دسته‌بندی نشده

آموزش تکنیک‌های استفاده از مداد آبرنگی

مداد آبرنگی چیست؟

مداد آبرنگی درست شبیه مداد رنگی معمولی است. تفاوت آن‌ها در این است که آن‌ها به آب واکنش نشان می‌دهند و می‌توانند جلوه‌هایی مشابه رنگ‌های آبرنگ ایجاد کنند. این به این دلیل آن است که رنگدانه مداد رنگی توسط یک چسب مومی یا بر پایه روغن نگه داشته می شود، در حالی که مدادهای آبرنگ دارای چسباننده محلول در آب هستند.

 

دوره پیشنهادی: نقاشی آبرنگ
آموزش عکاسی

 

مداد آبرنگ یک وسیله منحصر به فرد برای خلق هنر است. آنها طراحی را با نقاشی به گونه ای ترکیب می‌کنند که هیچ وسیله دیگری نمی‌تواند آن را تکرار کند. کار با این نوع مدادها راهی عالی برای لذت بردن از رنگ‌ها است.

 

نحوه استفاده از مداد آبرنگ

نحوه استفاده از مداد آبرنگ در نهایت به خود هنرمند بستگی دارد. اما مانند هر مهارت دیگری مواردی وجود دارد که ممکن است مفید باشد. در اینجا چند روش برای طراحی با مداد آبرنگی را توضیح می‌دهیم.

مداد آبرنگ را با آب فعال کنید.

مدادهای آبرنگ به گونه‌ای طراحی شده اند که با آب استفاده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را بعد از ایجاد علامت با مداد با یک برس نرم استفاده کرد. این فرایند را فعال سازی می‌نامند. هنگامی که مواد “فعال” می‌شوند، مانند آبرنگ رفتار می‌کند.

به طور معمول، آب با قلمو استفاده می‌شود، اما از اسفنج و ابزارهای دیگر نیز می‌توان استفاده کرد. برس‌های نایلونی برای این کار خوب عمل می‌کنند، اما برس‌های طبیعی مو نیز کار می‌کنند. برس‌های بریس معمولاً برای محیط‌های سنگین‌تر مانند روغن یا اکریلیک استفاده می‌شوند، بنابراین بهتر است از آن‌ها با آبرنگ استفاده نکنید.

لایه ها و رنگ های “مخلوط”

مدادهای آبرنگ را می توان عمدتاً از طریق لایه‌بندی مخلوط کرد. برای ترکیب رنگ‌ها، یک رنگ را اعمال کنید و سپس یک برنامه کاربردی از رنگ دوم را در بالا یا درست در کنار اولین رنگ لایه‌بندی کنید. سپس، منطقه را با آب فعال کنید. رنگ‌ها با هم ترکیب می‌شوند.

برای ایجاد عمق بیشتر در رنگ و اختلاط اضافی‌، اجازه دهید لایه اول کاملاً خشک شود. سپس می‌توانید این فرآیند را با دور دیگری از رنگ های مخلوط در بالای ناحیه خشک شده تکرار کنید.

دوره پیشنهادی: نقاشی روی پارچه
آموزش عکاسی

 

 

رنگ را مستقیماً از نوک مداد بگیرید.

شما محدود به استفاده از مداد به سطح نیستید. همچنین می‌توانید رنگدانه را مستقیماً از نوک مداد با یک برس پر از آب بردارید. سپس می‌توانید رنگ را مستقیماً با قلم مو به سطح بمالید، درست مانند آبرنگ‌های معمولی. این تکنیک اغلب منجر به کاربرد روشن‌تر و کم شدت رنگ می‌شود.

 

تکنیک های مرتبط با مداد آبرنگی

تکنیک ۱: ابتدا بکشید، بعداً آب اضافه کنید

اکثر هنرمندان از مداد آبرنگ برای ایجاد نقاشی استفاده می‌کنند و بعد از آن یا مرحله‌ای که نقاشی می کنند آب اضافه می‌کنند.

در این روش، با ترسیم سبک موضوع، یا با مداد گرافیتی و یا رنگ غالب سوژه، شروع کنید. به مناطقی که می‌خواهید سفید یا بسیار روشن باشند، توجه کنید. حتی می توانید نکات برجسته را ترسیم کنید.

 

 

به آرامی با رنگ اصلی رنگ آمیزی کنید. رنگ‌های دیگر را اضافه کنید ، از روشن‌ترین آن‌ها شروع کنید و به تاریکی و سایه پایان دهید.

 

 

سرانجام، زمان اضافه کردن آب فرا رسیده است! برس خود را مرطوب کرده و روی حوله کاغذی بکشید تا آب اضافی آن خارج شود. شما نباید قلم موی خود را در اولین ضربه خیس کنید.

 

 

با شروع از روشن‌ترین مناطق، رنگ آمیزی آب را روی نقاشی خود شروع کنید. متوجه خواهید شد که رنگدانه‌ها پس از افزودن آب بسیار روشن می‌شوند. قبل از افزودن آب به رنگ جدید، برس خود را بشویید و پاک کنید. در غیر این صورت، شما ممکن است رنگ جدید را با رنگ موجود بر روی قلم مو خود تغییر دهید.

 

 

هنگامی که کل طرح خود را پر کردید، می‌توانید از رنگدانه باقی مانده روی برس خود برای ایجاد زمینه یا زمینه روشن استفاده کنید.

تکنیک ۲: مداد را در آب فرو کنید

به جای استفاده از برس، می‌توانید مداد خود را مستقیماً در آب فرو کنید. نتیجه یک خط ضخیم‌تر و پر جنب و جوش‌تر است.

 

 

با این حال، به زودی متوجه خواهید شد که اثرات آب زیاد دوام نمی‌آورد. در تصویر بالا، می‌بینید که نواحی دارای سایه قرمز و قهوه‌ای قوی شروع می‌شوند و سپس به سایه مداد معمولی محو می شوند.

پس از اتمام استفاده از این تکنیک ، مطمئن شوید که مدادهایتان را با یک حوله کاغذی خشک کرده اید تا در شرایط خوبی بمانند.

تکنیک ۳: روی کاغذ مرطوب بکشید

نقاشان آبرنگ از زبان‌هایی مانند “خیس روی مرطوب” و “مرطوب بر خشک” استفاده می‌کنند. این روش خشک و مرطوب است.

 

 

ابتدا می‌توانید کاغذ را با مسواک زدن یک لایه سبک و یکنواخت آب خیس کنید. به جای اینکه تمام کاغذ خود را خیس کنید‌، ابتدا به ناحیه ای که قصد طراحی آن را دارید بچسبید. برای این تکنیک‌، ممکن است مفید باشد که یک برس بزرگ تخت در دست داشته باشید.

از یک مداد آبرنگی خشک برای کشیدن بالای ناحیه مرطوب استفاده کنید. متوجه خواهید شد که نتیجه شبیه فرو بردن مداد در آب است، اما اثرات آن بیشتر طول می‌کشد.

رنگ روشن‌تر و شدیدتر را با ظاهری بافت‌دار و دانه دار مشاهده خواهید کرد. برای ادامه این اثر لازم نیست نگران مدام فرو بردن مداد خود در آب باشید، اما همچنان باید قبل از خشک شدن کاغذ سریع کار کنید.

 

تکنیک ۴: مداد مرطوب روی کاغذ مرطوب

این روش خیس در خیس از آب بیشتری استفاده می‌کند. استفاده از مداد مرطوب بر روی سطح مرطوب باعث می‌شود رنگ‌ها مانند تکنیک نقاشی آبرنگ اجرا شوند. خطوطی که ترسیم می‌کنید مبهم به نظر می‌رسند و در سراسر صفحه پخش می شوند.

با این حال، برخلاف نقاشی آبرنگ، رنگدانه بیشتری را مشاهده خواهید کرد. این تکنیک رنگ قوی و بسیار پررنگی تولید می‌کند.

 

تکنیک ۵: افزودن جزئیات به یک نقاشی آبرنگ

همچنین می‌توانید روی نقاشی آبرنگ موجود نقاشی کنید. جزئیات را اضافه کنید یا بر قسمتی از نقاشی توجه کنید. سپس می‌توانید کار خود را همانطور که هست بگذارید یا برای ایجاد بافت نرم‌تر و صاف‌تر به آن آب اضافه کنید.

 

دوره پیشنهادی: نقاشی تک‌ضربه‌ای
آموزش عکاسی

 

نکته: از مداد آبرنگ به عنوان رنگ‌های قابل حمل استفاده کنید

خوب، این واقعاً یک تکنیک نیست، اما یکی از مزایای بسیار خوب مداد آبرنگی این است که می‌توانید همیشه همراه خود داشته باشید.

ست‌های مداد آبرنگی جمع و جور هستند و حمل آن‌ها آسان است. کافی است ابتدا رنگ‌های مورد نظر خود را در صفحه ایجاد کرده و در آب مخلوط کنید تا جلوه‌های رنگ خود را به دست آورید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا