مالی و سرمایه‌گذاری

هر آنچه درباره حسابداری مدیریتی باید بدانید !

فرآیند ایجاد اهداف سازمان از طریق شناسایی، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و انتقال اطلاعات به مدیران، مدیریت تماس یا حسابداری مدیریتی است. حسابداری مدیریتی با هدف اطلاع رسانی مدیریت در مورد معیارهای عملیاتی تجاری تمرکز دارد. از اطلاعات مربوط به هزینه‌های محصولات یا خدمات خریداری شده توسط شرکت استفاده می‌کند.

بودجه اغلب برای تعیین کمیت تصمیمات اتخاذ شده در برنامه ریزی عملیاتی استفاده می‌شود. حسابداران مدیریتی از گزارش‌های عملکرد برای یادداشت واریانس بین نتایج واقعی بودجه استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی بین حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی این است که حسابداری مالی جمع آوری داده‌های حسابداری برای ایجاد صورت‌های مالی است، در حالی که حسابداری مدیریتی پردازش داخلی است که برای حسابداری معاملات تجاری استفاده می‌شود.

حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی چیست؟

حسابداری مدیریتی عمل شناسایی، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و انتقال اطلاعات مالی به مدیران برای دستیابی به اهداف سازمان است. از حسابداری مالی متفاوت است زیرا هدف حسابداری مدیریتی کمک به کاربران داخلی شرکت در اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه است.

حسابداری مدیریتی چگونه کار می‌کند؟

حسابداری مدیریتی شامل بسیاری از جنبه‌های حسابداری با هدف بهبود کیفیت اطلاعات ارائه شده به مدیریت در مورد معیارهای عملیات تجاری است. حسابداران مدیریتی از اطلاعات مربوط به بهای تمام شده و درآمد فروش کالاها و خدمات تولید شده توسط شرکت استفاده می‌کنند. حسابداری بهای تمام شده زیرمجموعه بزرگی از حسابداری مدیریتی است که به طور خاص بر دریافت کل هزینه‌های تولید شرکت با ارزیابی هزینه‌های متغیر هر مرحله از تولید و همچنین هزینه‌های ثابت تمرکز دارد. این به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا هزینه‌های غیر ضروری را شناسایی و کاهش دهند و سود را به حداکثر برسانند.

  

ویدئو پیشنهادی : حسابداری
 حسابداری

 

انواع حسابداری مدیریتی

 1. هزینه‌یابی و ارزش گذاری محصول

هزینه یابی محصول با تعیین مجموع هزینه‌های مربوط به تولید یک کالا یا خدمات سروکار دارد. هزینه‌ها ممکن است به زیر مجموعه‌هایی مانند هزینه‌های متغیر، ثابت، مستقیم یا غیر مستقیم تقسیم شوند. حسابداران مدیریت هزینه‌های سربار را برای ارزیابی هزینه کامل مربوط به تولید کالا محاسبه و تخصیص می‌دهند. هزینه‌های سربار ممکن است بر اساس تعداد کالاهای تولید شده یا سایر محرک‌های فعالیت مرتبط با تولید تخصیص یابد. در ارتباط با هزینه‌های سربار، حسابداران مدیریتی از هزینه‌های مستقیم برای ارزش گذاری مناسب بهای تمام شده کالای فروخته شده و موجودی که ممکن است در مراحل مختلف تولید باشد استفاده می‌کنند.

 1. تجزیه و تحلیل جریان نقدی

حسابداران مدیریتی تجزیه و تحلیل جریان نقدی را به منظور تعیین تأثیر نقدی تصمیمات تجاری انجام می‌دهند. حسابدار مدیریتی ممکن است استراتژی‌های مدیریت سرمایه در گردش را به منظور بهینه‌سازی جریان نقدی و اطمینان از اینکه شرکت دارایی‌های نقدی کافی برای پوشش تعهدات کوتاه‌مدت دارد، اجرا کند. هنگامی که یک حسابدار مدیریتی تجزیه و تحلیل جریان نقدی را انجام می‌دهد، جریان نقدی ورودی یا خروجی حاصل از یک تصمیم تجاری خاص را در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر یک مدیر قصد خرید خودروی شرکتی را دارد، ممکن است این گزینه را داشته باشد که خودرو را به طور کامل بخرد یا وام بگیرد. یک حسابدار مدیریتی ممکن است سناریوهای مختلفی را توسط مدیر بخش اجرا کند که هزینه نقدی مورد نیاز برای خرید مستقیم را در مقابل هزینه نقدی در طول زمان با وام با نرخ‌های بهره مختلف نشان می‌دهد.

  

ویدئو پیشنهادی : مدیریت مالی
مدیریت مالی

 

 1. تجزیه و تحلیل گردش موجودی

گردش موجودی عبارت است از محاسبه تعداد دفعاتی که یک شرکت در یک دوره زمانی معین موجودی را فروخته و جایگزین کرده است. محاسبه گردش موجودی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا تصمیمات بهتری در مورد قیمت گذاری، تولید، بازاریابی و خرید موجودی جدید بگیرند. یک حسابدار مدیریتی ممکن است هزینه حمل و نقل موجودی کالا را شناسایی کند، که مقدار هزینه‌ای است که شرکت برای ذخیره اقلام فروخته نشده متحمل می‌شود. اگر شرکت دارای مقدار بیش از حد موجودی باشد، ممکن است برای کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی و آزاد کردن جریان نقدی برای سایر اهداف تجاری، بهبودهایی در کارایی انجام شود.

 1. تحلیل محدودیت

حسابداری مدیریتی همچنین شامل بررسی محدودیت‌ها در خط تولید یا فرآیند فروش است. حسابداران مدیریتی به تعیین محل وقوع تنگناها و محاسبه تأثیر این محدودیت‌ها بر درآمد، سود و جریان نقدی کمک می‌کنند. سپس مدیران می‌توانند از این اطلاعات برای اعمال تغییرات و بهبود کارایی در فرآیند تولید یا فروش استفاده کنند.

  

مقاله پیشنهادی : ترازنامه حسابداری
ترازنامه حسابداری

 

حسابداری مدیریتی

تکنیک‌های حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی برای دستیابی به اهداف خود بر تکنیک‌های مختلفی تکیه دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل مارجین در درجه اول به مزایای افزایشی بهینه سازی تولید مربوط می‌شود. تحلیل مارجین یکی از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین تکنیک‌ها در حسابداری مدیریتی است. این شامل محاسبه سر به سر است که ترکیب فروش بهینه را برای محصولات شرکت تعیین می‌کند.

 1. تحلیل محدودیت

تجزیه و تحلیل خطوط تولید یک کسب و کار، گلوگاه‌های اصلی، ناکارآمدی‌های ایجاد شده توسط این تنگناها و تأثیر آنها بر توانایی شرکت برای ایجاد درآمد و سود را شناسایی می‌کند.

 1. بودجه بندی سرمایه‌ای

بودجه بندی سرمایه‌ای به تجزیه و تحلیل اطلاعات مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات لازم مربوط به مخارج سرمایه‌ای مربوط می‌شود. در تجزیه و تحلیل بودجه ریزی سرمایه، حسابداران مدیریتی ارزش فعلی خالص (NPV) و نرخ بازده داخلی (IRR) را محاسبه می‌کنند تا به مدیران کمک کنند تا در مورد تصمیمات جدید بودجه بندی سرمایه تصمیم بگیرند.

 1. ارزشیابی موجودی و هزینه یابی محصول

ارزیابی موجودی شامل شناسایی و تجزیه و تحلیل هزینه‌های واقعی مرتبط با محصولات و موجودی شرکت است. این فرآیند به طور کلی شامل محاسبه و تخصیص هزینه‌های سربار و همچنین ارزیابی هزینه‌های مستقیم مربوط به بهای تمام شده کالای فروخته شده (COGS) است.

 1. تحلیل و پیش بینی روند

تحلیل و پیش‌بینی روند اساساً به شناسایی الگوها و روند هزینه‌های محصول و همچنین شناسایی واریانس‌های غیرمعمول از مقادیر پیش‌بینی‌شده و دلایل چنین واریانس‌هایی مربوط می‌شود.

  

مقاله پیشنهادی : انواع حسابرسی
انواع حسابرسی

 

حسابداری مدیریت چیست و وظایف آن چیست؟

حسابداری مدیریت فرآیند تهیه گزارش‌هایی در مورد عملیات تجاری است که به مدیران در تصمیم گیری‌های کوتاه مدت و بلند مدت کمک می‌کند. این به کسب و کار کمک می‌کند تا با شناسایی، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و انتقال اطلاعات به مدیران، اهداف خود را دنبال کند. وظایف اصلی حسابداری مدیریت عبارتند از:

 1. کمک به پیش بینی آینده

پیش‌بینی به تصمیم‌گیری کمک می‌کند و به سوالات مهمی که می‌تواند روندهای آینده در تجارت را پیش بینی کند، پاسخ می‌دهد.

 1. کمک به تصمیم گیری در مورد خرید

بینش حسابداری مدیریتی در مورد هزینه و در دسترس بودن تولید، عوامل تعیین کننده در انتخاب خرید هستند. داده‌های حسابداری مدیریتی به تصمیم گیری در سطح عملیاتی و استراتژیک قدرت می‌بخشد.

 1. پیش بینی جریان‌های نقدی

برآورد جریان‌های نقدی و تأثیر جریان‌های نقدی بر تجارت ضروری است. در نظر گرفتن هزینه‌هایی که شرکت‌ها در آینده متحمل خواهند شد و درآمد آن از کجا تامین می‌شود، می‌تواند به یک کسب و کار کمک کند تا حرکت‌های بعدی خود را انجام دهد. حسابداری مدیریت شامل ایجاد بودجه و نمودارهای روند است که مدیر برای تصمیم گیری در مورد نحوه تخصیص پول و منابع برای ایجاد رشد درآمد پیش بینی شده استفاده می‌کند.

 1. کمک به درک تغییرات عملکرد

اختلاف عملکرد در کسب و کار، واریانس بین آنچه پیش‌بینی شده بود و آنچه به دست آمده بود، است. با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی، حسابداری مدیریتی به مدیریت کمک می‌کند تا بر روی واریانس‌های مثبت و مدیریت واریانس‌های منفی را ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا