نقاشیهنر

آشنایی با کاردک نقاشی و انواع و کاربردهای آن

کاردک نقاشی و انواع آن را بهتر بشناسیم:

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای مورد استفاده در نقاشی رنگ روغن، کاردک نقاشی است. کاردک‌ها در بسیاری از سبک‌ها و روش‌های نقاشی به کار می‌آیند اما عمده استفاده از کاردک‌ها در نقاشی رنگ روغن است. در ادامه به چیستی کاردک نقاشی، انواع کاردک نقاشی و کاربرد و چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم.

کاردک نقاشی چیست؟

کاردک نقاشی ابزاری است که با استفاده از آن رنگ را به بوم نقاشی منتقل می‌کنیم. این کار، یعنی انتقال رنگ به بوم با ابزارهای متفاوتی از جمله انواع کاردک و انواع قلم مو صورت می‌گیرد. اما آنچه مسلّم است تفاوتی است که بین عملکرد هریک از این وسایل وجود دارد. مانند قلم مو که اندازه‌ها و جنس‌های متفاوتی دارد، کاردک‌های نقاشی نیز از انواع مختلف و در جنس‌های متفاوت در بازار موجود هستند. نوع و جنس کاردک مورد استفاده با توجه به نیاز نقاش انتخاب می‌شود. بنابراین برای انتخاب نوع و جنس کاردک‌ها باید پیش از هر چیز با انواع کاردک نقاشی و جنس‌های مختلف این ابزار آشنا شویم.

 

مقاله پییشنهادی : انواع سبک های نقاشی 

 

انواع کاردک نقاشی

در تقسیم بندی اولیه کاردک‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

۱٫ کاردک پالت

از کاردک پالت برای ترکیب رنگ‌ها روی پالت نقاشی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع کاردک محدود است و عمده استفاده از کاردک در نقاشی رنگ روغن به کاردک رنگ گذاری مربوط می‌شود. به عبارت دیگر کاردک پالت هیچ نقشی در طراحی روی بوم ندارد. به عبارت دیگر کاردک پالت به دلیل فرمی که دارد در انتقال رنگ به بوم استفاده نمی‌شود.

 

کاردک نقاشی
در این تصویر نوعی از کاردک پالت را می‌بینید که به دلیل فرم خاصی که دارد در انتقال رنگ به بوم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

۲٫ کاردک رنگ گذاری

به وسیله کاردک رنگ گذاری می‌توانیم رنگ را به بوم منتقل کنیم. در ادامه، کاری که با کاردک رنگ گذاری انجام می-دهیم مشابه کاری است که با قلم‌مو انجام می‌شود. به همین دلیل ساده می‌توانیم بدانیم که کاردک رنگ گذاری دارای تنوع بیشتری در جنس و شکل خواهد بود. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از انواع کاردک‌های رنگ گذاری مورد استفاده نقاشان را مشاهده کنید.

 

کاردک نقاشی
انواع کاردک رنگ گذاری را می‌توانید در این تصویر مشاهده کنید.

کاربرد کاردک نقاشی چیست؟

به طور کلی برای ایجاد طرح‌هایی که امکان ایجاد‌ آن‌ها به وسیله قلم‌مو وجود ندارد، یا طرح‌هایی که ایجاد آن‌ها با کاردک ساده‌تر است از کاردک استفاده می‌‌کنیم. برای مثال در ایجاد خطوط افقی و عمودی موازی، خطوطی مانند تیرهای برق، ایجاد سطح افق و … کاردک بهترین وسیله است.

کاردک‌های نقاشی در چه جنس‌هایی وجود دارند؟

کاردک‌های نقاشی دارای جنس‌های متفاوتی در تیغه و دسته کاردک هستند. تیغه کاردک‌ها در جنس‌های فلزی، چوبی و پلاستیکی در بازار وجود دارند. دسته کاردک‌ها نیز در جنس‌های چوبی، فلزی و پلاستیکی ساخته شده‌اند. هریک از این جنس‌ها ویژگی منحصر به فردی دارند. برای مثال کاردک‌هایی که با تیغه و دسته فلزی ساخته شده اند دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کاردک‌های چوبی و پلاستیکی هستند. به این ترتیب جنس کاردک نیز با توجه به کاربردی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، انتخاب می‌شوند.

به طور کلی بهترین نوع کاردک‌های نقاشی به دلیل کاربری گسترده کاردک‌هایی با تیغه و دسته فلزی هستند. کاردک‌های فلزی به این دلیل قیمت مناسب‌تر و انواع متنوع‌تری دارند.

بومی که به وسیله کاردک در آن نقاشی می‌کنیم هم باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد از جمله آنکه مقاومت سطح بوم باید بالا باشد. در برخورد کاردک با سطح بوم در صورت عدم وجود مقاومت بالا بوم آسیب خواهد دید. کاردک دارای سطحی سخت است و نرم بودن سطح بوم می‌تواند منجر به آسیب دیدن بوم شود. بنابراین در صورت استفاده از کاردک باید جنس بوم را نیز مد نظر قرار داده و نوع کاردک را نیز با توجه به جنس بومی که داریم انتخاب کنیم.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش تکنیک‌های استفاده از مداد آبرنگی

 

قیمت کاردک‌ها نقاشی چگونه است؟

کاردک‌های نقاشی با توجه به جنس و کیفیت و شرکت سازنده قیمت‌های متفاوتی دارند. کاردک‌های نقاشی نیز مانند اکثر لوازم مورد استفاده در نقاشی دارای نمونه‌های ایرانی و خارجی هستند. نمونه‌های خارجی دارای قیمت و کیفیت بیشتری هستند، اما در نمونه‌های داخلی نیز می‌توان مواردی با کیفیت و قیمت مناسب پیدا کرد. میان برند‌های داخلی با کیفیت می‌توانیم به برندهایی همچون ره‌آورد، پارس آرت، پارس آرتیست و . . . اشاره کرد. بهترین نمونه‌های خارجی کاردک نیز برندهای گراف، ریمانو، ورکسان، ریوز، کادنس و وینزور اند نیوتون هستند.

برای تهیه کارد نقاشی رقم‌های متفاوتی می‌توان هزینه کرد. کاردک‌هایی که دسته و تیغه پلاستیکی دارند قیمتی بسیار پایین و کاردک‌هایی با تیغه‌های استیل و آبکاری شده، دسته‌های طرح دار و متفاوت دارای قیمت‌های بالایی هستند. به طور کلی و به طور میانگین رقمی که برای تهیه کاردک باید در نظر بگیرید عددی بین ۴۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. اگر چرخی در بازار زده باشید حتما کاردهایی با قیمت‌هایی بالاتر و پایین نیز توجه‌تان را به خود جلب کرده است. اما با نگاهی تخصصی تر اگر به دنبال کاردک نقاشی هستید، با هزینه رقمی حدود ۷۰ الی ۱۰۰ هزار تومان می‌توانید کاردک مورد نظرتان را با جنس مناسب تهیه کنید. برندهای ایرانی مانند پارس آرتیست می‌تواند انتخاب خوبی باشد و با استفاده از این برند، علاوه بر هزینه کمتر نسبت به نمونه‌های خارجی مشابه، کاردکی با کیفیت مناسب تهیه کرده‌اید.

برای استفاده از کاردک نقاشی، مانند همه موارد مشابه نیاز به تمرین و آموزش وجود دارد. در دوره‌های آموزش نقاشی رنگ روغن نیز، معمولا سر فصل‌ها و جلساتی را برای آموزش کار با کاردک پیش‌بینی می‌کنند. با توجه به اهمیت کار با کاردک در نقاشی، حتما دوره‌ای را برای آموزش انتخاب کنید که طی آن دوره استفاده از کاردک‌های نقاشی را نیز در برنامه‌تان داشته باشید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا