زبان خارجی

جمع بستن در زبان ترکی استانبولی: بررسی کلی نحوه جمع بستن در ترکی

جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی یک زبان پیوندی است که یادگیری آن در ظاهر بسیار ترسناک به نظر می‌رسد. جمع بستن در زبان ترکی استانبولی مانند زبان فارسی است. در حقیقت در این زبان نیز ما از پسوندهایی مشخص استفاده می‌کنیم.

با توجه به پیوندی بودن زبان ترکی در این زبان از پسوندها و پیشوندهای مختلفی به جای کلمات مستقل استفاده می‌شود. برای مثال به عبارت زیر دقت بکنید. این عبارت در زبان فارسی از ۳ کلمه جدا تشکیل شده است در حالی که در زبان ترکی آن‌ها را به هم می‌چسبانیم:

در کتاب‌های من: kitaplarımda

اگر چه یادگیری زبان ترکی استانبولی بسیار دشوار است اما این زبان بسیار منظم و منسجم است. علاوه بر این ترکی یک زبان آوایی است. از این رو با تسلط کافی بر تلفظ حروف در زبان ترکی می‌توانید هر چیزی را به راحتی تلفظ کنید.

 

مقاله پییشنهادی : زمان حال در ترکی استانبولی

در این یادداشت به بررسی کلی جمع بستن صفات و اسم‌ها در زبان ترکی استانبولی پرداخته شده است. مثال‌های مختلفی جهت آشنایی با نحوه جمع بستن نیز ارائه شده است.

پسوندهای مربوط به جمع بستن در زبان ترکی

برای جمع بستن در زبان ترکی ما از یکی از پسوندهای -ler یا -lar استفاده می‌کنیم. به همین منظور کافی است یکی از این دو پسوند را با توجه به آخرین حرف مصوت کلمه اضافه کنیم.

در زبان ترکی استانبولی هشت حرف صدادار وجود دارد:

a, e, ı, i, o, ö, u, ü

هنگامی که کلمه به یکی از حروف صدادار a, ı, o, u ختم شود از پسوند -lar استفاده می‌کنیم. به همین ترتیب در صورتی که آخرین حرف مصوت کلمه یکی از حروف e, i, ö, ü باشد پسوند -ler را به انتهای کلمه اضافه می‌کنیم.

برای درک بهتر این مساله به مثال‌های زیر دقت بکنید:

جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

 

مقاله پییشنهادی : زمان گذشته در ترکی استانبولی

 

برخی از کلمات زبان ترکی از قانون بیان شده جهت جمع بستن پیروی نمی‌کنند که باید آن‌ها را حفظ کنید. برخی از این کلمات را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

لازم به ذکر است که در زبان ترکی مانند زبان فارسی و برخلاف زبان انگلیسی اگر قبل از اسم عددی برای اشاره به تعداد آن استفاده شود نباید از پسوندهای جمع‌ استفاده کرد. به مثال‌های زیر در سه زبان فارسی، ترکی و انگلیسی دقت کنید:

تفاوت جمع بستن در انگلیسی و ترکی و فارسی

برای تمرین بیشتر جمع بستن در زبان ترکی استانبولی حالت جمع کلمات زیر را بنویسید. (جواب این تمرین در انتهای یادداشت آورده شده است.)

Türk, örnek, gözlük, acı

 

مقاله پییشنهادی : زمان آینده در ترکی استانبولی

آیا می‌توان ‌صفات را جمع بست؟

صفات در زبان ترکی مانند سایر زبان‌ها برای توصیف اسامی به کار برده می‌شوند. در حقیقت از صفت جهت بیان کیفیت و چگونگی افراد، اشیا، مکان‌ها، موقعیت‌ها و ایده‌ها استفاده می‌شود. صفت در زبان ترکی قبل از اسم قرار می‌گیرد:

دختر زیبا: güzel kız

اگر چه برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی از پسوند استفاده می‌کنیم اما در این زبان صفات حالت جمع ندارند. در حقیقت صفات به یک شکل همراه با اسامی مفرد و اسامی جمع به کار برده می‌شوند. برای درک بهتر این موضوع مثال قبل را در نظر بگیرید:

güzel kızlar

همانطور که مشاهده می‌کنید با وجود استفاده از پسوند -lar برای جمع بستن kız صفت güzel تغییری نکرده است.

پاسخ تمرین:

Türkler, örnekler, gözlükler, acılar

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا