نقاشیهنر

آموزش رقیق کردن رنگ روغن

رقیق کردن رنگ روغن در نقاشی رنگ‌روغن

رنگ‌روغن از رنگ‌های محبوب و بسیار پرطرفدار بوده که تمام نقاشان اعم از حرفه‌ای و مبتدی با آن کار می‌کنند. اجزای تشکیل‌دهنده رنگ‌روغن شامل حلال، پودر رنگ، روغن جلا، مواد انعطاف دهنده و دیگر مواد بوده كه با توجه به نوع پودر رنگ، شاهد تنوع رنگ‌ جذابی هستیم. مقاوم بودن رنگ‌روغن در برابر آب و در نتیجه ضد آب شدن نقاشی سبب شده تا افراد زیادی استفاده از آن را به‌خصوص در صنعت نقاشی ساختمان ترجیح ‌دهند. به‌طورکلی مقاومت بالایی که رنگ‌روغن در برابر آب دارد محبوبیت آن را افزایش داده و استفاده از این نوع رنگ در نقاشی ساختمان بسیار پرکاربرد است. در این مقاله می‌خواهیم روش‌های رقیق کردن رنگ‌ روغن را آموزش دهیم.

نکات ایمنی در استفاده از رنگ‌روغن

رعایت برخی نکات ایمنی برای نقاشی با رنگ‌روغن ضروری بوده و باید بعد از پایان کار خود مواردی را بررسی نمایید. ازآنجایی‌که رنگ‌روغن و ترکیب آن با رقیق‌کننده می‌تواند در تماس با پوست سمی باشد، نیاز است که آن‌ها را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان خارج کنید.

آموزش نقاشی رنگ و روغن مقدماتی

 

به دلیل قابل اشتعال بودن این رنگ‌ها و همچنین رقیق‌کننده‌ها، نیاز است که قبل از دور ریختن وسایل غیر قابل استفاده آن‌ها را خیس کنید. زیرا احتمال آتش گرفتن پارچه‌‌ها و کاغذها در زمان خشک شدن و بالا رفتن دما، و حتی گاهی قرار گرفتن در معرض نور خورشید وجود خواهد داشت.

به لطف رقیق‌کننده‌ها، کار شما را برای پاک کردن باقی ‌مانده رنگ در برس یا پالت خود بسیار آسان کرده است. پیش از وجود این حجم از تنوع رقیق‌کننده که اکنون هم در بازار شاهد هستیم، بسیاری از افراد به دلیل بو و سمی بودن سقز از رنگ‌روغن فراری بوده‌اند زیرا سقز برای تمیز کردن بقایای رنگ‌روغن نیاز بوده و بوی بسیار بد آن باعث شده تا افراد رغبتی به استفاده از آن نداشته باشند.

اما امروزه به لطف انواعی از رقیق‌کننده‌ها رنگ‌روغن بسیاری از مشکلات را برای نقاشان و هنرمندان برطرف کرده است. از دیگر ویژگی رقیق‌کننده می‌توان به‌سرعت بخشیدن روند خشک شدن و نازک‌تر کردن ضخامت رنگ‌روغن اشاره کرد. رقیق‌کننده باعث می‌شود تا راحتی قلم‌موها را تمیز کرده و برای استفاده مجدد از آن‌ها به مشکل برنخورید. مشخصاً رنگ‌روغن در مقایسه با رنگ‌های پلاستیک و آکریلیک در آب حل نخواهد شد و برای رقیق کردن رنگ‌ روغن باید از رقیق‌کننده‌های مخصوص موجود در بازار استفاده کنید.

 

رقيق كردن رنگ روغن

 

نکات رقیق‌کننده فوري رنگ‌روغن در نقاشی

اگر نیاز باشد که رنگ‌روغن خود را رقیق کنید، استفاده از رقیق-کننده‌های رنگ با کیفیت باید در اولویت شما باشند. در کنار رقیق کردن رنگ روغن برای تمیز کردن پالت و قلم‌موها نیز به یک حلال مناسب احتیاج خواهید داشت. همچنین برای محو کردن طرح مدادی که از قبل روی بوم کشیده‌اید نیز مورداستفاده خواهد بود. امکان رقیق کردن رنگ‌روغن برای نازک کردن رنگ نیز وجود دارد که با این کار رنگ‌روغن روی سطح آسان و سریع‌تر خشک خواهد شد.

رقیق کردن رنگ‌ روغن دارای برخی نکات است و هرکدام از رقیق‌کننده‌ها نیز ویژگی خاص خود را دارا هستند. درنتیجه اگر برای رنگ‌آمیزی با رنگ‌روغن به مشکل برخورده‌اید و رقیق کردن رنگ‌روغن برای شما دشوار است، توصیه می‌کنیم که تا پایان با ما همراه باشید. در ادامه انواعی از رقیق‌کننده‌های رنگ‌روغن را برای شما آورده‌ایم.

 

مقاله پییشنهادی : راهنمای خرید انواع قلموی آبرنگ

 

انواع رقیق‌کننده رنگ‌ روغن در نقاشی رنگ‌روغن

همان‌گونه که اشاره کردیم، استفاده از رقیق‌کننده رنگ‌روغن می‌تواند در نازک کردن و رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی، همچنین شست‌وشو پالت یا قلم‌موها مورداستفاده باشد. برخی از انواع رقیق‌کننده‌های رنگ‌روغن به شرح زیر است:

 

– رقیق کردن رنگ‌ روغن نقاشی با روغن بزرک و مقداری آب‌لیمو

روغن بزرک از رقیق‌کننده‌های فوری به شمار رفته و با قدرت‌هاي متفاوت و با عنوان درجه فراريت‌هاي مختلف به بازار عرضه‌شده است. به کمک این ترکیب می‌توانید رنگ‌روغن را رقیق کرده و نتیجه مطلوبی به دست آورید؛ جالب است بدانید که روغن بزرک یکی از روغن‌های مجاز و پرکاربرد برای رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی و سایر رنگ‌هاست. تمیز کردن ابزارهای نقاشی نیز از دیگر ویژگی این رقیق‌کننده رنگ‌روغن به شمار رفته که برای استفاده حداکثری از کارایی آن نیاز است تا با ماده دیگری ترکیب شود.

آموزش نقاشی پیشرفته پرتره با رنگ و روغن (کودک)

 

شما می‌توانید حدود یک‌چهارم آب‌لیمو را با یک پیمانه روغن بزرک مخلوط نموده و مخلوط به‌دست‌آمده را به‌آرامی به رنگ‌روغن اضافه نمایید. این کار را تا زمانی که به غلظت موردنظر خود برسید ادامه داده، این کار را به‌آرامی این انجام دهید و خیلی خوب ترکیب کنید. دقت داشته باشید که سریع اضافه کردن این محلول رقیق‌کننده به رنگ‌روغن باعث می‌شود تا فراتر از اندازه موردنظرتان رقیق شود.

از دیگر ویژگی روغن بزرک که باعث محبوبیت آن نیز شده است خاصیت خشک-کنندگی بالایی است که نسبت به روغن‌های دیگر دارد. استفاده از این رقیق‌کننده رنگ‌روغن سبب می‌شود که اثر هنری شما درخشان‌ و شفاف‌تر باشد.

 

– رقیق کردن رنگ‌روغن با بنزین

از دیگر رقیق‌کننده‌های رایج و همچنین خطرناک برای رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی، بنزین است. این ماده برای رقیق کردن رنگ‌روغن و در کنار آن تمیز کردن ابزارهای نقاشی نیز پرکاربرد است. توجه کنید که بنزین ماده‌ی خطرناک و قابل اشتعالی است، پس هنگام استفاده احتیاط کرده و هرگز آن را در دسترس کودکان قرار ندهید.

 

رقیق کردن رنگ‌روغن با بنزین

 

– رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی با تربانتین

تربانتین ماده‌ای است که از شیره درخت کاج تهیه ‌شده و از جمله روغن‌های رایج برای رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی، می‌توان به روغن تربانتین اشاره کرد. تربانتین به‌عنوان حلال کارایی زیادی داشته و نیاز است که حین نقاشی دو ظرف آب را در کنارتان قرار دهید. یکی از آن‌ها برای تمیز کردن قلم‌مو با تربانتین و ظرف دیگر برای مواد ترکیبی با رنگ موردنظر خود کاربرد دارد.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش تکنیک‌های استفاده از مداد آبرنگی

 

استفاده از ترباتین یک انتخاب مناسب برای رقیق کردن رنگ روغن نقاشی است که باید در استفاده از آن جوانب احتیاط را رعایت کنید. زیرا روغن تربانتین قابلیت اشتعال داشته و حتی ممکن است که در حین استفاده بخار آن باعث تحریک چشم و پوست صورت شما شود.
اگر بوی روغن تربانتین برای شما آزاردهنده است می‌توانید از وایت اسپیریت استفاده نمایید. در کنار رقیق کردن رنگ‌ روغن می‌توانید از این حلال برای پاک کردن قلم‌موی نقاشی خود نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده زیاد از روغن تربانتین باعث پریدگی رنگ خواهد شد.

 

رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی با تربانتین

 

– رقیق کردن رنگ‌روغن با تینر

انواع دیگری از محلول‌های پرکاربرد برای رقیق کردن رنگ‌ روغن در نقاشی، تینر است، ازآنجایی‌که تینر دارای انواع مختلفی است نیاز بوده تا از یک تینر مناسب برای رقیق کردن رنگ‌روغن نقاشی خود استفاده کنید. اگر ویژگی‌ یک تینر خوب را بخواهید باید به رقیق کردن رنگ‌روغن به شکلی مناسب، کم بو بودن، حفاظت از کیفیت رنگ، خشک شدن سریع‌تر و همچنین روان شدن کار با قلم‌مو اشاره‌کنیم.

 

رقیق کردن رنگ‌روغن

 

سخن پایانی

در کنار نکاتی که در استفاده از رقیق‌کننده‌ها مطرح شد، یکی از نکات بسیار مهم دیگر که در نقاشی با رنگ‌روغن نیازمند توجه بوده، نحوه صحیح نگهداری از ابزار کار نقاشی یعنی قلم‌موها است. در نقاشی با رنگ‌روغن بسیار ضروری است که قلم‌موی خود را بین هر بار استفاده از رنگ‌ها تمیز کرده و پس از پایان یافتن کار نقاشی، آن را با صابون و آب شستشو دهید. به دلیل احتمال کثیف شدن خود و اطراف با رقیق‌کننده رنگ‌روغن، بهتر است تا همواره از دستمال‌کاغذی و پارچه‌ برای پاک کردن تربانتین از قلم‌موها استفاده نمایید.

آموزش نقاشی پیشرفته پرتره با رنگ و روغن (پیرزن)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا