مالی و سرمایه‌گذاری

چگونه سهام را در صف خرید بخریم و در صف فروش بفروشیم؟

با ورود افراد بسیاری به بازار بورس ایران شاهد اوج گیری معاملات انواع سهام شدیم. این معاملات چه در روند مثبت افزایش پیدا کنند و یا چه در روند منفی اوج بگیرند، باعث پیدایش صف خرید و فروش سهام انواع کمپانی‌های حاضر در بازار بورس شده‌اند. برای آشنایی با مفهوم دقیق صف خرید و فروش سهام و تاثیر آن بر روند معاملات و میزان سیو سود معامله‌گران تا آخر با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی :سیو سود به زبان ساده
سیو سود به زبان ساده

زمانی که تعداد بسیار زیادی از مبتدیان وارد دنیای بورس می‌شوند، این ورود مزایا و معایب خاص خود را دارد. با ورود معامله‌گران متعدد پول زیادی وارد چرخه خرید و فروش سهام در بورس شده و باعث رونق این بازار می‌شود، از سوی دیگر به دلیل مبتدی و بی‌تجربه بودن اغلب افراد تازه وارد شاهد رفتارهای هیجانی هستیم که برای سودگیری از بازار پر‌ریسکی مانند بورس، رفتار منطقی نیست. 

با انتشار خبرهای مختلف بسیاری از این افراد برای خرید سهام خاصی اقدام می‌کنند و یا تنها با زیان‌دهی یک سهام برای فروش آن عجله می‌کنند، تمامی این رفتارهای هیجانی و از روی بی‌تجربگی باعث ایجاد صف خرید و فروش سهام می‌شوند.

بهتر است بدانید که صف‌های سنگین در بازار سرمایه برگرفته از مبحثی با نام «دامنه نوسان» است. دامنه نوسان از رفتارهای هیجانی مبتدیان بازار سرمایه گرفته می‌شود.

صف خرید و صف فروش

نقش دامنه نوسان در صف خرید و فروش سهام:

دامنه نوسان بیشترین تغییرات مجاز قیمت سهام موجود در یک روز معاملاتی در بازار بورس را بازگو می‌کند. نکته جالب توجه این است که تنها در بازارهای بورس ایران شاهد چنین نوسانات مجازی هستیم و در بازارهای بین المللی توسعه یافته این دامنه وجود ندارد. اما براساس قوانین بازار بورس ایران دامنه نوسان برای سهام ۵ درصد در نظر گرفته شده است. برای مثال اگر قیمت سهامی در روز گذشته ۱۰۰۰ تومان باشد، این قیمت به عنوان نقطه صفر در نظر گرفته شده و قیمت این سهم در روز معاملاتی بعد می تواند تا ۱۰۵۰ یا ۹۵۰ رشد مثبت یا منفی داشته باشد.

 

مقاله پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

دامنه نوسان و تغییرات قیمتی در روز معاملاتی سبب ایجاد صف‌های سنگین سهام می‌شود که چگونگی شکل‌گیری روند ایجاد صف خرید و فروش سهام در ادامه به طور کامل توضیح داده می‌شوند:

روند شکل گیری صف خرید یا صف تقاضای سهام:

از اصطلاح‌های روزهای مثبت به صف تقاضا یا صف خرید سهام می‌توان اشاره نمود. صف خرید نشان‌دهنده بیشتر بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه یک سهام در یک روز معاملاتی است. هر چقدر میزان این تقاضا بیشتر باشد صف‌های خرید طولانی‌‌تری ایجاد می‌شود. صف خرید در حالتی ایجاد می‌شود که قیمت نهایی یک سهم به بالاترین میزان مجاز در روز معاملاتی رسیده باشد که در بازار بورس ایران همان رشد پنج درصدی است.

در این وضعیت دیگر فروشنده‌ای در بازار وجود ندارد ولی از سوی دیگر خریداران برای خرید آن با یکدیگر رقابت می‌کنند زیرا دیگر امکان افزایش قیمت وجود نداشته و بایستی خریداران در صف خرید منتظر بمانند تا فروشنده‌ای اقدام به فروش سهام مورد نظر کند. هر چقدر زودتر برای خرید این گونه سهم اقدام کنید، در حقیقت در صف خرید سهام جزو نفرات اول هستید، پروسه خرید زودتر انجام می‌گیرد و شانس بالایی خواهید داشت.

نحوه خرید زودتر سهام در صف خرید معاملاتی :

بسیاری از معامله‌گران بازار بورس در روزهای صعودی شاهد ایجاد صف‌های طولانی هستند و چگونگی مواجه با آن ذهن اغلب آنان را مشغول کرده است. بالا رفتن تقاضا برای خرید یک سهم و از سوی دیگر نبود عرضه در قیمت سهم مجاز روزانه سبب می‌گردد که افراد اگر دست به ثبت معاملات خود بزنند، وارد صف خرید شوند. افراد که زودتر از دیگران سفارش خرید خود را ثبت کنند، موفق به خرید زودتر خواهند شد. با ثبت معامله مورد نظر، می‌توان در همان پرتفوی شخصی و آنلاین تعداد افراد موجود در صف معامله را دید و از جایگاه خود در صف خرید و فروش سهام مطلع شد. 

جایگاه در صف خرید سهام بر اساس :

برای آگاهی از میزان موقعیت خود در صف خرید و فروش سهام به راحتی با مراجعه به صفحه آنلاین معاملات کارگزاری(معاملات بر خط سهام) می‌توانید از جایگاه ثبت سفارش خود در معامله سهام مورد نظر در صف سهام مطلع شوید و بدانید که در بین چند نفر برای خرید سهام اقدام نموده‌اید.

اما نکته قابل توجه در صف خرید و فروش سهام این مسئله است که معامله‌گران خرد بازار بورس توان ایجاد صف تقاضا و عرضه را ندارند و نمی‌توانند در سهام‌های خریداری شده خود صف خرید یا صف فروش سهام ایجاد کنند. صف خرید سهام تابع روند قیمتی حاکم در بازار بوده و نمی‌توان به خودی خود شاهد مازاد تقاضا بود بلکه افزایش طرفداران برای خرید سهم یک شرکت و در کنار آن عدم تمایل سهامداران به فروش سهم همان شرکت باعث ایجاد صف خرید شده که لحظه به لحظه با رشد ارزش ذاتی سهام این صف می‌تواند حتی طویل‌تر شود.

روش خرید سریع سهام در بورس:

اشتباه رایج در میان خریداران مبتدی بازار سرمایه و بورس این است که می‌پندارند صف خرید نشان از روند صعودی سهام مربوطه دارد و در نتیجه این افراد با ثبت سفارش‌های متعدد باعث طولانی‌تر شدن صف‌های خرید می‌شوند. در این شرایط بایستی بدانید که تنها تحلیل تکنیکال و بنیادی برای شناسایی سهام‌های دارای روند صعودی لازم است و ایجاد صف‌های سنگین سهام نشان دهنده این امر نیستند که این سهام دارای روند صعودی یا نزولی می‌باشند. تنها با ثبت سفارش خرید در صف خرید سهام قرار می‌گیرد و با فروش سهام توسط سهامداران به طور خودکار در این صف جلوتر رفته و در صورت فروش کافی سهام، به طور خود به خود سهام مورد نظر شما نیز خریداری می‌شود. 

 

ویدئو پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس
فیلترنویسی در بورس

 

روند شکل گیری صف فروش یا صف عرضه سهام:

صف فروش یا صف مازاد عرضه را می‌توان برعکس پدیده صف خرید یا صف تقاضای مازاد فرض کرد. در این شرایط قیمت سهام با روند نزولی روبرو شده و پایین‌ترین حد مجاز روزانه می‌رسند، در واقع به اندازه ۵ درصد کاهش قیمت در سهام وجود داشته است. در این وضعیت اکثر سهامداران برای فروش سهام اقدام می‌کنند اما به دلیل عدم قابلیت برای پیشنهاد قیمت پایین‌تر و نبود خریدار جدید صف‌های فروش یا عرضه مازاد ایجاد می‌شود. هر چه تعداد بیشتری از سهامداران در صف فروش قرار داشته باشند، اصطلاحا صف سنگین در قسمت فروش سهام را مشاهده خواهیم نمود.

ترفندهای خرید سهم از صف خرید و فروش سهم از صف فروش

 

بسیار پیش آمده است که با نشر اطلاعات درست یا غلط در مورد سهام شرکت‌های مختلف شاهد صف‌های سنگین فروش بوده‌ایم ولی بایستی مبتدیان بدانند که در بازار بورس ایران همواره رشد سهام و شرایط اقتصادی مثبت در بازار سرمایه حاکم است و در نتیجه وجود روندهای صعودی یا نزولی نشان از زیان یا سود قابل توجه افراد نیست مگر اینکه بخواهند رفتارهای هیجانی در این بازار داشته باشند.

اگر بسیاری از افراد با تحلیل‌های کامل بنیادی و تکنیکال، دریافت آموزش‌های لازم در زمینه بورس، کنترل احساسات و آگاهی به ترفندهای معاملاتی در این بازار حضور پیدا کنند، می‌توانند بر اساس نوع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با حرکات از پیش برنامه‌ریزی شده و منطقی برای خرید و فروش هوشمندانه سهام اقدام نمود. وجود صف‌های سنگین سهام نشان از حرکت با فکر و منطقی تریدرها برای خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف می‌باشد اما عدم کنترل هیجان و مشارکت در صف خرید و فروش سهام به طور غیر منطقی می‌تواند نه تنها به بازار سرمایه بلکه به سایر سهامداران و آن صنعت مورد نظر زیان قابل توجهی وارد کند.

نحوه فروش زودتر سهام در صف فروش معاملاتی :

صف فروش سهام همانند صف خرید سهام عمل می‌کند. در حقیقت سهامدار وقتی برای فروش سهام اقدام کند، با ثبت سفارش خود وارد صف مورد نظر می‌شود. سهامداران بالاتر از وی یا کسانی که زودتر از بقیه سفارش خود را ثبت کرده‌اند، فروش سریع سهام برای آنان اتفاق می‌افتد و در نتیجه سهام آنان زودتر به وجوه نقدی تبدیل می‌شود.

همانطور که مطلع شدید سیاست‌گذاران و ناظران بازار بورس برای تغییر قیمت سهام در بازار بورس و فرابورس ۵+ تا ۵- درصد را در نظر گرفته‌اند تا از نوسانات بی‌دلیل و بیش از اندازه تغییرات قیمت سهام جلوگیری کنند. اگر چنانچه علاقه‌ای به فعالیت در چنین بازارهایی ندارید و می‌خواهید وارد بازارهای پرریسک شوید، بهتر است بازارهای سرمایه در کشورهای توسعه یافته را امتحان کنید. در بازار بورس ایران محدودیت دامنه نوسان اغلب اوقات سبب می‌شود که قیمت سهام با رسیدن به سقف یا کف قیمتی مجاز روزانه در موقع فروش یا خرید با صف خرید و فروش سهام روبرو شود. زیرا معامله‌گران به دلیل محدودیت‌های قیمتی قادر نیستند قیمت بالاتری در خرید یا پایین‌تری در فروش ثبت کنند و در نتیجه با یکدیگر وارد رقابت می‌شوند. در حقیقت صف خرید و فروش سهام یعنی به ازای هیچ مورد عرضه تقاضای زیاد یا برعکس به ازای عرضه مازاد هیچ مورد تقاضایی وجود ندارد.

خرید سهم از صف خرید

شاید بسیاری فکر کنند که اگر در برابر تقاضای مورد نظر، عرضه‌ای وجود نداشته باشد پس معامله‌ای انجام نشده و صف خرید و فروش سهام هم وجود نخواهد داشت. در صورتی که در بازار سرمایه این قابلیت وجود دارد که معامله‌گران می‌توانند سفارش خرید یا فروش سهام مورد نظر خود را ثبت کنند و منتظر قطعی شدن سفارش خود در بازه‌های زمانی کوتاه مدت یا بلند مدت باشند. وقتی که عرضه با تقاضا همخوانی داشته باشد، در همان لحظه ثبت معاملات بر خط سهام با ثبت سفارش خود قادر خواهند بود سهامدار یک شرکت شده و یا سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود را به وجوه نقد تبدیل کنند.

اما زمانی که عرضه با تقاضا همخوانی ندارد، افراد می‌توانند با ثبت سفارش خود از چند روز تا چند ماه در صف خرید و فروش سهام باقی بمانند تا معامله مورد نظر آنها انجام شود. اما بایستی در یاد داشته باشید که بازار بورس  محیطی پویا است و همواره خریدارن و فروشندگان جدیدی به آن وارد می‌شوند که از تجربه کم بعضا دانش بسیار پایینی نسبت به خرید و فروش سهام برخوردارند و در نتیجه در کنار وارد نمودن میزان بالایی نقدینگی به بازار، باعث برهم زدن تعادل میزان عرضه و تقاضا می‌شوند و با عدم کنترل رفتارهای هیجانی خود باعث ایجاد صف  سهام می‌شوند.

 

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

نکات حائز اهمیت و کلیدی در خرید و فروش سهام :

کنترل حرص و طمع در هنگام مشاهده صف سنگین سهام بسیار اهمیت دارد. زمانی که با تحلیل‌های فنی و فاندامنتال وارد بازار سرمایه شده‌اید و سهامی را خریداری کرده‌اید، در سهامی سیو سود خود را داشته اید و حد ضرر را پیش‌بینی کرده‌اید؛ دیگر نیازی به نگرانی و ترس در موقع دیدن صف نیز نیست. زیرا می‌دانید که با افزایش آستانه قیمت بایستی در کدام قیمت سیو سود خود را انجام دهید و برعکس با پایین آمدن حد قیمتی سهام در چه میزان حد ضرر خود را در نظر گرفته و برای فروش سهام اقدام کید. تمامی ترفندهای معاملاتی شما را نسبت به بازه‌های زمانی خرید و فروش سهام آگاه می‌کنند.

وجود صف‌های خرید سهام نشان دهنده صعود مداوم قیمت سهام نخواهد بود. برعکس وجود صف‌های فروش سهام نیز نمایانگر روند نزولی افت قیمت نخواهد بود. عامل‌های درونی و بیرونی بسیاری بر نوسانات قیمت سهام بر بازار سرمایه   تاثیر می‌گذارند، صرف وجود صف‌های طولانی نمی‌توان بدون فکر و هیجان زده وارد این صف‌ها شد زیرا ممکن است در آینده با زیان قابل توجی روبرو شوید و حتی اصل سرمایه خود را از دست دهید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

 

نکته قابل توجه دیگر وجود گزینه حجم نمایشی در سفارش‌های آنلاین در معاملات آنلاین کارگزاری‌های مورد نظر است. به هیچ وجه در صف خرید و فروش سهام از گزینه حجم نمایشی استفاده نکنید زیرا حجم نمایشی تنها بخشی از سهام وجود را خرید یا فروش می‌کند و در صورت انجام این کار برای بقیه سهام بایستی دوباره به انتهای صف خرید و فروش سهام منتقل شوید تا بتوانید مابقی را خریداری کنید یا بفروشید. بنابراین همواره در ثبت سفارش خود در صف خرید و فروش سهام در پلتفرم خود تعداد کامل سهام را برای خرید یا فروش قرار دهید. 

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

چگونه در صف خرید سهام بخریم؟

گاهی تقاضا برای خرید یک سهم افزایش و میزان عرضه آن کاهش می‌یابد. همین امر باعث می‌شود تا معامله‌گران برای خرید سهم و ثبت معاملات در انتظار و  صف خرید قرار بگیرند. همیشه اولین صف‌های خرید بالاترین قیمت مجاز روزانه را نشان می‌دهد. بنابراین اگر از روند صعودی قیمت یک سهام مطمئن هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که هرچه سریع‌تر برای خرید سهام اقدام نمایید تا در تله صف خرید گیر نیفتید.

در این قسمت با ترفند خرید سهام در صف خرید آشنا خواهید شد. برای شروع لازم است که درخواست خرید خود را راس ساعت ۸:۳۰ ثبت نمایید تا در صورت فروش سهم، معامله شما زودتر از سایرین انجام شود. شاید از خود بپرسید ” چه فاکتورهایی باعث می‌شود تا جز نفرات اول صف خرید باشیم ؟ ” در ادامه شما را با سایر فاکتورهای کاربردی جهت موفقیت در صف‌های خرید آشنا خواهیم کرد:

۱)از اینترنت پرسرعت استفاده کنید.

بدنبال ترفند خرید سهام در صف خرید هستید ؟ پس وقت آن رسیده است که از یک سیستم قوی و اینترنت پرسرعت برای معاملات روزانه خود استفاده کنید. استفاده از سیستم آپدیت و مجهز به آنتی ویروس قوی در کنار یک اینترنت پرسرعت نقش پررنگی در موفقیت شما در خرید سهم از صف خرید و سرخطی زدن ایفا می‌کند. همچنین استفاده از یک آنتی ویروس قوی کمک می‌کند تا سیستم شما خالی از بدافزارها شود. وجود بدافزارها و ویروس در سیستم باعثکاهش سرعت سیستم می‌شود.

مورد دیگری که وجود دارد این است که می‌توانید از سرورهای مجازی بورس برای انجام معاملات خود استفاده کنید. این سرورها دارای سرعتی حدود ۱۰۰۰۰ مگابایت بر ثانیه است. جهت استفاده از این خدمات تنها کافی است که مبلغی را برای استفاده از سرور مجازی بورس پرداخت نمایید. فراموش نکنید که اینترنت پرسرعت و بدون قطعی از ملزومات موفقیت در بازار بورس است.

۲) در یک کارگزاری معروف و خوب حساب باز کنید :

تمامی سفارشات شما جهت خرید و فروش ابتدا به هسته معاملاتی کارگزاری که در آن ثبت نام کرده‌اید ارسال می‌شود؛ لذا نباید تاثیر کارگزاری را در موفقیت‌های بازار بورس نادیده گرفت. در صورتی که اینترنت شما قوی باشد و سریع سفارش خود را ارسال کنید، اما سرعت عمل کارگزاری کند باشد به احتمال زیاد در خرید سهام از صف خرید موفق نخواهید بود. بنابراین انتخاب کارگزاری خوب اولین ترفند خرید سهام در صف خرید است.

۳) قیمت پیشنهادی را بالاتر از قیمت پایانی انتخاب کنید:

قیمت سفارش و پیشنهادی خرید سهم باید ۵ درصد بیشتر از قیمت پایانی بگذارید. نکته‌ای که وجود دارد این است که احتمال دارد بعد از بازگشایی بازار قیمت‌ها کمی تغییر کند. به گونه‌ای که متقاضیان خرید سهم را شگفت زده کند.

چگونه در صف فروش سهام بفروشیم؟

یکی از نگرانی‌های معامله‌گران این است که چگونه در صف فروش سهم‌شان را بفروشند. متاسفانه روزهایی در بازار بورس وجود دارد که معامله‌گران چند روز پشت سر هم در صف فروش گیر می‌کنند و شاهد کاهش ۵درصدی قیمت سهم به صورت روزانه و بی‌ارزش شدن سرمایه‌شان هستند.

ترفند و نحوه فروش سهام در صف فروش همانند خرید سهم از صف خرید است و باید از اینترنت پرسرعت، کارگزاری مناسب و سرورهای مجازی استفاده کنید.

متاسفانه بدلیل افزایش ناگهان و تساعدی کدهای بورسی جدید و ورود تازه‌واردان به بازار بورس، بدون آموزش و آگاهی، شاهد افزایش ناگهانی و بدون پایه قیمت سهام در طول یک هفته و ریزش بدون منطق آن در مدتی کوتاه هستیم. به همین خاطر آگهی از نحوه فروش سهام در صف فروش از اهمیت بسزایی برخوردار است.

همانطور که می‌دانید زمانی که  تعداد زیادی خریدار برای یک سهم وجود داشته باشد، صف خرید تشکیل می‌شود و بالعکس. اما زمان‌هایی نیز وجود دارد که صف‌های خرید یا فروش واقعی نیستند و توسط سرمایه‌گذاران بزرگ دستکاری شده‌اند.

هدف آن‌ها از تشکیل صف‌های تقلبی این است که سهام‌داران را تحریک به فروش سهم‌های ارزشمند یا خرید سهم‌های بی‌ارزش کنند. برای مثال، شرایطی را تصور کنید که سهامداران بدلیل ترس از صف‌های فروش، نداشتن آگاهی و ترس از دست رفتن سرمایه، سهم‌شان را در کمترین بازه مجاز قیمت می‌فروشند. سپس سهام‌داران بزرگ اقدام به خرید  از صف فروش خواهند کرد. در نتیجه قبل از ورود به بازار بورس لازم است که دانش و علم‌تان را نسبت به بازار بورس افزایش دهید تابه راحتی  تحت تاثیر صف‌های تقلبی قرار نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا