زبان خارجی

آزمون تومر( Tömer) در ایران

آزمون تومر چیست؟

آزمون تومر یکی از بهترین و محبوب ترین آزمون ها برای ورود به دانشگاه های ترکیه محسوب می شود. آزمون تومر در آموزشگاه های زبان ترکی استانبولی(Türkçe dershaneleri) برگزار می گردد. این آزمون برای تعیین کفایت شما در سطوح مختلف زبان ترکی است. این آزمون در مراکز مختلف همچون دانشگاه ها و مراکز آموزشی ارزش بسیار زیادی دارد. داشتن این مدرک زبان ترکی پیش شرط دانشگاه های ترکیه می باشد.

تومر دانشگاه آنکارا یکی از رسمی ترین (En önemlisi) مراکز آموزش ترکیه می باشد. این دانشگاه اولین (birinci) مرکز آموزش زبان ترکی استانبول، در ترکیه محسوب می شود. دلیل اصلی اینکه این دانشگاه به نام تومر نام گرفته است، به همین موضوع برمی گیرد. نحوه برگزاری این آزمون به دو شکل دیپلما(Diploma) و سرتیفیکا(Sertifika) می باشد.

آزمونی که به عنوان دیپلما از شما گرفته می شود، مدرک بین المللی (uluslar arası)دارد و اعتبار آن مادم العمر (dayima) خواهد بود. اما مدرک سرتیفیکا با این که مدرک بین المللی دارد، دارای اعتبار سه ماه (üç aylık)است. آزمون سرتیفیکا نیز در دو سطح (iki seviyede) مقدماتی (Temel) و متوسط (Orta) برگزار می گردد.

همانطور که می دانید آزمون تافل توسط ETS برگزار می شود، آزمون تومر نیز توسط UTS برگزار می گردد. آزمون UTS در واقع مخفف Uzaktan Türkçe sınavı می باشد.

این مدرک زبان ترکی از سطح A1 آغاز می شود و می توانید آن را تا سطح C2 ادامه دهید. نمره ای (puan) که در آزمون تومر کسب می نمایید، تاثیر بسیار زیادی بر سطح زبان شما خواهد داشت. این موضوع را بدانید که سطح های مختلف این آزمون با هم تفاوت های بسیار زیادی دارد و حداقل نمره ی شما (En az puanınız)، دانشگاه شما را مشخص می نماید.

باید این مطلب را بدانید که برای اینکه در دانشگاه مورد نظر خود شروع به تحصیل نمایید، باید حتما در آزمون تومر حداقل نمره ی (En az altmış puan kazanmalısınız)60 را دریافت نمایید.

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از صفر
آموزش زبان انگلیسی

آزمون تومر

کاربرد مدرک زبان ترکیه

سطح (seviye) زبان ترکی شما با توجه به میزان تسلط شما به زبان ترکی، مشخص می شود. دیپلم (Türkçe diploması) زبان ترکی یکی از مهم ترین مواردی است که برای استخدام (işe alınma) در ادارات(ofislerde) و مراکز دولتی(devlet ofislerinde)، به آن احتیاج خواهید داشت. همچنین از این مدرک برای اخذ تابعیت ترکیه(Türk vetendaşı) نیز می توانید استفاده کنید.

برای شرکت در آزمون تومر ترکیه، می توانید به شهرهای کشور ترکیه مراجعه کنید. شعبه های معتبر زیادی در شهرهای مختلف کشور ترکیه وجود دارد. این شعب بیشتر به وابسته به دانشگاه آنکارا (Ankara)هستند. همچنین ۱۱ (on bir) شعبه در شهر استانبول (İstanbul) وجود دارد. شهرهایی که می توانید در آزمون تومر شرکت کنید به شهر زیر می باشد:

 • ترابزون(Trabzon)
 • گیرسون(Giresun)
 • سامسون (samsun)
 • مارماریس(Marmaris)
 • ازمیر(İzmir)
 • بورسا(Bursa)
 • آنتالیا(Antalya)
 • آلانیا(Alanya)

همچنین در کنار این موضوع بد نیست که بدانید، حدود ۵۵ هزار زبان آموز (Öğrenci) هر سال در آکادمیک های زبان ترکی مشغول به زبان آموزی می شوند.

کاربرد آزمون تومر 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان ترکی استانبولی
آموزش زبان ترکی مقدماتی

دسته بندی مدرک تومر و سطح های مختلف

• دیپلما یا مدرک دیپلم
• سرتیفیکا یا گواهی نامه

دیپلما(Diploma)

این مدرک در واقع یک مدرک زبان مدام العمر می باشد که در آزمون تومر  نیز، می توانید این مدرک را دریافت نمایید. شما با یک بار (bir defa) شرکت در این آزمون می توانید تسلط خود بر زبان ترکی را برای همیشه تایید نمایید. تمام دانشگاه های کشور ترکیه این مدرک را به صورت رسمی می پذیرند. شما باید حداقل نمره ی c1 را در این آزمون دریافت نمایید.
افرادی که قصد داند در ترکیه به شغل خاصی(Özel iş) مشغول شوند باید حتما نمره ی C2 را در آزمون تومر  دریافت نمایند. همچنین برای دریافت این مدرک می توانید به مراکز معتبر، در شهرهای ترکیه مراجعه نمایید.

دیپلما (Diploma)

سرتیفیکا (Sertifika)

اعتبار این مدرک در واقع بین ۶ ماه الی ۲ سال کمی باشد و در دو سطح جداگانه برگزار می گردد. اعتبار این گواهی ۶ ماه می باشد و حداقل نمره شما باید B2 باشد. برای کسب گواهی نامه ی ۲ ساله باید نمره ی B1 را کسب نمایید. زمانی که مدت گواهی شما منقضی شد، باید حتما برای تمدید اعتبار گواهی نامه خود اقدام نمایید.
آزمون تومر دارای ۶ سطح می باشد که در ادامه به این سطح ها اشاره می کنیم

 • سطح A1: توانایی عمومی ارتباطات و پاسخگویی به سوالات (Temel)
 • سطح A2: دانش مقدماتی زبان و توانایی صحبت در موارد گوناگون (Temel)
 • سطح B1: دانش متوسط از زبان و مقابله با برخی از شرایط غیر عادی و اداری (Orta)
 • سطح B2: دانش خوب از زبان و توانایی توصیف مکانی و مشاوره های گسترده( Orta)
 • سطح C1: دانش مناسب از زبان و طرح صحبت های غیر قابل پیش بینی (İleri)
 •  سطح C2: آگاهی از زبان در سطح پیشرفته، همانند زبان مادری (İleri)

سطح مورد نیاز برای دانشگاه ترکیه

هر دانشگاه در کشور ترکیه براساس سطح زبان ترکی متقاضیان، دانشجوهای خود را گزینش می کنند. بنابراین برای اینکه دانشگاه مناسبی قبول شوید، باید در مورد سطح مورد نظر خود توجه داشته باشید.

آزمون تومر معمولا در بیشتر شهرهای کشور ترکیه برگزار می گردد. در شهر استانبول نیز این آزمون هر هفته (her hafta) برگزار می می شوید و شما می توانید هر هفته در این آزمون شرکت کنید. شما برای اینکه در این آزمون شرکت کنید، نیاز به تهیه ویزای تحصیلی نیست. شما به راحتی می توانید با استفاده از ویزانی گردشگری خود اقدام به شرکت در این آزمون نمایید.

قبل از اینکه آزمون اصلی تومر از شما گرفته شود، می توانید در آزمون آزمایشی تومر(deneme sınav) شرکت کنید. این آزمون هیچ هزینه ای دربرندارد. البته برای اینکه در آزمون آزمایشی شرکت کنید، باید ابتدا برای آزمون اصلی تومر ثبت نام (kayıt yaptırmanız lazım) کرده باشید. برای اینکه از نتایج آزمون تومر باخبر شوید باید سه تا ده روز برای تعیین نتیجه، منتظر بمانید.

آزمون تومر مانند آزمون های زبان انگلیسی شامل بخش های گوناگونی برای تعیین سطح زبان داوطلبان خواهد بود. آزمون شامل ۵ مرحله Dinleme ، Dilbilgisi ، Konuşma، Okouma ، Yazma می باشد که در طول ۲۴۰ دقیقه از متقاضیان آزمون درخواست می شود که به پرسش ها جواب دهند .

برای دریافت مدرک دیپلم ترکی، باید ابتدا آزمون تومر بگذرانید. پس از اینکه آزمون تومر را در مراکز معتبر بین المللی گذارندید، می توانید در آزمون YÜKSEK TÜRKÇE SINAVI شرکت کنید. در صورتی که در آزمون دوم نیز نمره ی قابل قبول را دریافت کردید، می توانید دیپلم تومر خود را دریافت کنید.

آزمون تومر دارای 6 سطح می باشد

مراکز برگزارکننده ی آزمون تومر

تمامی موارد لازمی که برای شرکت در آزمون تومر لازم است، توسط دانشگاه آنکارا صورت می گیرد. دلیل اصلی آن این است که این دانشگاه مرکز اصلی برگزار کننده ی آزمون تومر می باشد. برای اینکه بیشتر افراد به این آزمون دسترسی داشته باشند، دانشگاه آنکارا شعبه های گوناگونی را در شهرهای مختلف دنیا منظور کرده است. به همین خاطر می توانیم آزمون تومر در ایران را داشته باشیم.

برای اینکه دسترسی آسان تری (kolay) به گرفتن مدرک زبان ترکی ترمر وجود داشته باشید، در هر شهر توریستی ترکیه مراکزی برای اخذ آزمون تومر، در نظر گرفته شده است. برای اینکه به صورت معتبر در آزمون تومر شرکت کنید، باید حتما در مراکز وابسته به دانشگاه آنکارا، در آزمون تومر شرکت نمایید. برای اینکه آزمون خود را در مرکز معتبر بدهید، می توانید نشانی و مشخصات مرکز را از سایت اختصاصی این مرکز دریافت کنید.

ثبت نام برای آزمون تومر(Tömer sınavı için kayıt yapmak)

برای اینکه بتوانید در آزمون تومر درترکیه شرکت نمایید، باید حتما مدارک لازم (önemli evraklar) را برای شرکت در ابن آزمون داشته باشید این مدارک را در موارد زیر می توانیم شرح دهیم.

 1. دو قطعه عکس رنگی
 2. کپی اصل پاسپورت
 3. درصورت نبودن پاسپوت می توانید از ترجمه ی شناسنامه به زبان ترکی استفاده کنید
 4. مراحل ثبت نام

مدرک زبان ترکی تومر در ایران

بعضی از مردم دوست دارند که در دانشگاه های ترکیه (Türkiye’nin üniversitelerinde) تحصیل کنند. این افراد به دنبال بهترین (Türkiye’nin En iyi üniversitesi) دانشگاه های ترکیه هستند. برای راهیابی به دانشگاه های ترکیه باید در آزمون های(sınavlar) پیش روی شما صحبت کنیم. این دانشگاه ها شما را براساس سواد (bilgi) و میزان تسط بر زبان و تخصص مورد نظر، گزینش می نمایند. یکی از آزمون هایی که شما می توانید در نظر داشته باشید، دادن آزمون تومر (Tömer sınavı İran’da) در ایران است.

آزمون های ترکی موجود با توجه به دانشگاهی که مورد درخواست شماست، متغیر خواهد شد. آزمون های هر دانشگاه نیز با توجه به رشته مورد درخواست شما تغییر(her üniversiteye göre sınav değişebilir) خواهد کرد. در کنار این موضوع باید بدانید که نمره زبان (kendi diliniz) شما با توجه به دانشگاه مورد نظر، اهمیتی(çok önemli) بسیار زیادی دارد.

در کشور ایران نیز نماینده ای از مرکز تومر موجود می باشد و شما می توانید آزمون تومر را در ایران تجربه کنید. این مسئله شرکت در آزمون تومر را برای ایرانیان آسان نموده است. جالب است بدانید که بیشتر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند تابعیت ایرانی دارند.

نکات مهم در مورد آزمون تومر در ایران

 • در آزمون تومر در ایران ثبت نام نمایید و هزینه های مورد نظر را پرداخت نمایید.
 •  برای آموختن آزمون تومر در ایران، هم می توانید به صورت خود آموز اقدام کنید، و هم می توانید در کلاس های آموزشگاه های تومر ثبت نام کنید. برای شرکت در آزمون تومر در ایران بهترین مرجع مجموعه کتاب های İstanbul است. پس از کامل کردن مجموعه ی این کتاب ها، شما به زبان ترکی تسلط پیدا خواهید کرد.
 •  می توانید به وب سایت آزمون های دوره ی آنلاین مراجعه کنید و با شرکت در این آزمون ها به صورت آزمایشی، سطح خود را در زبان ترکی استانبولی تعیین کنید.
 •  آزمون های آزمایشی، پس از ثبت نام در آزمون اصلی فعال می گردد. شما می توانید یک یا دو روز بعد از آن، در امتحان شرکت نمایید.
 • آزمون های دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین برای متقاضیان صورت می گیرد. به همین دلیل متقاضیان نیاز به مراجعه حضوری نخواهند داشت.
ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان ترکی پیشرفته
آموزش زبان ترکی پیشرفته

هزینه های لازم برای شرکت در آزمون

هزینه های آزمون تومر به دو صورت دریافت می شود و نوع آزمونی که از شما اخذ می شود، در میزان هزینه منظور متغیر می شود. آزمون تومر در سطح دیپلما حدود ۱۵۰ یورو خواهد شد. برای آزمون سرتیفیکا نیز مبلغی حدود ۱۰۰ یورو پرداخت نمایید.

زمانی که مدارک لازم و هزینه ی مربوط را برای شرکت در آزمون زبان ترکی تومر را تحویل دادید، عملیات ثبت نام (kayıt yaptığınız başlıyor)شما آغاز خواهد گردید. در پایان ثبت نامی که برای آزمون صورت گرفته است، یوزر و پسوردی را برای ورود به اکانت خود، به شما تحویل داده می شود. این دسترسی برای ورود به وب سایت UTS خواهد بود.

هزینه های لازم برای شرکت در آزمون تومر

برای اینکه شما در آزمون آزمایشی شرکت کنید نیاز به این دسترسی به وب سایت را خواهید داشت. با شرکت در آزمون آزمایشی می توانید با آزمون آشنا شوید و نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟ یکی از مقاله مهم در زمینه زبان ترکی نیز می باشد.

اخذ مدرک زبان YÖS و آزمون تومر در ایران، برای دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های بین المللی تحصیل کنند، الزامی نمی باشد. معمولا متقاضیان دانشگاه های بین المللی، با ارائه ی مدرک آیلتس و تافل، می توانند در دانشگاه های مورد نظر مشغول به تحصیل شوند.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا