مالی و سرمایه‌گذاری

چگونه بهترین سهام برای خرید در بورس را انتخاب کنیم؟

بهتر است بدانید که بالا و پایین شدن قیمت‌ها در بازار بورس اصلا اتفاقی نیست و تمامی روندهای صعودی و نزولی ارزش سهام از قوانین خاصی تبعیت می‌کنند که در صورت آشنایی با این قوانین خواهید توانست بهترین سهام برای خرید در بورس را بیابید. منظور از یک سهام خوب سهامی که در هنگام خرید نزدیک به ارزش ذاتی خودش خریداری شود و در بازه زمانی مورد هدف معامله‌گر از رشد بالایی برخوردار شده و در نهایت در هنگام فروش سیو سود با ارزشی نصیب فرد گردد. بسیاری از افراد مبتدی گمان می‌کنند بالا و پایین شدن قیمت سهام یک چیز شانسی است که ممکن است در یک آن سود یا زیان نصیب فرد کند. در حالی که این تفکر کاملا غلطی است.

ویدیو پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس
فیلترنویسی در بورس

بهترین سهام برای خرید در بورس:

تمامی سهام‌های مورد معامله در بازار بورس ایران از یک سری شاخص‌های مالی و اقتصادی تبعیت می‌کنند که تمامی این عوامل تاثیر چشمگیری در انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس دارند. در حقیقت اگر معامله‌گران قادر باشند نوسانات بازار بورس را پیش‌بینی کنند به راحتی قادر خواهند بود سودهای کلانی به دست آورند. برای پیش بینی این نوسانات قیمتی دو ابزار بسیاری کلیدی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان بهترین سهام برای خرید در بورس را انتخاب و خریداری نمود. قدرت تحلیل بالا در خرید و فروش سهام شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب سود در بازار معاملاتی است. زمانی که افراد از قابلیت انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس برخوردار شدند تنها با چند ترفند معاملاتی حضور موفقی در تالار بورس داشته و می‌توانند دیگران را نیز راهنمایی کنند.

 

ویدیو پیشنهادی : پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

 

دو روش در انتخاب  سهام  در بورس عبارتند از:

 و فنی. این دو تحلیل مکمل هم بوده و در کنار هم باعث شکل‌گیری معاملات پرسود می‌شوند. اگر تحلیلگران تنها بر یک کدام از این تحلیل‌ها تکیه کنند، نخواهند توانست معاملات پر‌سودی را برای خود رقم بزنند و بهترین سهام برای خرید در بورس را انتخاب کنند.

بهترین سهام برای خرید در بورس

روش‌های انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس:

در تحلیل بنیادی کلیه عامل‌های اثرگذار بر قیمت سهام یک کمپانی مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود. تحلیل‌گر با انجام بررسی‌ها قادر خواهد بود ارزش ذاتی سهام را تا حدودی تشخیص دهد و آن را با قیمت فعلی مقایسه کند. در این روش انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس در سه حالت انجام می شود:

  • اگر چنانچه قیمت  ذاتی بالاتر از قیمت فعلی در بازار بود، این سهم همچنان روند رشد را طی خواهد کرد پس بهتر است سهام در تعداد مورد نظر با توجه به نوع سرمایه‌گذاری خریداری شود.
  • اگر ارزش ذاتی سهم پایین‌تر از قیمت فعلی در بازار بود، چنین سهامی اصلا برای خرید مناسب نیست مگر اینکه بخواهید در معامله دچار زیان شوید. در صورت خرید چنین سهام‌هایی در گذشته بهتر است هر چه زودتر برای فروش آن اقدام نمود. می‌توانید در حد ضرر اینگونه سهام‌ها را از سبد خرید خود حذف کنید.
  • برخی از سهام‌ها دارای ارزش ذاتی برابر با قیمت فعلی خود هستند که اینگونه سهام‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب هستند. زیرا از ریسک پایینی برخوردار بوده و می‌توانند در درازمدت سودآور باشند.

 

ویدیو پیشنهادی :آموزش بورس
آموزش بورس

 

گاهی اوقات سوالات پیچیده‌ای برای مبتدیان بازار بورس پیش می‌آید مبنی بر اینکه اگر محاسبه ارزش ذاتی به این آسانی است، پس چرا بسیاری از افراد با زیان روبرو می‌شوند؟ چرا ارزش سهام شرکت‌ها همواره تغییر می‌کند؟ برای پاسخ این سوال ذکر این نکته کافی است که اقتصاد کشورها همواره در حال تغییر است و عوامل بیرونی بسیاری بر نوع عملکرد شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد و انتخاب مناسب‎‌ترین سهام را با مشکل روبرو می‌سازند.

در حقیقت همین تغییرات خرید و فروش سهام را سبب شده‌است و متغیر بودن اوضاع باعث سود و زیان افراد می‌شود. از سوی دیگر تحلیل و پیش‌بینی ناشی شده از طرز نگرش تریدرها می‌باشد. در هنگام انتخاب سهام ارزنده  افراد نظرات بسیار متفاوتی با یکدیگر دارند که سبب می‌شود بازار بورس یک بازار پرریسک و غیرقابل پیش‌بینی صحیح باشد اما مبتنی بر قوانین ثبات یافته است. بنابراین کسانی در این بازار برد می‌کنند که بتوانند تحلیل‌های نزدیک به واقعیتی انجام دهند و بتوانند انتخاب‌های درستی داشته باشند. 

 

مقاله پیشنهادی : خرید و فروش پله ای
خرید و فروش پله ای

 

بهترین سهام برای خرید در بورس

بهترین زمان خرید سهم:

بسیاری از افراد معتقدند که بورس یک بازار بسیار هوشمند است که می‌توان با بررسی روندهای آن به بهترین وجه ممکن برای خود سودآوری کرد و سهام ارزنده را انتخاب نمود. این افراد از طرفداران تحلیل تکنیکال یا فنی محسوب می‌شوند که از بررسی نوسانات قیمتی گذشته برای خرید و فروش سهم در آینده استفاده می‌کنند. بر فرض مثال اگر نمودارهای نوسان قیمت کاهش ارزش سهم در بازار را نشان داد، بهترین زمان برای فروش سهام باقی مانده در سبد سرمایه‌گذاری است. خرید در این زمان‌ها اصلا توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر اگر روند صعودی برای قیمت یک سهم را شاهد بودید، بهترین سهام برای خرید در بورس را یافته‌اید. می‌توانید بنابر نوع سرمایه‌گذاری خود مقدار متفاوتی از این سهم را خریداری کنید زیرا در آینده با رشد سهام و بالا رفتن ارزش آن روبرو خواهید شد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش تابلوخوانی
آموزش تابلوخوانی

کسانی که به فکر استفاده از این دو روش برای حضور در بازار هستند می‌توانند صورت حساب‌های مالی اغلب کمپانی‌ها را از سایت کدال دریافت کنند و با تماشای نوسانات قیمتی در وبسایت‌های معاملات بر خط سهام در اغلب کارگزاری‌ها از این روندها اطلاع یابند. اما ذکر این نکته در انتخاب سهام ارزنده اهمیت دارد که تمامی تحلیل، تاثیر گرفته از شیوه نگرش فرد دارد و در نتیجه ممکن است نظرات مختلفی بر خرید و فروش سهام حاکم باشد. در اینگونه بازارها با کسب آموزش‌های لازم بایستی به انتخاب‌های خود اعتماد داشته باید هر چند می‌توانید از افراد باتجربه نیز نظرات ارزشمندی دریافت کنید با این حال این شخص خود شما هستید که بایستی این مهارت تحلیلی را بیاموزید و این کار تنها با صرف زمان ممکن خواهد بود.

بهترین سهام برای خرید

اصطلاحات بورسی:

انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس تحت تاثیر سه رویکرد اصلی زمان‌بندی، اهداف شخصی و قدرت تحمل ریسک افراد معامله‌گر می‌باشد. برای انتخاب یک سهام ارزشمند بایستی به چند معیار کلیدی بهترین سهام برای خرید در بورس توجه کنید که عبارتند از:

  • جریان نقدی آزاد:

جریان نقدی آزاد از جمله میزان نقدینگی‌های اعلام شده از سوی شرکت می‌باشد. بسیاری از معامله‌گران جریان نقدی آزاد را برمیزان سود ترجیح می‌دهند. بهترین سهام برای خرید در بورس برای اینگونه افراد سهام‌هایی است که با قیمت‌های پایین‌تر اعلام می‌شود. دلیل قیمت پایین اینگونه سهام‌ها درآمدهای پایین کمپانی‌ها می‌باشد و در نتیجه گزینه خوبی برای نقدینگی آزاد به شمار می‌آیند.

  • نسبت P/E:

 این نسبت که بایستی از طرف شرکت‌های حاضر در سهام اعلام شود، نسبت قیمت به درآمد است که نشان‌دهنده ارزش نسبی سهم بوده و در نتیجه برای تصمیم‌گیری جهت خرید سهام ابزار خوبی است. البته برخی از افراد به آمارهای اعلام شده از سوی شرکت‌ها اعتماد نمی‌کنند. با این حال در صورت اینکه نسبت قیمت به درآمد اعلام شده مقدار کمتری را نشان دهند، آن سهم گزینه مناسبی برای خرید است زیرا در آینده از رشد خوبی برخوردار بود. اما اگر هر چقدر این میزان بالاتر باشد، قیمت سهام نسبت به سود آن بالاتر خواهد بود و در نتیجه خرید سهام گران خواهد بود. ممکن است شرکت‌ها با اعلام درآمد بالا سعی در پایین آوردن این نسبت داشته و باعث شوند که سهامشان در بازار بیشتر به فروش برسد. اگرچه اعتماد به صورت‌های مالی کمپانی‌ها حرف اول را می‌زند.  ;

بهترین نقطه ورود برای خرید سهم و بهترین سهام برای خرید در بورس:

  • سود تقسیمی بالا(High dividend yield) برای انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس:

نرخ پرداخت سود سهام شرکت اطلاعات مناسبی در اختیار خریدار قرار می‌دهد. چنانچه در مقایسه با رقبا این میزان برای شرکتی بالا بود، نشان‌دهنده این است که قیمت سهام آن در حال کاهش است. در این شرایط بایستی روند زیر را طی کرد: اگر خبرها نشان از عدم وجود مشکلات مالی در شرکت باشند، سود چنین سهام‌هایی در کوتاه مدت برای معامله‌گران ارزش بالایی ایجاد خواهد نمود کما اینکه در چنین حالتی قیمت سهام در آینده رشد کرده و اصل سرمایه نیز بازده بالایی خواهد داشت. در صورت وجود مشکلات مالی در کمپانی‌ها بهتر است سهام‌ها در حد ضرر به فروش برسند. سود تقسیمی موجود در غربالگر سهم، سهام پر منفعت صنعت‌های بزرگ را به شما نشان می‌دهد.

 

مقاله پیشنهادی :تفاوت EPS و DPS
تفاوت EPS و DPS

 

  • نسبت پایین ارزش بازار به ارزش دفتری یک شرکت جهت انتخاب بهترین سهام برای خرید در بورس:

ارزش دفتری سهام کلیه سهامداران را نشان می‌دهد در حالی که ارزش بازار کل سرمایه بازار را نشان می‌دهد. مبحث ارزش بازار به درک کلیه ارزش‌های ملموس از قبیل دارایی‌های فیزیکی و ارزش ناملموس مربوط می‌شود. بهتر است بدانید قیمت سهام بازگو کننده ارزش‌های خالص یا دارایی‌های یک شرکت نیست بلکه قیمت سهام نشان‌دهنده ارزش اقتصادی و کسب و کار یک شرکت می‌باشد و چنانچه شرکتی دارای ارزش بازار پایین باشد، در بین شرکت‌های رقبا دارای وضعیت خوبی است و می‌توان از سهام آن خریداری کرد زیرا سهام این شرکت همچنان در حال رشد خواهد بود. بسیاری از سرمایه‌گذران ارزش دفتری را نادیده گرفته و در نتیجه در خرید و فروش سهام سود بالایی به دست نمی‌آورند. 

 

ویدئو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

منابع:

  • خانه سرمایه
  • bourseiness
  • ادیب‌نیا 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا