زبان خارجی

کدام فونت انگلیسی بهتر است؟ تفاوت آن‌ها چیست؟

بهترین فونت های انگلیسی

تایپوگرافی یکی از دقیق‌ترین و زیباترین هنرها است که با ظهور کامپیوتر و اثر دیجیتال اهمیت آن افزایش پیدا کرده است. در این پست به انواع فونت انگلیسی می‌پردازیم و برخی از بهترین فونت های انگلیسی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

Serif و Sans-serif در فونت های انگلیسی چیست؟

فونت‌های Serif (تلفظ: سِریف) و Sans-serif (تلفظ: سَن سِریف) دو نوع اصلی فونت هستند. این دو حالت فقط در فونت انگلیسی دیده نمی‌شود و در همه‌ی زبان‌های دیگر مثل چینی، روسی و یا حتی فارسی نیز وجود دارد.

Serif به اضافاتی گفته می‌شود که در حروف مختلف جهت اضافه کردن زیبایی و یا تعادل وجود دارد. به طور مثال در تصویر زیر تکه‌های قرمز Serif‌ها در یک فونت چینی است:

بهترین فونت انگلیسی

 

فونت‌های Serif خوانایی بهتری بر روی کاغذ دارند و حس محکم‌تر و قدیمی‌تری را به خواننده منتقل می‌کنند. در نقطه‌ی مخالف فونت‌های سِریف فونت‌های Sans-serif هستند که به معنای « بدون سِریف » است.

این فونت‌ها این گونه اشکال اضافه را ندارند و سادگی را ترجیح می‌دهند. این نوع از فونت‌ها برای نوشتار اینترنتی، طراحی لوگو، تبلیغات و… مناسب‌تر هستند و مدرن‌تر به نظر می‌آیند. (به طور مثال فونتی که وبسایت مکتب‌خونه استفاده می‌کند نیز یک فونت Sans-serif است.)

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش آیلتس
آموزش آیلتس

 

در ادامه چند فونت انگلیسی معروف که از هر دو نوع هستند در کنار استفاده‌ها و ویژگی‌های مختلفشان را معرفی کرده و به شما نشان می‌دهیم:

 

۱- فونت Times New Roman

فونت انگلیسی

 

فونت Times New Roman یکی از معروف‌ترین فونت‌های Serif است که در سال ۱۹۳۱ برای روزنامه‌ی The Times کشور بریتانیا طراحی شد. این روزنامه که هنوز از یک فونت قدیمی که در قرن نوزدهم طراحی شده بود استفاده می‌کرد نیاز به یک فونت جدیدتر و بهتر داشت.

به همین دلیل استنلی موریسون (مشاور شعبه‌ی بریتانیایی شرکت Monotype) پیشنهاد داد که این روزنامه یکی از فونت‌ها سابق شرکت Monotype را تغییر داده و آن را به شکلی ضخیم‌تر و بهتر درآورند.

با این که این فونت دیگر به شکل اصلی خود در این روزنامه استفاده نمی‌شود، محبوبیت زیادی در رسانه‌های دیگری پیدا کرده است. به طوری که امروزه برای چاپ کتاب و مقالات از این فونت استفاده‌ی زیادی می‌شود.

همچنین چون این فونت بر روی اکثر کامپیوترهای شخصی وجود دارد امروزه استفاده‌های زیادی برای مقاله نویسی و… پیدا کرده است. Times New Roman یک فونت انگلیسی کلاسیک است که جزو پراستفاده‌ترین فونت‌های دنیا به شمار می‌رود.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش تافل
آموزش تافل

۲- فونت انگلیسی Helvetica

فونت انگلیسی Helvetica و همچنین یکی از نسخه‌های فرعی آن Neue Helvetica یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین فونت‌های Sans-serif است. این فونت در بین طراحان گرافیک و همچنین هنرمندان مدرن بسیار پر استفاده است.

این فونت همه‌گیر را می‌توان در نرم‌افزارهای شرکت Apple، لوگو Lufthansa، لوگو BMW، لوگو TOYOTA و خیلی دیگر از شرکت‌های دیگر دید. دلیل این محبوبیت سادگی این فونت در کنار زیبایی آن است. همچنین این فونت حسی مدرن و آینده‌نگرانه‌ای به بیننده‌ القا می‌کند.

 

۳- فونت Futura

این فونت Sans-serif توسط پُل رنر یک طراح آلمانی در سال ۱۹۲۷ طراحی شد. هدف این فونت به وجود آوردن یک فونت ساده و زیبا جهت دوری از فونت انگلیسی شکسته بود که خوانایی بدی داشت.

Futura از اشکال هندسی ساده‌ای بهره می‌برد، به طوری که حرف O آن فقط یک دایره است و بیضوی نیست. این سادگی در عین هندسی بودن به این فونت شکلی مدرن می‌دهد و تا به حال این فونت در بسیاری از طراحی‌هایی که نوید آینده را می‌دهند استفاده شده است.

میزان محبوبیت این فونت آنقدر بالاست که در سال ۱۹۶۹ پلاکی که به یادگار از فضانوردان آپولو ۱۱ به ماه رفت نوشته‌ای با این فونت بر روی آن حک شده بود. این نوشته‌ی حکاکی شده هنوز بر روی کره‌ی ماه قرار دارد.

 

۴- فونت انگلیسی Cooper Black

فونت فانتزی انگلیسی

 

Cooper Black یک فونت فانتزی انگلیسی است که در تبلیغات و طراحی خلاقانه استفاده‌ی زیادی دارد. این قلم که طراحی Ultra-Bold دارد مخصوصاً با ایده‌ی استفاده در تیتر تبلیغات، ورودی مغازه و… ساخته شده است.

این فونت که توسط یک گرافیست و معلم گرافیک آمریکایی با نام آسوالد کوپر در سال ۱۹۲۲ طراحی و عرضه شد. ساختار گرد و نامعقول این فونت انگلیسی در کنار فانتزی و جذاب بودن خوانایی بالایی دارد.

این فونت را در سراسر دنیا، در مکان‌های مختلف به شکل‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طوری که این فونت در کاور آلبومی از گروه بیلتز، لوگو ایرلاین easyJet، آبنبات‌های Tootsie Roll و… استفاده شده است.

 

۵- فونت انگلیسی Gotham

فونت Gotham یک فونت زیبا و مینیمال Sans-serif است که قدمت آنچنانی ندارد و تنها در سال ۲۰۰۰ عرضه شد. این فونت به درخواست مجله‌ی GQ طراحی شد و هدف آن استفاده در تبلیغات بود.

در ابتدا GQ فونتی می‌خواست که تمیز، ساده، مدرن و مردانه باشد. Gotham زمانی به اوج و شهرت رسید که باراک اوباما از آن در کمپین تبلیغاتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ استفاده کرد.

این فونت امروزه به نمادی از شهر نیویورک و عصر مدرن تبدیل شده است، همچنین این فونت در بین ۱۰ فونت پراستفاده بر روی اینترنت است. همچنین این فونت قسمتی از لوگو و برند Taco Bell یکی از بزرگترین رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکاست.

 

۶- فونت Verdana

Verdana فونتی مدرن است که توسط شرکت مایکروسافت در ۱۹۹۶ طراحی شد. هدف این فونت داشتن خوانایی بالا در صفحه‌ی کامپیوتری بود که در زمان عرضه‌ی این فونت کیفیت نسبتاً پایینی داشتند.

در بین حروف تایپ شده در این فونت فاصله‌ی بیشتری نسبت به فونت‌های دیگر وجود دارد که خوانایی آن را بهبود می‌دهد. ولی این فونت فقط برای کامپیوتر طراحی نشده و استفاده‌ی زیادی در دنیای واقعی نیز دارد.

به طور مثال شرکت سوئدی IKEA که محصولات متعددی اعم از مبلمان خانگی، وسایل آشپزخانه و… تولید می‌کند در سال ۲۰۰۹ فونت خود را از Futura به Verdana تغییر داد. (IKEA از سال ۲۰۱۹ یک ‌ی تغییر یافته‌ی فونت Noto با نام IKEA Noto استفاده می‌کند.)

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش GRE
آموزش GRE

۷- خانواده فونت Noto

خانواده فونت Noto مجموعه‌ای از فونت‌ها است که بیش از ۱۰۰ فونت و قلم مستثنی از هم است. هدف این خانواده‌ی فونت از بین بردن Tofu است. (Tofu به کاراکتری گفته می‌شود که وقتی کامپیوتر توانایی نمایش نوشته‌ای را ندارد نمایش می‌دهد.)

این خانواده‌ی فونت توسط شرکت Google طراحی شده و تمامی محصولات این شرکت از این فونت استفاده می‌کنند. به همین دلیل تمامی خطوط و زبان‌های شناخته شده جهان (در Unicode) بدون بستگی داشتن به میزان استفاده‌ی آن‌ها در این خانواد‌ه‌ی فونت وجود دارند.

به علاوه‌ی این که خانواده‌ی Noto زبان‌های مختلفی را قبول می‌کند این خانواده همچنین اشکال و حالت‌های زیادی دارد. مثلاً این خانواده دو فونت برای اموجی رنگی و سیاه و سفید دارد و یا نسخه‌های مختلفی برای فونت انگلیسی شکسته، فونت‌های مخصوص کامپیوتر و یا پرینت و… دارد.

این خانواده‌ی فونت که بصورت رایگان توسط گوگل بر روی اینترنت قرار گرفته است بیش از ۱ گیگابایت حجم دارد. ولی کاربران، برنامه‌نویسان و طراحان گرافیک می‌توانند قسمت‌های مختلف آن را جداگانه دانلود کنند. در بخش Google Noto Fonts می‌توانید به صورت یک‌جا و یا جداگانه این مجموعه را دانلود کنید.

 

۸- خانواده فونت انگلیسی IBM Plex

فونت انگلیسی

خانواده فونت IBM Plex یک مجموعه از فونت‌های Open Source است که شرکت کامپیوتری IBM برای جایگزینی Helvetica در برندینگ خود طراحی کرده است. این مجموعه از فونت‌ها سعی می‌کنند حس لوگوی کلاسیک این شرکت را تداعی کند. برای دانلود فونت IBM Plex روی گزینه دانلود کلیک کنید.

 

 

این مجموعه فونت انگلیسی در حالت‌های Serif و Sans-serif و همچنین Mono (که مناسب برنامه‌نویسی است) عرضه شده است. و همچنین با به‌روزرسانی‌های متعدد زبان‌هایی مانند عربی، تایلندی و کره‌ای نیز به این خانواده اضافه شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا