مقالات دیجیتال مارکتینگ

لینک بیلدینگ چیست؟

هدف از لینک بیلدینگ (Link Building) یا لینک سازی، ساخت هایپر لینک‌های یک طرفه (همچنین به عنوان “بک لینک” نیز شناخته می‌شود) به یک وب سایت با هدف بهبود دید موتور جستجو می‌باشد. زمانی‌ که الگوریتم پنگوئن سر و کله‌اش پیدا شد، تیتر پر رنگ خبری آن‌ روزها این بود که : لینک بیلدینگ مرد! حتی بسیاری از سایت‌های فارسی نیز به تبعیت از سایت‌های خارجی این موضوع را بازتاکید کردند و در مورد به پایان رسیدن دوره لینک سازی صحبت کردند. اما شما اگر جای گوگل بودید چه می‌کردید؟ بوق و شیپور دستتان می‌گرفتید و می‌گفتید که ایها الناس! برای اینکه در صفحه‌ی اول نتایج من، سایتت بالا بیاید، لینک سازی بکن.

گوگل می‌گوید در این دنیای پر از اسپم، شما به تولید محتوای خوب و با کیفیت بپرداز تا دیگران، خودشان را به شما لینک کنند. طبیعی هم است، پس لینک بیلدینگ به همان قوت قبل وجود دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است اما ضریب تغییرات سئو بالاست و شما باید با جریان همراه شوید. به طور کلی استراتژی‌های متداول لینک سازی عبارتند از بازاریابی محتوا، ساخت ابزارهای مفید، ارتباط با ایمیل، لینک سازی broken و روابط عمومی.

 

اهمیت لینک بیلدینگ

برای درک اهمیت وجود لینک‌ها اجازه دهید که کمی به زمان‌های قبل از گوگل در اینترنت سفر کنیم. به زمانی که موتور جستجوهایی مانند یاهو نتایج جستجویشان را ۱۰۰ درصد بر اساس محتوای صفحه‌ی یک وب سایت رتبه بندی می‌کردند. اما با گوگل و الگوریتم معروف PageRank بازی و شرایطش دست خوش تغییرات زیادی شد. گوگل به جای تجزیه و تحلیل محتوای یک صفحه ، به بررسی تعداد افراد مرتبط با آن صفحه پرداخت.

نکته قابل توجه این است که حق با گوگل بود. تقریباً با گذشت ۲۰ سال ، هنوز هم بهترین روش برای سنجش و تعیین کیفیت یک صفحه وب وجود لینک‌ها و لینک بیلدینگ می‌باشد. به همین خاطر است که بک لینک‌ها همچنان سیگنال رتبه بندی گوگل بوده و با توجه به بروز رسانی های الگوریتم‌های سئو در گوگل و ظهور الگوریتم‌هایی چون پنگوئن گوگل، اکنون علاوه بر مقدار و تعداد لینک‌ها و پیوندها بر روی کیفیت لینک نیز تمرکز وجود دارد.

 

لینک ‌سازی‌های نادرست و جریمه‌ی پنگوئن

بک لینک گرفتن از سایت‌های دیگر کار راحتی نیست و به همین جهت بسیاری از سایت‌ها راه‌های میان بر را برای لینک بیلدینگ ترجیح می‌دهند که بازدهی در اسرع وقت دارند اما خطرناک هستند. روش‌های میان‌بری مانند خرید بک لینک، مبادله بک لینک‌، دریافت بک لینک از دایرکتوری‌های بی‌کیفیت و..باعث می‌شود که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شوید. پس برای این‌که توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه یا دچار پنالتی نشوید بهتر است از روش‌های میان‌بر ساخت بک لینک کلاه سیاه استفاده نکرده و علاوه بر آن‌ها باید در مورد انکور تکست (Anchor Text) هم مراقب باشید. منظور از انکور تکست، متن لینک می‌باشد.

فرض کنید که صفحه‌ای در سایت را برای کلمه‌ی لینک سازی  بهینه کرده‌ایم. حالا از تمام صفحات سایت و حتی سایت‌‌های دیگر با همین کلمه‌ی لینک سازی به صفحه مزکور لینک دهیم. این کار باعث می‌شود که گوگل مشکوک شود و فکر کند که می‌خواهیم او و الگوریتم‌هایش را گول بزنیم. جهت جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است که در تعدادی از انکور تکست‌ها از کلمات مرتبط و مترادف کلمه‌ی کلیدی صفحه مقصد استفاده شود.

لینک بیلدینگ

مراحل لینک بیلدینگ

از آن جایی که لینک‌ها و لینک سازی نقش اساسی در سئوی سایت شما دارند، باید طی چندین مرحله کلیدی در مورد لینک بیلدینگ اطلاعات کسب کنید. اما مهم‌تر از همه، لینک سازی باید بخشی از استراتژی رشد شما باشد. پیوندها بایستی مستقیماً به ایجاد ترافیک در سایت شما کمک برسانند. در نظر داشته باشید که دلیل ظهور لینک‌ها ارسال شما به صفحاتی از وب است که ممکن است از آن‌ها لذت ببرید. از لینک سازی به عنوان یک استراتژی برای رشد مخاطبان وب سایت خود استفاده کنید و لینک‌هایی را در سایت‌هایی قرار دهید که در واقع برای سایت خود بازدید ایجاد می‌کنند. این جمله طلایی را به یاد داشته باشید:

“یک لینک خوب، خیل عظیمی از کاربران و ترافیک را به سمت صفحه وب‌ سایت شما هدایت می‌کند”.

۶ مرحله کلیدی ایجاد لینک:

 • قدم اول: مخاطب خودتان را بشناسید.

همیشه مخاطب و در نظر گرفتن آن‌ها حرف اول را می‌زند. باید در نظر بگیرید که مخاطبان شما اکنون چه کسانی هستند و همچنین مخاطبان ایده آل شما، بیشتر شبیه چه کسانی هستند.

 • قدم دوم: یک لیست از وب سایت‌هایی تهیه کنید که مخاطبان ایده آل شما را جذب می‌کنند.

اگر شما یک تصویر ذهنی خوب از حالت فعلی و حالتی که در آینده در نظر دارید، داشته باشید. به آسانی می‌توانید یک لیست از وب سایت‌هایی تهیه کنید که مخاطبان ایده آل شما را جذب می‌کنند و از این طریق برای جذب مخاطبان جدید اقدام کنید.

 • قدم سوم: محتوای جذاب و سرگرم کننده بنویسید.
 • قدم چهارم: محتوای خود را با وب‌ سایت ها تطبیق دهید.

لیست وب سایت‌های مرحله دوم را یادتان هست؟ سعی کنید وب سایت‌هایی را که در یک موضوع خاص از پست سایت شما در نظر بگیرید. چنین وب سایت‌هایی با درصد بالا مشتاق لینک سازی به سایت شما خواهند بود.

 • قدم پنجم: سرک بکش!

اگر تا به این‌جای کار محتوای ساخت‌یافته  تولید کرده اید و همچنین وب‌سایت های منطبق با محتوا و سرتیترهای خود را لیست کرده باشید، بهتر است به سراغ مکاتبه برای لینک سازی بین خودتان و آن سایت‌ها بروید. بدون شک، تعداد زیادی از سایت‌ها از پیشنهاد لینک بیلدینگ استقبال خواهند کرد.

 • قدم ششم: از شبکه‌های اجتماعی استفاده کن و مخاطبان جدیدی را جذب کن.

لینک سازی با پست مهمان

یک محتوای عالی تولید کن و در یک سایت مرتبط با حوزه کاری منتشر کن. وب‌ سایت هایی مانند سایت‌های مجله‌ای، سایت‌های دانشگاهی و سایت‌هایی خارجی از جمله سایت‌های مناسب برای درخواست پست مهمان هستند.

همچنین با استفاد از ابزار لینک اکسپلورر ماز می‌توانید وب‌ سایت‌هایی که رقبایتان در آن‌ها پست مهمان نوشته اند و لینک گذاشته‌اند پیدا کنید.

نحوه‌ی متقاعد کردن وب‌ سایت‌ها

طبیعتاً نباید در اول کار و صریحاً در مورد اصل مطلب صحبت کنید. به هیچ عنوان سریع نگویید که می‌خواهید بک لینک بگیرید و برای لینک بیلدینگ به کمک و همکاری آن‌ها نیاز دارید. اول از همه نشان دهید که مطالب سایت آن‌ها را دنبال می‌کنید. در این راستا یک جای خالی در مطالبشان پیدا کرده و در مورد اهمیت آن صحبت کنید و سپس درباره همان موضوع در سایت خود مطلب بنویسید. نشان دهید که مطالب ارزشمندی دارید و حتما علایم نگارشی و شیوه مطلب نویسی را رعایت کنید.

سپس بگویید که دوست دارید این مطالب بدون ذکر نام شما و وب سایت شما، منتشر شوند بدین ترتیب وقتی چندین مطلب نوشتید احتمالاُ خودشان پیشنهاد در راستای ذکر نام و وب سایت شما را در مطلب قدم بر می‌دارند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، خودتان در این امر پیش قدم شویدو و درخواستتان را مطرح کنید.

 

مقاله پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ 
آموزش دیجیتال مارکتینگ 

 

تکنیک آسمان خراش سایت Backlinko برای لینک بیلدینگ

تکنیک آسمان خراش توسط برایان دین، مدیر سایت Backlinko ابداع شد. در سال ۲۰۱۶ این وب سایت از ۱۶۰ وب‌سایت درخواست کرد تا به یک صفحه از سایت خود لینک دهند. البته این صفحه، صفحه خوبی بود و محتوایش در مورد ۲۰۰ فاکتور رتبه بندی گوگل بود. از بین آن ۱۶۰ سایت، ۱۷ نفر درخواست را قبول کردند. شاید در نگاه اول ۱۷ بک لینک زیاد به نظر نرسد و استفاده از این تکنیک کارساز به نظر نیاید. اما اگر فقط چند وب سایت معتبر در لیست این ۱۷ سایت باشند، اعتبار زیادی نصیب سایت Backlinko می‌شود. جهت دریافت بک لینک و لینک سازی می‌توان از تکنیک آسمان خراش استفاده کرد. برای این کار این مراحل بایستی طی شوند:

 1. ابتدا کلمه‌ کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید.
 2. در بین نتایج جستجو، محتوای اولین سایت را بررسی کرده و در جهت تولید محتوایی با کیفیت تر از آن سایت، تلاش کنید.
 3. با استفاده از ابزارهای چک بک لینک مانند ahref سایت‌هایی که این سایت از آن بک لینک گرفته است را پیدا کنید.
 4. تکنیک لینک سازی و مکاتبه با سایت‌ها را پیاده سازی کرده و با همان سایت‌ها ارتباط گرفته و درخواست بک لینک به صفحه خود را ارسال کنید.
 5. با سایت‌های رقیب سایت‌های بک لینک دهنده نیز ارتباط گرفته و درخواست خود را برای گرفتن بک لینک اعلام می‌کنیم.لینک بیلدینگ

ساختار یک لینک

همان طور که قبلاً ذکر شد، لینک بیلدینگ و لینک سازی به جهت دریافت لینک از سمت سایر وب سایت‌ها می‌باشد. لینک‌‌ها به کاربران در جهت هرچه سریع تر رسیدن به محتوای مدنظرشان کمک می‌رسانند علاوه بر آن، ایجاد لینک برای موتورهای جستجو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و ربات‌های خزنده‌ی آن‌ها، لینک‌های موجود در بین تمام صفحات وب ‌سایتتان و در مقیاس بزرگ‌تر، تمام لینک‌های موجود که بین وب‌سایت‌ها مبادله می‌شود را خزش می‌کنند.

در این بخش، برای درک بهتر پروسه‌ی لینک سازی به ساختار یک لینک نگاه دقیق‌تری انداخته و بهتر متوجه خواهیم شد که این ساختار چه کمکی به دیده شدن وب سایت شما توسط کاربران و مخاطبان می‌رساند.

لینک زیر در در نظر بگیرید:

<a href=”http://www.jonwye.com”>Jon Wye Custom Designed Belts </a>

 • شروع تگ لینک:

کاراکتر a تگ لینک را شروع کرده و به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد که لینکی به وب سایت دیگری در این جمله قرار دارد.

 • آدرس لینک:

href مخفف hyperlink referral بوده و در این قسمت آدرس صفحه‌ی مورد نظر یا لینک مورد نظر در بین دو علامت « ” ” »  و در جلوی عبارت ahref آورده می‌شود.

 • متن قابل مشاهده لینک/ انکر تکست

این قسمت، همان متن لینک است که کاربران آن را مشاهده می‌کنند و در صورتی که بخواهند لینک را باز کنند، بر روی این متن کلیک می کنند.

 • پایان تگ لینک

این کد، پایان تگ لینک را به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد.

انواع لینک‌ها در لینک سازی

لینک‌ها به دو دسته‌ی Follow و Nofollow تقسیم می‌شوند.

لینک سازی چیست

اکنون که با ساختار یک لینک آشنا شدید، بهتر است انواع لینک‌ها را بهتر بشناسید تا در مفهوم لینک سازی بهتر از قبل پیش روید. لینک‌های follow، لینک‌هایی هستند که برای صفحه‌ای که به آن اشاره می‌کنند امتیاز محسوب شده، به آن اعتبار بخشیده و می‌توانند موجب بهبود رتبه‌ی آن صفحه شوند. در مقابل، لینک‌های nofollow لینک‌هایی هستند که به گوگل می‌گویند این لینک را نباید در رتبه‌بندی آدرس مقصد لینک در نظر داشته باشد.

یکی دیگر از کاربردهای لینک‌های nofollow  این است که اگر شما یک بنر تبلیغاتی در یک وب‌ سایت اجاره کرده‌اید که به وب‌سایت شما لینک شده است، گوگل می‌گوید که باید لینک آن بنر nofollow باشد تا این لینک تبلیغاتی تأثیری در رتبه‌بندی صفحه سایت تبلیغ‌شده، نداشته باشد. توجه به این نکته مهم است، گرچه تاثیر چندانی در رتبه بندی ندارد اما کاربران از لینک‌های nofollow با خبر نیستند و حتی ممکن است بر روی آن‌ها کلیک کرده و باعث افزایش ترافیک آن صفحه وب شوند.

 

 

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یا (Internal links) نوعی از لینک سازی است که از یک صفحه سایت به صفحه دیگر همان سایت لینک داده می‌شود. این روش سبب شناساندن صفحه وب سایت به گوگل و کاربران می‌شود. لینک سازی داخلی سبب می‌شود که  ربات‌های خرنده‌ی موتورهای جستجو با سرعت بیشتری به قسمت‌های مختلف صفحات وب سایت دسترسی داشته و در نتیجه سرعت ایندکس شدن افزایش می‌یابد. در این بین مشکلات متعددی لینک سازی داخلی را تهدید می کند. مشکلاتی چون: لینک‌های داخلی شکسته(Broken internal links)، لینک به صفحات ریدایرکت شده، تعداد زیاد لینک‌های داخلی به صفحات کم‌اهمیت، صفحات پراهمیت با لینک‌های زیاد که در این حالت ارزش هر لینک کاهش می‌یابد، و صفحات یتیم(orphan pages) که از هیچ صفحه‌ای به آن‌ها لینک نشده است.

 

 

۵ ابزار مفید در لینک سازی خارجی

 1. . Google Web Master

از این سایت می‌توان برای دریافت گزارش بک لینک استفاده کرد و فهمید که آیا استراتژی های ایجاد لینک خارجی نیازمند تغییر و اصلاح هستند یا خیر.

 1. Check My links

با استفاده از این سایت، می‌توان لینک‌های داخلی، خارجی و شکسته شده را بررسی و کنترل کرد.

 1. Moz

این سایت تمام لینک‌هایی که به سایت شما داده شده است را نشان می‌دهد و یکی از بهترین ها در سئوی سایت شما و رصد روند لینک سازی به شمار می‌رود.

۴٫Ahref

این سایت ابزارهایی مانند بک لینک، اعتبار دامنه و اعتبار صفحه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

۵٫Rank Singals

لینک‌های ساخته شده توسط رقبا از طریق این سایت قابل دسترسی می‌باشد.

 

مقاله پیشنهادی :نرخ کلیک چیست؟
نرخ کلیک چیست؟

 

لینک سازی و سود آوری برای تجارت شما 

هرچند دریافت لینک برای وب‌ سایت امری زمان بر است ما تاثیر آن در بلند مدت، بر روی تجارت و برندینگ شما بسیار عالی است. همان طور که گفته شد لینک ها از عوامل بسیار مهمی در رتبه بندی وب سایت ها هستند. به این ترتیب افزایش تعداد لینک‌های با کیفیتِ بالا می تواند تاثیر بسیار خوبی بر رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشد. اینجاست که اهمیت لینک سازی خودش را نشان می‌دهد. برای شروع بدنیست سری به آموزش مقدماتی سئو بزنید.

لینک سازی و سود آوری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا