زبان خارجی

بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

چرا زبان آلمانی؟

یادگیری زبان آلمانی در خانه یک از روش‌های متداول یادگیری زبان خارجه در چند سال اخیر است. زبان آلمانی به لحاظ فرصت‌های متعدد و کم‌نظیر که در اختیار افراد مختلف قرار می‌دهد، انتخاب خوبی به عنوان زبان دوم یا سوم است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان، دومین کشور صادر‌کننده در دنیا است و جایگاه اقتصادی آن در اروپا در رتبه اول و در میان کشورهای جهان در رتبه چهارم قرار دارد. همچنین دومین زبان کاربردی در زمینه‌ی ‌علمی در سطح جهان است.

انتخاب این زبان و یادگیری زبان آلمانی در خانه می‌تواند انتخاب مناسبی برای همه‌ی افرادی باشد که به دلایل مختلف نمی‌توانند در کلاس‌های درسی و موسسات آموزشی حضور یابند. به علت مشغله‌ی کاری بسیار، حجم بالای کتب درسی و یا مشکلات مالی در برحه‌ای از زمان شاید بسیاری از افراد از ثبت‌نام در کلاس‌های حضوری منصرف گردند و یادگیری زبان آلمانی در خانه را نسبت به این مسایل ترجیح دهند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش الفبای آلمانی
آموزش الفبا آلمانی

فواید یادگیری زبان آلمانی در خانه

یادگیری زبان آلمانی در خانه نکات مثبتی دارد، برای مثال شما زبان را در ساعات دلخواه خود در طول شبانه‌روز تمرین می‌کنید یا در اتمام درس عجله نمی‌کنید و دروس مشکل را بیشتر تمرین می‌کنید و اگر خجالتی یا کم‌رو باشید در منزل بهتر به مطالعه‌ی زبان خواهید پرداخت. البته برای موفقیت در یادگیری زبان آلمانی در خانه نیاز است برخی موارد را رعایت کنید از برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) دلیلی محکم برای مطالعه‌‌ی منظم تعیین کنید.
ب) در طول دوران یادگیری، انگیزه خود را حفظ کنید.
ج) نکات پایه مانند الفبا و.. را به خوبی فراگیرید.
د) با استفاده از ابزار‌ آموزشی متعدد، لذت یادگیری زبان را افزایش دهید.
ه) هر روز بر طبق برنامه مشخص مدون تمرین کنید.

یادگیری زبان آلمانی در خانه

ابزارهای یادگیری زبان آلمانی در خانه

پس از بررسی نکات مثبت یادگیری زبان آلمانی در خانه، بهتر اس به معرفی ابزار و روش‌های یادگیری این زبان بپردازیم :

1- منابع رایگان اینترنتی

اینترنت یکی از بهترین منابع درسی است که بیشترین منابع یادگیری را در خود گنجانده است. شما با کمی جستجو، به منابع عظیم درسی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلف دست می‌یابید که برنامه درسی مشخصی برای نمونه به رایگان در دسترس عموم قرار داده‌اند. شما می‌توانید فایل‌های صوتی متعدد یا فایل‌ها و کتاب‌های آموزش زبان در هر سطحی را بیابید و با لذت بیشتر به یادگیری بپردازید.

2- کتاب‌خانه‌های عمومی

یکی ‌دیگر از راه‌های یادگیری زبان آلمانی در خانه مراجعه به کتابخانه است. شما می‌توانید با مراجعه به این مکان کتاب‌های درسی، رمان، کتاب کار یا فایل‌های صوتی و تصویری آموزش زبان آلمانی را تهیه کنید. در این مکان شما به انواع فرهنگ لغات آلمانی به فارسی و بالعکس دسترسی خواهید داشت. در صورت نیاز می‌توانید از منابع اینترنتی نیز استفاده کنید.

3- با دوستان خود آلمانی صحبت کنید.

هنگامی که شروع به یادگیری زبان آلمانی در خانه می‌کنید، جهت قرار گرفتن بهتر در محیط زبانی می‌توانید به این زبان صحبت کنید و در این بین ارتباط با دوست یا آشنای مسلط به زبان آلمانی می‌تواند بسیار به شما کمک کند و در نتیجه باعث افزایش انگیزه شما در یادگیری زبان آلمانی گردد. ممکن است دوست یا آشنایی نداشته باشید که به این زبان مسلط باشد، در این حالت می‌توانید با عضویت در گروه‌ها و وبسایت‌های آموزشی اینترنتی مختص زبان آلمانی با آنان به گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف بپردازید و یا در جلسات اینترنتی بحث‌ آزاد شرکت کنید.

یادگیری زبان آلمانی در خانه

از میان وبسایت‌های مختلف آموزشی می‌تواند به آدرس‌ اینترنتیmylanguageexchange.com  اشاره کرد که با بیش از 3 میلیون عضو از 175 کشور مختلف امکان گفتگو با بومی‌زبانان هر زبانی را فراهم می‌سازد.

4- استفاده از نرم‌افزارهای آموزش زبان آلمانی

امروزه استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی زبان آلمانی، باعث تسهیل هرچه بیشتر روند یادگیری زبان آلمانی در خانه شده است. از میان نرم‌افزارهای مختلف می‌توان به نرم‌افزار مانند Rosetta Stone ،Busuu ،Duolingo ،Fluentu اشاره نمود. این نرم‌افزارها با بهره‌گیری از ویدئوهای آموزشی، ترانه‌های تصویری، برش‌هایی از فیلم‌های سینمایی، اخبار و سخنرانی‌ها زبان‌آموز را در محیط زبانی قرار می‌دهد. نکات دستوری و واژگان جدید را در خلال این ویدئوها به زبان‌آموز می‌آموزد و در نهایت با ارائه‌ی تمرینات مختلف درون محیط نرم‌افزاری موجب تقویت مفاهیم مربوط به یادگیری زبان آلمانی در خانه می‌گردد.

 

مقاله پییشنهادی : یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟

 

6- تماشای اخبار، فیلم و سریال به زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی در خانه فرصت استفاده‌ی بهتر از برنامه‌های تلویزیونی به زبان آلمانی را در اختیار ما قرار می‌دهد. با تماشای فیلم، سریال و یا اخبار روزمره از شبکه‌های آلمانی زبان مانند ZDF ، Das Erste ،  DW و… نه تنها با فرهنگ مردم آلمانی آشنا می‌شوید بلکه قدرت شنیداری خود را نیز تقویت می‌کنیم. از مزایای یادگیری زبان آلمانی در خانه تماشای برنامه‌های تلویزیونی است که می‌توان از وبسایت‌های اینترنتی مربوطه با انتخاب از میان منابع آرشیو دنبال کرد.

سریال‌هایی مانندEXTRA GERMAN، به علت درون‌مایه آموزشی، به آرامی مکالمات بیان می‌شود و در پایان هر قسمت لغات جدید به همراه تلفظ و معنای تصویری به زبان‌آموز منتقل می‌شود. چنانچه سطح زبان آلمانی شما در حد متوسط و یا بالاتر است، می‌توانید از تماشای برنامه‌های تلویزیونی به زبان آلمانی مانند HEUTE-SHOW لذت ببرید.

7- مجله بخوانید

مطالعه‌ی روزنامه و مجلات روشی دیگر برای یادگیری زبان آلمانی در خانه است. مجلات و روزنامه‌ها شما را با فرهنگ و زبان آلمانی آشنا می‌کند. شما با مطالعه‌ی مقالات گوناگون، لغات و نکات دستوری زبان آلمانی را می‌توانید یاد بگیرید. همچنین از اتفاقات و حوادث روزمره اطلاع یابید علاوه بر این، با شخصیت‌ها و چهره‌های هنری،سیاسی، اجتماعی و ورزشی کشور های آلمانی زبان مانند اتریش آشنا شوید. در دنیای امروزی دستیابی به شمارگان مجلات و روزنامه‌های مختلف از طریق اینترنت در سرتاسر جهان میسر شده است DIE WELT و DERSPIEGEL نمونه مجلاتی هستند که شما را در یادگیری این زبان یاری می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی
8- موسیقی آلمانی گوش کنید.

گوش دادن به موسیقی به یادگیری زبان آلمانی در خانه به شما کمک می‌کند. تفاوتی ندارد به کدام نوع ترانه (راک، هیپ‌هاپ، پاپ ، جاز، رپ و …) علاقه‌مند باشید. آنچه اهمیت دارد گوش دادن به ترانه‌ی آلمانی زبان است تا با تلفظ و آهنگ زبان آلمانی آشنا شوید و در خلال آن با فرهنگ زبان آلمانی ارتباط برقرار کنید. زبان‌آموز می‌تواند از طریق وب‌سایت‌های اینترنتی آهنگ خود را انتخاب کند. اگر در ابتدا فهم ترانه مشکل بود، بهتر است فایل متنی آن را نیز تهیه کند.

از میان خوانندگان مختلف آلمانی می‌توان به آهنگ Männer با صدای هربرت گرونمایر و یا آهنگ به یادماندنی Berlin  با صدای هیلده نییف اشاره کرد. ترانه‌های مذکور برای کسانی که به تازگی یادگیری زبان آلمانی شروع کرده‌اند، مناسب است. هم‌چنین می‌توانید برای یادگیری زبان آلمانی به برنامه‌های رادیویی پخش موسیقی نیز گوش کنید.

9- آلمانی بنویسید.

وسایل ارتباط جمعی امروزه فرصت بدیعی در اختیار زبان‌آموزان مختلف بویژه برای یادگیری زبان آلمانی در خانه، پدید آورده است. زبان‌آموز می‌تواند با عضویت در برنامه‌هایی مانند واتساپ، اسکایپ، اینستاگرام و… پیام‌های متنی یا صوتی خود را به زبان آلمانی ارسال کند و از این طریق با آلمانی‌زبانان بسیاری در سرتاسر جهان ارتباط نزدیک و صمیمی برقرار کند. در همین راستا می‌تواند محیط داخلی موبایل یا تبلت خود را نیز به زبان آلمانی تغییر دهد تا بیش از پیش با زبان آلمانی در ارتباط باشد.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از صفر
آموزش زبان انگلیسی از صفر

نتیجه گیری

یادگیری زبان از دیرباز یکی از نیازهای انسان‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر بوده است. در میان زبان‌های متعدد، زبان آلمانی در نتیجه‌ی پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و سیاسی آن کشور جایگاه بالایی دارد. افراد زیادی به دلایل شخصی، شغلی و تحصیلی در طول سال‌ها شروع به یادگیری زبان آلمانی در خانه و یا در کلاس‌های درسی نموده‌اند. در این میان اینترنت نیز به عنوان منبعی مملو از مطالب آموزشی در دسترس افراد زیادی حتی در نقاط دور افتاده قرار گرفته است. لذا عدم شرکت در کلاس‌های زبان، دلیلی برای عدم یادگیری زبان نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا