زبان خارجی

یادگیری روزهای هفته به آلمانی

یادگیری روزهای هفته

شاید شما هم در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که روزهای هفته به آلمانی لازم‌تان بوده است. برای نمونه زمانی که به عنوان دانشجوی خارجی در یک کشور آلمانی زبان در حال ادامه تحصیل هستید یا برای یک سفر کوتاه تجاری به کشوری آلمانی زبان عازم می‌شوید. حتی هنگام برقراری یک تماس تلفنی با دوستان یا آشنایان خود در کشوری آلمانی زبان، دانستن روزهای هفته به آلمانی برای شما ضروری است. اگر نسبت به یادگیری روزهای هفته، ماه‌های سال به آلمانی بی‌تفاوت باشید، هیچ‌گاه نمی‌توانید برنامه‌ریزی دقیقی در آن کشور داشته باشید. یادگیری اسامی ماه‌ها و روزها، یکی از مباحث درسی دوره‌های آموزش زبان آلمانی است. یادگیری این موارد به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های مختلف مکانی، در جواب سوال ساده‌ امروز چند شنبه است؟ (welchen Wochentag haben wir heute?)، مکالمه‌ای مفید با مخاطب رقم بزنید.

مقاله پییشنهادی : بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

قوائد دستوری مربوط به روزهای هفته

شاید شما هم مثل اکثر زبان‌آموزان آلمانی، گمان کنید یادگیری روزهای هفته به آلمانی به چند واژه خلاصه می‌شود. باید بدانید در زبان آلمانی تسلط بر چند نکته دستوری در کنار یادگیری واژگان روزهای هفته، ضروری است. 

مقاله پییشنهادی : معرفی بهترین کتاب گرامر زبان آلمانی

حال در این قسمت برخی قوائد دستوری مرتبط با روزهای هفته به آلمانی را بیان می‌کنیم:

الف) قبل از بیان روز هفته کلمه (Am) را به کار برید.

هنگامی که درباره‌ی اتفاقات یک روز خاص یا اتفاقی در یک روز معین صحبت کنید، قبل از آن از کلمه AM استفاده کنید. به عنوان مثال در روز شنبه (am Samstag) یا در روز دوشنبه (am Montag).

ب) حرف اول کلمات را بزرگ بنویسید.

همان‌طور که در هنگام نوشتن اسامی خاص یا سایر کلمات حرف اول کلمه را بزرگ می‌نویسید، هنگام استفاده‌‌ی روزهای هفته به آلمانی نیز این قائده جایز است. اما زمانی که بخواهید برنامه‌ی فعالیت خود را شرح دهید، می‌بایست این کلمات را را به صورت جمع استفاده کنید. مانند:) Ich gehe montags in die Klasse ( من روزهای دوشنبه به کلاس می‌روم. Ich bin frei am Montag.)) من در روز دوشنبه آزاد هستم یا در روز دوشنبه کاری ندارم.

ج) تمامی روزهای هفته به آلمانی به لحاظ جنسیت مذکر هستند.

وقتی روزهای هفته را به آلمانی بیان می‌کنیم از هر تعیین مذکر استفاده می کنیم. Der حرف تعیین مذکر، ein حرف تعیین مذکر.

د) زمانی که بخواهید تاریخ معینی از روزهای هفته به آلمانی را بیان کنید.

شما می‌توانید یک دوره از روزهای هفته به آلمانی را با استفاده از (Von) به معنی از و (Bis) به معنی تا بیان کنید مانند: Von Freitag bis Sonntag ( از جمعه تا یک‌شنبه)

روزهای هفته به آلمانی

روش‌های یادگیری روزهای هفته به آلمانی

1- زبان‌های آلمانی و انگلیسی بسیار به هم نزدیک هستند و از یک ریشه زبانی منشعب گشته‌اند. اگر شما به انگلیسی مسلط باشید، اسامی روزها را آسان‌تر فرا ‌می‌گیرید. هم‌چنین از هفت روز هفته، چهار روز آن تلفظ بسیار مشابهی با انگلیسی دارد. مانند Friday,saterday,Sunday,Monday به زبان انگلیسی و Freitag,Samstag,Sonntag,Montag به زبان آلمانی.

2- اگر شما هم می‌خواهید سریع‌تر روزهای هفته به آلمانی را یاد بگیرید، بهتر است به این موارد توجه کنید: برای تسریع یادگیری می‌توانید تقویم با زبان آلمانی تهیه کنید تا بیشتر از گذشته با روزها و ماه‌های آلمانی مواجه شوید. هم‌چنین با تغییر زبان محیط گوشی همراه به زبان آلمانی، رویدادهای روزانه خود را به زبان آلمانی دنبال کنید.

3- اشعار و آهنگ‌های کودکانه را یادبگیرید. همانند زبان مادری خود، در زبان آلمانی نیز شعرهایی ساده برای تکرار روزهای هفته می‌توان یافت.

4- با استفاده از قوائد دستوری مربوط به روزهای هفته، به جمله‌سازی آلمانی بپردازید. سعی کنید امور روزانه خود را با تاریخ روزهای آلمانی بیان نمایید.

5- اگر تسلط کافی بر روزهای هفته به آلمانی یافتید بهتر است به امتحان خود بپردازید. شما اگر در کشوری آلمانی زبان زندگی می‌کنید، با ادارات و موسسات مختلف تماس گرفته و روز مشخصی را به زبان آلمانی تعیین نمایید. چنان‌چه در داخل کشور هستید، می‌توانید با موسسه زبان خود تماس گرفته و با مسئولین به زبان آلمانی روز مشخصی را تعیین نمایید.

روزهای هفته به زبان آلمانی

ردیف روز به آلمانی تلفظ مخفف معنی فارسی

1 Montag مونتاگ Mo دوشنبه
2 Dienstag دینزتاگ Di سه‌شنبه
3 Mittwoch میت ووخ Mi چهار‌شنبه
4 Donnerstag دونرزتاگ Do پنج‌شنبه
5 Freitag فغای تاگ Fr جمعه
6 Samstag زامزتاگ Sa شنبه
7 Sonntag زونتاگ So یک‌شنبه

دلایل نام‌گذاری روزهای هفته به آلمانی

1- Montag:

به معنی دوشنبه است. این کلمه از ترکیب دو کلمه tag به معنی روز mond یا mon که به معنی ماه است. این روز در تقویم هفتگی آلمانی، اولین روز هفته است.

2- Dienstag:

به معنی سه‌شنبه است. نام‌گذاری این روز بر طبق برخی باورهابه خدایان باستانی آلمانی با نام Tyr ،تیر، اشاره دارد. مردم این خدا را نماد شجاعت و عدالت و افتخار می‌دانستند.

3- Mittwoch:

به معنی چهارشنبه است. در تقویم هفته آلمانی، این روز در وسط هفته قرار دارد. Mitt به معنی میانه، وسط است و Woch به هفته اشاره دارد.

4- Donnerstag:

به معنی روز پنج‌شنبه است. Donner در زبان آلمانی به توفان اشاره دارد. توفان نیز بر طبق باور مردم کهن نشانه قدرت،Thor (تور) قهرمان و خدای مردم شمال است. مردم آلمانی زبان نیز او را به نام Donar می‌شناسند.

5- Freitag:

به معنی جمعه است. بخش Frei در این کلمه به الهه‌ی اسطوره‌ی آلمانی و مردم شمال،Frija، اشاره می‌کند. بر طبق اساطیر این الهه نماد خرد و دانش بوده است. در برخی از روایات نیز به عنوان همسر Odin ، دیگر خدای مردم آلمان و شمال ، معرفی شده است.

6- Samstag:

به معنی روز شنبه است. این لفظ را به طور کلی در همه‌ی کشورهای آلمانی زبان استفاده می‌کنند. در غرب و شمال آلمان، اما از کلمه Sonnabend استفاده می‌کنند. به معنای تحت‌اللفظی به پایان روز و غروب آفتاب اشاره دارد.

7- Sonntag:

به معنی روز یک‌شنبه است. از ترکیب دو کلمه Sonn (خورشید)و tag (روز) تشکیل شده است.

آنچه تا بدینجا اشاره شد، شرحی کوتاه درباره‌ی روزهای هفته به آلمانی بود. حال در ادامه اشاره‌ای کوتاه به ماه‌های آلمانی خواهیم داشت.

ماه های آلمانی/ تلفظ / معادل تقویم فارسی / تعداد روزها

1 Januar / یانووار ژانویه / دی / 31
2 Februar / فِبرووار فوریه / بهمن / 28( در سال کبیسه 29 روز است)
3 März / مِرتز مارس / اسفند / 31
4 April / آپریل آوریل / فروردین / 30
5 Mai / مای مِی / اردیبهشت / 31
6 Juni / یونی ژوئن / خرداد / 30
7 Juli / یولی ژوئیه / تیر / 31
8 August / آؤوگوست آگوست / مرداد / 31
9 September / زِپتمبِر سپتامبر / شهریور / 30
10 Oktober / اُکتُبِر اکتوبر / مهر / 31
11 November / نُوِمبِر نوامبر / آبان / 30
12 Dezember / دِتزِمبِر دسامبر / آذر / 31

*لازم به ذکر است که ماه‌های آلمانی در روز دهم یا یازدهم ماه‌های تقویم فارسی( هجری شمسی) پایان می‌یابد. برای مثال روز دهم مهرماه 1399 معادل یکم اکتوبر سال 2020 خواهد بود.

ماه های آلمانی

حال بهتر است در این بخش از مقاله، شما را با فصلهای آلمانی نیز آشنا سازیم. در یادگیری زبان آلمانی تسلط بر روزهای هفته و ماه و فصل تاثیر مهمی بر کیفیت برقراری ارتباط با آلمانی زبان‌ها دارد. در جدول زیر نام چهار فصل آلمانی به ترتیب ذکر شده است.

فصل های سال به آلمانی 

1 Frühling فغولینگ (بهار)
2 Sommer زُومر (تابستان)
3 Herbst هِربست (پاییز)
4 Winter وینتر (زمستان)

فصل های سال به آلمانی

یکی از اصلی‌ترین دروس یادگیری زبان آلمانی را، می‌توان تسلط بر تقویم زبان آلمانی دانست. یادگیری روزهای هفته، ماه‌ها و فصل‌ها به آلمانی یکی از ابزار مهم در برقراری ارتباطی صحیح و کامل به زبان آلمانی است. تصور کنید اگر به این موارد تسلط کافی نداشته باشید، در انجام ساده‌ترین امور روزانه با مشکلات عدیده در کشوری آلمانی زبان مواجه خواهید شد. بهتر است با صرف مدت زمانی معین، ابتدا روزهای هفته به آلمانی و سپس ماه‌ها و فصل‌های آلمانی را فرا بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا