مقالات دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی چگونه انجام می‌شود؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی : یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که کسب و کار افراد امروزه به روی آن می‌چرخد، بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی است. در این راه ترفندهای بسیار زیادی وجود دارد که افراد را به سمت پیشرفت هدایت می‌کند.

در این حرفه به بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی SSM نیز گفته می‌شود. بعد از اینکه در این شبکه‌ها، هدف خود را از ایجاد این استراتژی مشخص نمودید، و پروفایل مناسبی را برای خود در دیدرس افراد قرار دادید، می‌توانید مخاطبین زیادی را به سمت خود جذب کنید.

در این قسمت حال باید بدانید که بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی چگونه می‌تواند سودمند باشد و در ایجاد یک کسب و کار حرفه‌ای تاثیر بگذارد. باید با مراحل و مزایای این بازاریابی آشنا شده و اطلاع کسب کنید.

 

بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی:

همانطور که گفته شد این نام به SMM نیز شهرت دارد که مخفف واژه Social media marketing است. از این روش بازاریابی معمولا برای کسب درآمد در دیجیتال مارکتینگ  استفاده می‌شود. در این روش باید شرکت مورد نظر فرد دیجیتال مارکتری را استخدام کند که در این زمینه مهارت کامل داشته باشد.

 در صورت اینکه این فرد بتواند بازاریابی مناسب و عالی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد، می‌توانید برای برند خود حجم زیادی از مخاطب را جذب کرده و به کسب و کار خود رونق دهید.

شاید فکر کنید چگونه به صورت غیر حضوری می‌توان جذب مشتری انجام داد؟ بهتر است بدانید که امروزه همه مردم جهان در بیشتر شبکه‌های اجتماعی اعم از تلگرام، اینستاگرام، واتس‌اپ، ایمیل، توئیتر و … فعالیت چشم‌گیر دارند و این است که به راحتی می‌توان ایده و خلاقیت خود را در زمینه هدفی که برای آن تلاش می‌کنید، به اشتراک گذاشت و در نتیجه مخاطبین زیادی را جذب کرد.

عده‌ای از افراد از اینکه این راه را شروع کرده و در آن قدم بردارند ترس و واهمه دارند. ولی باید قبل از انجام این کار و روبه‌رو شدن با شکست، تمام شرایط را بسنجید و از خود بپرسید که آیا با توجه به کسب و کاری که من راه انداخته‌ام می‌توانم در این راه موفق شوم؟

آیا برند من جذاب است؟ آیا محصولی که من تولید می‌کنم در گروه ورزش، سلامت، زیبایی و یا کالاهای لوکس و لاکچری و… قرار دارد که مردم را مجذوب خود کند؟ این تمام چیزهایی است که در شروع برای یک دیجیتال مارکتینگ و راه‌اندازی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ویدیو پیشنهادی :آموزش گوگل آنالیتیکس
آموزش گوگل آنالیتیکس

 

حال که به این موضوع پی بردید که تمام شرایط لازم را برای راه‌اندازی این کار دارید، باید از توانایی خود برای بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی اطمینان حاصل کنید.

برای اینکار باید عواملی را مورد توجه قرار داده و از همه مهم‌تر دیجیتال مارکتری را استخدام کنید که در این کار تخصص و تسلط کامل داشته باشد.

نکته قابل توجه این است که کاملا از فرد متخصصی که تهیه می‌کنید اعتماد لازم را به دست آورید زیرا این که شما تمام شرایط لازم را داشته باشید ولی هیچ فرد متخصص و مسلطی برای انجام این مهارت‌ها وجود نداشته باشد هیچ ارزشی ندارد و در کار شما تاثیرگذار نیست.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

عوامل موثر در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

  • افزایش ترافیک وب سایت

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی باید به صورتی آماده شده باشد که در وب سایت ترافیک ایجاد کند ولی دیجیتال مارکتر باید ایده و مهارتی را به کار ببرد که این تنها در حد ترافیک باقی نماند و آن‌ها را به خریدار واقعی تبدیل کند.

به این ترتیب باید یک راه ارتباطی در وب سایت وجود داشته باشد که آماده پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان باشد تا آن‌ها به راحتی بتوانند قیمت‌ها و سایر جزئیات محصول مورد نظر خود را چک کرده و مورد بررسی قرار دهند.

وب سایت خود را در شبکه‌اجتماعی باید به گونه‌ای طراحی کنید که برای خدمت‌رسانی به خریداران مناسب باشد.آموزش سئو

 

  • میزان بودجه مورد نیاز بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مطمئنا قبل از انجام هر کاری، باید بدانید که آیا شرکت شما بودجه کافی برای شروع این بازرگانی را دارد و باید مبلغ مناسبی را برای آن کنار بگذارید.

برای اینکه بتوانید در بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی موفق شوید، باید هزینه‌های زیادی را برای موفق شدن در این کار صرف کنید. زیرا طی مدت زمانی که مخاطبین با رسانه شما درگیر می‌شوند و به سمت آن جذب شده‌اند، این خیلی غیر حرفه‌ای است که بخواهید به دلیل نداشتن بودجه کافی فعالیت خود را در شبکه اجتماعی به صورت ناگهانی ترک کنید.

از طرفی اینکار باعث می‌شود تا اعتبار شرکت شما از بین برود و دیگر نتوانید راه جدیدی را شروع کنید.

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که برای انجام تبلیغات در بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی چه مقدار هزینه لازم است، ولی این در هر کسب و کاری بسیار متفاوت است و نمی‌توان مبلغ مشخص شده‌ای را برای آن در نظر گرفت.

اما برای رسیدن به سود و کسب و کار موفق، حتما باید این راه را طی کنید.

حضور و شروع بازاریابی

  1. عضویت در شبکه اجتماعی

با توجه به اینکه اکنون شما تمام شرایط لازم را برای شروع این کار دارید و بودجه کافی را نیز کنار گذاشته و اهداف خود را مشخص کرده‌اید، باید در شبکه‌های اجتماعی مهم عضو شده و برای برند و حرفه خود یک شبکه و حساب کاربردی باز کنید تا در خصوص کسب و کارتان باشد و مخاطبین از این طریق بتوانند دنبال‌کننده شما باشند.

به این ترتیب می‌توانید مهارت خود را در زمینه بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی شروع کنید.آشنایی با اصول تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  1. مشخص کردن مشتری ایده‌آل

در این مرحله از بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی، باید بتوانید خود دنبال‌کننده افرادی باشید که می‌دانید شرایط لازم برای تهیه کردن این محصول را دارند و یا این محصول به درد آن‌ها می‌خورد.

برای نمونه اگر شما تولیدکننده برند لباس زنانه هستید و طراحی های لوکس و جدیدی دارید، می‌توانید دنبال‌کننده خانم‌ها در سن و سال کمتری باشید زیرا این باعث ایجاد ترافیک در صفحه و حتی تبدیل آن‌ها به مشتری می‌شود.

  1. تعیین موقعیت در شبکه اجتماعی

تعیین موقعیت یعنی چه؟ اکنون که شما وارد شبکه اجتماعی خود شدید، باید موقعیت حضور خود را در این عرصه مشخص کنید به طوری که مخاطب با دیدن صفحه شما متوجه شود که دلیل حضور شما در این شبکه چیست و در چه حرفه‌ای فعالیت می‎‌کنید.

همچنین باید در رابطه با مهارت و کسب و کار خود، به صورت کاملا سنجیده و حرفه‌ای پست بگذارید زیرا افراد از اینکه دائما با پست‌های بی‌رویه و بدون هدف مواجه شوند اصلا احساس خوبی ندارند و این استراتژی شما با شکست مواجه خواهد شد. به همین دلیل باید با فکر کردن و ایجاد خلاقیت عمل کنید.

 

  1. تنظیم محتوای درگیرکننده

حال باید برای اینکه مخاطب را به سمت کسب و کار خود جذب کنید، از تصاویر، ویدیو، پست‌های مربوط به کار،اینفوگرافیک، کتاب و حتی مصاحبه‌ها استفاده کنید.

ایجاد محتوا اشکال و انواع بسیار گسترده‌ای دارد که همه آن به تفکر شما بستگی دارد. باید  همواره محتوایی را تولید کنید، که افراد با خواندن آن احساس شعف و شادی داشته باشند و برای تهیه کالای شما ترغیب شوند.

طراحی یک محتوای جذاب، با کیفیت و ایده‌آل آن هم در وقت و زمان مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی محسوب می‌شود.

این راه و روشی ثابت شده و محکم است که شما را به سمت موفقیت در کار و حرفه خود سوق می‌دهد.

مقاله پیشنهادی : مهارت های دیجیتال مارکتر
مهارت های دیجیتال مارکتر

 

  1. تعیین شاخص‌های کلیدی موفقیت

زمانی که توانستید در این مرحله و در این بازرگانی موفق شوید و به سود بالایی دست پیدا کنید، اکنون باید در نظر بگیرید که چه چیزهایی عامل موفقیت شما بوده است و حتی چه مقدار هزینه برای آن خرج کرده‌اید.

سپس شاخص‌های کلیدی که باعث موفقیت شده است را ارتقا ببخشید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

  1. سرمایه‌گذاری به روی ابزار شبکه اجتماعی

برای اینکه بتوانید از گذاشتن زمان درست پست‌ها و منتشر کردن مطالب بی‌هدف جلوگیری کنید، بهترین راه مدیریت این شبکه است که در افزایش سود شرکت بسیار تاثیرگذار است.

همچنین این مدیریت باعث می‌شود تا پست‌ها و مطالب در زمانبندی درستی منتشر شود و این عملکرد مناسب باعث تقویت کسب و کار خواهد شد.

  1. دنبال کردن، آنالیز، بهینه‌سازی

این مرحله نهایی است که نقش مهمی در بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی دارد. در این راه باید سعی داشته باشید که دچار اشتباه و خطا نشوید زیرا نتیجه درستی در کسب و کار را به شما نخواهد داد.

اما باید بدانید که بهتر است به دنبال نتایج به دست آمده، تجزیه و تحلیل داده و ایجاد یکسری تغییرات برای بهینه‌سازی کار خود بروید که این بهترین راه‌حل می‌باشد.بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

کلام آخر:

*نکته قابل توجه این است که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک کار ثابت و حساب شده نیست و دائما در حال تغییر است و شما باید خودتان را با این تغییرات همگام کنید و به مرور زمان با ایجاد کردن یک استراتژی بیشتر می‌توانید در کسب و کار خود رونق داده و باعث افزایش سود خود شوید.

در نهایت برای موفق شدن در بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی باید از ابتدا سعی کنید همه جوانب را در نظر بگیرید و برنامه‌ریزی دقیق و هدفمندی داشته باشید.

اینکه از ابتدا هدف خود را مشخص کنید، در رسیدن به سود بلندمدت بسیار تاثیرگذار است. مدیریت و برنامه‌ریزی از ابتدای کار از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار داده شود و نباید آن‌ها را پشت گوش انداخت.

زیرا بدون داشتن برنامه در این راه به هیچ وجه نمی‌توان به نتیجه مطلوب رسید. بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی راهی است که اگر در آن درست قدم بردارید، حتما موفق می‌شوید ولی اگر نسنجیده عمل کنید قطعا با شکست روبه‌رو خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا