نقاشیهنر

۱۲ نکته برای هنرمندانه‌تر کردن نقاشی با مداد رنگی

نکاتی برای تقویت مهارت نقاشی با مداد رنگی

نقاشی با مداد رنگی اگر چه در مقایسه با نقاشی با رنگ و روغن در نظر عوام ساده‌تر است، اما می‌تواند آثاری شبیه عکس خلق کند.

مداد رنگی یک وسیله نقاشی خارق العاده است. اگر چه مداد رنگی به عنوان ابزار حرفه‌ای‌ها قلمداد نمی‌شود، اما این وسیله یکی از پرکاربرد‌ترین وسیله‌های نقاشی است. استفاده از مداد رنگی به هنرمند اجازه می‌دهد کنترل فوق‌العاده‌ای روی نقاشی‌اش داشته باشد. به همین دلیل نهایتاً نقاشی زیبا و فوق‌العاده طبیعی خلق می‌شود.

به عنوان یک هنرمند می‌خواهم در این مقاله از سایت مکتب‌خونه تجربیات خود از نقاشی با مداد رنگی را با شما به اشتراک بگذارم.

این‌ها نکاتی برای تقویت مهارت نقاشی با مداد رنگی هستند که با به کار‌گیری آن‌ها می‌توانید نقاشی هنرمندانه‌تر و خلاقانه‌تر بکشید.

 

مقاله پییشنهادی : انواع سبک های نقاشی

 

نکات نقاشی با مداد رنگی کدامند؟

برای نقاشی با مداد رنگی بهتر است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

 • از مداد‌های رنگی حرفه‌ای استفاده کنید

کیفیت مدادی که برای طراحی نقاشی‌های خود استفاده می‌کنید بسیار مهم است و بر کیفیت کارتان تأثیر مستقیم می‌گذارد. استفاده از مداد با کیفیت پایین باعث می‌شود که نقاشی‌تان کیفیت دلخواه را نداشته باشد. به همین ترتیب، استفاده از مداد‌های رنگی حرفه‌ای باعث می‌شود که کیفیت نقاشی‌تان بهتر شود.

اگرچه مداد‌های غیر حرفه‌ای بسیار ارزان هستند، اما سعی کنید که از آن‌ها استفاده نکنید. مارک‌های مختلفی از مداد‌های رنگی با کیفیت در بازار وجود دارند که بهتر است آن‌ها را خریداری کنید.

 

تاثیر مداد رنگی خوب در کیفیت کار

 

 • از تراش‌های دستی استفاده کنید.

مداد‌های رنگی عموماً از موم و روغن درست شده‌اند. این موم یا روغن موجود در مدادرنگی‌ها که مغز مداد را تشکیل می‌دهد باعث از بین رفتن و خراب شدن تیغ تراش می‌شود. موم‌ها در تیغ تراش جمع می‌شوند و در نهایت باعث می‌شوند که تراش دیگر کار نکند.

به همین دلیل، بهتر است که از مداد تراش‌های دستی ساده استفاده کنید تا در صورت خراب شدن مجدداً به راحتی یکی از آن‌ها را تهیه کنید. استفاده از تراش‌های دستی آسان و ارزان است و نوک مداد را به خوبی تیز می‌کند.

 

نکات نقاشی با مداد رنگی

 

 • کاغذ طراحی مناسبی انتخاب کنید

در نقاشی با مداد رنگی انتخاب کاغذ طراحی مناسب و یا به اصطلاح سطح نقاشی اهمیت ویژه‌ای دارد. گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که کاغذ طراحی چه تأثیری بر نقاشی یا آثار هنریمان باقی می‌گذارد.

اگر چه کاغذ‌های طراحی مختلفی وجود دارد که برای نقاشی کردن با مدادرنگی مناسب است، اما برای انتخاب سطح نقاشی مناسب باید دو عامل را در نظر گرفت:

 • بافت کاغذ
 • نوع کاغذ

بافت کاغذ (زبری و نرمی) آن نقش مهمی در نحوه رنگ‌آمیزی و نقاشی شما دارد.

سطوح صاف‌تر، مانند کاغذ بریستول، کاربرد‌های ظریفتری دارند. اگرچه سطوح صاف‌تر کنترل بیشتری بر جزئیات تصویر به ما می‌دهد، اما هنگام رنگ‌آمیزی دیگر نمی‌توان روی هم رنگ کرد. یعنی قابلیت استفاده از چند مداد رنگی به طور همزمان در یک قسمت از نقاشی را محدود می‌کند.

کاغذ‌های با بافت زبر‌تر، مانند کاغذ آبرنگ یا کاغذ پاستلی اگر چه ممکن است در ابتدا شما را در کشیدن جزئیات محدود کند، اما قابلیت پذیرش چند رنگ مدادرنگی را با هم دارد. بعد از رنگ کردن نقاشی با مداد رنگی می‌توان جزئیات بیشتری را به نقاشی اضافه کرد. برای کشیدن نقاشی با مداد رنگی هم نوع کاغذ و هم نوک مداد رنگی را در نظر بگیرید.

 

کاغذ صاف و زبر برای نقاشی با مداد رنگی

 

استفاده از کاغذ سفید در نقاشی باعث می‌شود که جزییات را تیره‌تر نقاشی کنید. همچنین باعث می‌شود که تضاد بین رنگ‌ها بیشتر شود. در نقاشی روی کاغذ سفید برای رسیدن به رنگ دلخواه باید از رنگ‌های زیادی استفاده کنید تا به رنگ مورد نظر برسید. استفاده از کاغذی با رنگ خنثی مانند طوسی یا کرم می‌تواند کار ما را در رنگ‌آمیزی آسان‌تر کند. امروزه کاغذ‌های رنگی ملایمی برای نقاشی کشیدن در بازار وجود دارد که بهتر است با توجه به زمینه نقاشیتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 

رنگ کاغذ برای نقاشی با مداد رنگی

 

 • مقدار فشار وارده روی مداد رنگی را در نظر بگیرید.

فشار وارد شده بر مداد می‌تواند بر شدت رنگ ( کم رنگی و پررنگی) تأثیر بگذارد. هنگام رنگ کردن نقاشی با مداد رنگی، فشار وارده بر مداد رنگی نقش مهمی در نوع رنگ‌ها بازی می‌کند. نباید فکر کنید که رنگ کردن نقاشی‌تان باید با فشاری یکسان ایجاد شود.

تنظیم فشار مداد بر شدت رنگ حاصل تأثیر می‌گذارد. برای کنترل مقدار فشار برای تولید رنگ‌های مختلف و همچنین تولید رنگ دلخواه مداد رنگی را با فشار‌های مختلفی روی سطح کاغذ بکشید. خواهید دید که با تغییر مقدار فشار بر یک مدار رنگی هر بار رنگ متفاوتی تولید می‌شود.

 

فشار وارده روی مداد رنگی

 

 • سطح نقاشی‌تان را یکنواخت کنید

برای نقاشی با مداد رنگی قبلاً از هر چیز سطحی صاف و بدون خلل ایجاد کنید.

این دقیقاً نکته مهم نقاشی با مداد رنگی است. هنگام رنگ کردن نقاشی با مداد رنگی باید از لایه‌های مختلف رنگ استفاده کنید و یعنی چندین رنگ مداد رنگی را روی هم بزنید. این کار باعث می‌شود که منافذ سطح با موم مداد رنگی‌ها پر شود و نهایتاً سطحی صاف و یکنواخت به شما بدهد. استفاده از رنگ‌های لایه لایه روی هم نقاشی شما را بسیار طبیعی نشان می‌دهد.

این کار را می‌توان با چند تکنیک ساده و سریع انجام داد که عبارتند از:

۱. یک مداد سفید یا کرم را روی سطح نقاشی با فشار زیاد بکشید. اگرچه معمولاً سطح کاغذ کمی براق است، اما این تکنیک باعث می‌شود که منافذ پر شده و نقاشی شما کمی روشن‌تر شود. با این کار به اصطلاح رنگ‌های نقاشی را فید یا محو می‌کنید.

۲. می توانید از مداد بی‌رنگ برای پر کردن منافذ سطوح استفاده کنید. مداد‌های بی‌رنگ زیادی در بازار موجود است. از آنجایی که پایه سازنده آن‌ها موم است، به راحتی می‌توانید آن‌ها را روی نقاشیتان با مداد رنگی بکشید و نقاشی زیباتری داشته باشید.

۳. می توانید از حلال‌ها برای محو شدن رنگ‌های نقاشی استفاده کنید. بسیاری از هنرمندان از الکل یا حلال جایگزین مانند Turpenoid استفاده می‌کنند که با قلم موی نرم روی مداد رنگی می‌کشند.

 

نکات نقاشی با مداد رنگی

 

 • لایه لایه رنگ کنید.

هنگام نقاشی با مداد رنگی حتماً متوجه شده‌اید که استفاده از تنها یک رنگ در نقاشی برای تولید نتایج دلخواه کافی نیست. در عوض باید نقاشی مورد نظر را چندین لایه با مداد رنگی رنگ کنید، تا رنگ نقاشی‌تان پخته‌تر به نظر برسد. همانطور که در نقاشی با رنگ روغن، چندین رنگ را با هم ترکیب می‌کنید، در نقاشی با مداد رنگی هم برای رنگ کردن تمامی قسمت‌های نقاشی باید از چندین لایه رنگ روی هم استفاده کنید.

لایه‌بندی رنگ‌ها عمق بیشتری در رنگ و نقاشی ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند که نقاشی با مداد رنگی مانند عکس و طبیعی به نظر برسد.

در واقع به تصویر واقعی‌تری از منظره منجر می‌شود. رنگ‌های لایه‌ای باید رنگ‌هایی با تونالیته یکسان و یک نت رنگی باشند و یا اینکه کاملاً در تضاد با یکدیگر باشند. لایه‌های رنگی با نت یکسان یا متفاوت به طور طبیعی در سطح نقاشی ترکیب می‌شوند. رنگ‌های ترکیبی همیشه طبیعی‌تر و پخته‌تر به نظر می‌رسند.

 

نقاشی با مداد رنگی

 

مقاله پییشنهادی : ترکیب‌بندی در نقاشی

 • رنگ‌های مداد رنگی را با هم ترکیب کنید.

با لایه‌بندی رنگ‌ها، آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند و رنگ‌های پخته‌تری را ایجاد می‌کنند. از آنجایی که رنگ‌های ترکیبی طبیعی‌تر به نظر می‌رسند، بهتر است که برای به دست آوردن رنگ‌های مختلف از رنگ‌های ترکیبی استفاده کنید.

مثلاً به جای رنگ سبز مدادرنگی، رنگ آبی و زرد را با هم ترکیب کنید. اگر چه می‌توانید به جای این ترکیب از مداد رنگی سبز استفاده کنید، اما ترکیب رنگ زرد و آبی باعث می‌شوند رنگ سبز طبیعی‌تر به نظر برسد.

 

نکات نقاشی با مداد رنگی

 

 • موقع رنگ‌آمیزی به جهت رنگ کردن دقت کنید.

همانطور که ضربه‌های قلم مو و جهت آن در یک نقاشی می‌تواند بیننده را از شکل و بافت نقاشی آگاه کند، جهت رنگ با مداد رنگی نیز همین کار را انجام می‌دهد.

اگر نمی‌دانید که از کدام سمت رنگ کنید، باید خطوط عرضی فرم سوژه را در نظر بگیرید. با رنگ کردن نقاشی در جهت خطوط عرضی طرح، می‌توانید کمی بیشتر با بیننده ارتباط برقرار کنید. طوری رنگ‌آمیزی کنید که بتوانید نقاشی خود را خاص‌تر جلوه دهید. در واقع همسو شدن با جهت خطوط موجود در نقاشی، هماهنگی خاصی در نقاشی ایجاد می کند که باعث چشم نوازتر شدن اثر می شود.

 

جهت قلم هنگام نقاشی

 

 • در نقاشی با مداد رنگی حتماً رنگ مشکی خود را ترکیب کنید

سیاه و سفید قوی‌ترین رنگ‌های موجود در طبیعت هستند. در دنیای طبیعی یافتن نمونه‌ای از سیاه یا سفید واقعی دشوار است. رنگ مشکی آنقدر پررنگ است که می‌تواند نقاشی را مصنوعی جلوه دهد. این امر به ویژه هنگامی صادق است که از رنگ مشکی در نقاشی با مداد رنگی استفاده نشده باشد. برای اینکه نقاشی‌تان مصنوعی به نظر نرسد، سعی کنید رنگ مشکی خود را با رنگ‌های نزدیک دیگر ترکیب کنید. به جای استفاده از رنگ مشکی، رنگ قهوه‌ای تیره و آبی تیره را ترکیب کنید. این بدان معنی است که یک رنگ را روی رنگ دیگر قرار دهید و آن‌ها را مشکی طبیعی تبدیل کنید.

ترکیب آبی تیره و قهوه‌ای تیره هم سیاهی طبیعی و خاص ایجاد می‌کند و به نقاش اجازه می‌دهد شدت تیرگی رنگ مشکی را کنترل کند. اگر مشکی پررنگ‌تر می‌خواهید قهوه‌ای بیشتری به آن اضافه کنید و اگر مشکی کم رنگ‌تری می‌خواهید، باید آبی تیره بیشتری به آن اضافه کنید.

 

ترکیب رنگ مشکی هنگام نقاشی با مداد رنگی

 

 • هنگام تکمیل رنگ نقاشی از مداد سفید استفاده کنید.

بسیاری از هنرمندان مبتدی تنها نقاشی‌اشان را با مداد رنگی رنگ می‌کنند و از رنگ سفید هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند. اگر می‌خواهید که ظاهر نقاشی‌تان طبیعی‌تر به نظر برسد باید در آخر رنگ‌آمیزی از رنگ سفید استفاده کنید و نقاط خاصی را رنگ کنید. بدین ترتیب لایه‌های زیادی ایجاد می‌کنید و به نقاشی‌تان عمق می‌دهید.

 

نکات نقاشی با مداذ رنگی

 

 • دورگیری کنید.

دور‌گیری و ایجاد لبه در نقاشی باعث تمرکز بر جزییات می‌شود. حتماً در آخرین مرحله نقاشی قسمت‌های مهم نقاشی را دورگیری کنید. بدین ترتیب می‌توانید اثری با ظرافت بیشتر درک کنید. با یک مداد نوک تیز و با کیفیت به راحتی دورگیری را انجام دهد و نقاشی خود را زیبا‌تر و ظریف‌تر جلوه دهید. در واقع می‌توانید نقاشی‌تان را رنگ‌آمیزی کرده و سپس جزئیات و لبه‌ها را اصلاح و دورگیری کنید. البته باید مناطق خیلی سفید و کمرنگ را دورگیری نکنید. نکات برجسته نقاشی باید حفظ و رنگ‌آمیزی شوند.

 

دور‌گیری و ایجاد لبه در نقاشی

 

 • صبور باشید و وقت بگذارید.

مهمترین نکته‌ای که باید برای نقاشی کردن با مداد رنگی در نظر بگیرید، این است که صبور و با حوصله باشید. نقاشی با مداد رنگی نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد.

اگر بتوانید با صبر و حوصله نقاشی کنید و مجموعه از نکات مربوط به نقاشی با مداد رنگی را رعایت کنید، قطعاً خیلی سریع در این کار حرفه‌ای می‌شوید. بسیاری از هنرمندان به اشتباه فکر می‌کنند که سریع باید نتیجه بگیرند و وقتی نتایج فوری را نمی‌بینند دلسرد و نا‌امید می‌شوند. برای نقاشی بامداد رنگی اگر وقت بگذارید و با حوصله در هر لایه کار کنید و نکاتی برای تقویت مهارت نقاشی با مداد رنگی را رعایت کنید، حتماً نتایج چشمگیری کسب می‌کنید.

 

سخن آخر در مورد نکات نقاشی با مداد رنگی

برای اینکه بتوانید نقاشی زیباتر و حرفه‌ای‌تری داشته باشید، باید نکات ظریف به نقاشی با مداد رنگی را رعایت کنید. رعایت نکات نقاشی با مداد رنگی یکی از اصول حرفه‌ای نقاشی کردن است.

اگر می‌خواهید تبدیل به یک هنرمند زبردست و حرفه‌ای شوید، نکاتی برای تقویت مهارت نقاشی با مداد رنگی را رعایت کرده و آثار منحصر به فردی

خلق کنید. نقاشی با مداد رنگی اگرچه ممکن است در ظاهر کمی ابتدایی و ساده به نظر برسد، اما هنگامی که شروع به نقاشی کردن می‌کنید، اگر بتوانید مجموعه نکات مربوط به نقاشی با مداد رنگی را رعایت کنید، شاهکار هنری خلق می‌کنید.

مجموعه نکات مربوط به نقاشی با مداد رنگی، نکاتی ساده اما بسیار تکنیکی است. پس با اندکی صبر و حوصله و چاشنی هوش و خلاقیت و همچنین رعایت نکات مهم نقاشی با مداد رنگی به هنرمندی خلاق و حرفه‌ای تبدیل شوید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا