00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 11 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 11 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
689,000 تومان
45% تخفیف

378,950 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
839,000 تومان
45% تخفیف
461,450 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش اصول بازاریابی

دوره‌های مکتب‌پلاس
34 ساعت
89٪ (320 رای)

جادویی به نام بازاریابی

و اما بازاریابی، واژه‌ای که امروزه به کرات به گوش‌مان می‌رسد و طرفداران زیادی پیدا کرده! این حرفه، بعد از حرکت جهان به سمت مدرنیسم، گرایش به صنعتی شدن مشاغل و روی کارآمدن نظام سرمایه‌داری، اهمیت قابل توجهی پیداکرده؛ چراکه تنوع گسترده محصولات و خدمات، حضور متخصصانی را می‌طلبد که با تکنیک‌های بازاریابی، برای کالاهای متنوع تولیدشده، بازار بالقوه و مشتریان وفادار پیداکنند.  

این حرفه به‌شکل حیرت‌آوری مبانی بسیاری از علوم‌شناختی، رفتاری، علوم اجتماعی، روانشناسی، اقتصاد و حتی هنر را به‌کارگرفته و در جهت رسیدن به اهداف واحدهای اقتصادی، سازماندهی می‌کند؛ متخصصان این حرفه را می‌توانیم هنرمند، جامعه‌شناس و یا حتی روانشناس درنظر بگیریم. در ادامه این مقاله به جنبه‌ها و اصول بازاریابی می‌پردازیم و جذابیت‌های این حرفه تقریبا جدید را برای‌تان بازگو می‌کنیم.

کدخدای دهکده‌ی بازاریابان، کاتلر، تمرکز فعالیت‌های بازاریابی را بر خلق ارزش برای مشتریان می‌دانست؛ درحالی که پدر بازاریابی مدرن، پیتر دراکر، بیشتر بر خود مشتری تاکید می‌کند، جذب مشتری، فراهم‌کردن رضایت مشتری و ایجاد حس وفاداری در او. تقریبا تمام کسانی که کورس‌های بازاریابی یا مدیریتی را گذرانده‌اند با عبارت «مشتری، پادشاه است» آشنایی دارند؛ اینکه چه بنگاه یا فردی برای اولین بار از این جمله استفاده کرده مشخص نیست؛ اما می‌توان جریان مفهومی این عبارت را در سخنان پیتر دراکر، به‌راحتی متوجه شد.  

بازاریابی ماهیتا یک فعالیت اجتماعی محسوب می‌شود؛ انسان نیز فی‌ذاته به زیستن در اجتماع تمایل شدیدی دارد؛ بنابراین می‌توان ادعا کرد که بازاریابی نیز مثل تمام فعالیت‌های اجتماعی دیگر، قدمتی به اندازه تاریخ بشریت دارد. اما از زمانی که جوامع انسانی شروع به گسترش یافت و مبادلات اقتصادی روند صعودی پیدا کرد این حرفه نیز مراحل رشد خود را با سرعت بیشتری طی‌نمود. 

در تمام تمدن‌های بشری ازجمله مصر باستان، چین، هند، یونان و ... نمونه‌هایی از رفتارها مشاهده شده‌است که روح بازاریابی در آن‌ها قابل رویت است. اما نزدیک‌ترین فعالیت‌های بازاریابی که شباهت قابل توجهی به بازاریابی به شکل امروزی دارد در روسیه تزار، صورت گرفت. جالب است بدانیم که ساختار اقتصادی روسیه برپایه «اقتصاد بسته» بوده‌است برخلاف آمریکا و اروپا که با توصیه‌های آدام اسمیت و هم‌فکرانش اقتصاد باز را پیشه کرده‌بود. روس‌ها اولین فعالیت‌های بازاریابی خود را به صورت انتشار آگهی‌هایی در مجلات برای فروش محصولات خود، انجام دادند.

سرفصل‌های دوره آموزش اصول بازاریابی

فصل اول-مدیریت رابطه سودمند با مشتری
00:51 ساعت
00:50
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم-محیط بازاریابی
00:42 ساعت
00:41
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  

موضوعات مورد بحث در این فصل شامل محیط بازاریابی (محیط کلان و خرد) و پاسخ به محیط بازاریابی می‌باشد.

محیط بازاریابی-1
"07:26
محیط بازاریابی-2
"08:07
محیط بازاریابی-3
"26:05
پاورپوینت فصل سوم
"00:03
واسطه‌های بازاریابی
100.0%
     
"01:00
فصل چهارم-مدیریت اطلاعات بازاریابی
00:33 ساعت
00:32
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل ششم-بازار تجاری و رفتار خریدار تجاری
00:49 ساعت
00:48
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل هشتم-قیمت‌گذاری
00:41 ساعت
00:40
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل نهم-استراتژی قیمت‌گذاری
08:56 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل دهم-تبلیغات و روابط عمومی
00:50 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
پروژه نهایی
10:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
58%
نمایش جلسات فصل  

این بخش مربوط به پروژه نهایی دوره می‌باشد.

تنظیم یک برنامه بازاریابی

 (الزامی)

100.0%
     
"600:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره

امیر پاشا، دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی برق و MBA با گرایش بازاریابی از دانشگاه صنعتی شریف

ایشان تجربه فعالیت در شرکت‌ ایرانسل به عنوان General Marketing Manager، شرکت تپسی به عنوان مدیر ارشد بازاریابی را در کارنامه داشته و هم اکنون به عنوان مدیر مارکتینگ مجموعه دیجی‌کالا فعالیت می‌کنند.

 

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش اصول بازاریابی

این دوره برای همه‌ی افراد علاقه‌مند به بازاریابی مناسب بوده و پیش‌نیاز خاصی ندارد. هرچند که داشتن پیش‌زمینه‌ی مهندسی و تحلیلی (کارشناسی) بسیار موثر خواهد بود.

 

ویژگی‌های دوره آموزش اصول بازاریابی

گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

نظرات  (3 نظر)

امیر
12:52 - 1400/05/27
دانشجوی دوره
با سلام طبیعتا بالا بودن سطح تخصص و تجربه ی استاد این دوره برا همه مشخصه. اگر دنبال مفاهیم پایه مسیر بازاریابی هستید این دوره رو به شدت پیشنهاد می کنم. این دوره دقیقا همون اطلاعاتی رو بهتون میده که جاهای دیگه دو سه میلیون برای آموزشش میگیرن. بعد از گذروندن این دوره شما اطلاعات کاملی در مورد هر کدوم از آیتم های بازاریابی خواهید داشت و می تونید در ادامه یک آیتم رو انتخاب کنید و به مطالعه ی عمیق ترش روی بیارید.
محمد
12:07 - 1399/04/24
فارغ‌التحصیل دوره
ارائه و اطلاعات مدرس خوب بود. برای افراد نا آشنا و نیازمند به این مباحث توصیه می‌شود. مهمترین نقص این دوره عدم ارائه الگو برای تهیه برنامه بازاریابی و پروژه بازار یابی است. مطالب ارائه شده به تفصیل در کتاب‌ها وجود دارند.
کامران
17:34 - 1399/03/05
دانشجوی دوره
این دوره برای من اصلا کاربردی نداشت و صرفا اطلاعات تئوری داده شد. و فقط وقت من رو کرفت
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

عناصر اصلی بازاریابی                                                                                   

چهار عنصر اصلی شناخته شده در فعالیت‌های بازاریابی که با عنوان 4P شاخته می‌شوند، شامل موارد زیر می‌باشد:

1-Product (محصول)

عامل اصلی تمام فعالیت‌های بازاریابی عنصر محصول می‌باشد؛ شرکت‌ها با هدف کسب سود و درآمد، کالاها یا خدماتی را تولید می‌کنند؛ در این مسیر برای کسب رضایت دوجانبه، خریدار و خود، به فعالیت‌های بازاریابی گرایش پیدا می‌کنند. محصولات با ویژگی‌های متفاوت (رنگ، اندازه، کیفیت، بسته‌بندی و ...) جنبه‌های متفاوتی از بازاریابی را نیازمندند.

2-Price (قیمت)

جالب است بدانیم که این عنصر در بازاریابی تنها عنصری است که برای موسسات و شرکت‌ها درآمدآفرین است و سه عنصر دیگر همه عناصر هزینه‌بر هستند؛ بنابراین هنر بازاریابان کسب سود و درآمد از یک عنصر با پرداخت هزینه‌های سایر عناصر می‌باشد. در واقع سه عنصر دیگر وابستگی قابل توجهی به این عنصر دارند. قیمت‌گذاری در بازار شیوه‌های مختلفی دارد و وابسته به نوع بازارهدف سازمان می‌باشد.

3-Place (کانال‌های توزیع)

هدف از اجرای این عنصر رساندن محصول مورد نظر مشتری در زمان مطلوب به مکان مطلوب. این عنصر در موفقیت شرکت‌ها نقش قابل توجهی دارد و ازطرفی چالش‌های زیادی را متحمل می‌کند. بنابراین مدیریت توزیع و لجستیک و تسهیلات مربوط به آن مسئله‌ی مهمی است که بسیاری از متخصصین بازاریابی را به خود مشغول کرده.

4- Promotion (ارتقا یا پیشبرد)

گاهی این تصور اشتباه وجود دارد که عنصر ارتقا اولویت کم‌تری نسبت به سایر عناصر دارد؛ اما یکی از موثرترین کارها برای گرفتن نتیجه مطلوب توجه به این عنصر در کنار و همراه عناصر دیگر می‌باشد. منظور از ارتقا مجموعه‌ای از فعالیت‌های ترفیعی و تشویقی است؛ مهمترین روش‌های ترفیع شامل تبلیغات، فروش حضوری، پیشبرد فروش و روابط عمومی است که تلاش‌های مراحل قبلی را به ثمر می‌نشاند. هزینه‌ای که شرکت‌ها برای انجام فعالیت‌های ترفیعی انجام می‌دهند دامنه‌ی متفاوتی دارد؛ یعنی روش‌های بسیاری برای این عنصر وجود دارد و شرکت‌ها با توجه به میزان بودجه خود می‌تواند فعالیت‌های گوناگونی را در این زمینه انجام دهند.                                                                                               

ابعاد گوناگون بازاریابی:                                      

1-بازارگرایی: در بازار امروز یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت کسب‌وکار‌ها بررسی گرایشات و تمایلات بازار می‌باشد، بنابراین بازاریابان متخصص دائما نیازهای مشتریان را شناسایی و فعالیت‌های شرکت را به آن سمت هدایت می‌کنند.

2-بازارشناسی: شناخت یکی از لوازم اصلی برای وورد به هر عرصه‌ای می‌باشد، لذا بازاریابان برای ورود به هر بازار لازم است شناخت همه‌جانبه‌ای از رقبا، خریداران بالقوه، فروشندگان، واسطه‌ها، قوانین و مقررات حاکم بر بازارهدف، عوامل فرهنگی و اجتماعی بازار هدف و ... داشته‌باشند.

3-بازاریابی: بازاریابی یعنی بخش‌بندی و تقسیم بازار و تعیین محصولات شرکت برای مناسب‌ترین بازارها؛ درواقع هدف اصلی بازاریابی یافتن بخش‌هایی است که شرکت می‌تواند منابع خود را به صورت بهینه تخصیص دهد تا هم نیاز بازار رفع شود و هم از منابع مصرفی کسب سود حاصل شود.

4-بازارسازی: اصلی‌ترین کار بازاریابان ایجاد، افزایش و حفظ سهم بازار است؛ این هدف با کسب جایگاه مناسب در بازار حاصل می‌شود. لزوم این کار ارائه محصول مناسب به مشتری با قیمت مطلوب، در مکان و زمان مد نظر مشتری و با استفاده از روش‌های تشویقی و تبلیغاتی می‌باشد.

5-بازارگرمی: با توجه به تنوع محصولات و گسترش محدوده تصمیم‌گیری و انتخاب مصرف‌کنندگان اهمیت این فعالیت پررنگ‌تر می‌شود. بازارگرمی یعنی تبلیغ و تشویق به‌موقع برای آگاه‌سازی و یادآوری به مشتریان؛ نوآوری و خلاقیت دو عنصر مهم این بعد هستند که شرکت‌ها را از رقبایشان متمایز می‌کند.

6-بازارگردی: هدف از بازارگردی تقویت و گاهی تغییر دیدگاه بازاریابان است؛ با توجه به سرعت تغییرات در دنیای کسب و کار بازاریابان نباید از ویترین‌گردی و بازارگردی جهانی عقب باشند و نسبت به تغییرات آگاهی و اشراف کامل داشته‌باشند. بازارگردی به معنی شرکت در نمایشگاه‌های گوناگون و گردش در بازارها و حضور در فضای رقابت است.  

7- بازارسنجی: یکی از آفت‌های مدیریت با گذشته و در گذشته زیستن است؛ بازارسنجی یعنی تحلیل موقعیت بازار به توجه به آنچه بودیم و داشتیم، آنچه هستیم و داریم و آنچه باید داشته‌باشیم. در بازارسنجی بازاریابان متناسب با منحنی عمر محصولات دست به فعالیت‌های بهبوددهنده، ارتقادهنده، حفظ‌کننده و یا حذف کننده می‌زنند.

8- بازارداری: بازارداری یعنی حفظ مشتری و یا بازگردانی مشتری سابق از طریق فعالیت‌هایی مثل: ارتباط با مشتری، خدمات مناسب و آگاهی از حرکات رقبا در این زمینه. تمرکز این بعد بر ایجاد رضایت و وفاداری مشتری است.

9- بازارگردانی: تمام فعالیت‌های بازاریابی در این بعد خلاصه می‌شود. بازارگردانی یعنی برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل امور بازاریابی؛ شامل تعیین استراتژی، اجرای امور مربوط به شناساندن محصول به بازار، نظارت بر فعالیت‌ها و کسب رضایت مشتری می‌باشد.

انواع بازاریابی:

تقسیم‌بندی‌های گوناگونی از انواع بازاریابی ارائه شده است، در مجموعه‎‌های کوچک 10 عضوی تا 240 عضوی؛ اما بهترین و خلاصه‌ترین تقسیم‌بندی این حرفه را می‌توان به شکل زیر ارائه کرد:

1- بازاریابی شخصی

2-بازاریابی سازمان

3- بازاریابی مکان

4- بازاریابی ایده

5-بازاریابی خدماتی

6- بازاریابی غیرتجاری

7-  بازاریابی دیجیتال

8- بازاریابی شبکه‌ای

9-بازاریابی دهان به دهان

10- بازاریابی چریکی

باتوجه به اینکه مفهوم و حرفه بازاریابی سن زیادی ندارد، انواع بسیاری از بازاریابی نیز وجود دارد که لیست بلندی را تشکیل می‌دهند. هرکدام از این انواع ممکن است زیرشاخه‌های بسیار زیادی را داشته باشد و نشان دهنده‌ی گستردگی این حوزه می‌باشد؛ همانطور که در ابتدا گفتیم این رشته خود علوم مختلفی را به‌کارمی‌گیرد تا نیروی بازار را در جهت اهداف خود هدایت کند. 

بازاریابان بسته به نوع محصول شرکت، گروه هدف محصولات، بازار هدف و بودجه و منابع در دسترس خود می‌توانند از انواع گوناگون بازاریابی استفاده به‌موقع و مثمرثمر داشته باشند؛ یکی از عوامل مهمی که به متخصصین این رشته کمک می‌کند استفاده از تجارب برندها و شرکت‌های مطرح و در نظر گرفتن شرایط و کانتکس فعالیت خود می‌باشد.