تازه‌های مکتب‌خونهمقالات کسب و کار

چگونه تایپ ده انگشتی انجام دهیم؟

تایپ 10 انگشتی چیست؟

امروزه با گسترش تکنولوژی و فعالیت‌ها در فضای مجازی و اینترنت استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها بیش از پیش شده است و نوشتن روی کاغذ هم جای خود را به کیبردها داده است؛ کسب و کارها اینترنتی شده و برای نوشتن مقاله، ایمیل یا گزارش کار باید از تایپ بر روی صفحه کیبرد استفاده کرد، به همین دلیل تایپ و تایپیست جایگاه ویژه‌ای را در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف پیدا کرده است، اینکه چه میزان در سرعت و دقت تایپ کردن مهارت داشته باشید موقعیت شما را در شغلی که عمده فعالیت آن تایپ کردن است، بهتر خواهد کرد. اگر می‌خواهید بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسب داشته باشید توصیه می‌کنیم مهارت تایپ 10 انگشتی را یاد بگیرید.

چرا که یکی از مهارت‌های اساسی برای هر دانشجو، کارمند و استاد است. تایپ 10 انگشتی یک نوع تایپ سریع است که البته برای یادگیری تایپ ده انگشتی به آموزش‌هایی نیاز است. نام دیگر تایپ 10 انگشتی تایپ سریع یا لمسی استپ این روش یک روش کاملا ثابت شده برای استفاده بهینه از کیبرد است تا بدون نگاه کردن به آن تایپ انجام شود البته این کار نیازمند تمرین است تا سرعت و درصد خطای تایپ را کاهش دهد.

ویدئو پیشنهادی : آموزش تایپ ده انگشتی
آموزش تایپ ده انگشتی

 

اگر به دنبال آموزش این روش هستید با ما همراه باشید.

نحوه تایپ 10 انگشتی
آموزش تایپ 10 انگشتی

روش تایپ سریع

برای یک تایپ فوری و سریع علاوه بر اینکه باید از تمام انگشتان استفاده کرد، نکاتی را هم برای یادگیری تایپ سریع باید به خاطر داشته باشید تا به سرعت خود در تایپ کردن اضافه کنید؛ در ادامه این نکات را ذکر می‌کنیم:

  1. دقت بیشتر در هنگام تایپ به کار بگیرید تا کمترین اشتباه را داشته باشید تا زمانتان را صرف اصلاح متن نکنید.
  2. بعد از تایپ هر حرف، انگشتان خود را به ردیف میانی برگردانید.
  3. هر کلمه‌ای را که تایپ می‌کنید مانند مجموعه‌ای از کلیدها بر روی صفحه کلید مجسم کنید.
  4. حواس خودتان را بر روی جملاتی که به کار میبرید متمرکز کنید، هر چقدر دقت بیشتری در هنگام تایپ داشته باشید اطمینان حاصل می‌کنید که اشتباه نکرده و دچار وسواس نمی‌شوید.
  5. نگاه خود را بر روی متنی که تایپ می‌کنید نگه دارید و سعی کنید یک یا چند کلمه را با هم بخوانید.
  6. ممکن است در ابتدای کار احساس کنید چیزی از تایپ کردن بلد نیستید، خودتان را درگیر آن نکنید چرا که به مرور بعد از تمرین کردن برطرف خواهد شد.

در روش تایپ سریع بر خلاف روش تایپ 10 انگشتی، می ‌توان از 6 یا 4 انگشت برای تایپ کردن استفاده کرد اما بهترین حالت برای داشتن تایپ سریع استفاده از 10 انگشت در هنگام تایپ است؛ به هر حال یکی از عوامل اصلی در تایپ سریع دانستن جایگاه هر حرف در کیبرد در هنگام تایپ است، ارگ با این مسئله مشکلی نداشته باشید می‌توانید از 10 انگشت در هنگام تایپ نیز استفاده نکنید.

ویدیو پییشنهادی : آموزش فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

 

مزایای تایپ ده انگشتی

نحوه تایپ 10 انگشتی
موقعیت ارگونومی هنگام تایپ

افرادی هستند که مقاله‌ها یا گزارش‌های خود را بر روی کاغذ می‌نویسند که مجبورند بعد از چند بار نوشتن مجدد آن‌ها را بازنویسی کنند، این کار زمان زیادی را از آن‌ها تلف می‌کند؛ اما وقتی تایپ انجام شود می‌توان هر جای از متن یا پاراگراف را سریعا پاک کرده یا جا‌به‌جا کنید که این کار نه کاغذی را مصرف می‌کند نه شما را هنگام نوشتن کلافه می‌کند.

اگر جزئی‌تر بگوییم چنانچه شما بتوانید 30 کلمه را در دقیقه وارد کنید می‌توانید یک برگه A4 را در عرض 13 دقیقه تایپ کنید که این سرعت یک تایپ حرفه‌ای است و معمولا کاربران بین 10 تا 20 کلمه در دقیقه تایپ می‌کنند که سرعت یک کاربر عادی می‌باشد.

مزیت دیگر این است که می‌توان به راحتی فایل تایپ را ذخیره کرد و آن را به قسمت‌ها گوناگون ارسال کرد در حالی که نوشتن روی کاغذ این امکان را فراهم نمی‌کند از طرفی در تایپ 10 انگشتی چون سریع تایپ می‌کنید امکان نوشتن مطالب بیشتر یا استفاده از مطالب سایت‌ها و مقالات وجود دارد.

مزیت عمده این روش را می‌توان به اصلاح سریع غلط‌های املایی اشاره کرد به این صورت که هنگام تایپ سریع شما فقط به صفحه کیبرد یا صفحه مانیتور نگاه می‌کنید و این باعث می‌شود سریعتر از نوشتن بر روی کاغذ به غلط خود پی ببرید. از لحاظ نحوه قرار گیری بدن در هنگام تایپ 10 انگشتی، به دلیل اینکه گردن کمتر خم شده و به صفحه‌ی کیبرد نگاه می شود از نظر علم ارگونومی نیز مناسب‌ترین موقغیت در هنگام تایپ است.

البته نمی‌توان این روش را بدون اشکال هم دانست، چرا که استفاده از مداوم از صفحه نمایش کامپیتر یا لپ‌تاپ و همچنین تایپ سریع انگشتان می‌تواند باعث آسیب به عصب‌های چشم و دست شده و در اکثر مواقع سبب ضعیف شدن چشم‌ها شود به همین دلیل توصیه می‌کنید بعد از نیم ساعت یا 1 ساعت از زمان کار کردن استراحتی به خود  بدهید تا جسم خود را متحمل آسیب نکنید.

طریقه تایپ 10 انگشتی

یادگیری هر مهارتی در ابتدای خود سختی‌هایی نیز دارد و گاه ممکن است افراد را از انجام آن دلسرد کند، اما با تمرین تایپ ده انگشتی و تحمل سختی‌های اول آن می‌توانید آن را به یک عادت تبدیل کنید تا به راحتی آن را انجام داد. یادگیری تایپ ده انگشتی نیازمند گذراندن دو مرحله است، مرحله اول چندان زمان‌بر و سخت نیست اما مرحله دوم به صرف زمان و حوصله بیشتری نیاز دارد.

مرحله‌ی اول

مثل همه‌ی گام‌های یادگیری اولین مرحله به آموزش قواعد پرداخته می‌شود.

اگر به صفحه کلید خود توجه کنید کلیدهای “ت” و “ب” دارای برجستگی‌هایی هستند که علت آن‌ها این است تا بتوان در تاریکی یا بدون اینکه به صفحه کیبرد نگاه کنید آن‌ها را پیدا کنید. اگر دو انگشت شست خود را بر روی SPACE گذاشته و مابقی انگشتان روی کلیدهای کنار “ت” و “ب” قرار دهید.  بهترین موقعیت قرار گیری انگشتان برای تایپ 10 انگشتی است که 8 کلید درگیر در این وضعیت را کلیدهای خانه یا HOME KEYS می‌نامند. قبل از شروع به تایپ حتما انگشتان باید در این وضعیت باشند که این 8 کلید به عنوان حروف پایگاه در نظر گرفته می‌شود.

در تایپ 10 انگشتی هر انگشت مسئل زدن کلیدهای مشخصی است و همواره باید به یاد داشته باشید که کدام انگشت چه کلیدی را تایپ می‌کند. تمرین تایپ ده انگشتی به مرور این قوانین را در شما ایجاد می‌کند.

در نظر داشته باشید در تایپ 10 انگشتی شست برای ایجاد فاصله به کار گرفته می‌شود و همواره باید بر روی SPACE باشد تا در صورت نیاز استفاده شود.

نحوه تایپ 10 انگشتی
طریقه تایپ 10 انگشتی

مرحله دوم

تمرین تایپ ده انگشتی

بعد از یادگیری مبانی و قواعد نوبت به تمرین کردن می‌رسد؛ قطعا این مهارت بدون تمرین کردن بدست نمی‌آید و آموزش‌ها تنها بخش کوچکی از یادگیری را تشکیل می‌دهند و قسمت مهم آن بستگی به میزان تمرین کردن دارد. در ابتدا به آموزش بدون استفاده از نرم افزاری خاص می‌پردازیم. در این قسمت شما با استفاده از یک نرم افزار واژه پرداز مثل Notepad متنی را تایپ می‌کنید سپس در خط بعدی همان متن یا جمله را مجدد تایپ می‌کنید.

در این حالت سعی کنید فقط از حروف میانی صفحه کیبرد استفاده کنید؛ پس از اینکه این کار را انجام دادید جمله دیگری را انتخاب کرده و برای آن نیز همین فرآیند را انجام دهید با تکرار این تمرین به مرور این کار را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید. بعد از اینکه این روند را با حروف وسط صفحه‌ی کیبرد انجام دادید به سراغ ردیف پایینی و بالایی صفحه رفته و همین کار تمرین و تکرار کنید. برای تمرین کردن ردیف‌های پایینی، بالایی و میانی می‌توانید از تمرین‌های زیر استفاده کنید:

تمرین ردیف میانی

آموزش تایپ ردیف وسط (حروف ب، ت، ی، ن)-برای این کار از تایپ کردن حروف و کلمات و عباراتی با استفاده از حروف این ردیف استفاده کنید، مانند:

سیبگکمشگیشسی منبککگکممب.

تستا ستیگکگسکیشسیش.

شسینمتیب.

شما.

گن تن من شان سلام بلم کلم لم بم کم.

ایلبا لا یتسا ستیلبا سیلشسیمنت اناناینی.

سمن یمن کمین نم بام نام شام کام سام گام.

بنتسایبسشنتیا بیمگکممیبنا تا سلیبلمنن.

اتلیسل.

شبنم سمبل متانت است.

نیکی سبب نیکنامی است.

ایشان آشنای من است.

سیما با سیاست است.

آیا کت شما آبی است.

کتاب شما امسال آسان نیست.

مریم بنشین.

شیرین کام باشی.

انگشتان من کامل است.

لیلا با متانت است.

سینما مکان مناسبی است.

اسم من گلی است.

این ماشین مال شیما است.

اسم این استان شمال است.

مسلمانی مسلک تکامل انسان است.

امسال تابستان نیکی است.

تمرین ردیف پایینی، ویدئو  آموزش تایپ ردیف پایین

ذر ذر ذر ذر ذر ذر ذر ذر

در در در در در در در در

دد دد دد دد دد دد دد دد

زد زد زد زد زد زد زد زد زد

ط.ط.ط.ط.ط.ط.ط.ط.

دو دو دو دو دو دو دو دو دو

رز رز رز رز رز رز رز رز

ذو ذو ذو ذو ذو ذو ذو

رئ رئ رئ رئ رئ رئ رئ

فروشگاه قرار است در جشن میلاد قرعه کشی کند.

آیا گیرنده این نامه را می‌شناسید

کشور ایران در قسمت جنوب غربی قاره آسیا واقع شده است.

روز دوشنبه در هنرستان سینا جشن است.

دیروز ترافیک اتوبان همت بسیار سنگین بود.

داوود مرد مهربان و بسیار با شخصیتی است.

امسال عید قربان به دیدن تمام فامیل می‌روم و از آن‌ها حلالیت می‌طلبم.

این قفس برای دو مرغ عشق کوچک است.

گل‌های بنفشه و لاله در باغچه جلوه خاصی به خانه بخشیده است.

جاده شمال تونل‌های زیادی دارد.

توشه راه مؤمن نماز است.

تمرین همه ردیف‌ها،  ویدئو آموزش تایپ تمام حروف

سال سوم دبیرستان تحصیل می‌نمودم که در المپیاد ریاضی شرکت کردم.

بعضی از رشته‌های تحصیلی و تحقیقاتی پایه ریاضی قوی می‌خواهد.

چه بوی مطبوعی از آشپزخانه می‌آید.

بعد از ظهر اهالی ساختمان طبق دستور مدیر ساختمان جلسه گذاشتند.

کار دیگران به عرض و طرب خردمند و شاد          ما را غم نگار بود مایه سرور

مسابقه پرسپولیس و استقلال از جذابیت خاصی برخوردار است.

در این جزوه سعی شده است نحوه تایپ سریع به بهترین نحو آموزش داده شود.

از ملاقات شما خوشحالم.

استدلالی که اصلا منطقی نیست.

تایپ 10 انگشتی انگلیسی

برای تمرین تایپ 10 انگشتی انگلیسی ابتدا باید انگشتان در موقعیت مناسب قرار بگیرند، در این حالت انگشتان دست چپ بر روی کلیدهای A, D,S و F و انگشتان دست راست بر روی کلیدهای L, K, J و : قرار می‌گیرند. از انگشت کوچک هر رو دو دست برای زدن سریع کلید شیفت استفاده می‌شود؛ همچنین می‌تواند برای زدن کلیدهای Tab, Caps Lock و Ctrl نیز به کار گرفته شود. در تایپ 10 انگشتی انگلیسی ابتدا کلیدها باید به صورت تک تک تمرین شوند که اوایل کار ممکن است کار کند پیش رود اما به مرور زمان سرعت عملتان بیشتر خواهد شد.

پس از تمرین بر روی تک تک کلیدها، تمرین کلمات و جملات را شروع کنید. فراموش نکنید دقت  در کار مهم‌تر از سرعت است و نباید دقت را فدای سرعت کرد به خصوص در تایپ‌هایی که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای افزایش سرعت خود سعی کنید چت‌های روزانه را نیز با لپ‌تاپ یا کامپیوتر انجام دهید تا علاوه بر بالا بردن سرعت با انواع تایپ‌ جملات و عبارات نیز آشنا شوید.

برای آنکه متوجه سرعت خود در هنگام تایپ شوید نرم افزارهایی هستند که این کار را انجام می‌دهند اما برای راحتی می‌توان  از تست سرعت تایپ آنلاین هم استفاده کرد؛ برای این کار کافی است با سرچ عبارت “تست سرعت تایپ آنلاین” یا “تست سرعت تایپ” از سایت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، استفاده کنید.

دانلود نرم افزار تایپ سریع

می‌توان با دانلود نرم افزار تایپ سریع و نرم افزارهای تست سرعت تایپ بخشی از کار تایپ فوری را با استفاده از این نرم افزارها یاد گرفت. برخی از این نرم افزارها دارای بازی‌های سرگرم کننده‌ای نیز هستند که با رابط گرافیکی بالا فرآیند یادگیری را آسان‌تر می‌کنند. می‌توان به برخی از این نرم افزارها مانند: Rapid Typing, KeyBlaze, Typing Trainer و… اشاره کرد.

 

کلام پایانی

شناخت نحوه تایپ سریع با استفاده از صفحه کیبرد به اندازه نوشتن روی کاغذ اهمیت دارد به خصوص در عصر حاضر که اکثر کارهای اداری، سازمان‌ها و کسب و کارها با لپ‌تاپ و کامپیوتر انجام می‌شود، استفاده از نرم افزار ورد به نیازی تبدیل شده‌است که عدم یادگیری آن بسیاری از فعالیت‌ها را مختل می‌کند و سرعت تایپ در این نرم افزار می‌تواند بسیاری از مشکلات در نوشتن و ارائه خدمات را برطرف کند.

با تمرین و تکرار در تایپ کردن می‌توانید به سرعت دلخواه برسید، آموزش‌های تایپ 10 انگشتی تنها بخشی از آموزش این روش است و تسلط بر آن نیازمند تمرین مداوم است؛ امیدواریم آموزش ارائه شده موثر در یادگیری شما باشد.امیدواریم توانسته باشیم با این آموزش نحوه تایپ ده انگشتی سریع مکتب‌خونه یک کمک خوب برای شما کرده باشیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا