زبان خارجی

بررسی گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی و چگونگی استفاده از آن به همراه مثال

آشنایی با گذشته استمراری در زبان انگلیسی

گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت است. این زمان مانند زمان گذشته ساده برای اشاره به مسائل و عمل‌هایی است که در گذشته انجام و تمام شده‌اند. با این حال زمان گذشته استمراری در انگلیسی جهت توصیف عملی به کار برده می‌شود که برای مدت زمانی ادامه داشته است.

امروزه بسیاری از مردم زمانی را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص می‌دهند. یادگیری این زبان هنگام مسافرت، جست‌وجو جهت یافتن شغل جدید و گفت‌وگو با افراد جدید از طریق اینترنت می‌تواند به شما در امور شخصی و کاری کمک کند. در حقیقت زبان انگلیسی می‌تواند به شما کمک کند تا با افراد مختلف در جهان ارتباط برقرار کنید و باعث افزایش فرصت‌های شغلی مناسب شود.

 

ویدیو پییشنهادی : زمان‌ها در زبان انگلیسی
زمان ها در زبان انگلیسی

 

برای درک زبان و روان صحبت کردن به دو مجموعه اصلی واژگان و گرامر زبان انگلیسی نیاز داریم. اگر چه شاید در ظاهر به نظر برسد واژگان از اهمیت بسیاری برخوردار هستند اما یادگیری گرامر جهت ساخت جمله معنی‌دار و درک جمله‌ها ضروری است. زمان‌ها یکی از بخش‌های مهم گرامر به حساب می‌آیند که در این یادداشت مکتوب به بررسی یکی از آن‌ها یعنی گذشته استمراری به همراه مثال پرداخته‌ایم.

 

گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی

گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی

مانند زبان فارسی سه زمان اصلی حال، گذشته و آینده وجود دارد که اشکال مختلفی را در خود جای داده‌اند. به عنوان مثال با توجه به گرامر زمان گذشته ساده در انگلیسی این زمان برای بیان کارهای تمام شده به کار گرفته می‌شود. با این وجود برای توصیف کارهایی که در گذشته برای مدتی در حال انجام بوده‌اند به دانستن گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی نیاز داریم.

در حقیقت زمان گذشته استمراری زمانی است که ما هنگام توصیف عملی که در یک دوره زمانی مشخص و خاص اتفاق افتاده است به کار می‌بریم. ساختار این زمان به صورت زیر است:

Subject + Was/Were + Verb + ing

برای درک بهتر این ساختار به مثال‌هایی که در ادامه آورده شده است دقت بکنید:

 

.I was going

.I was walking

.he was leaving

.you were speaking

سوالی کردن و منفی کردن گذشته استمراری در زبان انگلیسی

سوالی و منفی کردن این زمان به دلیل وجود فعل to be در ساختار آن بسیار ساده است. به عبارت دیگر شما برای منفی کردن این زمان تنها کافی است که not را پس از فعل to be به کار ببرید. به همین صورت برای سوالی کردن آن کافی است جای فعل to be و فاعل را عوض کنید. برای درک این موضوع به جمله‎‌های زیر توجه کنید:

 

.you were not speaking

.You were not listening

?Were we going

?What were you doing

 

مقاله پییشنهادی : آموزش گرامر حال کامل در زبان انگلیسی

کاربرد زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی

یکی از مسائل مهم گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی چگونگی استفاده از آن است. در حقیقت دانستن ساختار این زمان بدون اطلاع از کاربرد آن ارزشی ندارد. به همین منظور در این بخش به کاربردهای مختلف این زمان پرداخته شده است.

 

تعریف کردن یک داستان که در گذشته اتفاق افتاده است یکی از مهم‎‌ترین کاربردهای زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی است. در واقع از این زمان برای توصیف قبل و بعد یک عمل کوتاه در گذشته به کار گرفته می‌شود. در این حالت یک عمل طولانی توسط یک عمل کوتاه در گذشته قطع شده است. در عکس زیر برای درک این موضوع عمل طولانی با خط خمیده‌ی قرمز و عمل کوتاه با ضربدر سیاه مشخص شده است.

کاربرد زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی

?What were you doing when the telephone rang

.I was eating dinner when the telephone rang

 

در این مثال عمل طولانی عملی است که قبل و بعد از تلفن زنگ خوردن، شما مشغول آن بودید. به این نکته توجه کنید که اگر از شما به شکل زیر سوال پرسیده شود با توجه به گرامر زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی دیگر قادر به استفاده از آن در پاسخ نیستید و باید با زمان گذشته ساده به سوال پاسخ دهید.

 

?What did you do when the telephone rang

.I answered the phone

 

برای تمرین این کاربرد گذشته استمراری مثال‌های زیر را بررسی کنید. به همین منظور در هر جمله عمل طولانی و کوتاه را مشخص کنید.

 

.I found it while I was walking on the beach

.You were not listening when he gave you the directions

.Someone stole my bag while I was reading a book on the train

 

همانطور که در مثال‌های قبل مشاهده کردید در این نوع کاربرد ما از زمان گذشته استمراری در حقیقت جهت توصیف پشت زمینه یک عمل در گذشته استفاده می‌کنیم.

 

استفاده از زمان گذشته استمراری جهت توصیف دو عمل هم‌زمان

با توجه به گرامر زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی هنگام اشاره به دو عمل که در گذشته در یک زمان در حال انجام بوده‌اند باید از این زمان استفاده کنیم. برای درک این مساله به نمودار زیر دقت بکنید که هر دو عمل توسط دو خط خمیده قرمز نشان داده شده‌اند.

استفاده از زمان گذشته استمراری جهت توصیف دو عمل هم‌زمان

 

.He was playing the guitar and I was singing

.They didn’t hear the doorbell because they were preparing dinner, listening to loud music and dancing

 

لازم به ذکر است برای نشان دادن ترتیب زمانی در گذشته همانند زمان حال از زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی استفاده می‌شود. این حالت با اتفاق افتادن دو عمل در یک زمان در گذشته متفاوت است. به مثال زیر دقت بکنید:

 

At ten o’clock last night, I was still working. At ten thirty, I stopped working, switched off my computer and went home

 

در این حالت بیشتر برای توصیف حال و هوای یک فیلم یا یک موقعیت در گذشته از زمان گذشته استمراری استفاده می‌شود. برای درک بهتر این کاربرد به جمله‌های زیر دقت بکنید که در آن یک موقعیت در گذشته به کمک گذشته استمراری بیان شده است.

 

The restaurant was busy. The waiters were rushing around serving people, customers were ordering food and drinks and outside it was raining heavily

 

همانطور که مشاهده کردید سه عمل هم‌زمان به کمک این زمان توصیف شده‌اند.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی و بررسی کامل صفت‌های شمارشی به همراه مثال

 

استفاده از گذشته استمراری جهت توصیف عملی که بارها تکرار شده است

اگر چه در این حالت ما می‌توانیم از زمان گذشته ساده هم استفاده بکنیم اما با توجه به گرامر زمان گذشته استمراری در زبان انگلیسی برای تاکید بیشتر بر تکرار عمل اتفاق افتاده در گذشته باید از این زمان استفاده کرد.

در این حالت در بیشتر موارد از قیدهای تکرار مانند every day و most days و for years استفاده می‌شود.

 

.I was visiting her for several years

 

شما همچنین می‌توانید از جمله‌ی I visited her for several years هم استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که با استفاده از زمان گذشته استمراری شما به این موضوع اشاره می‌کنید که بارها و بارها او را ملاقات کرده‌اید.

لازم به ذکر است در صورتی که از شما درباره‌ی تعداد تکرار پرسیده شود نمی‌توانید از زمان گذشته استمراری استفاده کنید. در حقیقت از این زمان نمی‌توان جهت اشاره به تعداد دفعات اتفاق افتادن عمل در گذشته استفاده کرد. به همین دلیل جمله‌ی زیر اشتباه است است:

 

.I was visiting her three times

گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی

توصیف موقعیت‌های آزاردهنده

با توجه به گرامر گذشته استمراری در زبان انگلیسی توصیف موقعیت‌های آزاردهنده‌ای که در گذشته مکرر اتفاق افتاده است یکی از کاربردهای این زمان به حساب می‌آید. شما به کمک استفاده از «Always» با زمان گذشته استمراری می‌توانید به یک موقعیت بد  در گذشته اشاره کنید. از این حالت بیشتر جهت توصیف اخلاق و عادت بد یک فرد در گذشته استفاده می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : ضمایر ملکی در انگلیسی

 

He was always forgetting to charge his phone. The battery was always running out in the middle of a call. But his new phone has much better battery life

 

همانطور که در مثال بالا مشاهده کردید در این حالت ما به کمک این ترکیب نشان می‌دهیم که اتفاق آزاردهنده در گذشته بارها اتفاق افتاده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا