مقالات کسب و کار

ویژگی‌های یک فروشگاه خوب چیست؟

یک فروشگاه خوب چه ویژگی‌های دارد

در این مقاله از وبلاگ مکتب‌خونه،به ویژگی‌های یک فروشگاه خوب چیست؟ با مطرح کردن عوامل و راهکارهای موثر در آن، پاسخ می‌دهیم تا بتوانیم مهارت‌های خود را در میزان فروش و جذب مشتری را تقویت کنیم.

ویژگی‌های یک فروشگاه خوب

زمان حاضر برای صنعت خرده‌‌فروشی زمان شانس‌های بزرگ و چالش‌های بزرگ است و اصلا مشخص نیست چه زمانی شرایط آرام می‌شود. خرده‌ فروشی‌ها باید با فشارهایی که از سمت رقیبان جدیدشان وارد می‌شود، مقابله کنند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

تجارت‌های آنلاین، بازار اشباع شده از انواع خرده‌ فروشی و نیاز‌های مصرف‌کنندگان که مدام در حال تغییر است، از عواملی است که به خرده‌فروشان فشار مالی وارد می‌کنند.

 

یک فروشگاه خوب چه ویژگی‌های دارد

 

با وجود همه فشارها و سختی‌ها در بازار امروز، بسیاری از افراد به فکر تاسیس فروشگاه یا گسترش آن هستند. اما باید درنظر گرفت که یافتن فرمول درست برای شروع کار و ماندن در آن کار و موفق شدن در آن کار امر راحتی نیست.

اما هنوز فروشگاه‌هایی در سراسر دنیا هستند که با وجود شرایط سختی که درست برعکس تصوراتشان است، همچنان پیشرفت می‌کنند. آن‌ها بی‌وقفه برای به‌دست آوردن سهمی در بازار، افزایش سود و ایجاد تجربه‌ خرید عالی برای مشتری‌هایشان در تلاش هستند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش اصول بازاریابی
آموزش اصول بازاریابی

اما چگونه ممکن است؟

پاسخ را از اطلاعاتی می‌توان گرفت که فروشگاه‌های موفق دنیا صرف نظر از نوع و زمینه صنعت فعالیت و استراتژی‌ها در اختیار ما می‌گذارند.

همه ویژگی‌ها همیشه به طور یکپارچه درمورد همه فروشگاه‌ها وجود ندارد، این ویژگی‌‌ها، مواردی هستند که اکثر موسسان موفق برآن‌ها تاکید داشته‌اند و دانستن آن موارد خالی از لطف نیست.

دیدگاه شفافی از آینده دارند

خرده ‌فروشان موفق با به وجود آوردن دیدگاه روشن و شفاف و قوی سعی در برقراری ارتباط با هسته مرکزی مشتریان دارند. اولین و مهم‌ترین قدم برای تعیین و توصیف استراتژی‌های مشتریان دانستن ارزش برند و شناخت مشتریان هدف است، که خرده‌ فروشان موفق به خوبی از پس این دو مورد برآمده‌اند.

 

ویژگی‌های یک فروشگاه خوب چیست؟

 

علاوه بر این در هدف‌گذاری، بهبودبخشیدن به اوضاع بازاریابی و شکل‌گیری استراتژی‌های فروش باید شناخت درستی از برند شخصی و مشتریان داشت.

آن‌ها به مرور زمان به موفقیت دست یافتند

موفقیت آن‌ها یک‌شبه به دست نیامده، بلکه در طی زمان بر اثر تلاش‌های شبانه‌روزی به دست آمده است. از طریق آزمایش کردن محصولات یا خرید و فروش یا فروش در چندین فروشگاه مختلف با زمینه‌های فعالیت متفاوت، ایرادات را اصلاح کردند و همیشه برندشان را تازه و به‎روز نگه داشتند و از بقیه رقبا جلو زدند.

شرایط را می‌سنجند

برندی که می‌خواهد موفق شود باید توانایی سنجیدن شرایط و برقراری تعادل داشته باشد. گسترش دادن به برند کاری بسیار چالش‌‌برانگیز است، نه به خاطر هزینه زیادی که لازم است بلکه به خاطر برقراری تعادل و سازگاری با موقعیت جغرافیایی غیر از موقعیت فعلی.

آن‌ها فروش یکپارچه را پیشنهاد می‌دهند

خرده ‌فروشان موفق کانال‌های فروش آنلاین و آفلاین را به‌ دقت تکمیل می‌کنند. خرده‌ فروشی از طریق کانال فراگیر هم اکنون شما را دربرمی‌گیرد هم آینده را، بنابراین مهم نیست که واکنش مردم نسبت به برند چگونه است، مهم این است که تجربه مشتریان از خرید محصولاتتان خوب و مناسب باشد.

به کارکنان خود آموزش می‌دهند

آن‌ها برای کارکنان و فروشنده‌ها در شعب مختلف کارگاه‌های آموزش می‌گذارند و شیوه‌های مفید و موفق را به شکلی سازمان‌یافته به افرادشان می‌آموزند. آن‌ها از کارمندان و افرادشان قدردانی می‌کنند. قدردانی از کارکنان به آن‌ها انگیزه برای ادامه کار است و گاهی باعث می‌شود تا با انرژی مضاعف به کارشان ادامه دهند.

 

عوامل مهمی که بر کیفیت و ظاهر فروشگاه تاثیر زیادی دارد:

مشتری‌مدار هستند

از آن جایی که فروشندگان در طول روز با افراد زیادی در ارتباط هستند انواع مختلفی از رفتارها را نیز می‌بینند. باتوجه به این که مشتریان دیگر مسئول رفتار بد مشتریان بدرفتار نیستند بنابراین بهتر است همیشه خوش اخلاق باشید. اخلاق خوب فروشندگان خود تشویقی برای خرید بعدی است.

عوامل مهمی که بر کیفیت و ظاهر فروشگاه تاثیر زیادی دارد:

ظاهر یک فروشگاه خوب بسیار مهم است، اگر دقن کرده‌ باشید فروشگاه‌هایی که به زیبایی طراحی شده‌اند مشتری بیشتری جلب می‌کنند. عوامل ظاهری که بر جلب مشتری تاثیر می‌گذارد، در زیر آورده شده:

  • نورپردازی
  • موسیقی
  • فضای کافی
  • دکوراسیون
  • عطر
  • رنگ‌ها

نورپردازی

تاثیر زیادی بر مشتری‌ها می‌گذارد، این تاثیرات ممکن است مثبت باشد ممکن است منفی باشد. بعضی فروشگاه‌ها نور کم را بر نور زیاد ترجیح می‌دهند، یکی از عواملی که در انتخاب نور مهم است اقلامی است که در آن فروشگاه به فروش می‌رسد.

 

موسیقی

مشاهدات حاکی از آن است که مشتری‌ها در فروشگاهی که موسیقی ناشناس پخش می‌شود، بیشتر می‌مانند. البته انتخاب موسیقی امری سلیقه‌ای است. ولی به طور کل موسیقی‌های ملایم انتخاب بهتری هستند. علاوه بر آن ولوم موسیقی نباید بیش از حد باشد، نباید طوری باشد که مشتریان و فروشندگان صدای یکدیگر را نشنوند.

فضای کافی

این مورد خیلی مهم است، باید فضای خالی بین قفسه‌ها یا رگال‌ها ایجاد کنید تا افراد به راحتی عبور کرده و بتوانند اقلام را ببینند. اگر فضای فروشگاه را شلوغ کنید و فضا برای عبور از بین قفسه‌ها کم باشد مشتریان خیلی سریع فروشگاه را ترک خواهند کرد.

خلاقیت به خرج دهید یا از فروشگاه‌های دیگر ایده بگیرید، از دیوارها برای چیدن بعضی اقلام کمک بگیرید، حتی گاهی می‌توانید بعضی اقلام سبک را فقط برای تزیین از سقف آویزان کنید.

 بوی خوش

برای خوشبو کردن محیط فروشگاه بهره بگیرید، زیرا تاثیر فوق‌العاده‌ای بر مشتریان می‌گذارد. در انتخاب بوی عطرها دقت کنید از بوهای ملایم استفاده کنید، زیرا بو تند مشام را پر می‌کند و افراد خسته می‌شوند به عبارت دیگر « نفس می‌گیرد». خوشبوکننده‌های هوا معمولا طیف وسیعی از بهترین عطرهای معروف دنیا را دارند.

 

رنگ‌ها

نیز در جلب مشتریان تاثیر زیادی دارد. با توجه به اقلامی که در فروشگاه به فروش می‌رسد رنگ‌ها را انتحاب کنید. مثلا فروشگاه‌ها لباس عروس اغلب از رنگ‌های روشن مثل سفید، کرم و امثال این رنگ‌ها برای فضا استفاده می‌کنند و رنگ‌های چراغ‌ها نیز ممکن است بنابر سلیقه صاحب فروشگاه و طراح دکوراسیون زرد، سفید و از این دست رنگ‌ها باشد.

رنگ بعضی رستوران‌ها نیز روشن و برخی دیگر تیره است. بستگی به غذایی که در آن‌جا سرو می‌شود نیز دارد و دیگر عامل می‌تواند جلب نظر مشتریان خاص باشد.

با استفاده درست از رنگ‌ها می‌توانید فروشگاه کوچک‌تان را بزرگ جلوه دهید. برای این کار می‌توانید از رنگ‌های خنثی مثل خاکستری یا کرم استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید این رنگ‌ها باید روشن باشند. اگر به رنگ‌های تیره را دوست دارید می‌توانید یکی از دیوارها را تیره کنید.

تیره کردن دیواری که در انتهای فروشگاه است باعث می‌شود تا افراد ناخودآگاه به سمتش حرکت کنند در نتیجه همه اجناس فروشگاه شما را می‌بینند.

محل فروشگاه خوب

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید محل فروشگاه‌تان است. آیا فروشگاه‌تان در محله‌ای آرام و دنج قرار دارد یا در مرکز بازار و در محلی پر رفت و آمد؟ شما باید تا جایی که ممکن است برای مشتریان‌تان در فروشگاه آرامش به‌وجود بیاورید.

استفاده از چوب‌های رنگ روشن در دکوراسیون، رنگ‌های روشن و زیبا تا حدی از استرس محیط می‌کاهد. همچنین استفاده از شیشه‌های عایق صدا استفاده کنید.

 

چیدمان قفسه‌ها یک فروشگاه خوب

چیدمان قفسه‌ها یک فروشگاه خوب

برای چیدمان قفسه‌ها در فروشگاه‌های خواروبار فروشی به این نکته توجه کنید که مشتریان به محض ورود به کدام سمت می‌روند.

طبق مشاهدات اکثر افراد به دلیل راست دست بودن ابتدا به سمت راست فروشگاه می‌رود. پس از فرصت استفاده کنید علاوه بر کالاهای پرفروش و برندهای پر طرفدار کالاهایی را که فروش کمتری دارند و کمتر جلب توجه می‌کنند را در همین قسمت‌ها جا بدهید تا افراد آن‌ها را ببینند.

از آن‌ جایی که طبقات بالایی کمتر جلب توجه می‌کنند، بهترین راه برای جلب توجه مشتریان این است که کالاهای خوشمزه، کالاهای پرفروش و پرطرفدار دارای تخفیف را در قفسه‌های بالایی قرار دهید.

در بعضی از فروشگاه‌های البسه که به تعداد محدودی کیف و کفش نیز موجود دارند، آن‌ها را در قسمت بالایی قفسه‌ها قرار می‌دهند.

در قفسه‌های میانی نیز همانطور که انتظار می‌رود کالاهای مورد توجه، گران‌تر و اغلب زیباتر چیده می‌شودن باتوجه به نوع اجناسی که در فروشگاه به فروش می‌رسد.

قفسه‌های میانی

قفسه‌های میانی زودتر از بقیه قفسه‌ها برای مشتریان جلب توجه می‌کنند. قفسه‌های پایینی بیشتر برای چیدن اقلامی است که سنگین هستند و اگر در بالا قرار بگیرند ممکن است خسارتی به فروشگاه وارد کنند. مثلا در فروشگاه‌های خوار و بار فروشی پیت‌های روغن را در پایین‌ترین قفسه می‌گذارند.

کودکان را فراموش نکنید. قفسه‌هایی که هم سطح دید کودکان است بهترین مکان برای چیدن محصولات مناسب سن کودکان است. قفسه‌های سر لاین‌ها را با محصولاتی پر کنید که مشتریان را تشویق به دیدن بقیه محصولات فروشگاه کند.

از آن جایی که مشتریان اغلب به محض ورود این قفسه‌ها را می‌بینند، می‌توانید بعضی از محصولات جدیدتر را در آن‌ها بچینید. در قفسه‌های نزدیک به صندوق نیز معمولا بعضی محصولات مربوط به کودکان مثل کارتون، اسباب‌ بازی‌های کوچک یا آدامس شکلات و از این دست اقلام در فروشگاه‌های خوار و بار فروشی چیده می‌شود.

در فروشگاه‌های لباس فروشی نیز اجناسی مثل کمربند، جوراب یا کلیپس و در کل اکسسوری‌ها را در قفسه‌های نزدیک صندوق می‌گذارند.

طراحی کلی داخل یک فروشگاه خوب

در فروشگاه‌های لوازم آرایشی بهتر است استندها را طوری بچینید که هم به راحتی برای مشتریان در دسترس باشد هم مسیر عبور به اندازه کافی وجود داشته باشد.

تسترها را مرتب و در جلوترین قسمت قفسه‌ها، جلوی برند مربوطه قرار دهید.

در چیدمان فروشگاه دقت کنید، مغازه را بیش از حد شلوغ نکنید همچنین ویترین را شلوغی فضا باعث می‌شود مشتری خسته شود و مغازه را ترک کند.

از رنگ‌های روشن و لطیف استفاده کنید. مخاطب فروشگاه لوازم آرایش بانوان هستند پس باید طوری آن را بچینید که یک مورد پسند یک بانو باشد و فروشگاه شما را برای خرید انتخاب کند.

اگر از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنید نور را فراموش نکنید. نور مغازه بسیار مهم است. از پوستر‌های برندهای معروف ترجیحا برندهایی که در فروشگاه‌تان موجود هستند در پس زمینه ویترین و دیزاین دیوارها استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا