherfield

فونت پیوسته و سرهم انگلیسی Netherfield یک فونت دست نویس ظریف و روان است که می‌توان در طراحی انواع کارت تبریک و کارت عروسی از آن استفاده کرد. 

 • Hatchery

فونت پیوسته نویسی انگلیسی Hatchery یک اسکریپت فونت زیبای دستنویس است که مناسب جهت استفاده در طرح و پروژه‌های گرافیکی مختلف می‌باشد. این فونت زیبا با وزن معمولی و مورب طراحی شده است که می‌توانید از آن در طراحی انواع کارت تبریک، کارت پستال، بسته‌بندی محصولات، قاب عکس، پست و استوری رسانه‌های اجتماعی، لوازم التحریر، آرایشی و بهداشتی و استفاده نمائید

3- Grandiose یک فونت سرهم انگلیسی می‌باشد. از این فونت زیبای انگلیسی می‌توانید برای کارهای هنری و استفاده کنید. این فونت انگلیسی در سراسر وب رایگان نیست و فقط می‌توانید برای استفاده شخصی آن را استفاده کنید. این فونت انگلیسی در پسوند ttf طراحی و منتشر‌شده است. حجم این فونت بسیار کم می‌باشد و از آن دسته فونت‌هایی هست که به طرح‌های شما جلوه خاصی را می‌بخشد.

 

فونت انگلیسی دستنویس

 

 • Amsterdam

فونت انگلیسی دستنویس Amsterdam مناسب جهت استفاده در طراحی و گرافیک می‌باشد. این مجموعه فونت فوق العاده زیبا در 8 طرح و شکل مختلف و در سه فرمت otf , ttf و Woff پس از نصب فونت‌ها در پوشه فونت‌های سیستم می‌توانید از آن‌ها به طور مستقیم در تمام نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن از جمله نرم افزار فتوشاپ ، مجموعه نرم افزار آفیس و استفاده کنید. از این فونت زیبا می‌توان در طراحی انواع پوستر ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی انواع کارت تبریک ، کارت پستال ، کارت عروسی و استفاده نمود.

 • فونت انگلیسی Rise & shine

این مجموعه شامل یک فونت دست نویس است که برای برچسب زدن، لباس، صحنه فیلم، عنوان فیلم، کنسرت‌ها و کاور آلبوم مورد استفاده قرار میگیرد.

فونت انگلیسی شکسته یا نستعلیق Sterling ، یک فونت بسیار جذاب و زیبای انگلیسی می‌باشد که در سبک فونت‌های شکسته انگلیسی طراحی و منتشر شده است. فونت شکسته انگلیسی sterling مناسب برای طراحی پوستر‌های خاص می‌باشد. از این فونت زیبای انگلیسی می‌توانید برای جذاب شدن طرح‌های خود استفاده کنید.از این فونت می‌توانید برای طراحی پوستر، طراحی تیشرت‌، طراحی لوگو تایپ ، طراحی تراکت و تاتو استفاده کنید. 

فونت‌های خوشنویسی خط کوفی (161 فونت) با فرمت TTF و OTF هستید که می‌توانید آن‌ها را درطراحی‌های گرافیکی خود استفاده کرد. طراحان و گرافیست‌های خلاق می‌توانند از این فونت زیبا در طراحی‌های خود استفاده کنند.

 

بهترین فونت فانتزی انگلیسی برای طراحی

یکی از فونت‌های فانتزی قلمویی فونت miztix می‌باشد که بیشتر توجه مخاطب را جلب می‌کند و در طراحی‌هایی با تضاد رنگی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین سایتی که برای فونت فانتزی انگلیسی وجود دارد سایت «Lingojam» است. که در ابتدا باید متن انگلیسی خود را در کادر سمت چپ بنویسید و به این ترتیب، در کادر سمت راست، انواع فونت انگلیسی فانتزی نمایش داده می‌شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا