زبان خارجی

آموزش موزیکال زبان انگلیسی به کودکان

فراگیری زبان انگلیسی باعث رشد و پیشرفت شناختی کودکان‌ می‌شود. پژوهش‌های بسیاری نشان داده اند که کودکانی که زبانی غیر از زبان مادری‌ می‌آموزند، مهارتهای بهتری در تفکر نقادانه و خلاقیت نسبت به کودکانی که تنها یک زبان صحبت میکنند خواهند داشت.

همچنین بنابر یافته‌های پژوهش ها، از نتایج جالب دوزبانگی در کودکی این است که کودکان در زبان مادری خود نیز قوی‌تر عمل خواهند کرد و مخصوصاً دایره واژگان گسترده تر و ساختارهای گرامری پیچیده تری را نسبت به همسالان دیگر خود استفاده خواهند کرد.

مزایای فراگیری زبان دوم در کودکی در این موارد خلاصه نمی شود، بلکه فراگیری زبان دوم در کودکی باعث افزایش اعتماد به نفس و علاقه کودکان به یادگیری خواهد شد که این امر در ادامه فراگیری زبانهای سوم و یا چهارم را تسهیل خواهد کرد.

چطور کودکان را به فراگیری زبان علاقه مند کنیم؟

بسیاری از کودکان  کمتر از ۷ سال ظرفیت آموزشی آکادمیک کمتر و تمرکز کوتاه تری دارند که باعث‌ می‌شود کلاس‌های زبان برای آنها خسته کننده باشد. بسیار مهم است که اگر از سنین خردسالی زبان انگلیسی را به کودک خود معرفی‌ می‌کنید این معرفی به نحوی باشد که او را نسبت به آموزش زبان انگلیسی علاقه مند کند تا تلاش‌های شما نتیجه عکس نداشته باشد. در  مقاله بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی کودکان به صورت کامل موضوع سن مناسب کودکان برای یادگیری زبان را بررسی می‌ کردیم.

موثرترین روش برای آموزش به کودکان و خردسالان آموزش از طریق بازی و سرگرمی است. به همین دلیل روانشناسان کودک توصیه‌ می‌کنند که کودکان را از خردسالی با بازی‌های فکری آشنا کنید و همواره زمینه بازی و یادگیری را برای کودکانتان فراهم کنید. آموزش از طریق بازی‌ می‌تواند شامل  نمایش،  داستان گویی، حل پازل، تماشای انیمیشن، و البته موسیقی و آهنگ فراهم شود. یکی از روشهایی که برای کودکان بسیار جذاب است آموزش موزیکال زبان است به این معنا که کودکان از طریق آهنگ و آواز با زبان خارجی آشنا‌ می‌شوند و علاوه بر همخوانی و شعر خوانی حرکت‌های متناسب با آهنگ را هم انجام دهند تا از این طریق تمام ظرفیت‌های ذهنی و جسمی آنان به یادگیری اختصاص داده شود.

مفید بودن آموزش موزیکال زبان
دلیل مفید بودن آموزش موزیکال زبان

چرا آموزش موزیکال زبان مفید است؟

آموزش موزیکال زبان انگلیسی یکی از روش‌های بسیار مفید برای کودکان است چرا که موسیقی و زبان هر دو در مسیرهای مشابهی در مغز هدایت می‌شوند. یکی از پژوهش هایی که در دانشگاه لیورپول انجام گرفت نشان داد که آموزش موسیقی ممکن است باعث افزایش جریان خون در نیمکره چپ مغز شود، همان نیمکره ای که مسئول فراگیری زبان است. این بدین معناست که اگر همزمان با فراگیری زبان خارجی، آهنگ و موسیقی جریان داشته باشد احتمال فراگیری زبان بالاتر‌ می‌رود.

همچنین همانطور که ذکر شد یکی از نکات بسیار مهم برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان این است که آموزش با بازی همراه باشد، تا تبدیل به فعالیتی مفرح و تفریحی جذاب برای کودکان شود. اینگونه کودکان همواره انگیزه بالایی برای یادگیری زبان خواهند داشت و نسبت به یادگیری زبان به طور خاص و آموزش به طور عام واکنش منفی نشان نخواهند داد.

استفاده از موسیقی و آهنگ‌های آموزشی زبان انگلیسی جزو جذاب ترین روش‌ها برای کودکان است. اغلب آهنگ‌های کودکان با حرکت همراه هستند تا کودک همزمان با شنیدن آهنگ، حرکاتی را متناسب با آهنگ از خود نشان دهد مانند شمردن اعداد با انگشت یا اشاره کردن به اعضای بدن و غیره. استفاده از آهنگ و موسیقی در آموزش زبان انگلیسی به این دلیل مهم است که باعث تحریک مراکز یادگیری زبان در مغز میشود، مهارت‌های زبانی کودکان را تقویت می‌کند و علاوه بر این وقتی کودکان با انجام دادن کار و حرکات واژه‌ها را فرا می‌گیرند، معانی را بهتر به خاظر‌ می‌سپارند و احتمال فراموشی پایین تر خواهد بود.

اما از همه مهمتر اینکه این روش بسیار سرگرم کننده و جذاب است و حتی والدین نیز‌ می‌توانند با کودکان خود همراه شوند و به صورت یک بازی و فعالیت خانوادگی زبان آموزی را ادامه دهند.

چه آهنگ هایی برای یادگیری زبان مناسب تر هستند؟

در زمان انتخاب آهنگ برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. از آنجا که کودکان دوره تمرکز بسیار کوتاهی دارند، آهنگ‌ها نباید طولانی باشند. بهترین شعر‌ها برای یادگیری کودکان حدوداً سه بیت دارند.
 2. آهنگ ها نباید لغات متعدد و یا خیلی دشواری داشته باشند. سعی کنید در هر آهنگ حداکثر ۳ تا ۵ کلمه جدید به کودک معرفی کنید تا گیج کننده نباشد.
 3. ریتم آهنگ و شعر نباید بسیار سریع باشد تا کودکان بتوانند با آن هم خوانی کنند.
 4. تلفظ کلمات باید بسیار واضح و مفهوم باشد.

بهترین آهنگ‌ یادگیری زبان برای کوکادن، آهنگ هایی هستند که ریتم‌های تکرار شونده و ابیات تکرار شونده دارند که باعث می‌شود کودکان آنها را به آسانی به خاطر بسپارند. به عنوان مربی و معلم به خاطر داشته باشید که در ابتدای امر، هم خوانی با آهنگ برای کودکان ساده نیست،  شما‌ می‌توانید لغات انگلیسی را برای کودکان تکرار کنید تا تلفظ صحیح کلمات را فرا بگیرند. بعد از اینکه کودکان چندین بار به صورت مداوم به آهنگ گوش کردند،  آن‌ها  را تشویق کنید تا با آهنگ همخوانی کنند،  سعی کنید در اشتباهات کودکان سختگیری نکنید و فوری آنها را تصحیح نکنید. اشتباه کردن یک قدم در پروسه یادگیری است و رمز موفقیت در تکرار است.

برای زبان آموزان سطح بالاتر و کودکان بزرگتر‌ می‌توانید فعالیت‌های مختلفی را با آهنگ طراحی کنید.

 1. از آنها بخواهید که برای هر آهنگ یک داستان به زبان انگلیسی بنویسند. (تمرین نگارش)
 2. متن ترانه را برای آن‌ها بنویسید و از آنها بخواهید که آن را بدون آهنگ بخوانند. (تمرین تلفظ)
 3. کلمات درهم ریخته متن ترانه را به آنها بدهید تا سعی کنند به صورت شعر دربیاورند. (تمرین ساختار جمله)
 4. همچنین شما‌ می‌توانید از کودکان بخواهید که داستان و یا پیام هر آهنگ را برای شما بگویند (تمرین مکالمه)
مجموعه اموزش موزیکال یادگیری زبان
فیلم آموزش زبان کودکادن

معرفی چند مجموعه موزیکال آموزش زبان برای کودکان

در ادامه چند مجموعه موزیکال آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را معرفی خواهیم کرد که والدین‌ می‌توانند از طریق مراجع مختلف آنها را تهیه کنند و یا با جستجوی ساده در یوتیوب به این کانال‌ها دسترسی پیدا کنند.

 • Cocomelon

این مجموعه از پرطرفدارترین مجموعه‌ها در سراسر دنیا است و با نقاشی‌ها و کاراکتر‌های بسیار جذاب مسائل مختلفی را در قالب شعر و آهنگ به کودکان‌ می‌آموزد.

 • Sing and learn

این مجموعه از تولیدات کمبریج یکی از محصولات بسیار موفق در آموزش موزیکال زبان به کودکان است که با توجه به اینکه سطح بندی شده ممکن است انتخاب آهنگ را  برای والدین آسان‌تر کند.

 • Super Jojo

این مجموعه با محوریت خانواده آهنگ‌های بسیار جذاب و سرگرم کننده ای برای کودکان تولید می‌کند.

 • Super simple songs – kids’ songs

این مجموعه تنوع انیمیشنی بسیار بالایی دارد و یکی از کاراکترهای معروف آن کوسه کوچولو (baby shark) است که محبوب کودکان نوپاست.

 • Twinkle little songs

این مجموعه آهنگ‌های آموزشی کلاسیک را با انیمیشن‌های بسیار جذاب ارائه‌ می‌کند.

 • Phonics Songs for Kids

اگر حس می کنید کودکتان در تلفظ زبان انگلیسی مشکل دارد، می توانید عبارت فوق را در یوتیوب جستجو کنید و از این سری آهنگ های مجموعه fun kids English برای آشنایی کودکان با صداهای انگلیسی استفاده کنید.

لازم به ذکر است تمامی این مجموعه‌ها دارای زیر نویس زبان انگلیسی هستند و سرعت متناسبی برای تکرار و همخوانی کودکان دارند. اگر کودک شما با هرکدام از آنها ارتباط برقرار نکرد مجموعه دیگری را جایگزین کنید و به کودکتان فرصت دهید تا با سرعت متناسب با خودش پیش برود. به یاد داشته باشید کودکان و مهارت های فراگیری افراد مختلف یکسان نیستند و هدف شما از معرفی آهنگ ها در گام اول علاقه مند کردن فرزندتان به یادگیری است، پس به هیچ وجه کودکان را تحت فشار قرار ندهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا